|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: جلوه هاي انس با قرآن در سيره نظري و عملي امام خميني(2)
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22165
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 6 (معارف) > متن
 
      


جلوه هاي انس با قرآن در سيره نظري و عملي امام خميني(2)


نويسنده: محسن قربانيان

در بخش نخست اين نوشتار به برخي از جلوه هاي انس با قرآن در سيره نظري و عملي امام راحل(ره) پرداختيم. اينك در ادامه به جلوه هاي ديگري از شخصيت قرآني امام خميني(ره) اشاره مي كنيم.

***

1- محافظ قرآن

از همان كودكي حفظ قرآن را شروع كرده بود. با يك علاقه و شور و شوق عجيبي سوره هاي قرآن را از بر كرده بود. «سيدروح الله» قرآن را حفظ مي كرد و قرآن شد حافظ او. آن روزها هيچ كس فكرش را هم نميكرد، اين طفل مكتب قرآني ملاابوالقاسم، روزي بشود «بزرگ محافظ قرآن» در قرن حاضر! (مجله پاسدار اسلام، ش 86، به نقل از آيت الله پسنديده)

2- دفاع از مظلوم

اولين مرجع تقليدي كه قاطعانه از مردم فلسطين دفاع كرد و در مقابل رژيم غاصب اسرائيل موضع سخت گرفت و براي كمك به چريكهاي فلسطيني مجوز زكات را داد، امام بود. (صحيفه امام، ج2، ص 199)

نگاهش به اين آيات بود: «وما لكم لا تقاتلون في سبيل الله والمستضعفين من الرجال والنساء والولدان.» 

(چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و كودكاني كه به دست ستمگران تضعيف شده‏اند، پيكار نمي‏كنيد!؟) (نساء/75)

3- ثواب قرائت قرآن 

به امام نامه نوشت. پرسيده بود: «آقا من ميتوانم زبان عربي را بخوانم، ولي معنايش را نميفهمم. اگر كسي قرآن به عربي بخواند و معني آن را نفهمد، باز هم ثواب دارد!؟» 

امام جواب داد: «ثواب قرائت‏ قرآن‏ منوط به درك معناي آن نيست، اگرچه خوب است سعي شود تا معني آن را درك نمايد تا از ارشاد و علوم آن بهره‏مند گردد.» (استفتائات، ج1، ص 337)

4- تربيت قرآني

نامش را هميشه با احترام ياد ميكرد و عظمت. مي گفت: «مدرس بزرگ». مردي كه در نظرش، مطابق تعاليم قرآني تربيت شده بود: «يك آدم اگر موافق تعليم‏ قرآن‏ درست شود، يكوقت مي‏بينيد كه يك «مدرس» از كار در مي‏آيد... كه جلوي قدرت رضاشاه، آن قدرت شيطاني مي‏ايستد، تنها.» 

مي گفت: «من مدرس را ديده بودم و در جواني منزل ايشان مكرر مي رفتم.» (صحيفه امام، ج7، ص 415)

5- صدام رفتني است!

16 مهرماه سال 1359. 

عده اي از جوانان انقلابي عراق‏ آمده بودند جماران. امام آن روز خيلي كوتاه صحبت كرد، اما همه چيز را براي شان گفته بود. اول اين آيه خواند: «و قاتلوا المشركين كافه.» (توبه-36) بعد رو كرده بود به آن جوانهاي پرشور و گفته بود: «ان شاء الله خداوند تبارك و تعالي به شما قدرت بدهد و اين شخص كثيف را از مملكت خودتان دور كنيد. خداوند با شماست و شما پيروز هستيد و اين حكومت رفتني است، إن شاء الله.»(صحيفه امام، ج13، ص 260)

سال 1380، «صدام» رفت و «حكومت بعث» در عراق از هم پاشيد.

6- چشم براي تلاوت قرآن

در نجف چشمهاي امام ناراحتي پيدا كرده بود. پزشك آورديم. امام را معاينه كرد و گفت: «آقا! شما بايد چند روزي قرآن نخوانيد و به چشم تان استراحت بدهيد!» امام لبخند زد و گفت: «دكتر! من چشمم را براي قرآن خواندن مي خواهم، چه فايده اي دارد كه چشم داشته باشم و نتوانم بخوانم! شما يك كاري كنيد كه من بتوانم قرآن بخوانم!»(برداشت هايي از سيره امام(ره)، غلامعلي رجايي، ج3، ص6)

7- در اشتباه هستيد...

از: روح الله الموسوي الخميني.

به: اسدالله علم، نخست وزير.

موضوع تلگراف: هشدار در رابطه با حذف شرط سوگند به قرآن در لايحه انجمنهاي ايالتي و ولايتي‏.

«...اگر گمان كرديد مي‏شود با زور چند روزه‏، قرآن كريم را در عرض «اوستا»ي زرتشت، «انجيل» و بعض كتب ضاله قرار داد و به خيال از رسميت انداختن قرآن كريم تنها كتاب بزرگ آسماني چند صد ميليون مسلم جهان افتاده‏ايد و كهنه‏پرستي را مي‏خواهيد تجديد كنيد، بسيار در اشتباه هستيد...»

 و السلام علي من اتبع الهدي.(صحيفه امام، ج1، ص90)

8- بذل جان

«اگر معروف يا منكر از اموري باشد كه شارع مقدس به آن اهميت زياد مي‏دهد مثل اصول دين يا مذهب و حفظ قرآن‏ مجيد و حفظ عقايد مسلمانان يا احكام ضروريه، بايد ملاحظه اهميت شود و مجرد ضرر، موجب واجب نبودن نمي‏شود، پس اگر حفظ عقايد مسلمانان يا حفظ احكام ضروريه اسلام بر بذل جان و مال توقف داشته باشد، واجب است بذل آن.» 

(رساله عمليه امام، شرايط امر به معروف و نهي از منكر، مسئله 2792.)

9- مايه سيادت 

«گلادستون» نخست وزير انگلستان در اواخر قرن نوزدهم ميلادي، قرآن را در يكي از مجالس خودشان دست گرفته بود و توهيني هم به آن كرده بود و گفته بود: «تا اين بين مسلمانان است، انگلستان نمي‏تواند بر آنها سيادت كند!» امام بارها اين جمله را در سخنرانيهايش نقل كرده بود. هشدار ميداد كه مبادا از قرآن جدا شويم. ميگفت: «مايه سيادت ما همين قرآن است.» (صحيفه امام، ج13، ص360)

10- تلاوت در تبعيد

شاه، امام را تبعيد كرده بود تركيه. درست بعد از وقايع 15 خرداد 1342. امام نزديك يك سال آنجا بود، دور از خانواده و دوستان. قرآن انيس خلوت و تنهايي هاي امام بود. صاحب خانه امام گفته بود: «در اين مدت هرگز از كم و كيف غذا شكايت نكرد. هنگام هواخوري همواره مي كوشيد براي مردم مزاحمتي پيش نياورد. با بچه ها مهربان بود. بچه ها او را بابا صدا مي زدند. به خواندن نماز و قرآن توجه ويژه داشت و همه اين كارها در ساعت مقرر انجام مي شد.» 

(الف لام خميني، هدايت الله بهبودي، ص 501)

11- ثابت قدم باشيد!

يك آيه، يك وصيت. براي ملت شريف ايران.

- «به ملت عزيز ايران توصيه مي‏كنم كه نعمتي كه با جهاد عظيم خودتان و خون جوانان برومندتان به دست آورديد، هم چون عزيزترين امور، قدرش را بدانيد و از آن حفاظت و پاسداري نماييد و در راه آن، كه نعمتي عظيم الهي و امانت بزرگ خداوندي است، كوشش كنيد و از مشكلاتي كه در اين صراط مستقيم پيش مي‏آيد، نهراسيد كه‏: إن تنصروا الله ينصركم و يثبت اقدامكم.» (صحيفه امام، ج 21، ص 412)

12- با قرآن آشنا شو!

8 ارديبهشت 1361 به فرزندش احمد آقا نامه نوشت. نامه اي سراسر اخلاقي و عرفاني براي نصيحت فرزند:

- «فرزندم! با قرآن اين بزرگ كتاب معرفت آشنا شو اگر چه با قرائت آن؛ و راهي از آن به سوي محبوب باز كن و تصور نكن كه قرائت بدون معرفت اثري ندارد كه اين وسوسه شيطان است. آخر، اين كتاب از طرف محبوب است براي تو و براي همه كس، و نامه محبوب محبوب است اگر چه عاشق و محب، مفاد آن را نداند و با اين انگيزه، حب محبوب كه كمال مطلوب است، به سراغت آيد و شايد دستت گيرد.» (صحيفه امام، ج 16، ص 211) 

13- عصايت را بردار!

- «هي ما قرآن را خوانده‏ايم كه فرعون‏ كذا و كذا، موسي‏ كذا و كذا! تدبر نكرديم كه خوب، آن چيزي كه گفته براي چه گفته. براي اين كه تو هم مثل موسي باش نسبت به فرعون‏ عصرت، تو هم عصايت را بردار مخالفت كن با اين مردك!» (صحيفه امام، ج 3، ص 349) 

* سر تكرار در قصه هاي قرآن، مخصوصا قصه موسي(ع) و فرعون، در بيان امام.

14- سزاي سوزاندن قرآن!

گزارش شماره 457 مورخ 31/2/1342.

«ساواك قم» در گزارش خود به رياست «ساواك تهران» نوشته بود: «به استحضار مي رساند در تاريخ فوق، سه نفر از مالكين لرستان با [امام] خميني ديدار كردند كه يكي از آن ها پس از ديدار از مدرسه فيضيه گفت: «شاهي كه دستور مي‏دهد يك عده لامذهب و مخالف اسلام بريزند در مدرسه فيضيه و آن را خراب كنند، بدون شك خودش هم مخالف با اسلام است.» 

[امام] خميني در پاسخ اظهار داشت: «اگر مخالف نمي‏بود، قرآن را آتش نمي‏زد! وقتي كه رئيس سازمان امنيت... و رئيس شهرباني... دستور دهند قرآن را آتش بزنند و دعا را لگدكوب كنند و پاسبانان را به پشت بام بفرستند، تا با آجر به سر و كله روحانيون و طلاب بزنند، آيا اين ها مخالف با دين مقدس اسلام نيستند؟ بالاخره روزي حساب اين ها را خواهيم رسيد. اگر زنده ماندم، مي‏دانم با اين ها چه معامله‏اي بكنم.» (صحيفه امام، ج 1، ص 231) 

15- انجمن اسلامي ايران!

10 شهريور 1358 بود. اعضاي انجمن اسلامي نيروي هوايي‏ براي ملاقات آمده بودند. امام آن ها را به تلاش بيشتر در راه «تبليغ قرآن» تشويق كرد و گفت: «اين قرآني ‏ كه ما داريم، هيچ كس در دنيا ندارد، اين را معرفي كنيد.» بعد هم يك راهكار عملي به آن ها داده بود: «كارشناسهاي قرآني و اسلامي را پيش خودتان ببريد و از آنها استفاده كنيد و اين را توسعه بدهيد كه يك وقت انشاءالله ايران بشود، انجمن اسلامي ايران!» (همان، ج 9، 380) 

16- اتحاد اسلام

مهمان هاي خارجي كه مي آمدند، امام اين آيه را مي خواند: «و اعتصموا بحبل الله جميعا و لا تفرقوا»  آل عمران - 103 رو مي كرد به جمعيت و مي گفت: «اگر مسلمين همين يك آيه را عمل كنند، تمام مشكلات اجتماعي و سياسي و اقتصادي و همه چيزشان رفع مي‏شود.» (همان، ج 13، 275)

جلوه هاي انس با قرآن در سيره نظري و عملي امام خميني(2)


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 6 (معارف)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اعتياد پژوهي
متن مطالب شماره 49، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است