|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: تحولات توليد صنعتي در 40 سال وزير صمت اعلام كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


تحولات توليد صنعتي در 40 سال وزير صمت اعلام كرددنياي اقتصاد : آخرين سازوكارهاي تنظيم بازار، توضيحاتي درمورد تغيير قيمت خودرو، چگونگي تامين سرمايه در گردش واحدهاي صنعتي و تصوير 40ساله صنعت و معدن، عمده ترين موضوعاتي بودند كه سكاندار صنعت، معدن و تجارت كشور در يك برنامه تلويزيوني به تشريح آنها پرداخت. به گفته رضا رحماني، در گذر سال هاي گذشته، رشد توليد محصولات صنعتي و معدني با افزايش چشمگيري مواجه بوده است.

ارزيابي ها نشان مي دهد لوازم خانگي يكي از حوزه هايي است كه اكنون روند توليد آن در شرايط خوبي به سر مي برد. بر اين اساس سالانه 100 هزار دستگاه تلويزيون توليد مي شده كه هم اكنون اين ميزان به توليد بيش از 6 ميليون دستگاه تلويزيون رسيده است. همچنين توليد يخچال و فريزر از 600 هزار دستگاه به 6 ميليون و 400 هزار دستگاه رسيده كه رشدي 11 درصدي را ثبت كرده است. در ادامه اين گزارش، تصويري از روند توليد در حوزه هاي مختلف صنعت و معدن ارائه شده است.

تنظيم بازار و سازوكارهاي آن از مباحثي بود كه وزير صمت در برنامه «تيتر امشب» شبكه خبر درمورد آن توضيحاتي ارائه كرد. به گفته رحماني از آغاز سال تا كنون 28 جلسه در كارگروه ملي و 150 جلسه در كارگروه تخصصي برگزار شده است. در اين جلسات دغدغه كنترل بازار و تامين نيازهاي شهروندان بوده است؛ به گونه اي كه در طرح تشديد نظارت با همكاري اصناف و تعزيرات و دادستان ها بازار به دقت رصد مي شود. همچنين ذخيره سازي ها به اندازه مناسب انجام و براي رفاه حال مردم، صادرات مرغ تا پايان ماه رمضان ممنوع اعلام شده است. وزير صنعت در ادامه گفت: يكي از كارهايي كه بسيار از آن كراهت دارم، ممنوعيت صادرات است. به اين دليل كه ما بازارهايي را به دست آورده ايم و با اين ممنوعيت آنها را از دست مي دهيم، اما به دليل رفاه مردم در كارگروه بازار اين راي را داديم و حتي به جهاد كشاورزي مجوز داديم چنانچه در بازار داخلي كمبود وجود داشت، واردات را افزايش دهند.

رحماني درباره تامين اجناس شب عيد هم عنوان كرد: چندين جلسه با توليدكنندگان لوازم خانگي و پوشاك برگزار شده كه آنها قول داده اند در تامين نياز بازار مشكلي وجود نداشته باشد. البته توليد داخلي براي برخي از پارچه ها محدود بود كه اجازه واردات صادر شد و به دليل ممنوعيت واردات لباس هاي خارجي، كارخانه هاي توليد صنعتي ما سه شيفت فعال هستند و در پوشاك و لوازم خانگي بازار بسيار خوبي مهيا شده است.

شروطي براي خودروسازان

اما در اين برنامه صحبت هاي خودرويي نيز زده شد. رحماني درباره تغيير قيمت خودرو گفت: ما موظف هستيم به عهد و پيمان ها وفادار باشيم و اين مساله فقط منحصر به مباحث خودرو نمي شود. به سازمان حمايت دستور داده ام جاهايي كه پيش فروش انجام مي شود، قراردادها را بازنگري كنند. قراردادها مطابق قوانين و دستورالعمل ها تنظيم شود و تاكيد شده در خودروسازي و قطعه سازي قراردادها بايد به گونه اي تنظيم شود كه حقوق مصرف كننده پايمال نشود. به گفته وي، دستورالعمل هاي زماني و قيمت بايد عمل شود. بنابراين همه خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف كننده هستند و از مردم خواهش مي كنم به خودروسازان اعتماد كنند. وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اين سوال كه تحويل خودرو به قيمت گذشته باعث سود دلالان مي شود، تاكيد كرد: طبق بررسي ها كمتر از 10 درصد افراد بيش از يك خودرو خريداري كرده اند. البته در زمان تحويل به هر فرد يك خودرو و خودروي بعدي در نوبت ديگري تحويل مي شود. اگر ما بر تحويل خودروها به قيمت گذشته تاكيد كرديم به دليل حقوق مردم بوده است. قراردادي بسته شده و ما بايد به آن متعهد باشيم. اميدوارم اعتماد مردم هم بيشتر جلب شود.

سرمايه در گردش بنگاه ها

وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه به اختصاص 40 هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي اشاره كرد. به گفته رحماني، هر توليد مستلزم يكسري شرايط مثل سرمايه در گردش، نقدينگي، مواد اوليه و بازار است كه امسال نياز تامين سرمايه در گردش در توليد به دليل شرايط ويژه اقتصادي بيشتر شده است. رحماني ادامه داد: طبق برآوردها در ماه هاي گذشته سرمايه در گردش به اندازه نياز تامين نشده، اما به دليل اينكه امروز اولويت دولت حفظ وضعيت توليد و اشتغال است، بنابراين قرار شد تا پايان سال 40 هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي تزريق شود. رحماني عنوان كرد: تامين نقدينگي از هفته قبل در بانك ها با هماهنگي بانك مركزي شروع شده و با مصوبه شوراي پول و اعتبار با سود 18 درصد و در موارد خاص مثل تبصره 18، سود 14 و 12 درصد و در اشتغال روستايي با سود 6 درصد و 4 درصد در نظر گرفته شده است. همين طور براي نواحي صنعتي روستايي هم سود 10 درصد در نظر گرفته شده است.

وضعيت توليد محصولات منتخب

متولي صنعت كشور در اين برنامه تصويري از عملكرد بخش صنعت و معدن در طول 40 سال گذشته ارائه كرد. بر اساس ارزيابي ها، 40 سال پيش 1503 واحد صنعتي در كشور وجود داشت كه امروز با پيشرفت 57 برابري به 85 هزار و 76 واحد بهره برداري رسيده است. همچنين از 195 واحد معدني پيش از پيروزي انقلاب، امروز با پيشرفت 32 برابري 6 هزار و 386 واحد فعال وجود دارد. البته كل واحدهاي معدني حدود 10 هزار واحد برآورد مي شود. علاوه بر اين، واحدهاي صنفي از 350 هزار واحد با پيشرفت 7 برابري به 2ميليون و 581 هزار واحد با پروانه ارتقا يافته اند. تعداد شهرك هاي صنعتي نيز از 3 شهرك در اول انقلاب به 978 شهرك مصوب و بهره برداري شده رسيده كه از اين تعداد در 858 شهرك واگذاري زمين آغاز شده است.  آمارها همچنين نشان مي دهد استخراج معادن كه در ابتداي انقلاب 6/ 19 ميليون تن بود، اكنون سالانه به 735 ميليون تن رسيده كه نشان دهنده 37 برابر شدن ظرفيت معادن است. به گفته متولي صنعت، با توجه به اينكه ايران داراي 68 نوع ماده معدني شناخته شده و 51 ميليارد تن ذخاير قطعي است، مي توان با اكتشافات جديد اين ظرفيت ها را به نحو چشمگيري افزايش داد. مطابق ارزيابي ها توليد مس هم در 40 سال گذشته، با تغييرات محسوسي همراه بوده است. به گفته رحماني، قبل از انقلاب توليد مس در كشور وجود نداشت، اما توليد آن فقط امسال حدود 250 هزار تن مس كاتد بوده است. همچنين پيش از انقلاب در صنعت شيشه، 160 هزار تن ظرفيت توليد وجود داشت كه امروز 1885 هزار تن توليد و به رشد 12 برابري دست يافته است. در حوزه فولاد هم از 4/ 2 ميليون تن زنجيره فولاد در اول انقلاب به توليد 220 ميليون تن رسيده ايم. آمارها نشان مي دهد ظرفيت فولاد خام در آغاز انقلاب 500 هزار تن بوده و هم اكنون به 22 ميليون تن رسيده است. از سوي ديگر پيش از پيروزي انقلاب 12 ميليون مترمربع توليد كاشي و سراميك انجام مي شده كه هم اكنون از 600 ميليون مترمربع عبور كرده است. سياست گذار صنعت اعلام كرد اين ميزان توليد تا سه سال آينده به بالاي يك ميليارد مترمربع مي رسد. رحماني در بخش ديگري از اظهارات خود به رشد مثبت صادرات در 40 سال گذشته اشاره كرد. بر اساس آمارهاي اعلام شده امسال 9 ميليارد دلار صادرات معدني عملياتي شده كه حداقل 10 درصد از اين ميزان به محصولات معدني اختصاص داشته است. اين در حالي است كه در آغاز انقلاب 500 ميليون دلار صادرات و 10 ميليارد دلار واردات غيرنفتي ثبت شده كه نشان دهنده رشد 20 درصدي واردات در برابر صادرات است.

تحولات توليد صنعتي در 40 سال وزير صمت اعلام كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحليل فضايي مخاطرات محيطي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است