|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: دو نگاه به اسكان مسافران در مدارس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


دو نگاه به اسكان مسافران در مدارس
اسكان نوروزي در مدارس چگونه شرايط بحران را تشديد مي كند

نويسنده: عادل نيكجو (adelnikjoo@yahoo.com)

  سفر ديگر يك كالاي لوكس محسوب نمي شود و بيشتر مردم تلاش مي كنند سفر را در هزينه هاي زندگي خود بگنجانند. دولت هم تلاش مي كند با تشويق مردم به سفر، سلامت اجتماعي را در جامعه بهبود دهد. به دليل اهميت بالاي سفر در بازيابي روحيه افراد، بسياري از شركت ها و ادارات از سال ها قبل در شهرهاي مختلف كشور براي كاركنان خود امكانات اقامتي در نظر گرفتند؛ طرحي كه امروزه ايرادات زيادي به آن وارد است و بسياري آن را آسيبي براي صنعت اقامت كشور مي دانند.

اداره آموزش و پرورش نيز سال هاست با امكاناتي چون خانه معلم و البته اسكان در مدارس، امكاناتي براي فرهنگيان فراهم كرده است. اگرچه بسياري از اقامتگاه هاي وابسته به ساير نهادها نيز گاه اقامتگاه خود را به ساير مسافران اجاره مي دهند، اما اسكان در مدارس به دليل حجم بالاي آن و قيمت ارزان بيشترين تاثير را بر صنعت اقامت كشور گذاشته است.  پيش فرض اين است كه هر فردي با داشتن كارت فرهنگيان بتواند در ايام نوروز و تابستان مدارس را رزرو كند. به طور كلي سازمان ميراث فرهنگي به حمايت از اقامتگاه هاي رسمي، اسكان مدارس را مخل نظام اقتصادي گردشگري كشور مي داند و به دنبال تعطيلي يا محدود كردن اسكان مدارس است. سازمان آموزش و پرورش اما معتقد است زيرساخت هاي اقامتي در بسياري از نقاط كشور محدود است يا در شرايط بحراني شهرهاي اصلي نيز با محدوديت ظرفيت مواجهند. فارغ از دعواي هميشگي اين دو سازمان، اسكان نوروزي و تابستاني در مدارس مخالفان و موافقان بسياري دارد.

واقعيت اين است كه وضعيت كلي گردشگري ما در شرايط بحران قرار دارد؛ بحران هجوم مسافران در نوروز و تابستان به شهرها و نگراني مقطعي مسوولان، و بحران خالي شدن شهرها از گردشگران و نگراني ادامه دار صاحبان اقامتگاه ها. در واقع فصلي بودن شديد گردشگري در ايران يكي از مهم ترين عوامل به وجود آمدن اين شرايط بحران در كشور است. كمبود اقامتگاه مناسب براي سفر جمعي ارزان قيمت از ديگر عواملي است كه به اين شرايط بحراني دامن مي زند. مسوولان سازمان ميراث فرهنگي هرچقدر هم فرياد بزنند كه ما براي اسكان تمام گردشگران اقامتگاه داريم، سرگرداني مسافران نوروزي و تابستاني در شهرهاي مختلف خلاف آن را ثابت مي كند. واقعيت اين است كه توازن مناسبي در اقامتگاه هاي كشور وجود ندارد و بر نيازهاي گردشگران و وضعيت مالي آنها منطبق نيستند.  فرض كنيد همين امسال ديگر امكان اسكان گردشگران در مدارس فراهم نباشد. بدون ترديد شهرها پر مي شود از چادرهاي مسافرتي رنگارنگ، زباله هايي كه در پارك ها رها شده اند و مسافراني كه به دنبال سرويس بهداشتي مي گردند.

در پي آن، مدت سفرها كوتاه تر مي شود و بسياري از شهرها گردشگران زيادي را نخواهند ديد. عده اي هم البته به طور كلي قيد سفر را خواهند زد. ولي همين مدارس در شهرهايي كه زيرساخت هاي اقامتي لازم را ندارند، باعث جذب گردشگران مي شود. گردشگر مي داند اگر در اين شهرها جايي براي اقامت پيدا نكند، بالاخره يك مدرسه با امنيت نسبي و امكانات اوليه وجود دارد كه وسط شهر است، جا براي پارك ماشين دارد، همه خانواده در كنار هم هستند، و البته هزينه اندكي بابت آن مي پردازند. در واقع، محصول نهايي اين است كه مدارس به توزيع گردشگري در كشور كمك كرده اند و گردشگران را به شهرهاي دور افتاده تر كشانده اند. حتي بسياري از مسافران با اطمينان از وجود مدارس به شهرهاي كوچك سيستان و بلوچستان و كردستان و خوزستان سفر كرده اند كه اين خود به وفاق ملي در كشور چندفرهنگي كمك كرده است.

 با اين حال، اگرچه استفاده از ساختمان خالي مدارس در تعطيلات يك نوآوري در شرايط بحران است كه حداقل هزينه آن از ايجاد كمپ كمتر است و شرايط بهتري از كمپ دارد، كشور بايد كم كم از اين شرايط بحراني خارج شود. در واقع با ادامه اين شرايط گردشگران به اسكان در مدارس عادت داده مي شوند. عادت مي كنند سفر خود را به تعطيلات موكول كنند تا اسكان مدارس داير شود و به اين ترتيب چرخه فصلي بودن گردشگري در كشور شديدتر مي شود. از همه بدتر اينكه بخش خصوصي از سرمايه گذاري در حوزه اقامت دلسرد مي شود. در اين صورت پول حاصل از گردشگري آن طور كه بايد به مقصدهاي سفر تزريق و شغل زيادي ايجاد نمي شود.  اسكان مدارس نه به آن سفيدي است كه آموزش و پرورش نشان مي دهد و نه به آن سياهي كه ميراث فرهنگي ادعا مي كند.

مدارس در شرايط بحراني اثربخش هستند ولي گردشگري كشور بايد كم كم و منطقه به منطقه از اين شرايط بحراني خارج شود. سازمان آموزش و پرورش اگر مي خواهد به كمك گردشگري كشور بيايد بهتر است به جاي اينكه متولي اقامت شود تعطيلات خود را در طول سال توزيع كند و گردشگري پايدار را در مدارس آموزش دهد. البته صدا و سيما نيز بايد به جاي تشويق سفر نوروزي و دامن زدن به فصلي شدن گردشگري، سفر را در چهار فصل سال ترويج كند. قطعا امروزه اسكان مدارس در جزاير جنوبي، سواحل شمالي و شهرهاي بزرگ كه امكانات اقامتي دارند، آسيب زاست. اسكان مدارس بايد به تدريج از چرخه اقامت كشور حذف شود تا گردشگري و صنعت اقامت كشور كم كم به مسير درست هدايت شود. اين حذف و جايگزيني مي تواند از تعطيلات تابستان كه هجوم مسافران كمتر از نوروز است شروع شود.  همچنين بايد در بخش احداث اقامتگاه هاي ارزان قيمت سرمايه گذاري بيشتري صورت گيرد؛ آن هم نه از نوع دولتي مانند زائرشهري كه آستان قدس در مشهد ساخته است، بلكه بايد بخش خصوصي تقويت و تشويق شود. بايد اقامتگاه هاي بومگردي بيشتر تقويت شوند.

خانه هاي مسافر ضابطه مندتر شوند. هاستل ها، مسافرخانه ها، هتل هاي كم ستاره و هتل آپارتمان هاي تميز و با قيمت مناسب و البته خصوصي ايجاد شوند. همچنين كمپ هايي با امكانات مناسب تشكيل شوند. در مجموع به نظر مي رسد بهتر است براي همه سليقه ها و اقشار درآمدي اقامتگاه رسمي وجود داشته باشد. اداره اماكن نيز بايد شرايط كشور را درك كند و با كاهش محدوديت هايي كه براي اسكان رسمي ايجاد كرده است به اسكان غير رسمي در كشور دامن نزند. اين گونه اقدامات حمايتي به تشويق سرمايه گذاري در بخش اقامت كمك مي كند و به اشتغال زايي كشور كمك بسزايي مي كند.


*كارشناس ارشد گردشگريدو نگاه به اسكان مسافران در مدارس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بارآثار ديگري از " عادل نيكجو"

  6درس از سياست گذاري گردشگري فنلاند
عادل نيكجو*، سيامك سيفي**، دنياي اقتصاد 23/5/95
مشاهده متن    
  «كوچ سرفينگ»، محرك رشد گردشگري يا چالش اقتصاد گردشگري؟
عادل نيكجو*، دنياي اقتصاد 29/2/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دانشگاه علوم پزشكي البرز
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است