|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: رئيس مجلس از فرمان مقام معظم رهبري خبر داد: مهلت 4 ماهه اصلاح ساختار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رئيس مجلس از فرمان مقام معظم رهبري خبر داد: مهلت 4 ماهه اصلاح ساختارعكس: خانه ملت

دنياي اقتصاد : رئيس مجلس از دستور رهبر معظم انقلاب براي اصلاح ساختار كشور، طي چهار ماه آينده خبر داد. گرچه علي لاريجاني جزئيات اصلاحات را باز نكرد؛ اما در بخشي از سخنانش به صورت موردي به اصلاحات در بخش انرژي اشاره كرده است. او در اين باره گفت: «در زمينه اصلاح ساختار در برخي حوزه ها همچون انرژي ممكن است تغييراتي به وجود آيد كه هدف از آن رفاه مردم است.» پيش از اين در حوزه اصلاح بازار انرژي با هدف ايجاد عدالت در مصرف، كاهش قاچاق و بهبود قدرت خريد مردم، طرح هايي از سوي كارشناسان ارائه شده بود. سهميه بندي مقداري و تشكيل بازار بنزين، افزايش يارانه نقدي از طريق اصلاح قيمت و... از جمله طرح هاي پيشنهادشده به تصميم گيران بود. اما در جريان بررسي بودجه، همه گزينه هاي اصلاح ساختاري به دلايل متفاوتي كنار گذاشته شد. خبر لاريجاني مي تواند به معناي مطرح شدن مجدد پرونده اصلاحات در سطح سران سه قوه باشد. خبرهاي برخي نمايندگان نيز حاكي است كه علاوه بر بازار انرژي، نظام بانكي و سياست هاي ارزي نيز از اولويت هاي اصلاح ساختار در سال آينده خواهد بود. وجه مشترك همه اين اصلاحات نيز، بازنگري در ساختار بودجه سال آينده است؛ احتمالي كه در سخنان رئيس مجلس نيز بر آن تاكيد شده است.

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي از «فرمان مقام معظم رهبري» براي «اصلاح ساختار كشور» خبر داد؛ اصلاحي كه به تاكيد مقام معظم رهبري بايد «ظرف 4 ماه آينده» صورت گيرد. براساس آنچه خبرگزاري خانه ملت گزارش داده است، علي لاريجاني اين موضوع را در سخنراني ديروز خود در نشست شوراي اداري استان قم مطرح و تاكيد كرد كه شايد اين اصلاح ساختاري به «اصلاح بودجه» نيز بينجامد. البته «ايرنا» نيز در گزارش خود از اين نشست، با اشاره به اظهارات رئيس مجلس درباره فرمان مقام معظم رهبري براي اصلاح ساختار كشور طي چهار ماه آينده، به نقل از لاريجاني نوشت: «در زمينه اصلاح ساختار در برخي حوزه ها همچون انرژي ممكن است تغييراتي به وجود آيد كه هدف آن رفاه مردم است.» با اين حال، ساعتي پس از انتشار اين خبر مهم به نقل از علي لاريجاني، يكي از اعضاي هيات رئيسه مجلس در گفت و گويي تاكيد كرد كه اين فرمان رهبري معطوف به «اصلاح لايحه بودجه است» و نه «اصلاح ساختار كشور». سيد اميرحسين قاضي زاده هاشمي در گفت و گو با خبرآنلاين، در توضيحاني درباره سخنان امروز لاريجاني مبني بر دستور رهبر انقلاب براي اصلاح ساختار كشور، تاكيد كرد كه «اين دستور مربوط به اصلاح ساختار كشور نيست؛ بلكه درباره اصلاح ساختار بودجه كشور است بنابراين خبر يادشده ناقص است.»عضو هيات رئيسه مجلس توضيح داد: پس از آنكه پيش نويس لايحه بودجه 98 تهيه شد، رهبر معظم انقلاب نامه اي به شوراي هماهنگي اقتصادي و دولت نوشتند و 6 بند ايراد و توصيه داشتند. بعد مسوولان گفتند «اصلاح لايحه بودجه بر اين اساس زمان مي برد چون اصلاح برخي بخش ها مقدمات و كار مطالعاتي مي خواهد»، رهبر معظم انقلاب فرمودند «4 ماه به شما فرصت مي دهم، تا جايي كه مي توانيد براي ارائه لايحه بودجه 98 انجام دهيد، مواردي هم كه فرصت نمي شود، به صورت لايحه اصلاحيه در ارديبهشت ماه انجام دهيد.»

ازسوي ديگر، روز گذشته غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، نماينده رشت در مجلس در گفت وگو با انتخاب، با بيان اينكه اين اقدام مي تواند انقلاب اقتصادي تعبير شود، افزود: ساختار هاي سازماني ما مدت هاست كه پاسخگو نيستند. تشكيلات و رويه هاي ما بايد اصلاح شوند. رابطه دولت با نفت بايد مشخص شود. به اصلاحات در روابط بانكي، گمركي و مالي نياز داريم.

با توجه به اظهارات علي لاريجاني از يكسو و اظهارات قاضي زاده هاشمي و جعفرزاده ايمن آبادي از سوي ديگر، به نظر مي رسد اصلاح بازار انرژي، اصلاح نرخ ارز و اصلاح نظام بانكي سه اولويت اصلاحي براي كشور است.پيش از اين در حوزه اصلاح بازار انرژي با هدف ايجاد عدالت در مصرف، كاهش قاچاق و بهبود قدرت خريد مردم، طرح هايي از سوي كارشناسان ارائه شده بود. سهميه بندي مقداري و تشكيل بازار بنزين، افزايش يارانه نقدي از طريق اصلاح قيمت و... از جمله طرح هاي پيشنهاد شده به تصميم گيران بود. اما در جريان بررسي بودجه، همه گزينه هاي اصلاح ساختاري به دلايل متفاوتي كنار گذاشته شد. خبر لاريجاني مي تواند به معناي مطرح شدن مجدد پرونده اصلاحات در سطح سران سه قوه باشد. خبرهاي برخي نمايندگان نيز حاكي است كه علاوه بر بازار انرژي، نظام بانكي و سياست هاي ارزي نيز از اولويت هاي اصلاح ساختار در سال آينده خواهد بود.

بر اين اساس طبيعي است كه اگر اين اصلاحات رخ دهد، منابع بودجه و مصارف آن براي سال آينده دستخوش تغيير مي شود و اصلاحات لايحه بودجه 98 با توجه به تغيير ميزان منابع درآمدي بودجه، ضروري خواهد بود. اين دومين فرمان اصلاحي رهبر انقلاب درباره  ساختار بودجه است؛ آذرماه امسال و پيش از ارسال لايحه بودجه 98 به مجلس، مقام معظم رهبري موضوع اصلاح لايحه را مطرح كردند كه با اصلاحات انجام شده از سوي دولت، تغييراتي در سقف بودجه  ايجاد شد.

پرهيز از مشاجرات سياسي

همچنين علي لاريجاني روز گذشته با اشاره به فرمان مقام معظم رهبري براي اصلاح ساختار كشور طي چهار ماه آينده، تاكيد كرد كه در شرايط فعلي كشور، ما احتياج به درك بهتر و همت مشترك تمام مسوولان داريم. رئيس قوه مقننه همچنين بر لزوم توجه مسوولان و مديران به مسائل داخلي كشور و پرهيز از مشاجرات سياسي تاكيد كرد. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، لاريجاني توضيح داد: بايد به اين مساله توجه شود كه دشمن از تمام ابزارهاي خود براي مقابله با جمهوري اسلامي استفاده مي كند، از اين رو نبايد در شرايط كنوني به مشاجرات سياسي و حواشي دامن زده شود؛ بنابراين فهم درست از شرايط اين است كه توجه و رويكرد تمامي مسوولان به سمت آمريكا باشد و در اين مسير بايد مشاجرات را كاهش دهيم.رئيس مجلس با بيان اينكه عده اي نبايد در جامعه مدام اين مساله را مطرح كنند كه چرا مثلا در كشور كمبودي وجود دارد، گفت: زيرا وقتي دشمن از تمامي ابزارهاي خود استفاده كرده و ما به دنبال مقابله با آنها هستيم شايد چالش هايي به وجود بيايد؛ بنابراين تمام مسوولان بايد براي حل اين مسائل تلاش كنند نه آنكه وارد مشاجرات شده و اختلافات را دامن بزنند.او تاكيد كرد: به طور حتم اگر در داخل كشور نقص و مشكلي داريم نبايد اين مساله منجر به دعواي داخلي شود.

تقويت بودجه دفاعي

لاريجاني با اشاره به تقويت بودجه دفاعي در لايحه بودجه سال 98 كل كشور گفت: قطعا بخش هاي دفاعي نقطه قوت ما بوده و ما از آن حمايت مي كنيم و به طور حتم نيروهاي مسلح را كاملا تجهيز خواهيم كرد؛ زيرا دشمنان مي دانند كه قدرت امنيتي و دفاعي جمهوري اسلامي براي مقابله با ماجراجويي هاي آنها بسيار برجسته است. همچنين جمهوري اسلامي از جريان هاي مقاومت حمايت لازم را خواهد كرد.

رئيس مجلس از فرمان مقام معظم رهبري خبر داد: مهلت 4 ماهه اصلاح ساختار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 132 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات تاريخ انتظامي
متن مطالب شماره 19، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است