|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: دربي سياسي در كنگره آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


دربي سياسي در كنگره آمريكا
سخنراني سالانه با اعتراض بي سابقه دموكرات ها روبه رو شد


عكس : AFP

مانيفست ناسيوناليستي ترامپ

دنياي اقتصاد : دومين سخنراني سالانه ترامپ تب تند اختلافات داخلي در آمريكا را كاهش نداد و خود نيز ميزبان جدال نيروهاي سياسي شد؛ ازجمله برخلاف عرف سال هاي قبل نمايندگان حزب دموكرات از تشويق و تاييد برخي سخنان ترامپ خودداري كردند. چهره هاي متنفذ اين حزب آن چنان كه تصاوير خبري نشان مي دهد در اغلب دقايق اين مراسم نگاه بهت آميز و سردي به نطق سالانه داشتند. زنان سفيدپوش نيز در كانون توجهات رسانه ها قرار گرفتند. آنها با لباس هاي متحدالشكل كه يادآور جنبش حق راي زنان بود اعتراض خود را به سياست هاي ترامپ اعلام كردند.

آنها سفيد پوشيده بودند. ترامپ هم انتظار نداشت زناني سفيدپوش در مراسم وي حاضر شوند. لباس سفيد براي زنان در آمريكا سمبل اعتراض است؛ اعتراض به رويكردهاي ضد زن. شيوه اي كه از دهه 1900 جا افتاد و اين رنگ به فرهنگ اعتراضي آمريكايي ها افزوده شد. اصل ماجرا هم اين بود كه زنان با اين رنگ سفيد لباسشان توانستند حق راي بگيرند و از آن به بعد اين رنگ تبديل به نماد اعتراض شد. البته ترامپ در سخنراني روز سه شنبه خود مي خواست با تهييج ديدگاه هاي ناسيوناليستي دموكرات ها و جمهوري خواهان مسائل موجود را ملي نشان دهد اما عمدتا در جريان سخنراني دموكرات ها نشان دادند كه همچنان با رئيس جمهوري آمريكا همدلي و همراهي ندارند. براي مثال چهره درهم و برهم برني سندرز، يكي از دموكرات هاي برجسته آمريكايي نشان مي داد كه آنها اهميتي به سخنان ترامپ نمي دهند.

با اين حال او از جمهوري خواهان و دموكرات ها نيز خواست تا به مسائل امنيتي فارغ از ديدگاه هاي حزبي نگاه و آن را يك مساله ملي قلمداد كنند. به گزارش رويترز، تعطيلي بيش از يك ماهه دولت در آمريكا و پيروزي دموكرات ها در مجلس نمايندگان موجب شد تا ترامپ مانند سال گذشته يكدستي كنگره را حس نكند. با اين حال جمهوري خواهان زماني كه ترامپ از ابرقدرتي آمريكا صحبت مي كرد و شرح حالي از اين روزهاي اقتصاد اين كشور مي داد با شعار «آمريكا- آمريكا»ي جمهوري خواهان روبه رو شد. ترامپ در سخنراني روز سه شنبه اش قسم خورد كه ديوار را خواهد ساخت، ديواري كه به شكاف دو حزبي در اين كشور بيش از پيش دامن زده است و البته دموكرات ها را متهم كرد كه تحقيقات بي ارزش آنها به رفاه ايجاد شده در آمريكا آسيب خواهد رساند. به گزارش رويترز، ترامپ در اين سخنراني از دموكرات ها خواست كه مخالفت با تامين بودجه براي ساخت ديوار در مرز با مكزيك را كنار بگذارند. او در سخنراني 82 دقيقه اي اش ديدگاه هاي كلي سياسي خود را مطرح كرد بدون آنكه جزئياتي ارائه دهد.

ترامپ حضور مهاجران غيرقانوني را يك بحران فوري خواند كه بايد در كوتاه ترين زمان ممكن حل وفصل شود. او پيش تر گفته بود كه براي ساخت اين ديوار اعلام شرايط اضطراري خواهد كرد اما روز سه شنبه ترامپ به جمهوري خواهان و دموكرات ها هشدار داد تا پايان مهلت آتش بس موقت بين كنگره و كاخ سفيد، يعني 15فوريه تصميم نهايي را بگيرند. دونالد ترامپ گفت: ما امشب يكديگر را در يك ظرفيت نامحدود ملاقات مي كنيم. كنگره اي جديد كار خود را آغاز كرده است و من اينجا ايستاده ام و آماده همكاري با شما هستم تا به توفيقاتي تاريخي براي همه آمريكايي ها دست يابيم. البته نحوه دست دادن نانسي پلوسي با دونالد ترامپ خود پيشاپيش از روزهاي سخت رئيس جمهوري آمريكا حكايت دارد. ترامپ اما گفت: ميليون ها شهروند آمريكايي اكنون درحال تماشاي ما هستند كه در اينجا جمع شده ايم و اميدشان اين است كه حكومت ما نه به عنوان دو حزب بلكه به عنوان يك ملت باشد. او افزود: دستور كاري كه امروز تعريف مي كنم، دستور كاري جمهوري خواه يا دموكرات نيست؛ بلكه دستور كار مردم آمريكاست. بسياري از ما بر مبناي وعده هاي كليدي مشتركي كمپين كرده ايم كه از مشاغل آمريكايي، شكوه رسالت آمريكايي و قدرت غرور آمريكايي محافظت كنيم. در ژوئن وارد هفتادوپنجمين سالگرد رخدادي مي شويم كه ژنرال آيزنهاور آن را جنگ صليبي خواند؛ آزادسازي متحدانه اروپا در جنگ جهاني دوم. رئيس جمهوري آمريكا تصريح كرد: «در قرن بيستم آمريكا آزادي را نجات داده، علم را متحول و طبقه متوسط را بازتعريف كرده است.» او ادامه داد: «اكنون بايد جسورانه و شجاعانه به سمت فصل بعدي گام برداريم و معيار تازه اي از زيستن را براي قرن بيست ويكم تعريف كنيم.» رئيس جمهوري آمريكا بيان كرد، بايد سياست انتقام جويانه را كنار گذاشت و از ظرفيت نامحدود همكاري و سازش بهره جست. در كنار يكديگر مي توان به دهه ها بن بست سياسي پايان داد.

ترامپ با سخنانش عمدتا به دنبال تهييج ناسيوناليستي قانون گذاران آمريكايي بود. او گفت: مي توانيم بين اختلافات ديرين پل بزنيم، زخم هاي ديرين را درمان كنيم، ائتلاف هاي جديد بنا كنيم، به راهكارهايي تازه دست يابيم و آينده اي فوق العاده را براي آمريكا گشايش كنيم. تصميم گرفتنش با ماست.

رئيس جمهوري آمريكا در ادامه سخنانش مدعي شد كه توفيقات زيادي در حوزه اقتصادي داشته است. ترامپ گفت: «در دو سال گذشته دولت من با جديت و سرعتي مثال زدني در راستاي مقابله با مشكلات حركت كرده و با گذشت تنها دو سال از انتخابات، شاهد توفيق اقتصادي بي سابقه اي بوده ايم كه نمونه مشابه آن در گذشته به سختي قابل ملاحظه است. چيزي شبيه آن وجود ندارد. 3/ 5 ميليون شغل جديد ايجاد كرده ايم؛ چيزي كه بسياري مي گفتند غيرممكن است اما واقعيت اين است كه ما تازه اول كاريم.» سخنان ترامپ كه به اين نقطه مي رسد برخي از قانون گذاران آمريكايي به نشانه حمايت از ترامپ شعار «USA» سر مي دهند. او تاكيد كرد كه دستمزدها افزايش يافته اند و بيكاري به پايين ترين نرخ خود در نيم قرن اخير رسيده است.

ترامپ در ادامه سخنانش به بحث مسائل امنيتي ورود كرد اما براي اين كار دست به يك شيوه تبليغاتي و هوشمندانه زد. او زني به نام آليس جانسون را مثال زد كه به اتهام حمل مواد مخدر به حبس ابد محكوم شده بود اما به دليل حسن رفتار پس از 22 سال حبس، از زندان آزاد شد. او گفت كه آليس در زندان به فرد بهتري تبديل و مايه الهام بسياري از افراد در آمريكا شد. در اين لحظه آليس با چشمان گريان و با اشاره ترامپ از جايش برخاست. ترامپ گفت كه قانون بايد اصلاح شود. نخست بايد مسير عدالت را هموار كرد تا افرادي مانند آليس گير سخت گيري هاي آن نيفتند و بعد آنكه دموكرات ها و جمهوري خواهان تنها 10 روز فرصت دارند تا براي تامين بودجه ساخت ديوار تصميم بگيرند.

ترامپ همچنين در بخش سياست خارجي اش گفت كه توفيقاتي به دست آورده است. او مدعي شد كه با سياست هايش ايران را مهار كرده است و بعد اعلام كرد كه توانسته توسعه طلبي كره شمالي را مهار كند و خبر داد كه در روزهاي 27 و 28 فوريه در ويتنام با رهبر كره شمالي ديداري مجدد خواهد داشت. او پس از آن گفت كه در حوزه تجارت خارجي نيز مسائل را به سود آمريكا رقم زده و نفتا را به عنوان شاهدي براي ادعايش مثال آورد. ترامپ همچنين تقصير جنگ تجاري آمريكا با چين را متوجه پكن نكرد و گفت مقصر رهبران (پيشين) و نمايندگاني هستند كه اين فرصت را براي چيني ها فراهم كرده اند. ترامپ اما گفت كه توانسته به اين روند ناعادلانه پايان دهد.

دربي سياسي در كنگره آمريكا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي سطح ايران
متن مطالب شماره 38، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است