|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: سه اقدام «كايزن» براي بهبود مستمر هتل ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


سه اقدام «كايزن» براي بهبود مستمر هتل ها


نويسنده: مسعود غلامي (gm394@yahoo.com)

ايده «كايزن» به معناي تلاش هاي همه جانبه هتل در جهت پيشرفت در روش ها و فعاليت ها با محترم شمردن خدمات و يا افرادي است كه در ارائه آن دخالت دارند. اين پيشرفت هاي مداوم و مستمر مي تواند به چهار مرحله زير تقسيم شود:

- استانداردسازي: رسيدن به يك فرآيند ويژه براي فعاليت هاي خاصي كه قابل تكرار و منظم هستند.

- اندازه گيري: با استفاده از داده هاي واقعي مانند زمان تكميل فعاليت ها، ساعت هاي كار و... مي توان نسبت موثر يا غيرموثر بودن آنها اظهارنظر كرد.

- مقايسه: شناسايي و مقايسه ابعاد و اندازه ها با نيازها و خواسته ها مي تواند پاسخگوي بسياري از سوالات باشد.

- نوآوري: براي انجام كارها يا رسيدن به نتايج مشابه، مي توان به دنبال راه هاي تازه تر و بهتر بوده و به مسيرهاي زيركانه تر و موثرتر براي افزايش بهره وري رسيد.

از نظر كايزن براي تحقق بهبود تدريجي و مستمر در هتل ها بايد سه اقدام اساسي زير صورت بگيرد:

1. كليه فعاليت ها و اقداماتي كه هزينه زا بوده ولي فاقد توليد ارزش هستند (مودا)، بايد حذف شوند. مودا واژه اي ژاپني و به معناي اتلاف است. مودا انواع مختلفي دارد كه هر هتل با توجه به فعاليت ها و شناخت منابع خود بايد آنها را شناسايي و سعي كند آنها را از بين ببرد. مودا هيولايي است كه فرصت ها را مي بلعد و مي تواند سود، بهره وري، پيشرفت و منابع هتل را نابود كند. در صنعت هتلداري برخي از مودا ها مي تواند شامل اين موارد باشد: اتلاف ناشي از ارائه خدمات مازاد، اتلاف ناشي از موجودي غيرضروري، اتلاف ناشي از طولاني بودن زمان انتظار مهمان، اتلاف ناشي از عدم استفاده صحيح از نيروي انساني و امكانات.

2. فعاليت هايي كه به شكلي در جاي ديگري به صورت موازي انجام مي شوند (موري) بايد با يكديگر تلفيق شوند. موري به فرآيند و فعاليتي گفته  مي شود كه فشاري بي مورد و غيرمنطقي براي تكميل فرآيند يا انجام فعاليت هاي بي ارزش به كاركنان يا تجهيزات هتل وارد مي كند.

3. آن دسته از فعاليت هايي كه براي تكميل و بهبود سطح كيفي خدمات لازم است (مورا ) به فعاليت هاي هتل افزوده شوند. مورا به فرآيند و فعاليتي اطلاق مي شود كه شرايط را بدون خلق خروجي هاي ارزشمند، پيچيده تر مي كنند.

نمونه هايي از موداها

موداها انواع بسياري دارند كه هر هتل با توجه به فعاليت ها و شناخت منابع خود بايد آنها را شناسايي كنند و سعي در از بين بردن و حذف آنها داشته باشد. نمونه اي از موداهايي كه ممكن است در هر هتل وجود داشته باشد، از جمله موارد زير هستند:

اشتباهاتي كه وجود داشته بايد اصلاح شوند؛ توليد خدماتي كه مشتري نداشته بايد متوقف شوند؛ مراحلي از فرآيندكار كه ضرورتي به وجود آنها نيست بايد حذف شوند؛ جابه جايي بي مورد نيروي انساني در سطوح مختلف هتل كه به بهره وري و كارآيي منجر نمي شود بايد متوقف شود؛ ارائه خدماتي كه به نياز مهمان پاسخ نمي گويند بايد تغيير يابند. موداها در همه جا وجود دارند و نمي توان بر اساس مشاهدات عملياتي يك روز كاري معمولي در هتل به راحتي آنها را شناسايي كرد. شناسايي موداها در هتل ها داراي روش هاي متنوعي است ولي براي شناسايي همه جانبه موداها در كل هتل بايد از يك فلسفه و فرهنگ سازماني خاص استفاده كرد. پياده سازي نظام پيشنهادها، استفاده از تكنيك هاي توفان فكري در بين همكاران، به كارگيري حلقه هاي كيفيت و گروه هاي حل مساله، اجراي مهندسي مجدد بر روي فرآيندهاي كاري و... تنها بخشي از راهكارهاي شناسايي مودا ها در هتل به شمار مي روند.

اجراي كايزن در فعاليت هتلداري مي تواند با طي مراحل زير به صورت علمي و عملي صورت پذيرد: شناسايي فعاليتي در هتل كه نياز به بهبود مستمر و توسعه كارآيي دارد؛ ايجاد و سازمان دهي گروه بهبود (تيم كايزن) با استفاده از كاركنان هتل؛ گردآوري داده هاي آماري مورد نياز در ناحيه نمونه انتخاب شده با كمك اعضاي گروه؛ تشكيل كارگاه آموزشي و آشناسازي كاركنان با مفاهيم و ابزارهاي بهبود؛ تدوين و آغاز سيستم نظام آراستگي (5S)؛ شناسايي مودا (اتلاف) ها و تهيه فهرست آنها؛ انجام تحليل علل رويداد اتلاف در ناحيه نمونه و شناسايي راه حل ها با استفاده از كار گروهي؛ انتخاب راه حل هاي عملي؛ انجام سريع تغييرات موردنياز در آرايش ناحيه نمونه؛ استانداردسازي بهبود انجام گرفته؛ اعلام موفقيت حاصله به ساير كاركنان؛ ارزيابي نتايج به دست آمده جهت استفاده در مراحل بعدي و نهايتا ادامه فرآيند و شناسايي مشكل بعدي.

البته لازم است اشاره شود كه مفهوم كايزن به هر تغييري اطلاق نمي شود؛ بلكه كايزن پيشرفتي آگاهانه و مداوم است و در نتيجه تغييراتي كه فايده اي براي هتل ندارند، نبايد اتفاق بيفتند. به هر حال شناسايي راهكارهاي ارتقاي بهره وري شمشيري دو لبه است. شناسايي اين راهكارها به منظور بهينه سازي فعاليت هاي هتل نيازمند صرف وقت بسيار است ولي بايد به ياد داشت كه بهترين روش براي رسيدن به بهره وري، روشي است كه باعث شود كارها بهتر انجام شود. در واقع كايزن در اين فعاليت خاص بر اين فلسفه استوار است كه براي ايجاد بهبود در هتل ها لازم نيست به دنبال تغييرات انفجاري يا ناگهاني بود، بلكه هر نوع بهبود يا اصلاح به شرط آنكه پيوسته و مداوم باشد، ارتقاي بهره وري را در هتل ها به ارمغان خواهد آورد؛ بهبود مستمر و تدريجي با بهره گيري از مشاركت كاركنان عملي خواهد شد.


*دانشجوي دكتراي تخصصي بازاريابي هتلداريسه اقدام «كايزن» براي بهبود مستمر هتل ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از " مسعود غلامي"

  عناصر كليدي در برنامه ريزي تبليغات هتلداري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  سيستم هاي توزيع جهاني چگونه در فروش اتاق هتل عمل مي كنند؟
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  دو كانال توزيع در هتلداري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  هدف هتل ها در قيمت گذاري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  فرمول قيمت گذاري در بازاريابي هتل ها
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 104)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است