|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: صدور پروانه ساختماني الكترونيك در تبريز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4634
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


صدور پروانه ساختماني الكترونيك در تبريز
در كميسيون محيط زيست شوراي شهر بررسي شد

نويسنده: سيما نيك رفتار

دنياي اقتصاد - تبريز : حذف پرونده كاغذي در سيستم شهرسازي شهرداري توسط كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر تبريز بررسي شد.

عبدالله تقي پور، رئيس كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تبريز در جلسه اين كميسيون با اشاره به اينكه با استفاده از سيستم هاي الكترونيكي مي توان روال قبلي و استفاده از كاغذ را حذف كرد، گفت: براي پيشرفت در حوزه هوشمندسازي توسط شوراي اسلامي شهر تبريز 2 ميليارد تومان در حوزه شهر هوشمند تصويب شده است. وي ادامه داد: در سال 98 اگر اراده براي حذف كاغذ باشد موضوع حل خواهد شد و دفاتر پيشخوان در حوزه شهرسازي بايد به طور كامل حذف شود چراكه علاوه بر اينكه از مشكلات موجود چيزي كم نشد بلكه چند سفر نيز براي موديان و مراجعه كنندگان به شهرداري اضافه شده است. احمد فيضي، مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تبريز نيز در اين زمينه گفت: در سال هاي گذشته فناوري اطلاعات در شهرداري تبريز نسبت به كشور كند حركت كرده است. وي با اشاره به اينكه اصلي ترين چالش حوزه فناوري و حركت به سمت شهر ديجيتالي اراده مديران است، خاطرنشان كرد: اراده اي در مديران شهري و كشوري براي اين كار وجود ندارد.فيضي همچنين در مورد حذف نامه نگاري و پرونده هاي كاغذي در شهرداري تبريز نيز توضيحاتي داد و گفت: در سال 93 سيستم شهرسازي يكپارچه با هزينه بسيار بالا به وجود آمده و اصلا نيازي به پرونده و كاغذ وجود ندارد ولي متاسفانه در بعضي جاها رعايت نمي شود.وي خاطرنشان كرد: تنها در سيستم شهرسازي مكاتبات بين دستگاه ها از طريق نامه نگاري انجام مي شود و در حال رايزني با دستگاه هاي اجرايي براي حل اين موضوع هستيم ولي متاسفانه مناطق، همكاري لازم براي حذف كاغذ را ندارند.

مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تبريز خاطرنشان كرد: در سيستم شهرسازي هيچ موردي براي عدم استفاده از كاغذ وجود ندارد ولي مناطق همكاري لازم براي عدم استفاده از كاغذ را ندارند. سعيد نيكوخصلت، عضو كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تبريز نيز در اين خصوص گفت: بايد راهكاري ارائه شود تا ببينيم با چه روش هايي مي توانيم سيستم كاغذي را حذف كنيم. وي ادامه داد: معاونت شهرسازي و سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات مشكلات پيش رو را اعلام كنند تا براي رفع اين موانع اقدام شود. در ادامه اين جلسه عبدالهي، مدير امور شهرسازي شهرداري تبريز نيز گفت: با استقرار سيستم يكپارچه شهرسازي در شهرداري بيش از 12 ميليون برگ اسكن انجام گرفته و بانك اطلاعاتي تشكيل يافت. وي ادامه داد: اكنون هيچ پرونده اي براي رسيدگي از مناطق به مركز ارجاع نمي شود و نقشه هاي طرح تفصيلي در محيط جي اي اس با كاربري ها در اين سيستم بارگذاري شده است. عبدالهي خاطرنشان كرد: با استقرار سيستم يكپارچه شهرسازي در شهرداري تبريز، هيچ كس نمي تواند دخل و تصرفي در نوع كاربري ها در سيستم داشته باشد و نقشه بافت فرسوده و حاشيه نشيني در سيستم وجود دارد و اجازه دخل و تصرف به كسي داده نشده است.مدير امور شهرسازي شهرداري تبريز ادامه داد: اگر تبلت ماموران فني راه اندازي شود، اطلاعات روي تبلت موجود خواهد بود و بدون دخالت و وجود پرونده كاغذي مي توانند نظر كارشناسي خود را اعلام كنند. وي همچنين گفت: موضوع ديگر تشكيل پرونده آنلاين شهروندان است كه وب سايت آماده شده است و مشكلاتي دارد كه اگر رفع شود تشكيل پرونده به صورت آنلاين و غيرحضوري انجام خواهد گرفت. عبدالهي ادامه داد: حذف قسمتي از كاغذ نيز بين دستگاه ها است و با نظام مهندسي تعاملات لازم انجام گرفته و تمامي مكاتبات با نظام مهندسي از طريق سيستم انجام مي گيرد.

وي خاطرنشان كرد:اگر ديگر دستگاه ها نيز همكاري داشته باشند مي توانيم بخش اعظمي از روند استفاده از نامه نگاري كاغذي را حذف كنيم.محمدرضا روشني، رئيس مركز پژوهش و مطالعات شهرداري تبريز نيز گفت: آمار و فناوري بحث بسيار گسترده اي است و بخشي از آن مربوط به شهر سازي است. وي در ادامه گفت: ستاد شهرداري نسبت به سطح شهرداري احاطه كامل ندارد. روشني افزود: پيشرفته ترين قسمت شهرداري در نظارت حوزه مالي است، در مكانيزاسيون فرآيندها مناطق نمي خواهند ستاد اشراف داشته باشد و در اين مورد موفق هم هستند.رئيس مركز پژوهش ها و مطالعات شهرداري تبريز با بيان اينكه از بيشتر كلان شهرها در حوزه فناوري عقب هستيم، افزود: از تعدادي از كلان شهرها زودتر آغاز كرده ايم و بايد در ابتدا بتوانيم نظارت ستاد بر مناطق را تقويت كنيم و ابتدا بايد سيستم نظارتي معاونان شهردار تقويت شود. وي ادامه داد: در تمام كلان شهر ها ماده صد به صورت الكترونيكي، رندوم و متمركز انجام مي شود ولي تنها در شهرداري تبريز كميسيون ماده صد متمركز نيست. در ادامه جلسه كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تبريز، پيگيري مصوبه شناسنامه دار كردن درختان توسط سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري تبريز در دستور كار اعضاي كميسيون قرار گرفت.

كوشكسراي، معاون سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري تبريز در اين خصوص گفت: طبق قانون كميته حفظ و گسترش بايد درختان به صورت پنج ساله سرشماري شود ولي متاسفانه يك دوره انجام نشده است. وي ادامه داد: بيش از 229 هزار اصله درخت آماربرداري شده است ولي بايد بيش از يك ميليون و 600 هزار اصله درخت آمار برداري شود و اين آمار برداري تنها مختص به سرشماري نيست و بايد نوع درختان نيز مشخص شود. كوشكسراي افزود: سرشماري درختان فقط مختص به معابر اصلي نيست و در نظر داريم تمام درختان موجود در محيط هاي اداري، نظامي و حتي مدارس نيز سرشماري شوند.

وي همچنين گفت: در اطلاعات سرشماري 17 نوع اطلاعات از هر درخت تهيه مي شود، موقعيت مكاني، نوع درخت، سال، نوع آبياري، نياز به هرس و سم پاشي، اطلاعات GIS و... تهيه مي شود و در بخش هايي لازم است كه پلاك نصب شود، در معابر اصلي و ميادين پلاك نصب خواهد شد.كوشكسراي با اعلام اينكه سرشماري در دوبخش پلاك دار و بدون پلاك انجام مي گيرد، خاطرنشان كرد: در سامانه سرشماري و پايش درختان شهر تبريز از سه قسمت اپليكيشن موبايل، برنامه تخليه اطلاعات، ارائه باركد QR تشكيل شده و همشهريان مي توانند با استفاده از باركد QR اطلاعات درختان را به دست آورده و در صورت نياز به هرس و آبياري به سازمان پارك ها اعلام كنند.وي در پايان خاطرنشان كرد: آخر مرداد سال 98 آمار دقيق درختان مثمر و غيرمثمر درختان شهر تبريز ارائه خواهد شد. تقي پور، رئيس كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تبريز در اين خصوص گفت: مصوبه تا پايان آبان بوده و بايد در صورت عدم تحقق به صورت مكتوب اعلام مي كرد كه چقدر براي اجراي اين كار زمان لازم است. وي ادامه داد: لازم است اطلاعات اوليه در محدوده شهر تبريز آماده شوند تا بدانيم در اداره ها، مدارس، منازل مسكوني چه تعداد درخت وجود دارد.

صدور پروانه ساختماني الكترونيك در تبريز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " سيما نيك رفتار"

  افتتاح ۹۰ طرح برق رساني در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  درصد اعتبارات كميته امداد در آذربايجان شرقي مردمي است
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  نصب ۲۵ سامانه خورشيدي در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  مشكلات شهرك مبل و خودروي تبريز / در بازديد ميداني فرماندار و شهردار از دو شهرك صنفي تبريز بررسي شد
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  مناطق آزاد پلي به دنياي فرهنگ و هنر
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اكوفيزيولوژي گياهي
متن مطالب شماره 37 (پياپي 1102)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است