|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: سمت وسوي مجوزدهي تا پايان پاييز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


سمت وسوي مجوزدهي تا پايان پاييز
كارنامه 16 زيرگروه بررسي شد


دنياي اقتصاد : كارنامه مجوزدهي تا پايان پاييز از تداوم روند صدور جوازهاي صادره در بخش هاي مختلف حكايت دارد. براساس آمار اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت روند صدور جواز در برگيرنده هفت بخش «صنعت»، «معدن»، «اصناف»، «تجارت خارجي»، «تجارت الكترونيك»، «نرم افزار»، «پژوهش، فني و مهندسي، تحقيق و توسعه» مي شود كه براي بخش هاي مذكور 16 زيربخش تعريف شده است. با توجه به آمار اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت از مجموع بخش هاي مذكور، 9 زيربخش در مدت زمان مورد بررسي توانسته اند روند مثبت را براي دريافت جواز تجربه كنند؛ اما 6 زيربخش در مدت زمان مورد بررسي با افت دريافت جواز مواجه بوده اند و براي يك زير بخش نيز تغييري ثبت نشده است.

داده هاي اعلام شده بيانگر آن است كه بيشترين افت در صدور جواز در مدت زمان مورد بررسي به زيربخش هاي گروه «پژوهش، فني و مهندسي، تحقيق و توسعه» اختصاص داشته است؛ به طوري كه از مجموع 6 زيربخش پيش بيني شده براي اين گروه در مجموع سه زيربخش در دوره زماني مورد بررسي بيشترين افت مجوزهاي صادره را داشته اند. از مجموع زيربخش هاي در نظر گرفته شده براي بخش معدن نيز دو زيربخش «گواهي كشف» و «پروانه بهره برداري» با افت در صدور جواز مواجه بوده اند. در گروه تجارت خارجي نيز روند صدور جواز براي كارت هاي بازرگاني با افت همراه بوده است.

براساس آمار اعلام شده تا پايان پاييز امسال در مجموع 16 هزار و 694 فقره «جواز تاسيس» صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود 19 درصدي را ثبت كرده؛ جواز تاسيس صادره در مدت مشابه سال قبل برابر با 14 هزار و 41 فقره بوده است. در بخش «پروانه هاي بهره برداري» نيز كه شامل پروانه بهره برداري ايجادي و توسعه اي مي شود در مدت زمان مورد بررسي، در مجموع 4287 فقره پروانه صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود 4 درصدي داشته است؛ مجموع پروانه صادره در مدت زمان مشابه سال قبل برابر با 4 هزار و 125 فقره بوده است.

 اما در بخش صدور مجوزهاي صادره معدني نيز داده هاي آماري بيانگر آن است كه در مدت زمان مورد بررسي اين بخش روند مثبتي در دريافت جواز تجربه نكرده است؛ به طوري كه در اين دوره زماني در مجموع 759 فقره «پروانه اكتشاف» صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 8 درصدي را ثبت كرده است. رشد ثبت شده براي اين بخش در حالي است كه در دو بخش «گواهي كشف» و «پروانه بهره برداري»، صدور جواز در دوره زماني مورد بررسي نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است.

 از سوي ديگر داده هاي آماري نشان مي دهد در بخش «پروانه هاي صنفي» در مدت زمان مورد بررسي در مجموع 292 هزار و 767 فقره پروانه ثبت شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بيش از 5 درصدي براي اين بخش به ثبت رسيده است. در گروه «تجارت خارجي» نيز آمارها حكايت از روند منفي صدور «كارت هاي بازرگاني» دارد. براساس ارزيابي ها در مدت زمان مورد بررسي، 5 هزار و 426 فقره كارت بازرگاني براي تجار ايراني صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل افت حدود 8 درصدي داشته است. مجموع كارت هاي بازرگاني صادره در سال گذشته برابر با 5 هزار و 894 فقره بوده است.  «تجارت الكترونيك» هم يكي ديگر از هفت گروه مورد بررسي در جداول آماري وزارت صنعت، معدن و تجارت است. براي اين بخش دو زيربخش «گواهي امضاي الكترونيكي» و «نماد اعتماد الكترونيكي» در نظر گرفته شده است كه با توجه به آمار اعلام شده، هر دو زيربخش روند رو به رشدي را تا پاييز سال جاري داشته اند.

براساس آمار اعلام شده، جواز صادره براي صدور «گواهي امضاي الكترونيكي» معادل 72 هزار و 402 فقره و صدور «نماد اعتماد الكترونيكي» معادل 11 هزار و 745 فقره بوده است كه به ترتيب نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 5/ 41 درصد و حدود 37 درصد را ثبت كرده اند. ششمين گروه مورد بررسي بخش صدور جواز «نرم افزار» است. در اين گروه زيرشاخه اي به نام «پروانه بهره برداري نرم افزار» جاي گرفته است كه روند صدور مجوزها براي اين گروه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 5/ 38 درصدي را نشان مي دهد. در مدت زمان مورد بررسي در مجموع 18 مجوز براي اين بخش صادر شده است. مجموع جوازهاي صادره براي اين زيرگروه در مدت مشابه سال قبل برابر با 13 مجوز بوده است. هفتمين گروه مورد بررسي بخش صدور جواز «پژوهش، فني و مهندسي، تحقيق و توسعه» است كه خود 6 زيربخش دارد. در زيربخش نخست كه «جواز خدمات فني و مهندسي» گنجانده شده در مدت زمان مورد بررسي 213 فقره جواز صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، افت بيش از 9 درصدي داشته است.

همچنين تعداد «پروانه فني و مهندسي» در مدت زمان مذكور نيز125 فقره بوده كه در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل، با رشد بيش از 47 درصدي همراه بوده است. آمارها همچنين نشان مي دهد در زيربخش «جواز تاسيس مركز پژوهش هاي صنعتي و معدني» 8 فقره جواز ثبت شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت بيش از 73 درصدي داشته است. «پروانه مركز پژوهش هاي صنعتي و معدني» نيز در مدت زمان مورد بررسي 10 فقره بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، صدور جواز براي اين زيرگروه تغييري نداشته است. همچنين در دو زيربخش «گواهي تحقيق و توسعه» و «پروانه تحقيق و توسعه» روند صدور مجوزها نشان مي دهد در زيربخش نخست، افت حدود 66 درصدي و در زيربخش دوم رشد نزديك به 3 درصدي صدور جواز نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت شده است. مجموع جوازهاي صادره براي زيرگروه «گواهي تحقيق و توسعه» در مدت زمان مورد بررسي برابر با 79 فقره بوده و سهم «پروانه تحقيق و توسعه» نيز از مجوزهاي صادره تا پايان پاييز سال جاري برابر با 107 فقره بوده است.

سمت وسوي مجوزدهي تا پايان پاييز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي فلسفي
متن مطالب شماره 26، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است