|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: نشريه آتلانتيك تحليل كرد: اثر معكوس اقدامات ضد برجامي ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4640
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


نشريه آتلانتيك تحليل كرد: اثر معكوس اقدامات ضد برجامي ترامپدنياي اقتصاد : يك نشريه معتبر آمريكايي در مطلبي با اشاره به اتحاد ظاهري، به پرده برداري از شكاف ها ميان مقامات آمريكايي در مورد نحوه مواجهه با ايران پرداخته است. ترامپ ممكن است خود به اين موضوع آگاه نباشد كه صدور معافيت ها براي چند كشور در خريد نفت از ايران، مي تواند به حفظ برخي از چارچوب هاي اساسي برجام منجر شود كه وي وعده نابودي آن را داده بود.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، نشريه آتلانتيك در گزارشي پيامدهاي پيدا و پنهان صدور معافيت هاي خريد نفت ايران براي چند كشور را مورد بررسي قرار مي دهد و مي نويسد: دولت ترامپ فشار و تنبيه ايران را در اولويت خود قرار داده است. اما همين دولتي كه با فاجعه خطاب كردن برجام از آن خارج شد ممكن است در نهايت منجي آن باشد. ايران و تمامي اعضاي باقي مانده در برجام كماكان به مفاد توافق هسته اي پايبند مانده اند. آمريكا در پاييز سال گذشته با ازسرگيري تحريم ها عليه ايران موجب كاهش صادرات نفت اين كشور و فشار مضاعف بر اقتصاد آن شد. اما با اينكه دولت ترامپ آنچه آن را «كمپين فشار حداكثري» مي داند، عليه ايران دنبال مي كند، از طريق صدور مجوز معافيت خريد نفت براي چند كشور و حتي حفظ برخي از همكاري هاي هسته اي بين المللي برخلاف وعده خود عمل كرده است.

اكنون در آستانه ضرب الاجل كليدي در ماه مه، دولت ترامپ درحال مخابره سيگنال هاي مبهمي در زمينه نحوه مقابله با حاكميت ايران است. هدف اعلامي كاخ سفيد از اعمال تحريم ها آن بود تا با به صفر رساندن صادرات نفتي، اقتصاد نفتي ايران را درهم بشكند. گام گذاشتن در اين مسير به معناي رويارويي با متحداني است كه بخشي از نفت خود را از ايران وارد مي كنند. حتي ريسك مهم تري وجود دارد و آن خروج ايران از برجام و حركت به سوي از سرگيري توافق هسته اي است. از سوي ديگر تداوم اجراي برجام توسط ايران و ديگر اعضا موجب خواهد شد تا فرصت بازگشت دوباره آمريكا به برجام پس از به قدرت رسيدن يك رئيس جمهور دموكرات همچنان وجود داشته باشد.

شكاف در مواجهه با ايران

درحالي كه مقامات دولت ترامپ همچنان به سردادن شعار هاي ضد ايراني خود با هدف به صفر رساندن صادرات نفتي ايران ادامه مي دهند، شكاف ها رفته رفته درحال نمايان شدن است. وزارت خارجه اعلام كرده است كه بنا ندارد  در زمان به پايان رسيدن مهلت معافيت كنوني در 4 مه آن را براي بار ديگر تمديد كند. مقامات آمريكايي اكنون از سويي تلاش دارند تا هرچه سريع تر صادرات نفتي ايران را به صفر برسانند اما روي ديگر ماجرا آن است كه نمي خواهند بازارهاي نفتي دچار اختلال شوند. در همين حال شوراي انرژي و امنيت ملي آمريكا با استناد به برخي داده ها تاكيد كرده است كه حتي با حذف صادرات نفت ايران، بهاي جهاني نفت در بازارها ثابت خواهد ماند. يك سخنگوي اين شورا گفت: «ما نگراني مهمي در اين باره نداريم و بر اين باور هستيم كه بازار مي تواند خودش را به حالت تعادل برساند.» در كنگره نيز جنگ طلبان و نئوكان ها با اين نظر موافق هستند. يكي از كاركنان كنگره در همين زمينه در گفت و گو با آتلانتيك تاكيد كرد كه «اگر سياست آمريكا به صفر رساندن صادرات نفتي ايران است بايد همه توان خود را براي نيل به اين هدف به كار ببندد.» يك عضو شوراي انرژي و امنيت ملي گفت كه «اين شورا به همكاري نزديك خود با وزارت خارجه براي اجراي كمپين فشار حداكثري ادامه مي دهد.» يك سخنگوي وزارت خارجه آمريكا نيز تاكيد كرد كه «ما تاكنون نيز به پيشرفت هاي قابل توجهي براي كاهش صادرات نفت ايران دست يافته ايم.»

در سطح رسانه اي اما اتحاد آشكاري ميان مقامات براي فشار بر ايران ديده مي شود. ترامپ در پيامي توييتري گفت: «اگر حسن روحاني بار ديگر آمريكا را تهديد كند با پيامدهايي مواجه خواهد شد كه كمترين كسي در طول تاريخ آن را تجربه كرده است.» مايك پمپئو، وزيرخارجه آمريكا نيز وعده داد تا فشارهاي مالي بي سابقه اي بر حكومت ايران اعمال شود.» جان بولتون در اظهارات ضدايراني خود اين كشور را به بانكي براي تروريسم تشبيه كرده و يادآور شده است كه رفتار ايران از سوي آمريكا تحمل نخواهد شد. برايان هوك، مسوول امور ايران در وزارت خارجه آمريكا نيز مدعي شد كه تحريم هاي كنوني منابع ايران براي دفاع از تروريسم را خواهد خشكاند.

اما در پشت پرده اين اتحاد جدل هاي فراواني وجود دارد. هوك ماه ها صرف مذاكره با اروپايي ها براي رسيدن به نسخه اي از توافق هسته اي كرد كه مورد قبول ترامپ واقع شود؛ با اين حال ترامپ بي توجه به اين مذاكرات در ماه مه گذشته خروج از برجام را اعلام كرد. در كنفرانسي كه به تازگي در ورشو برگزار شد، مايك پنس، معاون ترامپ به طور علني خواستار خروج اروپايي ها از برجام شد. گزارش ها حاكي از آن است كه اين صحبت هاي پنس موجب خشمگين شدن پمپئو شد.

هوك نيز از سويي بر به صفر رساندن صادرات نفتي ايران تاكيد دارد اما او در همين هفته يادآور شد كه ترامپ قصد ندارد تا بازارهاي نفتي را دچار اخلال كند. نشانه اي ديگر از اختلافات بين سازماني در آمريكا در مواجهه با ايران را مي توان در گفته هاي ريچارد گولدبرگ، مدير بخش مقابله با «تسليحات كشتار جمعي» ايران در شوراي امنيت ملي ديد. او بر اين باور است كه بازار نفت اكنون به خوبي تامين مي شود و مي تواند كاهش صادرات نفت ايران را جبران كند.  چارچوب اساسي توافق هسته اي درواقع تبادلي از مشوق هاي اقتصادي نظير تعليق تحريم هاي گذشته براي محدودسازي برنامه هسته اي در ايران بود. اگرچه در آستانه ازسرگيري تحريم هاي نفتي عليه تهران ترامپ به شركاي تجاري اين كشور مهلتي 6 ماهه داد تا تمهيدات ديگري براي تامين نفت خود بينديشند و در عين حال با عربستان سعودي لابي كرد تا با افزايش توليد نفت قيمت ها را تثبيت كند. براين اساس بنا بود هركشوري كه تا ماه نوامبر سال گذشته به واردات نفت ايران ادامه داده باشد هدف تحريم هاي ثانويه واشنگتن قرار بگيرد. اما پيش از اين مهلت نيز صادرات نفت ايران سير نزولي خود را آغاز كرده بود.

حتي ريك پري، وزير انرژي آمريكا نيز در سرمقاله اي كه در روزنامه وال استريت ژورنال نوشت بار ديگر تاكيد كرد كه اطلاعات آمريكا نشان مي دهد بازار نفت قادر خواهد بود براي سال 2019 بدون نفت ايران نيز نياز خود را تامين كند. از اين رو بسيار جاي تعجب دارد با اين سطح از اطمينان كاخ سفيد به عدم تاثيرگذاري كاهش صادرات نفت ايران در بازارهاي جهاني، ترامپ معافيت هايي را به برخي كشورها نظير هند، كره جنوبي، چين و تايوان اعطا كرد تا براي 6 ماه به واردات نفت خود از ايران بدون هرگونه جريمه، ادامه دهند.

از زماني كه ترامپ اعلام كرد قصد خروج از برجام را دارد صادرات نفت ايران از 5/ 2 ميليون بشكه در روز به حدود يك ميليون بشكه رسيده است. اما تاكنون نه پمپئو و نه هوك اعلام نكرده اند كه در چه دوره اي اين صادرات نفت به صفر مي رسد. پمپئو در پاسخ به اين پرسش كه آيا صفر شدن صادرات نفتي ايران ميسر خواهد بود گفت كه نمي خواهد پيش بيني انجام دهد اما جهت مسير كنوني به همين سمت است.

ابهام در اجراي سياست فشار حداكثري

ازسويي رويترز گزارش داده است كه آمريكا احتمال تمديد معافيت هاي نفتي را حتي در مقياس محدود تر حفظ كرده است. مقامات ژاپني و كره اي اعلام كرده اند كه به دنبال تمديد اين معافيت هستند. كارشناسان براين باورند كه چيني ها نيز نامزد احتمالي ديگر هستند. برخي منابع هندي نيز به رسانه ها اعلام كرده اند كه مقامات دهلي نو درحال مذاكرات با واشنگتن براي تمديد معافيت خود هستند.

باتوجه به اينكه هوك تاكيد كرده است كه سياست واشنگتن براي قطع صادرات نفتي ايران تداوم مي يابد اما اظهارات وي در مورد بازارهاي نفتي فضاي مانور را باز مي كند و ممكن است در دل ترامپ نگراني هايي را نيز ايجاد كرده باشد. جدا از دلايل احتمالي ژئوپليتيكي و ديپلماتيك براي تمديد معافيت ها، كاخ سفيد دلايلي ديگر نظير ايجاد رضايت در مذاكرات تجاري با چيني ها و خودداري از تحريم يك متحد مانند كره جنوبي نيز دارد كه ممكن است بار ديگر اين معافيت ها را تمديد كند.

آموس هوكشتاين، نماينده ويژه انرژي باراك اوباما كه تحريم هاي نفتي ايران را در سال هاي 2011 تا 2013 مديريت مي كرده است اما برخلاف پيش بيني هاي مقامات ترامپ در مورد ثبات قيمت نفت بر اين باور است كه اگر فردي بازار نفت را به خوبي بشناسد مي داند كه قيمت در اين بازار هرگز قابل پيش بيني نيست. وي مي گويد كه در دو سال تحريم نفتي ايران در دولت اوباما بهاي نفت جهاني به بيش از 100 دلار در هر بشكه رسيد.

وي افزود: «از سوي ديگر مشكلات فني نيز تلاش براي به صفر رساندن صادرات نفتي ايران را پيچيده مي كنند. براي مثال چين كماكان در هر روز نيم ميليون بشكه نفت از ايران وارد مي كند از اين رو تحريم چين در اين زمينه بسيار دشوار است. آنها داراي موسسات مالي اي هستند كه در بازار مالي آمريكا فعاليت ندارند و مي توانند روند تجارت نفت با ايران را تسهيل بخشند و از اين رو از تحريم ها در امان خواهند بود.»

با اين حال دولت ترامپ از معافيت هاي نفتي به روش هاي ديگري نيز استفاده كرده است. در كنفرانسي در دسامبر، كريستوفر فورد، دستيار وزارت خارجه در امنيت بين المللي يادآور شد كه كاخ سفيد با وجود آنكه از اين تحريم ها براي رسيدن به توافقي بهتر با ايران استفاده كرده است؛ به دنبال آن است تا برخي از همكاري هاي بين المللي در زمينه تحقيقات صلح آميز هسته اي و پروژه هاي انرژي را نيز با ايران حفظ كند. اين معافيت ها در اساس موجب جلوگيري از آن مي شود كه اروپايي ها به دليل حضور در برخي پروژه هاي مجاز در برجام مورد تحريم قرار بگيرند. از اين رو پيامد هاي اين معافيت ها حتي اگر از روي عمد نيز نباشد آن است تا برخي از چارچوب هاي اساسي توافقي كه ترامپ وعده نابودي آن را داده بود زنده نگه دارد.

يك دستيار نماينده دموكرات در كنگره مي گويد: «ما موافق اعمال فشار حداكثري بر ايران نيستيم اما اگر قرار بر اجراي چنين سياستي است وجود معافيت ها مخل آن است.»

ريچارد نفيو، مذاكره كننده ارشد دولت اوباما با ايران معتقد است «حتي اگر در صورت پيروزي يك دموكرات در انتخابات رياست جمهوري در سال 2021، قرار بر بازگشت به توافق هسته اي باشد بايد راهي براي حل مشكل زمان از دست رفته ايجاد شود. اكنون با گذشت زمان به طور فزاينده اي بازگشت آمريكا به اين توافق بي ارزش مي شود.» دولت ترامپ بارها تاكيد كرده است كه بناي تغيير حكومت در ايران را ندارد و تنها به دنبال تحول در رفتارهاي اين كشور است. اما منتقدان كمپين فشار حداكثري همگي بر اين باورند كه ايران آماده است تا زمان روي كار آمدن احتمالي يك رئيس جمهور دموكرات در دوره بعدي صبر پيشه كند.

نشريه آتلانتيك تحليل كرد: اثر معكوس اقدامات ضد برجامي ترامپ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافتي نو در مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 37)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است