|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: «عبدالعزيز» فرشته نجات كرايست چرچ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


«عبدالعزيز» فرشته نجات كرايست چرچ
عملكرد پليس در تراژدي نيوزيلند زير سوال رفت


دنياي اقتصاد : «عبدالعزيز» در كنار چهار پسرش در مسجد «لينوود» درحال نماز خواندن بود كه صداي تيراندازي شنيد. به جاي اينكه از سر و صدا فرار كند، به سوي صدا دويد و با اولين چيزي كه به دستش رسيد- يك ماشين كرايه اي- محكم به حمله كننده كوبيد. «دامين كيو»، در گزارش 17 مارس براي نيويورك تايمز نوشت مرد اسلحه را زمين انداخت و عبدالعزيز آن را برداشت.

عبدالعزيز مي گويد: «ماشه را كشيدم؛ اما خالي بود». مرد مسلح به سوي ماشينش دويد كه سلاح هاي ديگري هم در آن دپو كرده بود و عبدالعزيز هم دنبالش مي دويد و تفنگ خالي را به سوي ماشينش پرتاب كرد و پنجره آن را شكست. اين اقدام عبدالعزيز- كه ديگران هم در مصاحبه با ما بر آن صحه گذاشتند- باعث شد مهاجم مسلح به جاي اينكه دست به سلاح ببرد و بسياري ديگر را بكشد پا به فرار بگذارد. دقايقي بعد، دو افسر پليس كه با شتاب درحال رساندن خود به صحنه بودند مهاجم مسلح را ديدند و با خودروي خود به ماشيني كه او قصد فرار با آن را داشت كوبيدند و در نهايت وي را بازداشت كردند و به بدترين قتل عام در تاريخ مدرن نيوزيلند خاتمه دادند.

مقام ها توضيح بيشتري در مورد نحوه واكنش پليس ندادند؛ اما اعلام كردند كه 36 دقيقه پس از اولين تماس اضطراري مظنون را دستگير كردند. مصاحبه ها از بازماندگان حادثه اين مسجد و تحليل ويدئوي ضبط شده از سوي مهاجم و عابران نشان مي دهد كه پليس در مورد مسجد دوم عملكرد مثبت تري نسبت به مسجد اول داشت. در مسجد اول (نور) ضارب چندين كشته و مجروح بر جا گذاشت و از معركه گريخت؛ اما در مسجد دوم به واسطه شجاعت عبدالعزيز و سرعت عمل پليس، مهاجم دستگير و از اقدامات بعدي او جلوگيري شد. گزارشگر نيويورك تايمز مي نويسد: «اگر نبود سرعت عمل و شجاعت عبدالعزيز 48 ساله (كه 25 سال قبل از افغانستان گريخته بود)، چه بسا قتل عام مهاجم ادامه مي يافت.» مهاجم دو سلاح ديگر و دو ماده انفجاري دست ساز هم در ماشين داشت. به گفته مقام هاي پليس، در مسجد نور 50 نفر كشته و تقريبا همين تعداد زخمي شدند؛ اما در مسجد لينوود 7 نفر و اين هم به دليل حضور اين مرد افغان بود.

شبكه 13 تلويزيون اسرائيل به نقل از يك مقام اسرائيلي فاش كرد كه برنتون تارانت، عامل قتل عام مسلمانان در مسجد شهر كرايست چرچ دو سال پيش به اراضي اشغالي سفر كرده بود. اين مسوول صهيونيستي كه نخواست نامش فاش شود، گفت كه تارانت 25 اكتبر 2016 با گذرنامه استراليايي وارد اراضي اشغالي شد و مقامات اسرائيلي نيز در فرودگاه بين المللي «بن گوريون» به وي يك ويزاي سه ماهه دادند. تارانت به مدت 9 روز در اسرائيل ماند. وي از تركيه به اسرائيل آمده بود. در هر حال، مقام هاي پليس مي گويند هنوز دقيقا معلوم نيست كه مهاجم چه ساعتي وارد مسجد نور شده بود؛ اما پليس مي گويد اولين تماس براي كمك در ساعت 1:41ظهر گرفته شد و اولين ماموران هم 6 دقيقه بعد در آنجا حاضر بودند. تصاوير ضبط شده از سوي مهاجم نشان مي دهد كه او فقط براي تيراندازي و كشتن وارد مسجد شده است. 6 دقيقه پس از اولين تيراندازي، او گريخت. سه دقيقه بعد آژير پليس در ويدئوي ضبط شده شنيده مي شود و اين درحالي بود كه تارانت تلاش داشت به مسجد دوم برسد.

آژيري كه در فيلم ضبط شده از سوي تارانت شنيده مي شود بلندتر شده و ناگهان قطع مي شود. اين احتمالا به اين معناست كه همزمان با رسيدن پليس و اورژانس، تارانت از معركه گريخته است. نزديك ترين ايستگاه پليس كمتر از 2 كيلومتر با مسجد فاصله دارد؛ اما افسران مسوول احتمالا جايي دورتر از محل ماموريت خود رفته بودند. حدود 827 افسر تمام وقت در منطقه كانتربوري، منطقه اي مذهبي نشين در ساحل شرقي جزيره جنوبي نيوزيلند، وجود دارند كه شامل منطقه كرايست چرچ هم مي شود كه سكونتگاه 612 هزار نفر است. در مقايسه، بوستون با جمعيت 617 هزار نفري داراي 2100 افسر تمام وقت است. بازرس جنايي «كريس هيل» مي گويد در خيابان كرايست چرچ در حوالي ناهار حدود 30 افسر در گشت بودند. او مي گويد: وقتي اولين تماس گرفته شد، مسوول مربوطه تمام آنها را به مسجد نور فرستاد. هيل مي گويد: افسران «خط مقدم» در نيوزيلند مسلح نيستند و براي حمايت از خود فقط جليقه ضدگلوله مي پوشند. بنابراين آنهايي كه در مرحله اول به اين حمله واكنش نشان دادند چاره اي نداشتند؛ جز اينكه خود را كنار بكشند. پليس مي گويد واحد مسلح تاكتيكي 4 دقيقه پس از افسران خط مقدم و 10 دقيقه پس از اولين تماس اضطراري وارد معركه شد. بازرس هيل مي گويد طبيعتا اندكي زمانبر است كه تيم ها فراخوانده و مسلح شوند. او مي گويد از قضا روز جمعه اين تيم ها در جلسه آموزشي در مركز شهر بودند. اين مقام جنايي مي افزايد: «براي هر پليسي در جهان حضور 6 دقيقه اي در صحنه و حضور 10 دقيقه اي تيم متخصص در صحنه يك موفقيت است.» پاتريك اسكينر، افسر سابق ضد تروريسم سيا كه اكنون براي پليس آمريكا كار مي كند، با اين سخن موافق است.

با اين حال، گزارشگر نيويورك تايمز مي افزايد اينها كافي نيست. افسران درحالي در صحنه حضور يافتند كه تعدادي كشته و زخمي شده بودند؛ درحالي كه افسران درحال انجام وظيفه بودند. «پاول بنت»، متخصصي كه با اسكورت پليس وارد صحنه شد، مي گويد: «جوي خون از مسجد جاري بود.» البته معلوم نيست چه زماني آمبولانس و تيم هاي تخصصي رسيدند؛ اما بنت مي افزايد كه سرعت عمل جان بسياري را نجات داد. بازرس هيل مي افزايد: «مورد مسجد دوم خيلي پيچيده تر بود. كسي زنگ زد و گفت مسجد نور تيراندازي شده. تماس هاي بعدي به مسجد لينوود اشاره مي كردند و افراد مي پرسيدند كدام مسجد؟ اين يا آن؟». در هر حال، اين عبدالعزيز بود كه مانع از اين شد كه در مسجد دوم «جوي خون» راه بيفتد.

«عبدالعزيز» فرشته نجات كرايست چرچ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي فقهي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است