|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهتشكيل خزانه الكترونيكي براي تهران 98

رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران در تشريح جزئيات بودجه سال آينده شهرداري تهران گفت: در اين بودجه شاهد افزايش تبصره ها بوديم. در حقيقت تبصره ها از 29 تبصره در سال 1397 به 38 تبصره افزايش پيدا كرد چرا كه مفاهيمي كه به طور رسا و روشن در برنامه پنج ساله سوم شهرداري بيان نشده بود، مجبور شديم در قالب تبصره هاي بودجه سال آينده بگنجانيم.

به گزارش «ايسنا» مرتضي الويري افزود: استقرار خزانه الكترونيكي و حذف هر گونه دريافت نقدي در كليه واحدها و سازمان ها و شركت هاي شهرداري تهران يكي ديگر از نكات قابل توجه در بودجه سال آينده شهرداري تهران است كه در قالب بند (ج) تبصره يك اين لايحه مشاهده مي شود، به اين ترتيب شهرداري تهران موظف است تمامي درآمدهاي كسب شده را به خزانه واحد واريز كند. اين اقدام منجر به شفافيت و پاك حسابي سيستم اجرايي مي شود.

به گفته وي، كميته تخصيص منابع هم كه شهرداري تهران بايد ماهي يك بار آن را تشكيل دهد و متناسب با درآمدهاي حاصله هزينه هاي مد نظر را تنظيم كند. كميته تخصيص همانند شيرفلكه اي عمل خواهد كرد كه به تناسب درآمدهاي كسب شده پروژه ها و فعاليت هاي شهرداري تهران را اولويت بندي و متناسب با درآمدها تخصيص مي دهد. در حقيقت اگر درآمدهاي شهرداري بالا پيش بيني شده است، تعبيه كميته تخصيص اجازه نمي دهد، تعهد مازاد بر درآمد صورت گيرد؛ اگر درآمدها كمتر وصول شد كميته تخصيص اين نقش را دارد كه هزينه ها را بر مبناي اولويت بندي پروژه ها متناسب با درآمدها و اعتبارات به پروژه ها تخصيص دهد.

وي با اشاره به اينكه كمك سازمان ها و شركت ها به بودجه شهرداري تهران در سال 97 رقمي معادل 152 ميليارد تومان بوده است، افزود: اين رقم براي سال آينده به 220 ميليارد تومان افزايش پيداكرده است در حقيقت در قالب اين سياست؛ تلاش مي كنيم شركت ها و سازمان ها را از حالت حياط خلوت شهرداري تهران خارج كنيم و آنها را به ساختارهايي اقتصادي تبديل كنيم كه بتوانند براي شهرداري تهران درآمد به همراه داشته باشند و نه اينكه فقط هزينه در بر داشته باشند. رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران ادامه داد: بنا بر مفاد تبصره 14 اين لايحه به شهرداري تهران اجازه داده شده كه ديون و تعهدات سنواتي كه به بانك ها و موسسات اعتباري دارد را تا سقف 9 هزار ميليارد تومان پرداخت كند؛ اين رقم علاوه بر مبلغ 2 هزار و 540 ميليارد توماني است كه براي بازپرداخت ديون در رديف بودجه شهرداري تهران اختصاص داده شده است.

پيگيري باغ كشي هاي پايتخت در مراجع قضايي

وزارت راه و شهرسازي بنا دارد روند تخريب و باغ كشي هاي شهر تهران را در مراجع قضايي پيگيري كند. به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، مسوولان ارشد بخش مسكن و شهرسازي در واكنش به مجوز ساخت و ساز در 62 باغ پايتخت كه 15اسفندماه همزمان با روز درختكاري توسط شوراي شهر تهران صادر شد، اعلام كردند: تصميم هايي كه در چند دهه اخير گرفته شد حدود 6 هزار هكتار از اراضي كل كشور را نابوده كرده است و آن اهدافي كه از مصوبه برج باغ ها حاصل شده بود نه تنها محقق نشد بلكه خلاف آن از نظر فرهنگي تحقق پيدا كرد كه جزو دغدغه هاي نظام جمهوري اسلامي ايران محسوب مي شود. از ديدگاه وزارت راه و شهرسازي صدور مجوز ساخت و ساز به 62 باغ پايتخت يك باغ كشي است و اساس اين مصوبه خلاف قانون است و در اين زمينه مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري درخصوص طرح جامع ملاك عمل است. وزارت راه و شهرسازي تاكيد كرده است كه موضوع تخريب باغات در شوراي حفظ حقوق بيت المال مورد پيگيري قانوني قرار مي گيرد.

سه مرحله كنترل آلايندگي خودروها

سرپرست مركز ملي هوا و تغيير اقليم گفت: از ابتداي آبان ماه سال 97، 112 درخواست صدور شماره گذاري براي وسايل نقليه به كميته فني صدور گواهينامه هاي زيست محيطي ارسال شده كه از اين ميان 9 مدل موتورسيكلت، شش مدل خودروي سنگين و پنج مدل خودروي سبك موفق به دريافت مجوز شماره گذاري زيست محيطي نشدند.

محمدمهدي ميرزايي قمي در گفت وگو با «ايسنا» با تاكيد بر اينكه صدور مجوز آلايندگي براي شماره گذاري خودروها و موتورسيكلت ها و نظارت بر رعايت استانداردهاي آلايندگي در زمان توليد از وظايف سازمان حفاظت محيط زيست است، اظهاركرد: به طور كلي شرايط آلايندگي يك وسيله نقليه در سه مرحله كنترل مي شود. مرحله اول اين است كه يك مدل خودرو، براي شروع توليد انبوه بايد شرايط استاندارد را احراز و مجوزهاي لازم را از سازمان حفاظت محيط زيست اخذ كند كه به آن گواهينامه تاييد نوع (TA) گفته مي شود.

وي ادامه داد: مرحله دوم كنترل آلايندگي وسايل نقليه مربوط به نظارت، در زمان توليد انبوه خودرو در خط توليد است كه به صورت نمونه برداري تصادفي توسط سازمان حفاظت محيط زيست انجام مي شود. اين مرحله تحت عنوان تطابق توليد (COP) مطرح است. مرحله سوم كنترل آلايندگي وسايل نقليه نيز مربوط به زماني است كه خودرو توليد و شماره گذاري شده است و وارد چرخه ناوگان مي شود. نظارت در اين مرحله با استفاده از مكانيزم معاينه فني صورت مي گيرد و براي همه خودروها اجرا مي شود البته اين مرحله توسط نهادهاي ديگر انجام شده و نقش سازمان حفاظت محيط زيست صرفا نظارت بر مراكز معاينه فني است. سرپرست مركز ملي هوا و تغيير اقليم با تاكيد بر اهميت كنترل وضعيت آلايندگي خودروها پيش از شماره گذاري تصريح كرد: بر اساس ماده 5 آيين نامه اجرايي ماده دو قانون هواي پاك، سازمان حفاظت محيط زيست مكلف شده است كه مراحل اول و دوم كنترل آلايندگي وسايل نقليه (فرآيندهاي TA و COP) را به روزرساني كند. در راستاي اجراي ماده مذكور، سازمان حفاظت محيط زيست از ابتداي مهرماه سال 97 نسبت به تشكيل «كميته فني صدور گواهينامه هاي زيست محيطي» با حضور كارشناسان و متخصصان مربوطه اقدام كرده است. به گفته ميرزايي، تاكنون جلسات متعددي براي بررسي درخواست هاي مجوز خودروسازان، همچنين تدوين دستورالعمل هاي جديد جهت به روزرساني فرآيندهاي TA و COP تشكيل و دستورالعمل هاي جديد فرآيندهاي TA و COP توسط اعضاي كميته تدوين و از سوي سازمان ابلاغ شده است كه هر دو مورد در جهت شفاف سازي و بهبود فرآيندهاي كنترل آلايندگي وسايل نقليه بوده است.

ويژه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت بازرگاني
متن مطالب شماره 40، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است