|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويدادصالحي در گفت وگو با الميادين تاكيد كرد

همكاري هسته اي، بستري جديد براي اعتمادسازي در منطقه

دنياي اقتصاد : علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران دوشنبه شب در گفت و گو با شبكه خبري «الميادين» تاكيد كرد كه همكاري هسته اي مي تواند بستري جديد براي بازسازي اعتماد بين تهران و كشورهاي حاشيه خليج فارس باشد.

به گزارش «ايرنا» رئيس سازمان انرژي اتمي ايران با اشاره به آمادگي تهران براي در اختيار قراردادن تجربيات هسته اي خود در زمينه هاي علمي، صنعتي و ساخت رآكتورهاي پژوهشي خاطرنشان كرد: «اينكه برخي از كشورهاي عربي مي گويند تاسيسات هسته اي ايران امن نيست، حرفي نادرست است و امنيت تاسيسات هسته اي ما به طور كامل زيرنظر آژانس بين المللي انرژي اتمي است.» صالحي با تاكيد بر اينكه ايران توانايي غني سازي اورانيوم در هر سطحي را دارد، افزود: «اكنون درحال آزمايش روي نسل هشتم از سانتريفيوژها هستيم و اين موضوع 5 تا 6 سال طول مي كشد و پژوهش هاي ما در چارچوب «برجام» است، چراكه طبق اين توافق ايران مي تواند فعاليت هاي پژوهشي در اين زمينه داشته باشد.» وي تاكيد كرد: «اميدواريم اروپايي ها به وعده هاي خود براي طراحي سانتريفيوژ جديد با ما همكاري كنند، اما اگر در اين زمينه وقت كشي كنند، ايران انتخاب هاي زيادي در اين زمينه دارد كه فعلا تمايلي به انجام آنها ندارد.» رئيس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: «با وجود خروج آمريكا از توافق هسته اي، ايران از لحاظ فني ضربه اي نخورده است. برخي قيد و بندها وجود دارد كه ما آن را پذيرفته ايم و در حقيقت اينها تاثيري بر سرعت پيشرفت صنعت هسته اي ما ندارد، اما اگر تصميم گرفته شود كه به قبل توافق هسته اي بازگرديم، براساس نياز خود موانع غني سازي اورانيوم را كنار مي زنيم.»

رهبري خواستند احتمالات لازم را در نظر بگيريم

صالحي درباره مذكرات هسته اي گفت: «در سال 2013 ميلادي مذاكراتي دوجانبه با آمريكايي ها در اين زمينه داشتيم كه آيت الله سيدعلي خامنه اي، رهبر انقلاب اسلامي تاكيد داشت، موضوع مذاكرات تنها معطوف به پرونده هسته اي باشد.» وي درباره مصاحبه اخير خود كه گفته بود قلب رآكتور اراك از سيمان پر نشده بلكه اين سيمان در لوله هايي خاص از رآكتور مذكور ريخته شده، تاكيد كرد: «اين لوله ها پنهاني خريداري نشده، بلكه اين يك اقدام پيشگيرانه بود كه قبل اجرايي شدن توافق هسته اي انجام شد كه طرف مقابل را هم در جريان آن گذاشته بوديم و طي دوره مذاكرات، رهبر معظم انقلاب اسلامي به ما سفارش كرد كه با هوشياري مذاكره كنيم و احتمالات لازم را در نظر بگيريم، زيرا غربي ها قابل اعتماد نيستند. ايشان حق داشتند، چند بار بر اين موضوع تاكيد كردند و عملا رخ داد، اما اين بار همه و تمام جهان فهميدند نمي شود به غربي ها به ويژه آمريكا اعتماد كرد.»

عراقچي: تبادل سفيران ايران و فرانسه به زودي انجام مي شود

ايرنا : سيدعباس عراقچي، معاون سياسي وزير امورخارجه در گفت و گو با خبرنگار روزنامه فرانسوي «لوفيگارو» از تبادل سفيران ايران و فرانسه در آينده نزديك خبر داد. عراقچي در حاشيه ششمين دور گفت وگوهاي سياسي ايران و فرانسه به لوفيگارو گفت: «پس از 6ماه نبود نمايندگان دو كشور، اين تبادل در روزهاي بسيار نزديك صورت خواهد گرفت.» وي گفت كه مقامات دوكشور در اين خصوص به توافق رسيده اند.

به نوشته وي، از سوي مقامات فرانسوي تاكنون نامي از سفير آتي فرانسه در تهران برده نشده است. فرانسوا سنمو نيز از سال 2016 به عنوان سفير فرانسه در ايران فعاليت مي كرد كه تير امسال به عنوان نماينده شخصي و تام الاختيار رئيس جمهوري فرانسه در امور سوريه معرفي شد. معاون سياسي وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي با «گوردو مونتاين» دبيركل وزارت امورخارجه فرانسه ششمين دور گفت وگوهاي سياسي دو كشور را در پاريس برگزار كردند.

مذاكرات ايران و اروپا درباره اينستكس به زودي در پاريس

همچنين مذاكرات كارشناسي ايران و سه كشور موسس اروپايي سازوكار مالي به زودي برگزار مي شود. در مذاكرات سيدعباس عراقچي، معاون سياسي وزير امورخارجه كشورمان با مقامات فرانسوي توافق شد مذاكرات كارشناسي ايران و سه كشور موسس INSTEX (ساحات) به منظور طراحي جزئيات اجرايي آن در اسرع وقت در پاريس برگزار شود.

سفير روسيه در تهران: اقتصاد ايران قدرت مقابله با تحريم هاي آمريكا را دارد

دنياي اقتصاد : لوان جاگاريان، سفير روسيه در تهران با تاكيد بر علاقه مندي مسكو به توسعه روابط با جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه ها حتي در شرايط تحريم هاي آمريكا گفت: «رهبران و ملت ايران توان مقابله با عواقب تحريم ها را دارند و اجازه بي ثبات شدن اوضاع را نمي دهند.»

وي ادامه داد: «ما نيز علاقه منديم تا اوضاع داخلي در جمهوري اسلامي باثبات باشد و تحريم هاي غيرقانوني و يك جانبه آمريكا را محكوم مي كنيم و خواستار مقابله با آنها از سوي شركت هاي اروپايي خود هستيم. بايد توجه داشت كه آمريكايي ها به طور يك جانبه از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) خارج شده اند، درحالي كه ايران بدون كوچك ترين نقضي، به تعهدات خويش در قبال توافق هسته اي پايبند مانده است. كشورهاي اروپايي بايد اراده سياسي خود را براي حمايت از منافع تهران در قبال اين توافق نامه نشان دهند.»

احتمال درگيري نظامي بين اسرائيل و ايران

به گزارش خبرگزاري تسنيم، جاگاريان در مصاحبه اي اختصاصي با خبرگزاري «تاس» در پاسخ به سوال ديگري ابراز نگراني كرد كه حملات نيروي هوايي اسرائيل به خاك سوريه كه به بهانه تقويت حضور نظامي ايران در اين كشور صورت مي گيرند، ممكن است به درگيري نظامي بين اسرائيل و ايران منجر شود. وي تاكيد كرد كه طرف روسي اصلا به چنين وضعيتي علاقه ندارد و از همه امكانات خود براي اجتناب از بروز چنين مناقشه اي استفاده مي كند. سفير روسيه در پاسخ به سوالي درباره امكان افزايش استفاده از ارزهاي ملي در مبادلات بازرگاني بين روسيه و ايران يادآور شد: «براي روسيه استفاده از ارزهاي ملي در روابط تجاري با ايران اهميت بسيار حياتي دارد و ما همه امكانات لازم براي اين كار را در اختيار داريم و تلاش مي كنيم اين مساله را كه اكنون حدود 20 تا 30 درصد مبادلات را شامل مي شود به حداكثر برسانيم. ما اكنون نيز از استفاده از دلار آمريكا در مبادلات بازرگاني خود با ايران صرف نظر كرده ايم و هدف خود را به روي استفاده از روبل روسيه و ريال ايران و در صورت ضرورت، يورو قرار داده ايم.»

رويداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فناوري نانو
متن مطالب شماره 256، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است