|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4640
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرداستان جديد گوشت هاي وارداتي

دنياي اقتصاد : گوشت هاي قرمز وارداتي كه به دليل عدم تخصيص ارز به محموله هاي ثبت سفارش شده يا عدم انتقال ارز تخصيصي به حساب فروشنده خارجي، در گمركات دپو شده، به عنوان اموال تمليكي به حراج گذاشته شد. اين ادعا از سوي فرهاد آگاهي، رئيس انجمن فرآورده هاي خام دامي مطرح شده است.

طي ماه هاي گذشته با افزايش شديد قيمت گوشت قرمز، واردات اين ماده پروتئيني به صورت گرم و منجمد در دستور كار قرار گرفت و بخش خصوصي اقدام به واردات اين اقلام كرد اما به دليل مشكلاتي كه در فرآيند تخصيص ارز وجود داشت، بخشي از اين محموله ها در گمركات كشور دپو شد و امكان ترخيص پيدا نكرد. اخبار واصله حاكي از آن است كه اين محموله ها به عنوان اموال متروكه تلقي و در اختيار سازمان اموال تمليكي قرار گرفته و به مزايده گذاشته شده است.

فرهاد آگاهي، رئيس انجمن فرآورده هاي خام دامي در گفت وگو با خبرگزاري مهر، ضمن درخواست از معاون اول رئيس جمهور براي ورود به موضوع حراج محموله هاي گوشت موجود در گمرك بندرعباس، اظهار كرد: متاسفانه در روزهاي اخير شاهد بوديم كه تعداد قابل توجهي از محموله هاي گوشت منجمد وارداتي موجود در بندر شهيدرجايي، تحت عنوان اموال متروكه شناسايي و به حراج گذاشته شده است. وي افزود: اين موضوع در شرايطي اتفاق افتاده كه اين محموله ها هنوز تسويه حساب ارزي نشده اند و در واقع در مالكيت فروشنده خارجي قرار دارند و چنين اقدامي در عرف بين المللي، به مثابه تصرف اموال كشورهاي ديگر تلقي مي شود و مي تواند به پيگيري قضايي فروشنده در محاكم بين المللي و محدوديت هاي شديد تجاري منجر شود.

وي با رد عدم همكاري واردكنندگان براي ترخيص اين محموله ها تصريح كرد: اين تصور كه واردكنندگان، انگيزه لازم براي ترخيص اين محموله ها را ندارند، از اساس نادرست است، چراكه نه تنها واردكنندگان گوشت، منفعتي از توقف كالا در گمرك نمي برند، بلكه با توقف كالا، روزانه مجبور به پرداخت هزينه توقف (دموراژ) نيز مي شوند. اين درحالي است كه قيمت گوشت تحويلي آنها، نهايي شده و امكان افزايش بهاي تمام شده آن را ندارند. بنابراين واردكنندگان خواهان ترخيص هرچه زودتر محموله هاي خود هستند ولي عدم دسترسي به مستندات و مدارك حمل، مانع ترخيص است. به گفته آگاهي، علت اصلي عدم ترخيص اين محموله ها، عدم تخصيص ارز به محموله هاي ثبت سفارش شده يا عدم انتقال ارز تخصيصي به حساب فروشنده خارجي است.

وي تاكيد كرد: واريز وجوه ارزي اين محموله ها به فروشنده خارجي، به دليل وجود تنگناهاي انتقال ارز، دچار اخلال بوده و حتي ممكن است نشستن پول در حساب فروشنده، بيش از سه ماه طول بكشد و بر اساس قوانين بين المللي، تا زماني كه وجه اين محموله ها به حساب فروشنده خارجي واريز نشده و مستندات ترخيص كالا تحويل خريدار نشده است، كالا در مالكيت فروشنده قرار دارد و حراج كردن چنين محموله هايي، موجب بي اعتباري تجارت خارجي كشورمان خواهد شد.

آگاهي تاكيد كرد: اين موضوع در بيست و نهمين جلسه ستاد تنظيم بازار مطرح شده و مصوبه اي مبتني بر مستثني بودن كالاهاي اساسي نيز ابلاغ شده است و اين اقدام شوراي استان هرمزگان، صراحتا بر خلاف مصوبه ستاد تنظيم بازار است و مخاطرات متعددي را مي تواند براي كشور به دنبال داشته باشد. وي افزود: چنين اقداماتي موجب مي شود كه نرخ ريسك معامله با تجار ايراني به شدت افزايش پيدا كند و كشورهاي فروشنده، حتي ممكن است محموله هاي خود را به كشور ثالث انتقال دهند و يا اينكه تا زمان دريافت كل مبالغ خود، از ارسال محموله هاي گوشت خودداري كنند.

آگاهي با اشاره به اينكه چنين اقداماتي، ذخاير استراتژيك گوشت كشور را با تهديد جدي مواجه مي سازد، تاكيد كرد: اقدامات استانداري هرمزگان، در واقع رفتارهاي ضدتنظيم بازار است كه نه تنها معامله با ايران را پرخطر جلوه مي دهد، بلكه موجب هراس افكني ميان فعالان اقتصادي بخش خصوصي كشورمان شده و با تزريق نگراني و دلزدگي، امنيت ذهني تجار را به شدت مخدوش مي سازد. وي با اشاره به نامه انجمن فرآورده هاي خام دامي ايران به مديركل گمرك شهيد رجايي، تاكيد كرد: درخواست جدي و فوري ما از مسوولان وزارتخانه صمت، وزارت جهادكشاورزي و به خصوص معاون اول رئيس جمهور آن است كه هرچه سريع تر به موضوع ورود پيدا كرده و مانع بي آبرويي تجارت خارجي كشورمان و وضع تنگناهاي بيشتر شوند.

پيش بيني رشد سفرهاي دريايي در نوروز 98

دنياي اقتصاد : محمد راستاد مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي گفت: درخصوص تمهيدات سازمان براي نوروز 98 اقدامات گسترده اي به منظور آمادگي زيرساخت ها و روبناهاي گردشگري در بنادر كشور انجام شده است.

محمد راستاد در گفت وگو با خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي با اشاره به تمهيدات سازمان بنادر و دريانوردي براي نوروز 98 اظهار كرد: سازمان بنادر و دريانوردي اقدامات گسترده اي را به منظور آمادگي زيرساخت ها و روبناهاي گردشگري دريايي كشور اعم از پايانه هاي گردشگري و اسكله ها در تمامي حوزه هاي گردشگري دريايي انجام داده است. وي افزود: خوشبختانه با انجام اقداماتي كه توسط همكاران در نوار ساحلي شمال و جنوب كشور انجام شده، ناوگان مسافربري و گشت ها و شناورهاي مختص گردشگري با كيفيت خوب به مردم خدمات مطلوبي ارائه خواهند كرد. به علاوه در برخي نقاط كه بيشترين تقاضا را براي گردشگري دارد، امكانات رفاهي جديدي طي سال جاري فراهم شده است.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به ايجاد اسكله هاي شناور و مكان هاي دسترسي مناسب گفت: امكانات رفاهي مناسبي براي ارائه خدمات گردشگري به مردم در ايام نوروز در نظر گرفته شده است كه اميدواريم با توجه به اطلاع رساني توسط همكاران در مبادي مشخص، الزامات ايمني از سوي مردم رعايت شود تا سال خوب و بدون سانحه اي در حوزه سفرها و گردشگري دريايي داشته باشيم. مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با اشاره به پيش بيني رشد قابل توجه سفرها در حوزه دريايي گفت: در طرح نوروزي سال گذشته 4 ميليون سفر دريايي انجام شد و انتظار مي رود امسال شاهد افزايش سفرهاي دريايي باشيم. راستاد با اشاره به ظرفيت صندلي هاي حوزه مسافر دريايي يادآور شد: حدود 8 هزار صندلي مجموع ظرفيت شناورهاي حوزه مسافرت دريايي است كه 7هزار صندلي براي سفرهاي داخلي و هزار صندلي براي سفرهاي خارجي در نظر گرفته شده كه آماده خدمت رساني در بنادر و مبادي مختلف به هموطنان هستند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تازه هاي دام و طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 75، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است