|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: ابرپروژه اسقاط پشت دروازه توليد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


ابرپروژه اسقاط پشت دروازه توليد
تيراژ تجاري سازان كشور در 11 ماه امسال 34 درصد كاهش يافت


تحريم ها سبب رفتن شركاي خارجي شدند

دنياي اقتصاد : آمار اعلامي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد توليد خودروهاي تجاري در كشور همچنان روندي نزولي دارد و تجاري سازان زير ظرفيت اسمي خود به توليد مشغولند.

بنابر آمار منتشره كه به 11 ماه امسال مربوط مي شود، تجاري سازان كشور در مجموع تنها 11 هزار و 779 دستگاه انواع محصول شامل كاميون، كشنده، كاميونت، اتوبوس، ميني بوس و ميدل باس را تا پايان مهر امسال به توليد رسانده اند تا در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود 34 درصد كاهش تيراژ را تجربه كنند. اين آمار در حالي است كه طبق ابرپروژه اسقاط، تا پايان دولت دوازدهم بايد بيش از 200 هزار دستگاه خودرو فرسوده سنگين اسقاط و محصولات نو جايگزين آنها شود. اين تصميم توسط دولت و پيش از خروج آمريكا از برجام و تحريم خودروسازي ايران، گرفته شده و هدف از آن، كاهش آلودگي هوا و پايين آمدن سرانه مصرف سوخت خودروهاي تجاري به خصوص در بخش كاميون هاست.

طي چند سال گذشته، روند آلودگي هوا در كشور شدت يافته و اين بحران به خصوص در روزهاي سرد سال، بيشتر خود را نشان داده و سبب بروز مشكلات زيادي براي شهروندان شده است. ازآنجاكه منبع اصلي آلودگي هوا را بدون شك خودروها و به ويژه مدل هاي فرسوده سبك و سنگين تشكيل مي دهند، اسقاط و جايگزيني آنها از اولويت هاست. از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده در حال حاضر به عنوان يك راهكار جهاني براي مقابله با آلودگي شناخته مي شود و بسياري از كشورها توانسته اند با لحاظ كردن قوانين سفت و سخت و همچنين در نظر گرفتن تسهيلات و مشوق هاي جذاب، تا حد قابل توجهي بحران آلودگي را كمرنگ كنند. در اين بين، ثابت شده كه خودروهاي فرسوده سنگين نقشي بسيار بزرگ در آلودگي هوا دارند و اسقاط آنها مي تواند كمك بزرگي به كاهش اين بحران بكند. ابرپروژه اسقاط اگرچه مزاياي زيادي را در حوزه هواي پاك و مصرف سوخت و همچنين ايمني، به دنبال خواهد داشت، با اين حال با توجه به بروز تحريم ها و قطع ارتباط با شركت هاي خارجي و همچنين كمبود منابع مالي، اجراي آن در وقت مقرر، در هاله اي از ابهام قرار گرفته است.

پس از آنكه آمريكا از برجام خارج و چندي بعد تحريم ها عليه خودروسازي كشور آغاز شد، خروج شركت هاي خارجي از ايران نيز كليد خورد تا اولين ضربه در حوزه كمي و كيفي به ابرپروژه اسقاط وارد شود. شرايط به شكلي پيش رفت كه اولا تامين قطعات به مشكل خورد و ثانيا امكان توليد محصولاتي با سطح كيفي بسيار بالا و مطابق با استانداردهاي روز اروپا عملا از بين رفت. بنابراين در مجموع، بازگشت تحريم ها از جنبه مشاركت و حضور برندهاي معتبر در ابرپروژه اسقاط و تامين قطعات و همچنين كيفيت خودروهاي جايگزين، اين طرح بزرگ را تحت تاثير قرار داد و اجازه نداد روندي كه دولت براي آن تعريف كرده بود، طي كند. تا پيش از نقض برجام و تحريم، گمان مي رفت تجاري سازان كشور بتوانند به كمك شركاي خارجي، تيراژ خود را افزايش داده و در مسير اجراي ابرپروژه قرار گيرند؛ زيرا آنها همواره به دليل كمبود مشتري، زير ظرفيت اسمي خود توليد داشتند. در واقع ابرپروژه اسقاط فرصت بزرگي بود تا خودروسازان تجاري كشور توليد خود را احيا كرده و ضمن افزايش تيراژ و نزديك كردن آن به ظرفيت اسمي، نقدينگي قابل توجهي نيز به دست بياورند. با اين حال اما تقريبا همه تجاري سازان خارجي از ايران رفتند تا ابرپروژه اسقاط پشت ديوار تحريم بماند.

با توجه به روندي كه توليد خودروهاي تجاري در كشور دارد و احتمالا سال آينده نيز (در صورت تداوم شرايط فعلي اقتصاد و قطع ارتباط با برندهاي خارجي) اوضاع بر همين منوال خواهد بود، بسيار بعيد به نظر مي رسد ابرپروژه اسقاط تا پايان دولت دوازدهم به سرانجام برسد. اسقاط و جايگزيني بيش از 200 هزار خودرو فرسوده سنگين، منابع مالي هنگفتي مي خواهد و به مشاركت خارجي نياز دارد، حال آنكه فعلا نه نقدينگي لازم در دسترس است و نه شركاي بيروني. ازآنجاكه تحريم هاي آمريكا ريشه هر دو محدوديت موردنظر است، براي حل آنها بايد منتظر لغو تحريم ها بمانيم تا هم شركاي خارجي برگردند و هم نقدينگي تامين شود.

اما جدا از اينكه توليد ضعيف تجاري سازان كشور، ابرپروژه اسقاط را تحت تاثير قرار داده، نكته ديگر، سرنوشت شركت هاي توليدي با ادامه وضعيت فعلي است. در حال حاضر تجاري سازان بسيار كمتر از ظرفيت اسمي خود توليد دارند و ادامه اين روند مي تواند برخي از آنها به ويژه شركت هاي بخش خصوصي را به سمت تعطيلي ببرد. مرور وضع توليد تجاري سازان نشان مي دهد برخي از آنها عملا نيمه تعطيل هستند و بخشي از خطوط توليدشان با وجود ظرفيت هاي ايجاد شده، محصولي براي ساخته شدن ندارد.   

 تيراژ ضعيف تجاري سازان

اما نگاهي به جزئيات آخرين آمار توليد خودروهاي تجاري كشور بيندازيم و ببينيم چه افت و خيزي در شركت هاي سازنده طي اين 11ماه رخ داده است. در مجموع 11 هزار و 779 دستگاه انواع خودروي تجاري در كشور تا پايان بهمن ماه امسال به توليد رسيده كه نشان دهنده كاهش 34 درصدي تيراژ نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته است. در حالت تفكيكي، توليد ميني بوس و ميدل باس طي 11 ماه امسال به يك هزار و 613 دستگاه رسيده كه در مقايسه با بازه زماني مشابه سال گذشته، افزايش حدود 35 درصدي را نشان مي دهد. اين در حالي است كه توليد اتوبوس در كشور طي 11 ماه سال جاري، روندي كاهشي داشته و به 557 دستگاه رسيده است. با اين حساب، توليد اين محصول در خودروسازان كشور نسبت به 11 ماه مشابه سال گذشته، حدود 66 درصد افت داشته است. در نهايت اما توليد كاميون، كاميونت و كشنده نيز روندي نزولي طي 11 ماه امسال داشته، به نحوي كه حدود 36 درصد از تيراژ اين محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاسته شده است.

تجاري سازان كشور در مجموع، 9 هزار و 609دستگاه كاميون و كشنده و كاميونت را تا پايان بهمن امسال توليد كرده اند. در بين تجاري سازان بزرگ، ايران خودروديزل (واحد تجاري ساز ايران خودرو)، در بازه زماني تحت بررسي، 127دستگاه ميني بوس و ميدل باس را به توليد رسانده، حال آنكه در بازه زماني مشابه سال گذشته 57دستگاه از اين محصولات را توليد كرده بود. با اين حساب، واحد تجاري ساز ايران خودرو افزايشي نزديك به 123 درصد را در توليد ميني بوس و ميدل باس در بازه زماني تحت بررسي تجربه كرده است. آمارها نشان مي دهند ايران خودروديزل تا پايان بهمن امسال 50 دستگاه اتوبوس را به توليد رسانده و اين يعني نسبت به 11 ماه سال گذشته، بيش از 72 درصد افت توليد داشته است. اگر آمار ميني بوس و اتوبوس هاي ايران خودروديزل را در كنار هم لحاظ كنيم، اين شركت در 11 ماه امسال و نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، كاهشي نزديك به 26 درصد را به خود مي بيند. ايران خودروديزل اما در بخش كاميون با رشد تيراژ قابل توجهي مواجه شده است، چه آنكه توليد خانواده كاميون هاي اين شركت از 474دستگاه طي 11 ماه سال گذشته، به يك هزار و 147 دستگاه در مدت مشابه امسال رسيده است. با اين حساب توليد كاميون، كاميونت و كشنده در واحد تجاري ساز ايران خودرو طي 11 ماه امسال و در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 142 درصد رشد كرده است.  از ايران خودروديزل بگذريم و به سراغ دو واحد تجاري ساز گروه خودروسازي سايپا يعني سايپاديزل و زامياد برويم و ببينيم آنها چه كارنامه اي را در توليد طي 11 ماه امسال به جا گذاشته اند. طبق آمار، توليد گروه كاميون در زامياد از 177 دستگاه طي 11 ماه سال گذشته، به 248 دستگاه افزايش يافته است. اين آمار نشان مي دهد زامياد توانسته توليد اين محصولات را بيش از 40 درصد بالا ببرد. از آن سو اما سايپاديزل نتوانسته تيراژ خانواده كاميون، كاميونت و كشنده را در 11 ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش دهد. طبق آمار منتشره، تيراژ اين محصولات از سه هزار و 895 دستگاه در 11ماه سال گذشته به دو هزار و 879 دستگاه نزول پيدا كرده است. با توجه به اين آمار، توليد خانواده كاميون ها در سايپاديزل طي بازه زماني تحت بررسي بيش از 26 درصد كاهش داشته است. سايپاديزلي ها در بخش كاميون صاحب بيشترين تيراژ بين تجاري سازان كشور در بازه زماني ابتداي فروردين تا انتهاي بهمن ماه سال جاري بوده اند. نكته ديگر اما اينجاست كه سايپايي ها در 11 ماه امسال هيچ توليدي در بخش ميني بوس، ميدل باس و اتوبوس نداشته اند.

اما اوضاع توليد در تجاري سازان بخش خصوصي نيز چندان مساعد نيست و آنها هم با تيراژي نه چندان بالا روزگار مي گذرانند. در اين بين، «گروه بهمن» آماري دو هزار و 582 دستگاهي را در توليد كاميون و كاميونت طي 11 ماه امسال از خود به جا گذاشته و بنابراين نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 52 درصد كاهش تيراژ داشته است. اين شركت همچنين توليد 301 دستگاه ميني بوس را تا پايان بهمن امسال به ثبت رسانده تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهشي حدودا 21 درصدي را تجربه كند. از گروه بهمن كه بگذريم، عقاب افشان نيز در توليد اتوبوس با كاهش توليد مواجه شده است. اين شركت در 11 ماه امسال 482 دستگاه اتوبوس را به توليد رسانده و بنابراين در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كه يك هزار و 327دستگاه تيراژ داشت، 64درصد نزول كرده است. عقاب افشان ميني بوس را نيز در سبد محصولات خود جاي داده و اين در شرايطي است كه آمار منتشره از كاهش توليد اين محصول در شركت موردنظر حكايت دارد. بر اين اساس، تنها 45دستگاه ميني بوس در عقاب افشان تا پايان بهمن امسال به توليد رسيده و با اين حساب، تيراژ اين محصول نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، بيش از 58 درصد پايين آمده است. در بين ديگر تجاري سازان، سروش ديزل مپنا نيز به عنوان يكي از شركت هاي بخش خصوصي، تيراژ خود را در بخش ميني بوس، به 800 دستگاه تا پايان بهمن امسال رسانده است. با توجه به اين آمار، اين شركت رشد تيراژي بيش از 210درصدي را نسبت به 11 ماه سال گذشته به خود مي بيند. از گروه صنعتي ماموت اما خبر كاهش توليد مي رسد. ماموت كه به عنوان شركتي خصوصي مشغول به توليد است، افت 50 درصدي را در پايان بهمن امسال به ثبت رسانده است. اين شركت تا پايان بهمن امسال يك هزار و 381 دستگاه كاميون را به توليد رسانده و در نتيجه نسبت به 11 ماه سال گذشته، توليدش به نصف رسيده است. در ليست تجاري سازان كشور البته نام شركت هاي ديگري نيز به چشم مي آيد كه با تيراژ بسيار پاييني مشغول به فعاليت هستند. در اين بين، كاريزان خودرو توانسته 904 دستگاه كاميون را در 11 ماه امسال به توليد برساند كه اين آمار حكايت از كاهش 20درصدي تيراژ اين شركت نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. از آن سو اما پيشروديزل آسيا توانسته با توليد 332 دستگاه ميني بوس و ميدل باس، تيراژ اين محصولات را نسبت به 11 ماه سال گذشته حدود 18 درصد افزايش دهد.

اين شركت اما در توليد اتوبوس توفيقي نداشته و با تيراژي 12 دستگاهي 81 درصد افت توليد را به خود ديده است. ديگر تجاري سازان خصوصي شامل هوراند خودرو ديزل، آكيادويچ، آرياديزل، آذهايتكس و تيراژه ديزل تيراژهايي بسيار پايين را در بازه زماني تحت بررسي به ثبت رسانده اند تا مشخص شود توليد آنها بسيار ضعيف بوده است. به عنوان مثال، هوراندخودروديزل تنها سه دستگاه ميني بوس و ميدل باس در 11ماه امسال توليد كرده و آذهايتكس هم تيراژي 17دستگاهي داشته است.

ابرپروژه اسقاط پشت دروازه توليد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش شيمي
متن مطالب شماره 125، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است