|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: تيم سركوب بن سلمان براي حذف مخالفان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


تيم سركوب بن سلمان براي حذف مخالفان
يك مقام آمريكايي جزئياتي جديد در نيويورك تايمز افشا كرد


عكس: AFP

جوخه مرگ شاهزاده

دنياي اقتصاد : وليعهد عربستان سعودي، شاهزاده محمد بن سلمان تيمي مخفي دارد كه كار آن ساكت كردن مخالفان با روش هايي همچون تحت نظر داشتن، آدم ربايي، دستگيري و شكنجه شهروندان سعودي است و اين تيم درست يك سال پيش از قتل جمال خاشقجي در كنسولگري عربستان سعودي در استانبول تاسيس شده است. اين گفته هاي يكي از مقامات آمريكايي است كه به گزارش هاي طبقه بندي شده نيروهاي اطلاعاتي آمريكا دسترسي داشته است. به نوشته روزنامه نيويورك تايمز، دست كم چندين عمليات مخفي توسط افرادي صورت گرفته كه در قتل جمال خاشقجي و ناپديد كردن جسدش در اكتبر سال گذشته ميلادي در استانبول نقش داشته اند. به گفته مقامات و برخي وابستگان قربانيان سعودي قتل خاشقجي بخشي از يك كشتار بزرگ بوده است.

تيمي كه در قتل خاشقجي دست داشتند، آن گونه كه مقامات آمريكايي آن را مي نامند، «تيم مداخله سريع سعودي»، دست كم در ده ها عمليات مشابه حضور داشته اند كه از سال 2017 آغاز شده است. وابستگان قربانيان سعودي و مقامات اطلاعاتي آمريكا مي گويند كه برخي از عمليات صورت گرفته همراه با زور و خشونت بوده كه شامل دستگيري افرادي كه در ساير كشورهاي عربي مي شده اند بوده است. همچنين دستگيري شاهزاده ها در كاخ هايي كه زندگي مي كردند به همراه زور و آزار و اذيت بوده است. يكي از كساني كه توسط اين گروه دستگير شده يك استاد دانشگاه در دپارتمان زبان شناسي بوده كه درخصوص زنان سعودي در يك بلاگ مطلب مي نوشته است. به گفته مقامات اطلاعاتي ايالات متحده، او به شدت توسط اين گروه مورد آزار و اذيت روحي و رواني قرار گرفته و چندين بار در بازداشت سعي كرده كه خود را بكشد. مقامات اطلاعاتي آمريكا تصريح كرده اند كه تيم مداخله سريع سعودي به قدري مشغول بوده كه ژوئن سال گذشته رهبر اين تيم از محمد بن سلمان خواسته است كه بابت اين حجم از كار به مناسبت عيد فطر، پاداش دريافت كنند.

اين اطلاعات با اين جزئيات از عمليات صورت گرفته از سوي تيم مداخله سريع سعودي توسط يكي از مقامات آمريكايي خوانده شده كه به كل اطلاعات اين پرونده دسترسي داشته است. برخي از منابع اطلاعاتي اين پرونده به دليل ترس از جان خود با نام مستعار يا بدون فاش ساختن اسم شان، اين اطلاعات را در اختيار نيروهاي آمريكايي قرار داده اند. به گفته اين منابع اطلاعاتي در اختيار گذاشتن اين نوع اطلاعات موجب خشم مقامات سعودي خواهد شد و پيامدهاي ترسناكي براي آنها به همراه خواهد داشت. يك سخنگوي سفارت عربستان سعودي در واشنگتن به نيويورك تايمز گفت: «پادشاهي هرگونه اتهام بدرفتاري با متهمان درحال محاكمه يا در انتظار محاكمه را به شدت رد مي كند.» اين سخنگو تصريح كرد: «قوانين سعودي شكنجه را ممنوع كرده و هركس دست به چنين اقدامي بزند و از قدرت سوءاستفاده كند ، بايد پاسخگو باشد.»

رژيم آل سعود اصرار دارد كه قتل خاشقجي ناراضي و مخالف سعودي كه در ايالات متحده زندگي مي كرده و براي واشنگتن پست مي نوشته، برنامه اي از پيش طراحي شده نبوده و دستوري از سوي حكومت براي قتل اين ناراضي سعودي صادر نشده است. مقامات سعودي مي گويند كه تصميم به قتل خاشقجي راسا توسط خود تيم گرفته شده است و بايد به همين منظور پاسخگوي اين اقدام شان باشند. تركيه و آمريكا اما مي گويند كه قتل خاشقجي با دستور حكومت و برنامه اي از پيش طراحي شده، بوده است. پادشاهي سعودي مي گويد كه 11 نفري كه در قتل خاشقجي حضور داشتند، درحال محاكمه هستند و احتمالا 5 تن از آنها با حكم اعدام روبه رو شوند اما هيچ گاه اتهام آنها به طور مشخص گفته نشده است. پس از قتل جمال خاشقجي، مقامات سعودي گفتند كه نيروهاي اطلاعاتي عربستان سعودي تنها دستور داشتند تا ناراضي ها را به كشور بازگردانند. چيزي كه در اين بين مشخص نشده، اين بوده است كه آيا وظيفه اين تيم بوده است كه اين كار را انجام دهد؟ مقامات سعودي تاكنون در مورد وجود اين تيم اظهارنظري نكرده اند، نه آن را تكذيب مي كنند نه تاييد. آنها حتي حاضر نيستند به اين سوال جواب بدهند.

عربستان سعودي تاريخي طولاني از  بازگرداندن يا تعقيب مخالفان به قصد سركوب شان دارد و اين رويه پس از روي كار آمدن محمد بن سلمان در سال 2017، به عنوان جانشين پادشاه اين كشور روندي صعودي و پر شتاب به خود گرفته است. به نظر مي رسد كه محمد بن سلمان به دنبال فراهم كردن بي دغدغه حكومت براي خود است. او محمد بن نايف را كه رئيس استخبارات بود بركنار كرد و شاهزاده جوان خود كنترل آن را به دست گرفت. از آن زمان، نيروهاي امنيتي عربستان سعودي ده ها روحاني، فعال سياسي و روشنفكران را دستگير كرده اند، چراكه آنها را خطري بالقوه تشخيص داده اند. همچنين حكومت عربستان سعودي با كساني كه در توييتر مطالبي طنز و انتقادي عليه حكومت منتشر مي كنند، دستگير و با آنها برخورد تند مي كند.

بروس ريدل، يكي از تحليلگران سابق سازمان سيا كه درحال حاضر براي موسسه بروكينگز كار مي كند، مي گويد: «ما هيچ وقت در اين حد، شاهد برخورد نبوديم. يك مخالف و ناراضي در حد خاشقجي در گذشته اصلا مورد توجه قرار نمي گرفت.» جمال خاشقجي، روزنامه نگار واشنگتن پست در داخل كنسول عربستان سعودي در استانبول كشته و جسدش نابود شد. تركيه از طريق ويدئوهاي دوربين مداربسته و شنود توانسته پرده از اين جنايت بردارد. تيم اطلاعاتي تركيه به اين طريق توانسته تيم مسوول در اين زمينه را شناسايي كند و اسامي آنها را در اختيار رسانه ها قرار دهد. بروس ريدل بر اين باور است كه اختيار عمل تيم نشان مي دهد آنها عمليات شان را در داخل پادشاهي آزادانه انجام مي داده و تحت رصد هيچ كدام از سرويس هاي اطلاعاتي كشورهاي دشمن شان قرار نداشته اند.

تيم مداخله سريع با اجازه محمد بن سلمان و با مديريت سعود القحطاني تاسيس شد. يكي از مقامات آمريكايي گفت كه سعود القحطاني مشاور اصلي محمد بن سلمان بوده كه كار رسانه اي دربار را نيز بر عهده داشته است. معاون او ماهر عبدالعزيز مطرب، يك مامور اطلاعاتي كشور عربستان سعودي كه با وليعهد عربستان به كشورهاي خارجي هم سفر كرده، رهبري ميداني اين تيم را بر عهده دارد. يكي ديگر از افراد اجرايي اين تيم طاهر غالب الحربي است كه پيش تر جزو گارد سلطنتي بوده و در سال 2017 به دليل دفاع از كاخ محمد بن سلمان در برابر حمله صورت گرفته، ارتقاي شغلي پيدا مي كند. يكي از مقامات سعودي به نيويورك تايمز گفت: ماهر عبدالعزيز مطرب و طاهر غالب الحربي درحال حاضر در دادگاهي در رياض به دليل قتل جمال خاشقجي تحت بازجويي هستند. اين در حالي است كه القحطاني در حصر خانگي به سر مي برد و حق خروج از كشور هم ندارد. همين موارد ادامه فعاليت اين تيم را در هاله اي از ابهام فرو برده است.

گزارش هاي نيروهاي اطلاعاتي آمريكا مشخص نكرده است كه نقش محمد بن سلمان در اين تيم چيست، اما در اين گزارش ها تصريح شده است كه القحطاني به عنوان مشاور اصلي بن سلمان نقش مهمي در عمليات اين تيم در دستگيري مخالفان و بازگرداندن ناراضيان سعودي به وطن در خارج از كشور داشته است. وابستگان  و خانواده هاي بازداشت شده هاي سال 2017 مي گويند: زماني كه در اين سال محمد بن سلمان ده ها شاهزاده سعودي، تاجر و مقامات سابق اين كشور را در هتل ريتز كارلتون به اتهام فساد مالي بازداشت كرد، القحطاني و مطرب در اين هتل فعاليت داشتند و در فشار آوردن به بازداشت شده ها براي تصرف اموال شان نقش بسزايي ايفا كردند.

بسياري از بازداشت شده هاي هتل ريتزكارلتون عربستان سعودي مي گويند كه آنها به لحاظ فيزيكي مورد آزار و اذيت قرار گرفتند و بنابه گفته يكي از شاهدان حتي يك نفر از بازداشت شدگان در آنجا فوت كرده است. البته هنوز مشخص نيست كه تيم مداخله سريع در اين آزار و اذيت ها نقش داشته است يا نه. عربستان سعودي هرگونه شكنجه و آزار و اذيت جسمي را رد كرده است. اما پس از قتل جمال خاشقجي بود كه كم كم وسعت عمليات اين تيم مشخص شد. به گفته نيروهاي اطلاعاتي تركيه، مطرب و الحربي هر دو جزو كساني بودند كه نقشي موثر در داخل كنسول گري عربستان درخصوص قتل جمال خاشقجي ايفا كرده اند. نيروهاي اطلاعاتي آمريكا با ارزيابي عمليات قبلي اين تيم به اين نتيجه رسيده است كه احتمالا قتل خاشقجي به دستور محمد بن سلمان بوده است. سيا هنوز در مورد اين مساله اظهارنظر نكرده است.

نيروهاي اطلاعاتي آمريكا مدرك قوي مبني بر نقش سلمان در قتل خاشقجي به دست نياورده اند اما وقتي الگوي قتل را در كنار ساير عمليات ها  مي گذارند به اين نتيجه مي رسند كه احتمالا اين قتل به دستور وليعهد سعودي صورت گرفته است. ساير آژانس هاي اطلاعاتي با همكاري يكديگر به دنبال مدركي هستند كه اين فرضيه آنها را ثابت كند. در دسامبر سال گذشته ميلادي آژانس امنيت ملي يك گزارش تهيه كرده كه در آن اشاره شده كه القحطاني به بن سلمان گفته است خاشقجي مانند يك «گلوله» خواهد بود اگر به كشور بازنگردد و به انتقاداتش خاتمه ندهد. نيروهاي امنيتي نتيجه گيري مي كنند كه شايد بن سلمان دستور شليك صادر نكرده باشد اما قطعا با ساكت كردن خاشقجي موافق بوده است.

تيم سركوب بن سلمان براي حذف مخالفان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه عصر تراكنش
متن مطالب شماره 23، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است