|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


خبررد پاي رژيم صهيونيستي در بازداشت دو شهروند ايراني در كنيا

ايسنا : ديوان عالي كنيا درحالي محكوميت 15 سال حبس دو شهروند ايراني را تاييد كرده كه آنها بهمن ماه سال گذشته از اتهاماتشان تبرئه شده بودند؛ موضوعي كه به وضوح نشان دهنده دخالت هاي سياسي و غير قضايي در پرونده است.

به گزارش «ايسنا» ديوان عالي كنيا روز جمعه طي حكمي مجازات 15 سال زندان دو شهروند ايراني را كه در 2012 به «تلاش براي انجام حملات تروريستي» در اين كشور متهم شده بودند، تاييد كرد. اين اقدام وزارت امورخارجه ايران را بر آن داشت تا به عنوان اعتراض سفير خود را از نايروبي فرا خواند و سفير كنيا در تهران را هم احضار كند.

ماجرا از اين قرار است كه در ژوئن 2012 (تيرماه 1391) دو شهروند ايراني به نام هاي احمد ابوالفتحي و سيد منصور موسوي به اتهام «تلاش براي انجام حملات تروريستي» به حبس ابد محكوم شدند. دادگاهي در كنيا سپس در سال 2016 محكوميت اين دو ايراني را به 15 سال زندان كاهش داد و دادگاه تجديد نظر كنيا نيز در سال 2018 حكم به آزادي آنها داد اما اين پرونده ظاهرا با اعمال فشار رژيم صهيونيستي در دادگاه عالي كنيا دوباره به جريان افتاد و در نهايت دادگاه 15 سال حبس براي اين دو شهروند كشورمان صادر كرد. به گزارش سايت كنيايي استار، هيات قضات دادگاه عالي اين كشور درخصوص اتهامات اين دو شهروند ايراني به توافق نرسيده بود و دو قاضي از شش قاضي دادگاه عالي معتقد بودند كه مدارك ارائه شده بسيار ناكافي است. با اين حال، با راي چهار قاضي موافق محكوميت، روز جمعه حكم 15 سال براي اين دو شهروند ايراني تاييد شده است. آنها پيش از آزادي 5 سال از اين مدت را در زندان هاي كنيا سپري كرده بودند و با اين حكم بايد 10 سال باقي مانده را هم بگذرانند.

دادگاه كنيا در زمان بازداشت اين دو مرد ايراني در 2012 مدعي شد كه آنها به شبكه اي مرتبط هستند كه قصد بمب گذاري در نايروبي، پايتخت كنيا و شهر ساحلي مومباسا را داشته است. شهرهايي كه تعداد زيادي از اماكن تفريحي و تجاري وابسته به اسرائيلي ها در آنها واقع است و همين بهانه باعث فشارهاي اسرائيل براي دخالت در پرونده شده است. وكلاي مدافع اين دو شهروند ايراني نيز گفته اند آنها در زمان بازداشت از سوي نيروهاي امنيتي صهيونيستي مورد بازجويي قرار گرفته اند، اتهامي كه دادستاني كنيا آن را رد كرده بود. همچنين كمي پس از بازداشت دو شهروند ايراني در سال 2012، نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادعايي عجيب گفت كه ايران قصد داشته عليه اسرائيل در كنيا دست به حمله بزند اما سفير وقت ايران در كنيا هرگونه دست داشتن تهران در اقدامات تروريستي را قويا رد كرد.

آنچه در اين پرونده آشكار است نقش مستقيم رژيم صهيونيستي در پرونده و روند قضايي مربوط به آن است كه به بازداشت مجدد دو شهروند كشورمان پس از آزادي آنها انجاميده است. بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امورخارجه كشورمان روز يكشنبه با اعلام خبر احضار سفير كنيا در تهران و فراخواندن سفير كشورمان در نايروبي گفت: به دنبال صدور راي دادگاه كنيا مبني بر نقض حكم آزادي دو زنداني ايراني به نام هاي احمد ابوالفتحي و سيدمنصور موسوي، روز گذشته خانم رقيه سوبو سفير كنيا در تهران از سوي مديركل آفريقاي وزارت امورخارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوري اسلامي ايران به راي مذكور به وي ابلاغ شد. در اين ديدار مديركل آفريقاي وزارت امورخارجه با ابراز ناخرسندي جمهوري اسلامي ايران از راي ناعادلانه دادگاه كنيا، به طرف كنيايي اطلاع داد كه جمهوري اسلامي ايران سفير خود در كنيا را براي مشورت به تهران فراخوانده است. سفير كنيا نيز در اين ديدار اظهار كرد كه مراتب اعتراض و ناخرسندي كشورمان را به دولت متبوع خود منتقل خواهد كرد. قاسمي درخصوص موضوع احضار سفير كنيا به وزارت امورخارجه افزود: دادگاه عالي كنيا بهمن ماه سال گذشته در رسيدگي مجدد به پرونده دو متهم مذكور، ضمن تبرئه آنان از اتهامات وارده، حكم آزادي هر دو نفر را صادر كرد ولي با مداخلات غير قضايي در اين روند، پليس كنيا از اجراي حكم و بازگشت اين دو نفر به ايران ممانعت كرد و متاسفانه روز جمعه گذشته ديوان عالي كنيا راي دادگاه عالي آن كشور را نقض كرد و دو ايراني را به زندان بازگرداند.

تاكيد يك نماينده عراقي بر لزوم رزمايش سه جانبه ميان ايران، عراق و سوريه

ايسنا : حنين قدو، نماينده ائتلاف البنا عراق در پارلمان اين كشور گفت كه اجراي رزمايش هاي سه جانبه مشترك در مرزها ميان عراق، سوريه و ايران امري ضروري است و اين مساله به نفوذ واشنگتن در منطقه و حمايت از گروهك هاي تروريستي پايان مي دهد.

نماينده ائتلاف البنا در پارلمان عراق در گفت وگو با خبرگزاري المعلومه گفت: «امنيت عراق ارتباط مستقيمي با امنيت سوريه و ايران دارد و انجام رزمايش هاي مشترك براي تمام كشورهاي منطقه ثبات امنيتي و رهايي از تحركات تروريستي ايجاد مي كند.» وي افزود: «اجراي رزمايش هاي سه جانبه مشترك در مرزها ميان عراق، سوريه و ايران امري ضروري است و اين مساله به نفوذ واشنگتن در منطقه و حمايت از گروهك هاي تروريستي كه آمريكا از طريق آن فشار ايجاد مي كند تا بتواند در عراق باقي بماند، پايان مي دهد.»

اين نماينده عراقي گفت: «دولت عراق به طور جدي خواهان اجراي رزمايش سه جانبه ميان ايران، عراق و سوريه است تا از اين طريق بتواند آمادگي و ضعف نيروهاي امنيتي خود در دست گرفتن پرونده مرزها بدون دخالت بيگانگان را بشناسد.»

نماينده ائتلاف البنا گفت كه در نشست قريب الوقوع فرماندهان ارشد عراق كه به دعوت برهم صالح، رئيس جمهوري اين كشور برگزار مي شود، موضع دولت عراق در رابطه با ماندن يا اخراج نيروهاي آمريكايي مشخص خواهد شد.

به گزارش «ايسنا» سردار سرلشكر محمد باقري، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران روز يكشنبه در راس يك هيات عالي رتبه نظامي براي شركت در اجلاسيه سه جانبه روساي ستاد كل نيروهاي مسلح كشورهاي ايران، عراق و سوريه كه به منظور مبارزه با راهكارهاي تروريست برگزار مي شود راهي دمشق پايتخت سوريه شد. ارتقاي همكاري هاي دفاعي و نظامي، مشورت و همفكري درباره مبارزه با تروريسم و ايجاد هماهنگي و هم افزايي سه كشور ايران، عراق و سوريه در تداوم مقابله با گروهك هاي تروريستي و همچنين بررسي و دستيابي به آخرين راهكارهاي ايجاد ثبات و تامين امنيت منطقه از اهداف سفر سرلشكر باقري به سوريه است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد فضا و توسعه روستايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 27)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است