|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: ناترازي در بودجه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4633
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


ناترازي در بودجه


نويسنده: دكتر حميد كردبچه

 توماس كارلايل(Thomas Carlyle) فيلسوف و نويسنده اسكاتلندي (1849)، براي اولين بار اصطلاح علم حزن انگيز(Dismal Science) را به علم اقتصاد نسبت داد. از ديدگاه بسياري از سياستمداران، به ويژه در كشورهاي توسعه نيافته، اين سخن كارلايل بهترين توصيف از اين علم و عالمان آن است. كساني كه دائم با تكرار اين عبارت كه ناهار مجاني وجود ندارد (no free lunch)، روياهاي شيرين و چشم اندازهاي آرماني را كه آنها تصوير مي كنند، دست نيافتني مي نمايانند و به جاي آن آسماني تيره را نويد مي دهند. در كشور ما نيز بسياري از سياستمداران، بدون توجه به اين اصل مهم كه بر اساس آن براي به دست آوردن هر محصول و نتيجه اي، بايد از نهاده مناسب آن برخوردار بود و شرايط و الزامات آن را فراهم كرد، هميشه در روياهاي خود در يك فضاي بدون هزينه، ناهارهاي مجاني را روي هم چيده و به بالاترين مراتب رفاه و توسعه را و به همگان نويد مي دهند.

 البته در اين روياي شيرين، جايي براي واقعياتي مانند يك دوره طولاني رشد ناچيز توليد ملي و غيرنفتي، رشد صفر بهره وري، نرخ تورم تازنده، نرخ بيكاري دو رقمي و فقر فراگير وجود ندارد. پيش بيني وضعيت سال 1398، مفروض به تداوم روندهاي گذشته و وضعيت فعلي، چندان مشكل نيست. متاسفانه در اين سال، كماكان ناهار مجاني وجود نخواهد داشت و اگر مي خواستيم اين سال متفاوت از سال 97 يا 96 باشد يا حتي بدتر نباشد، لازم بود چيدمان اقتصادمان را براساس نقض اين فرض تنظيم نمي كرديم. مهم ترين سند ملي اقتصاد ايران در سال 1398، يعني سند بودجه، پر است از تنظيمات اين چنيني. در حالي كه قرار است كشور تحت شديدترين تحريم ها قرار گيرد و احتمالا با عدم تصويب كامل لوايح FATF تحريم ها شديدتر هم خواهد شد، در اين سند، قرار است بيش از 35 درصد از بودجه عمومي حدود 500 هزار ميليارد توماني را از فروش نفت تامين كنيم! در شرايطي كه با نرخ تورم بالا  و تعطيلي بخش گسترده اي از صنايع و كاهش قابل توجه واردات، به دليل محدوديت هاي شديد ارزي و وارداتي، قرار است حدود 40 درصد ديگر از درآمدهاي بودجه، از درآمدهاي مالياتي و گمرك تامين شود. البته اين تصوير بودجه عمومي، حزن انگيزتر خواهد شد اگر توجه كنيم كه قرار است بيش از 35 هزار ميليارد تومان به افزايش حقوق تخصيص يابد، بيش از 70 هزار ميليارد تومان كسري صندوق هاي بازنشستگي كشور و سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح را جبران كند و ده ها هزار ميليارد تومان به امور متفرقه تخصيص يابد. هرچند بديهي است كه رفاه و معيشت كاركنان و بازنشستگان، اهميت ويژه اي دارد و نبايد مورد بي توجهي قرار گيرد، اما اينكه سال ها است به منشا اصلي ايجاد درآمد يعني توليد و بهره وري، توجه نمي شود و اقتصاد و بودجه كشور بر اساس نفت و كسري بودجه اداره مي شود، بيانگر اين حقيقت است كه نگاه دولتمردان كشور و نمايندگان مجلس به مسائل اقتصاد كشور و راه حل هاي آن، احتمالا مبتني بر باور وجود ناهار مجاني است. البته حتما چنين ناهار مجاني را مي توان از آشپزخانه بزرگ بانك مركزي دريافت كرد كه به نظر مي رسد در سال 98 تنور اين مطبخ از هر زمان ديگري گرم تر باشد. هرچند، قطعا اين ناهار مجاني نخواهد بود و بهاي آن را دوباره چون قبل، صاحبان درآمد ثابت و طبقه متوسط و ضعيف جامعه با ماليات تورمي پرداخت خواهند كرد. شايد شرايط فعلي اقتصادي، كه احتمالا بيش از آنكه نتيجه تحريم ها باشد، به نظر مي رسد نتيجه اين نوع نگاه در مديريت اقتصادي كشور است، سياستمداران ما را متوجه درست بودن اين اصل مهم اقتصادي كند كه واقعا ناهار مجاني وجود ندارد و براي بهبود اقتصاد بايد شرايط و الزامات آن را مهيا كرد و به حمايت جدي، فراگير و عملي از توليد و توليدكنندگان ضعيف شده و بي دفاع پرداخت. توليدكنندگاني كه در سال هاي گذشته با وجود سخت ترين شرايط، توانسته اند تا به امروز خود را حفظ كرده و زنده بمانند. اما به نظر مي رسد كه حتي قوي ترين ها و بزرگ ترين هاي آنها امروز با مشكلات مالي و اقتصادي جدي مواجه هستند كه فراتر از تحمل آنها است و عدم توجه جدي دولت به مشكلات و موانع در مقابل ايشان، علاوه بر بروز صدمه اي اساسي و غير قابل جبران به ساختار توليد كشور، به سبب تعطيلي احتمالي بنگاه هاي بسياري، شاهد بيكاري گسترده تر نيروي كار خواهيم بود و مشكلات جدي براي رفاه مردم و البته بودجه كشور، سلامت و امنيت جامعه ايجاد خواهد شد.

سخن آخر اينكه تجربه كشورهاي ديگر نشان مي دهد، مي توان اميد داشت با حمايت جدي از توليد و توليدكنندگان، برنامه ريزي و اجراي اقدامات اثرگذار فوري در اصلاح فضاي كسب و كار و مقررات زدايي (بيمه اي، مالياتي، گمركي، حقوقي و اداري)، با ملاحظه منافع و نظرات توليد كنندگان، رفع موانع توليد، رفع تنگناي نقدينگي توليد، بازنگري در نحوه توزيع يارانه هاي كالايي و آزاد سازي منابع عظيم آن براي مديريت وضعيت اقتصادي فعلي، به جلوگيري از وخامت اوضاع اقتصاد كشور و اثرگذاري تحريم ها كمك كرده و شرايط بهتري را براي اقتصاد ايران نويد داد.


*عضو هيات علمي دانشگاه الزهراناترازي در بودجه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بارآثار ديگري از "دكتر حميد كردبچه"

  پاتك به سفته بازي
دكتر حميد كردبچه، دنياي اقتصاد 8/7/97
مشاهده متن    
  زمان نادرست يك سياست درست
دكتر حميد كردبچه *، دنياي اقتصاد 1/10/93
مشاهده متن    
  رشد اقتصادي 93 به بالاي «صفر» مي رسد؟
دكتر حميد كردبچه*، دنياي اقتصاد 3/3/93
مشاهده متن    
  نقدي بر افزايش 18 درصدي دستمزد كاركنان دولت / دستمزد كارگران بايد طبق قانون كار به اندازه تورم افزايش پيدا كند؟
دكتر حميد كردبچه *، دنياي اقتصاد 21/10/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست علم و فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است