|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: تحقير ترامپ در كنگره دموكرات ها براي رئيس جمهور تره هم خرد نكردند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22165
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


تحقير ترامپ در كنگره دموكرات ها براي رئيس جمهور تره هم خرد نكردند
در جريان سخنراني سالانه اتفاق افتاد


دومين سخنراني سالانه ترامپ در كنگره آمريكا كه امسال به دليل تعطيلي دولت فدرال با چند روز تاخير برگزار شد، هم از نظر محتوا و هم از نظر حاشيه هايي كه بر متن غلبه كرد، يك نمايش كامل از «تحقير ترامپ» بود.

رئيس جمهور آمريكا در دومين نطق ساليانه خود موسوم به « نطق اتحاد» يا «سخنراني وحدت» درخصوص مسائل مختلفي از جمله سربازان آمريكايي حاضر در سوريه، كاهش نظاميان آمريكايي درافغانستان، پيشبرد مذاكرات با مقامات طالبان، ديدار آتي با كيم جونگ اون رهبر كره شمالي، مذاكرات تجاري با چين، افزايش بودجه ناتو، لغو پيمان منع موشك هاي هسته اي ميان برد، خروج از توافق هسته اي ايران، حمله به تعرفه هاي تجاري و... صحبت كرد. ترامپ همچنين وعده هاي زيادي درخصوص ريشه كن كردن ايدز در آمريكا و توسعه تحقيقات در زمينه سرطان و مبارزه با مواد مخدر ارائه داد. 

اما اين سخنراني كه به گفته بسياري از رسانه ها «چيز جديدي نداشت»، با حاشيه هاي زيادي همراه بود. همزمان با آغاز سخنراني ترامپ، بسياري از اعضاي كنگره [دموكرات ها] از دست زدن و ايستادن به احترام او خودداري مي كردند. همچنين در طول سخنراني ترامپ، مايك پنس، معاون او، بار ها از جاي خود بلند مي شد و براي او كف مي زد، ولي پلوسي كه به گونه اي از پشت سر ترامپ، دموكرات را هدايت مي كرد در مواردي از جمله هنگام سخنراني ترامپ درباره دستاوردهاي اقتصادي و سياست خارجي دولت خود و ساخت ديوار در مرز مكزيك، از ايستادن و دست زدن براي ترامپ خودداري مي كرد و بعضا شكلك هاي خنده داري از خود در مي آورد كه از سوي عكاسان تيزبين شكار مي شد.

برخي واكنش هاي «پلوسي» آنقدر عجيب بود كه توجه بسياري از رسانه ها را به خود جلب كرد. جالب ترين واكنش او زماني بود كه ترامپ در سخنراني اش هرگونه سياست انتقام، مقاومت و مجازات را رد كرد و از مصالحه و منافع مشترك دو حزب دموكرات و جمهوري خواه سخن گفت. پلوسي، پس از ايراد اين اظهارات كمي نيم خيز شد و به شيوه طعنه آميزي كه سوژه رسانه ها شد، شروع به كف زدن براي ترامپ كرد. 

برخي از كاربران شبكه هاي اجتماعي نحوه كف زدن پلوسي و نگاه هاي عجيب او به ترامپ را «تحقيرآميز» توصيف كرده اند. تعدادي از كاربران نيز نحوه كف زدن او براي ترامپ را به »كف زدن براي فراخواندن يا دور كردن سگ هاي خانگي» تشبيه كرده اند! در شرايطي كه ترامپ درباره خروج از توافقنامه هسته اي ايران، اعمال تحريم عليه تهران و اتهامات عليه ايران نيز سخن مي گفت، مايك پمپئو وزير امور خارجه آمريكا و شماري از اعضاي سنا دو بار از جاي خود بلند شدند و براي او دست زدند، اما نانسي پلوسي زماني كه ترامپ سخنان خود عليه ايران را آغاز كرد، كاغذهاي جلوي خود را برداشت و شروع به خواندن آنها كرد و با بي توجهي به سخنان ترامپ، از بلند شدن از جاي خود و حتي دست زدن براي سخنان ترامپ خودداري كرد.

پوشش هاي عجيب زنان دموكرات

از ديگر حاشيه هاي سخنراني سالانه ترامپ در كنگره، نوع پوشش نمايندگان بود. نمايندگان زن دموكرات حاضر در اين جلسه با لباس هاي سفيد حاضر شده بودند. آنها در بسياري از موارد با اظهارات ترامپ مخالفت كرده و از تشويق و ايستادن براي او خودداري كردند. آنها با پوشيدن لباس سفيد قصد داشتند همبستگي خود را در مقابل زن ستيزي ترامپ نشان دهند. اين در حالي بود كه ملانيا ترامپ و ايوانكا ترامپ، همسر و دختر رئيس جمهور آمريكا با لباسي سياه در جلسه حاضر شده بودند. 

دردسر هاي هم اسم بودن با ترامپ!

«الكسندريا اوكازيو كورتس»، نماينده دموكرات ايالت نيويورك نيز كه در اين جلسه با لباس سفيد حاضر شده بود، برروي لباسش تصوير كودك مهاجر گواتمالايي كه چندي پيش در بازداشتگاه هاي مرزي آمريكا جان باخت، را سنجاق كرده بود. «جوشوآ ترامپ»، كودكي كه به واسطه شباهت نام فاميلش با رئيس جمهور آمريكا در مدرسه هدف آزار و اذيت قرار گرفته بود، هم به اين مراسم دعوت شده بود اما تمايلي به گوش دادن به سخنراني ترامپ نداشت و خيلي زود مانند برخي ديگر از مهمانان به خواب رفت.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران چهره اخم آلود نانسي پلوسي، سناتور برني سندرز و همچنين رشيده طليب، نماينده دموكرات ميشيگان كه اخيرا ترامپ را به چالش كشيده بود نيز يكي ديگر از حاشيه هاي سومين سخنراني سالانه ترامپ در كنگره را رقم زد. دست كبودشده ترامپ هم از ديد رسانه ها و كاربران شبكه هاي اجتماعي پنهان نماند. برخي كبودي دست او را ناشي از يك جراحت عنوان كرده اند و برخي از كاربران توئيتر نيز نوشته اند يكي از حاضران در سخنراني ترامپ از فرط نفرت دست او را به حدي فشار داده كه كبود شده است. 

وجود تنش در جلسه به حدي آشكار بود كه حتي دوربين رسانه ها با زوم كردن روي شخصيت هاي مختلف اعم از فرماندهان ارشد نظامي، جمهوريخواهان و دموكرات هاي حاضر در جلسه تلاش مي كردند تفاوت واكنش آنها را به سخنان ترامپ نشان دهند. اين تصاوير نشان مي داد در حالي كه جمهوريخواهان ترامپ را به شدت تشويق مي كردند، دموكرات ها واكنشي جز لبخند تمسخرآميز نداشتند و نظاميان ارشد نيز سكوت را به عنوان بهترين واكنش برگزيدند. رسانه ها اين حواشي را نشان دهنده دودستگي بين جمهوريخواهان و دمكرات ها دانستند.

سخنراني تكراري

جداي از حاشيه ها سخنراني ترامپ واكنش هاي گسترده اي نيز به دنبال داشت. سخنگوي اسبق وزارت امور خارجه آمريكا سخنراني سالانه دونالد ترامپ در كنگره را آغاز زودهنگام تبليغات انتخاباتي توصيف كرد. «آدام ارلي» گفت: «درباره مضمون سخنان ترامپ بايد بگويم كه چيز جديدي در آن وجود نداشت. همه منتظر بودند تا ببينند كه آيا موضع قاطعي در برابر دموكرات ها اتخاذ خواهد كرد، اما زماني كه خواستار همكاري بين دو حزب شد، همه را غافلگير كرد. ترامپ بدون نام بردن از دموكرات ها به آنها حمله كرد. اگر بخواهم به اين سخنراني ترامپ نمره بدهم، نمره هفت از ده براي او در نظر مي گيرم.»

نانسي پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريكا نيز نطق سالانه ترامپ را «سخنراني بدون اطلاعات به روز شده» توصيف كرد. وي در حساب توئيتري خود نوشت: «ما شاهد سخنراني بدون اطلاعات به روز شده بوديم. چندين روز طول مي كشد تا همه اطلاعات غلط و گمراه كننده اي را كه دونالد ترامپ امشب در نطق خود ارائه كرد با واقعيات مطابقت دهيم.»

 خبرگزاري رويترز نيز نوشت: دموكرات هاي آمريكا براي به چالش كشيدن ترامپ در انتخابات سال 2020 به سرعت سخنراني سالانه وي را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند: اين سخنراني بي محتوا بود و كمكي به اتحاد كشور نكرد.سناتور «كوري بوكر»، كه جمعه گذشته نامزدي خود را براي شركت در اين انتخابات اعلام كرد، گفت: درخواست ترامپ براي اتحاد در روز سه شنبه پوچ و توخالي بود.الكساندريا اوكازيو-كورتس، عضو مجلس نمايندگان، نيز به ام اس ان بي سي گفت: «سخنان ترامپ فاقد سياست خاصي بود». وي افزود: «فكر مي كنم رئيس جمهور آماده نبود. سخنانش حاوي هيچ برنامه اي نبود.» خبرنگار شبكه تلويزيوني فرانس 24 در واشنگتن هم تاكيد كرد در نطق سالانه ترامپ در سناي آمريكا هيچ موضوع جديدي وجود نداشت.

 اين نطق در واقع يك سخنراني انتخاباتي بود و مسئله چندان دور از ذهني در آن مطرح نشد. در واقع مسئله جديدي در اين نطق وجود نداشت.

تحقير ترامپ در كنگره دموكرات ها براي رئيس جمهور تره هم خرد نكردند


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است