|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: 5 توصيه به گردشگران نوروزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4631
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


5 توصيه به گردشگران نوروزي
«دنياي اقتصاد» همزمان با آغاز تعطيلات يادآوري مي كند

نويسنده: پرستو فخاريان (parastoo.fakharian@ymail.com)

 دنياي اقتصاد : موج نخست سفرهاي نوروزي از امروز عصر به حركت درخواهد آمد؛ سفرهايي كه ايراني ها اغلب از ماه ها قبل به آن فكر مي كنند و هر كدام به نوبه خود سعي دارند از تعطيلات اين چنيني بيشترين بهره را ببرند.

از آنجا كه تعطيلات رسمي در ايران به شكل مناسبي توزيع نشده است و مردم اغلب در طول سال فرصت مناسبي براي سفرهاي طولاني مدت ندارند، بنابراين در عمل تنها تعطيلات نوروز است كه به آنها اجازه سفرهايي را مي دهد كه طي سال امكان آن را ندارند.  به باور كارشناسان، اگر تعطيلات آخرهفته به صورت رسمي در كشور اجرايي و پس از آن برخي از تعطيلات غيرضرور حذف شود، از تراكم سفرها در ايامي مانند نوروز نيز كاسته خواهد شد و به اين ترتيب، جريان مالي گردشگري نيز در تمام ايام سال و تمام مقاصد سفر به حركت درخواهد آمد. حالا اما همچنان مردم مجبورند تا جايي كه مي توانند از فرصت نوروز براي سفر بهره بگيرند. از اين رو، اين سفرهاي فشرده هم براي مقصد و هم براي گردشگران چالش هايي را به همراه خواهد داشت. براي اينكه احتمال وقوع اين چالش ها به حداقل برسد، كارشناسان سفر توصيه هاي متعددي را مطرح مي كنند و معتقدند در صورت رعايت آنها، مي توان سفري باكيفيت بيشتر و با كمترين هزينه هاي اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي رقم زد. «انتخاب مقاصد كمترشناخته شده»، «برنامه ريزي دقيق براي سفر»، «رعايت ايمني و همراه داشتن لوازم مناسب»، «تنظيم زمان سفر» و «توجه به پايداري سفر» پنج توصيه كلي براي ايراني هايي است كه در تعطيلات پيش رو، قصد سفر داخلي دارند.

انتخاب مقصد جديد

تعطيلات نوروز از آنجا كه طولاني ترين تعطيلات در تقويم كشور محسوب مي شود، بهترين فرصت است كه بيشتر از محل زندگي خود دور شويد و مقاصدي را براي سفر انتخاب كنيد كه قبلا به خاطر بعد مسافت به آنها سفر نكرده ايد. همچنين بهتر است مقاصدي را براي سفر برگزينيد كه مي دانيد گردشگران كمتر آنها را انتخاب مي كنند؛ مثلا واضح است كه طيف عظيمي از مردم همچنان راهي شمال كشور مي شوند، پس اين منطقه با تراكم گردشگر روبه رو خواهد بود و انتخاب آن براي كساني كه در سفر نوروزي به دنبال آرامش هستند، مناسب نخواهد بود.

برنامه ريزي براي سفر

سفر بدون برنامه ريزي در زمان هاي اوج سفر، مانند نوروز، اگر نگوييم بي فايده است، دست كم بايد گفت بي كيفيت خواهد بود. بنابراين قبل از هر چيزي بايد براي سفر خود برنامه ريزي كنيد. بعد از انتخاب مقصد، انتخاب مسير، برگزيدن وسيله نقليه موردنظر، انتخاب نوع اقامت و حتي رستوران هايي كه در مقصد و مسيرتان به كيفيت شهره هستند، بخشي از فرآيند برنامه ريزي است. اين برنامه متناسب با هر خانواده و گروه مي تواند اشكال مختلف داشته باشد.

رعايت ايمني و بررسي لوازم مورد نياز

اگر تصميم داريد با اتومبيل شخصي سفر كنيد، بايد چند نكته را حتما در نظر داشته باشيد؛ نخست از سلامت وسيله نقليه خود اطمينان حاصل كنيد. پيش از آغاز سفر، تا جاي ممكن مسيري را كه در پيش داريد روي نقشه اينترنتي مورد بررسي قرار دهيد و ارزيابي كنيد كه آيا در اين مسير به جاده خاكي و جاده هاي ناشناس نيز برخواهيد خورد يا خير. وسايل مورد نياز در جاده از جمله زنجير چرخ، علايم اضطراري و... را نيز همراه خود داشته باشيد. اگر با ديگر وسايل نقليه از جمله قطار، اتوبوس يا هواپيما نيز سفر مي كنيد، حواستان باشد مدارك و وسايل مورد نياز چنين سفري را به همراه داشته باشيد.

تنظيم زمان سفر

ايام عيد تقريبا متراكم ترين زمان سفرهاي داخلي است و اغلب افرادي كه مقاصد شمالي را براي سفر انتخاب مي كنند يا در نظر دارند به مقاصد شناخته شده تر بروند، مجبورند زمان زيادي را در ترافيك هاي جاده اي و شهري بگذرانند. براي اينكه اين مشكل گريبان شما را نگيرد، بهتر است زمان حركت از مبدا و بازگشت خود را به گونه اي انتخاب كنيد كه تا جاي ممكن كمتر به تله ترافيكي بيفتيد. اغلب روزهاي قبل از تعطيلات و دو روز پاياني تعطيلات، اوج ترافيك جاده اي هستند. بنابراين به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه به زمان هاي اوج ترافيك برنخوريد. همچنين اگر قصد گشت هاي شهري در مقاصد شلوغ تر را داريد، سعي كنيد تا جاي ممكن از اتومبيل شخصي استفاده نكنيد و به جاي آن به پياده روي بپردازيد. به اين ترتيب هم گرفتار ترافيك نمي شويد و هم فرصت بيشتري براي ديدن مردم بومي و معاشرت با آنها را داريد.

سفر به شيوه «پايدار»

هر سفري كه رخ مي دهد سه طرف دارد؛ جامعه ميزبان، جامعه ميهمان و محيط زيست مقصد. در نظر داشته باشيد درست در شرايطي شما در حال سفر كردن هستيد ميزبانان شما در مقصد، در حال گذراندن يك روز معمولي هستند و سفر شما نبايد زندگي روزانه آنها را مختل كند. بنابراين بهتر است علاوه بر اينكه به عرف و سنت جامعه ميزبان احترام مي گذاريد، از سوغات و صنايع دستي آنها نيز خريد كنيد. همچنين بعضا برپا كردن چادر در پارك ها و اماكني كه كمپ زدن در آنها ممنوع است، مخل زندگي مردم محلي مي شود، پس سعي كنيد چهره شهرها و روستاهاي مقصدتان را اين گونه مخدوش نكنيد. احترام به جامعه ميزبان تنها يكي از جنبه هاي سفر به شيوه پايدار است. اگر راهي مقاصد طبيعي هستيد، حفظ محيط زيست بايد اولويت نخست سفرتان باشد. همراه خود كيسه هايي براي زباله هايتان داشته باشيد و اگر توانستيد هر زباله ديگري را كه بر سر راه مي بينيد نيز جمع آوري و آنها را تا اولين سطل زباله در يك منطقه شهري حمل كنيد. جابه جا كردن برخي متعلقات طبيعي يك منطقه از جمله ماسه هاي سواحلي كه اكوسيستم شكننده دارند يا كندن شاخه هاي درختان در جنگل، مي تواند به محيط زيست آن منطقه آسيب بزند. بنابراين اين جمله را به ياد داشته باشيد كه در سفر طبيعت گردي نه چيزي از خود به جاي بگذاريد و نه چيزي را از طبيعت جدا كنيد.

5 توصيه به گردشگران نوروزي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بارآثار ديگري از " پرستو فخاريان"

  سفر خارجي رايگان، پيامد سياست دستوري ارز / گزارش «دنياي اقتصاد» از دور جديد اعطاي يارانه ارزي به سفرهاي خارجي
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 20/3/97
مشاهده متن    
  آزمون نوروزي كيش در رقابت با مقاصد همسايه در نشستي بررسي شد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 19/12/96
مشاهده متن    
  بسته هاي سفر در تله گراني / سهم دولتي ها و خصوصي ها در كاهش قيمت سفر چيست؟
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 7/11/96
مشاهده متن    
  روايت رسمي از 7 چالش اساسي گردشگري / در مراسم روز جهاني گردشگري، از «دنياي اقتصاد» تقدير شد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 5/7/96
مشاهده متن    
  9 ميليون سفر خارجي در سال 95 / تمديد «تراز منفي» گردشگري با يارانه ارزي
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 21/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Jentashapir Journal of Health Research
شماره 5 (پياپي 905)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است