|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: ثبات، ثروت، ثمر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


ثبات، ثروت، ثمر
نگاهي متفاوت به كارلوس كي روش؛ مهم ترين چهره فوتبال ايران در سال 97


دنياي اقتصاد : بعد از جام ملت هاي 2019 آسيا در امارات، سرانجام دوران طولاني مدت حضور كارلوس كي روش در فوتبال ايران به پايان رسيد و مربي پرتغالي به نيمكت تيم ملي كلمبيا كوچ كرد. كي روش از آغاز سال 1390 سرمربي ايران بود و با توجه به رزومه مهم، كاراكتر جذاب و پست كليدي اش در متن خبرها و تحليل هاي بسيار زيادي قرار داشت. كارنامه كارلوس در ايران از جهات مختلف قابل ارزيابي و قضاوت است، گرچه بعيد به نظر مي رسد حتي تندروترين مخالفان و منتقدان سينيور هم قادر به انكار برآيند مثبت عملكرد او در فوتبال كشورمان باشند. با وجود اين در نگاهي متفاوت به پرونده سينيور، مي كوشيم تا ابعاد كار او در ايران را از سه منظر ثبات، ثروت و ثمر مورد بررسي قرار دهيم.

ثبات

در اتفاقي كه شايد براي هيچ كس قابل پيش بيني نبود، كارلوس كي روش به باثبات ترين سرمربي تاريخ فوتبال ملي ايران تبديل شد. او بهمن 1389، بعد از كمدي- تراژدي سقوط خاوير كلمنته از پله برقي هاي فرودگاه امام راهي تهران شد تا از امكانات فوتبال كشورمان بازديد كند. همه چيز خوب پيش رفت، اما كي روش بلافاصله بعد از ترك ايران به شكلي غيرمنتظره به پيشنهاد فدراسيون فوتبال پاسخ منفي داد. با وجود اين فاز دوم مذاكرات به سرعت آغاز شد و نهايتا 15 فروردين 90 كي روش به طور رسمي هدايت تيم ملي ايران را پذيرفت. در آن زمان با توجه به اتمسفر، استانداردها و تجارب فوتبال ايران شايد كمتر كسي مي توانست تصور كند مدت ماندگاري مربي بدقلق پرتغالي در تهران اينقدر به درازا بكشد، اما اين اتفاق رخ داد و كي روش تا هشتم بهمن 97 و شكست 3 بر صفر تيم ملي كشورمان برابر ژاپن در نيمه نهايي جام ملت هاي 2019 آسيا در اين سمت باقي ماند.

او در اولين روزهاي دهه 90 به ايران آمد و تا ميانه هاي نيمه دوم اين دهه در سمتش باقي ماند. كي روش با تيم ملي كشورمان حضور در دو جام جهاني و دو جام ملت ها را تجربه كرد و بيش از 100 بازي سرمربي اين تيم بود. از اين نظر پس از او برانكو و علي پروين مربيان پرثباتي در تيم ملي بودند كه هر يك به ترتيب بيش از 50 و 40 بازي روي نيمكت تيم ملي نشستند. در سرزميني كه به دلايل مختلف مربيان مدام در معرض تغيير هستند، كي روش يك ركورد به نام خودش به ثبت رساند؛ ركوردي كه در سايه آن تيم ملي ايران هم توانست اقتدار منطقه اي اش را پس بگيرد و به مدت 17 ماه در جايگاه اول رنكينگ آسيايي فيفا باقي بماند.

ثروت

طي سال هاي حضور كارلوس كي روش در فوتبال ايران شايد يكي از مهم ترين كليدواژه هايي كه در مورد او مطرح شد «پول» بود. مساله رقم قرارداد كارلوس و دستيارانش هميشه براي اهالي فوتبال ايران و حتي مردم عادي جالب و حساسيت برانگيز بوده است. اگرچه در اقتصاد غيرشفاف ايران به ندرت آمار و ارقام قراردادها اعلام مي شود، اما گمانه زني هاي غيررسمي حاكي از آن است كه كي روش در ايران به طور ميانگين سالي يك ونيم ميليون دلار دستمزد مي گرفته كه البته معاف از ماليات بود. با وجود اين بخشي از ماجرا كه معمولا مكتوم باقي مانده و كمتر موردتوجه قرار گرفته، مساله آورده هاي او براي فوتبال ايران بوده است. آنچه مسلم است اينكه ايران بابت دو دوره صعود به مرحله نهايي جام جهاني، مجموعا 20 ميليون دلار پاداش دريافت كرده كه طبعا بخشي از آن براساس جزئيات قرارداد به شخص كي روش رسيد، اما بقيه آن مبلغ طبيعتا براي فوتبال ايران باقي ماند و صرف آماده سازي تيم ملي شد.

در كنار اين البته او با سختگيري ها و ممارستش به احداث مجموعه تمريني «پك» هم كمك كرد؛ آنچه مربي پرتغالي در اين روزهاي آخر از آن به عنوان ميراث اصلي اش براي فوتبال كشورمان ياد كرد. در كنار اين فراموش نكنيم فرهنگي كه سرمربي پيشين تيم ملي در فوتبال ايران جا انداخت و براساس آن بازيكنان بومي را به حضور در ليگ هاي اروپايي ترغيب كرد، منجر به عقد برخي قراردادهاي شگفت انگيز و بسيار سودآور در فوتبال ايران شد. براي نمونه، عليرضا جهانبخش بازيكني بود كه از سوي كي روش تحت فشار قرار گرفت براي دعوت به تيم ملي حتما راهي ليگ هاي خارجي شود. مسيري كه او پيمود در نهايت به انعقاد گران قيمت ترين قرارداد تاريخ فوتبال ايران تا اين لحظه منجر شد؛ قراردادي 18 ميليون يورويي با برايتون انگلستان. در مثالي ديگر كاوه رضايي هم كه دقيقا براي دعوت به تيم ملي به حضور در اروپا تشويق مي شد، نهايتا با قراردادي 5 ميليون يورويي به بروژ بلژيك پيوست كه اين گران ترين قرارداد تاريخ بروژ با يك بازيكن بود.

ثمر

مسلما وقتي در مورد يك مربي بحث مي شود، كارنامه فني او به عنوان مهم ترين فراز عملكردش مورد توجه قرار مي گيرد. از اين نظر از زاويه هاي مختلف مي توان به كيفيت كار كي روش در ايران نگاه كرد. آنچه روي كاغذ وجود دارد، دو دوره صعود تيم ملي به جام جهاني و دو دوره حضور در جام ملت هاي آسيا است؛ در بخش اول طبعا ارزيابي ها مثبت است و در بخش دوم با نقدها و نظرهاي متفاوتي مواجهيم. صعود ايران به جام جهاني 2014 برزيل به شكلي معجزه آسا رخ داد. ما در مسابقات مقدماتي آن دوره به خاطر باخت به لبنان و ازبكستان در شرايط بدي قرار گرفتيم، اما سه بازي آخر را برابر قطر، لبنان و كره جنوبي برديم و به برزيل رسيديم. در مرحله نهايي جام جهاني هم ما بازي درخشاني با آرژانتين داشتيم كه با اجماع بخش زيادي از كارشناسان مي توان از آن به عنوان بهترين نمايش تاريخ فوتبال ايران ياد كرد. صعود به جام جهاني 2018 اما بسيار آسان اتفاق افتاد و در مسير وقوع آن، آثار حضور طولاني مدت كي روش حس مي شد.

ما در مرحله نهايي اين مسابقات هم يك پيروزي نه چندان عادلانه برابر مراكش به دست آورديم و البته برابر اسپانيا و پرتغال هم دو بازي كاملا نزديك داشتيم. در مورد دو دوره جام ملت ها اما بحث زياد است. در جام ملت هاي 2015 كه به ميزباني استراليا برگزار شد، تيم ملي كشورمان در شرايطي عجيب برابر عراق شكست خورد و حذف شد. ما در آن بازي با اخراج بحث برانگيز مهرداد پولادي، تمام طول نيمه دوم و البته وقت هاي اضافي را 10 نفره بوديم و نهايتا در ضربات پنالتي مغلوب شديم. در جام ملت هاي 2019 هم كه در امارات برگزار شد، تيم ملي ايران بعد از نمايش هاي قاطع و ستودني برابر يمن، ويتنام، عمان و چين، نهايتا در نيمه نهايي مقابل ژاپن دچار فروپاشي كامل شد و 3 بر صفر شكست خورد. با همه اين فراز و فرودها، طبعا با هيچ نگاهي نمي توان اين دوره طولاني را براي فوتبال كشور «بي ثمر» دانست.

ثبات، ثروت، ثمر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي شيلات ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 2802)، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است