|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: توتيايي از تربت مزار پنهان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 6 (معارف) > متن
 
      


توتيايي از تربت مزار پنهان
خاطره اي شنيدني از مناظره علامه درچه اي با عالم سني درباره قبر مخفي حضرت زهرا(س)

نويسنده: سيدابوالحسن موسوي طباطبايي

دوستي اهل بيت پيامبر اكرم(ص)، موضوعي نيست كه در شمار اعتقادات فرقه اي خاص از مسلمانان باشد بلكه همه مسلمين بر آن اتفاق نظر دارند و فريقين شيعه و سني خود را متمسك به اهل بيت عصمت و طهارت مي دانند.

   در حديث ثقلين، پيامبر رحمت(ص) به پيروان خود فرموده است: « من در ميان شما دو يادگار گرانبها به جا مي گذارم؛ كتاب خدا و اهل بيتم و تا مادامي كه به آن دو تمسك جوييد، هرگز گمراه نخواهيد شد.( كليني، كافي، دار الكتب الاسلاميه، ج1، ص29  نسائي، السنن الكبري، 1411ق، ج5، ص45)

   اين روايت ارزشمند، علاوه بر منابع شيعه در كتب مهم حديثي اهل تسنن نيز ذكر شده و آنان در كنار برادران شيعي خود، بر اين باورند كه قرآن و عترت از هم جدايي ناپذيرند. لذا مشاهده مي شود اهل سنت، با محبت به خاندان عصمت و طهارت به درگاه حق تقرب مي جويند، به زيارت اهل بيت مي روند و در ايام سوگواري سالار شهيدان(ع)، در راهپيمايي عظيم اربعين شركت مي كنند. 

   حقيقت اهل بيت، خورشيد فروزاني است كه حجاب هاي باطل را مي درد و دل هاي معرفت جويان را به نور هدايت روشن مي كند. موضوع حقانيت اهل بيت(ع) و تقدم ايشان بر ديگران، از مسائل بسيار مهمي است كه طي قرن هاي متمادي، محور بحث انديشمندان قرار داشته و مكرر به اثبات رسيده است. استدلال هايي كه در زمينه خلافت بلافصل اميرمومنان(ع) و حقانيت اهل بيت بيان شده است تحت دو عنوان «دلايل نقلي» و «دلايل عقلي» قرار مي گيرد.

    توضيح اينكه «آيات» متعددي در قرآن كريم، به عصمت، عظمت و لزوم پيروي از اهل بيت تصريح كرده است. مانند آيه تطهير (احزاب 33)، آيه مباهله (آل عمران 61)، آيه ولايت (مائده 55) و آيه مودت (شورا 23). همچنين «روايات» فراواني در كتاب هاي حديث شيعه و سني، از پيامبر اكرم نقل شده كه مسلمانان را به پيروي و اطاعت خاندان خود سفارش فرموده است. مانند حديث ثقلين كه به آن اشاره شد، حديث غدير، حديث سفينه نوح و احاديث فراوان ديگر. مجموعه اين «آيات و روايات»، دلايل نقلي نام دارند.

    همچنين جدا از آيات و روايات، استدلال هايي در چرايي پيروي از اهل بيت از سوي علماي ما بيان شده كه تحت عنوان دلايل عقلي شناخته مي شود.

   دلايل عقلي شيعيان، بسيار فراوان و متعدد است كه هر كدام به فراخور، موضوعي را به چالش مي كشد و بر پايه عقل و منطق از آن نتيجه مي گيرد. براي آشنايي بيشتر با اين گونه استدلال، خاطره اي بسيار زيبا از علامه بزرگوار آيت الله درچه اي بيان مي شود. اميد است كه خوانندگان محترم از معنويت و نورانيت اين خاطره، مدد جويند. قابل ذكر است كه اين داستان از كتاب زندگي علامه فقيد سيد محمد باقر درچه اي تاليف آقاي سيد تقي درچه اي با دخل و تصرف و تلخيص نقل مي شود.

علامه درچه اي كيست؟

   وي از علماي بزرگ اصفهان و از مراجع دوره مشروطيت و اواخر سلطنت قاجار مي باشد. اين عالم رباني پس از گذراندن مقداري از دروس در اصفهان، براي ادامه تحصيل به نجف اشرف مهاجرت كرد و چهارده سال در آنجا اقامت گزيد تا اينكه در علم و اخلاق سرآمد روزگار شد. آيت الله درچه اي از شاگردان نخبه ميرزاي شيرازي و حاج ميرزا حبيب الله رشتي و همچنين به نوبه خود استاد عالمان برجسته اي چون آيات عظام سيد ابوالحسن اصفهاني، سيد حسين بروجردي و سيد حسن مدرس مي باشد.

   علامه فقيه سيد محمد باقر درچه اي طي سال هايي كه در نجف اقامت داشت در موضوعات علمي و تخصص هاي جانبي حوزه چون مباحث تفسيري، حديثي، كلامي و اطلاعات تاريخي و تسلط در فن مناظره نظير نداشت. بعلاوه حافظه قوي و حضور ذهن در تشريح مطالب علمي، باعث شده بود كه محل رجوع دانشمندان در مسائل پيچيده علمي باشد. 

   در همان زمان يكي از دانشمندان بزرگ اهل سنت در نجف اشرف ساكن بود كه منزلي هم در كوفه داشت. علماي اهل سنت عراق براي وي احترام ويژه اي قائل بودند و پيوسته منزل او در نجف مركز تجمع روحانيون اهل تسنن به حساب مي آمد. وي نيز در تسلط بر مباحث علمي و استدلالات منطقي و آداب مناظره بسيار قوي بود.

   در آن سال ها(حدودا يك قرن پيش) نجف شهر بزرگي نبود و عالمان، كم و بيش يكديگر را مي شناختند. لذا اين دو دانشمند برجسته شيعي و سني به مرور با يكديگر ارتباط پيدا كردند و گاه بحث و گفت وگوهايي علمي را بهانه ديدار خود قرار مي دادند. اندك اندك دامنه گفت وگوها به اختلافات مذهبي و حقانيت تشيع و تسنن كشيده شد و از آنجا كه اين موضوع، بسيار گسترده و داراي جوانب فراوان است، بحث و گفت وگو تبديل به مناظره هايي طولاني شد. آنها هر روز طبق قرار قبلي در محلي حاضر مي شدند و ادامه بحث روز گذشته را پي مي گرفتند و براي اثبات مدعاي خود، بر آيات و روايات و شواهد تاريخي استدلال مي كردند. اما پس از ايام متمادي هيچ كدام نتوانست بر ديگري غالب آيد. تا آنكه سرانجام روزي از روزها در حالي كه هر دو خسته و ناراحت به نظر مي آمدند، يكي از آنها گفت: بالاخره بايد قول و قراري در اين بحث بگذاريم و منصفانه قضاوت كنيم و هر مطلبي را كه مستند و از روي تحقيق بود بپذيريم و بر عقيده خود پافشاري نكنيم. آنگاه از يكديگر جدا شدند.

   علامه درچه اي هر شب نماز مغرب و عشا را در حرم اميرالمومنين به جا مي آورد و سپس مرقد مطهر را زيارت كرده به حجره خود باز مي گشت و تا پاسي از شب به مطالعه مي پرداخت. آن روز هم پس از پايان بحث و مناظره، طبق معمول به حرم مشرف شد و سفره دل را براي مولاي خود گشود و در حالي كه قطرات اشك بر گونه اش مي غلتيد عرضه داشت: يا اميرالمومنين! از خدا بخواه كه مرا در اين مناظره ياري كند تا بتوانم حقانيت مكتبتان را اثبات كنم. آن شب علامه درچه اي در حرم مولاي متقيان حال خوشي يافته بود و مدتي طولاني تر با آن حضرت به نجوا پرداخت و در پايان به حجره بازگشت. 

   قبر حضرت زهرا(س) كجاست؟

مرحوم علامه، خود فرموده بود آن شب در رويايي شيرين و دلپذير، مولاي متقيان(ع) مرا به سعادت لقاي خود نائل ساخت و پس از اظهار لطف و محبت كه از ويژگي هاي ذاتي آن بزرگوار است، خطاب به من فرمود: فردا موضوع بحث را به اين مقوله اختصاص بده كه «قبر حضرت زهرا كجاست؟ و اگر معلوم نيست، چرا آن قبر مخفي است؟» آيت الله درچه اي گويد از اين خواب شگرف بيدار شدم و از لذت ديدار و حلاوت گفت وگو با مولايم اشك شوق مي ريختم. چه مبارك سحري بود و چه فرخنده شبي! سرانجام مولايم عنايت فرمود و شاه كليد اين بحث مهم را به دستم داد. از فرط هيجان تا صبح نخوابيدم و در انتظار ساعت مناظره، لحظه شماري مي كردم.

   طبق قرار هر روز، آغاز بحث به نوبت بر عهده يكي از ما دو نفر بود و در واقع شروع كننده، ابتكار عمل را در دست داشت و به نوعي جلسه را مديريت مي كرد. اتفاقا آن روز من مي بايست آغاز به سخن كنم كه خود اين مطلب كرامتي به شمار مي آمد! لذا رو به عالم سني كرده و گفتم: امروز مي خواهم پيش از ادامه بحث قبلي نكته اي را براي من روشن كنيد و سپس به دنبال ادامه مطالب گذشته برويم و آن اينكه اولا قبر حضرت زهرا(س) تنها يادگار پيغمبر كجاست و به چه علت قبر آن بانوي باعظمت مخفي است؟ 

   علامه خود در بيان اهميت اين سوال مي گفت: اين بحثي ريشه اي و عميق است كه با وجود كوتاه و مختصر بودن سوال، پاسخ آن طولاني و مستلزم اين است كه طرف مقابل، ادله و براهيني مستدل و منطقي و قانع كننده اقامه كند و موضوع را از جنبه تاريخي و جو سياست حاكم در دوره پس از وفات پيامبر(ص)، مورد تحليل قرار دهد. 

    فاطمه زهرا(س) يگانه دختر و تنها يادگار رسول رحمت بود. آن حضرت دستش را مي بوسيد و او را چون گلي مي بوييد و مي فرمود من از زهرايم بوي بهشت استشمام مي كنم. او را همواره پاره تن خود مي خواند و رضا و خشمش را رضا و خشم الهي مي دانست و در مراعات حقوق و احترامش، به امت خود سفارش هاي اكيد مي فرمود. اما پس از رحلت پيامبر اكرم چه اتفاقي افتاد كه قبرش مخفي ماند به طوري كه هيچ كس از محل دفن دختر پيامبر اطلاعي ندارد؟ موضوع اختفاي قبر حضرت زهرا گو اينكه به ظاهر مختصر است ولي در حقيقت آينه اي است كه مظلوميت اين خاندان در آن متجلي شده و سندي محكم و دليلي متقن براي اثبات حقانيت اهل بيت است.

   علامه مي افزايد پس از طرح اين سوال، رنگ آن عالم سني تغيير كرد و چند لحظه اي ساكت ماند كه سكوتي اين چنيني از وي بي سابقه بود. سر را به زير انداخت و بهت زده به فكر فرو رفت. سپس در حالي كه به زحمت كنترل خود را حفظ مي كرد گفت: « آقاي درچه اي! به خدا قسم اين سوال از شما نيست! وگرنه بفرماييد چرا تاكنون در مدت طولاني مناظره آن را به ميان نياورديد. من همه روزه هنگام بحث با شما نگران بودم مبادا موضوع اختفاي قبر حضرت زهرا(س) را به ميان آوريد كه قطعا جوابي براي آن ندارم.» پس از گفتن اين جملات در حالي كه مختصر لرزشي در بدن و در بيانش پديدار شده بود به گريه افتاد و در همان حال پرسيد: «آقاي درچه اي! بگوييد اين سخن را از كجا آموخته ايد؟ و چرا تاكنون آن را بيان نكرده بوديد؟ زيرا مطلبي مستدل تر و منطقي تر و شكننده تر از اين مبحث وجود ندارد.»

   علامه درچه اي مي افزايد: هنگامي كه انقلاب دروني و اشك هاي او را ديدم، ماجرا را شرح دادم و روياي صادقه اميرالمومنين(ع) را برايش بازگو كردم. آن عالم سني پس از شنيدن سخنان من و اطلاع از رهنمود شگفت انگيز امام، اظهار داشت: «به زهرا و علي قسم! كه من ارادتمند خاندان عصمت و طهارت هستم. من قبلا هم به اين بزرگواران معتقد بودم ولي هم اكنون ارادتم بيشتر شد. حق را در تمام مراحل با علي(ع) مي دانم و معتقدم كه حق ايشان در سقيفه بني ساعده پايمال شد و نگذاشتند عدالت علوي جهان را گلستان كند.»

    آنگاه افزود: «من آوازه علم و تسلط كم نظير شما را در مباحث علمي شنيده بودم لذا بر آن شدم كه از اطلاعات شما بهره گيرم تا در عقيده قلبي خود قوي تر شوم و هنگام مباحثه با ساير هم كيشان خود ادله اي استوارتر مطرح سازم بلكه از اين طريق خدمتي به اهل بيت كرده باشم. اما شرعا راضي نيستم كه نام مرا با اين عقيده اي كه اظهار داشتم فاش كنيد و نزد كساني كه مختصر اطلاعي از مسئله مناظره و مباحثه ما دارند سخنان مرا بازگو نماييد.»

توتيايي از تربت مزار پنهان


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 6 (معارف)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 66 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آموزش و توسعه منابع انساني
متن مطالب شماره 18، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است