|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4633
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


خبر بنگاه هاانتقاد رئيس جمهور اتريش از سياست هاي برجامي واشنگتن

دنياي اقتصاد : الكساندر وندربلن، رئيس جمهوري اتريش در گفت وگويي خواستار ايستادگي مصمم تر اتحاديه اروپا در برابر سياست هاي همتاي آمريكايي خود شد. به گزارش «ايسنا» رئيس جمهوري اتريش در گفت وگو با روزنامه آلماني «دي ولت» گفت: «اروپايي ها نبايد هرگاه ترامپ ساز زد، برقصند.»

براساس گزارش دويچه وله، وي به عنوان نمونه به برجام اشاره كرد كه با موافقت ايالات متحده تنظيم شد اما آمريكا در دولت ترامپ از اين توافق خارج شد. به اعتقاد رئيس جمهوري اتريش، آمريكا از اين توافق نامه «بدون هيچ دليلي» خارج شده و در ادامه هم از شركت هاي اروپايي با تهديد تحريم خواسته كه دادوستد با ايران را متوقف كنند. وي اين خواست آمريكا را «زياده خواهي» توصيف كرده است.

  • تاكيد موگريني بر حفظ برجام

از سوي ديگر فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در يك كنفرانس خبري با وزير امور خارجه چين، در ميان همكاري هاي چندجانبه عنوان شده ميان اتحاديه اروپا و چين به لزوم اطمينان حاصل كردن از پايبندي مستمر به توافق هسته اي ايران تاكيد كرد. به گزارش «ايسنا» شبكه سي جي تي ان چين ويدئوي كنفرانس خبري فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و وانگ يي در بروكسل را منتشر كرده است كه در آن فدريكا موگريني در ميان مطرح كردن همكاري چندجانبه ميان اتحاديه اروپا و چين به تضمين پايبندي مستمر به توافق هسته اي ايران اشاره كرد.

موگريني در اين باره گفت: «در زمينه بين المللي، تبادلات ما طبق معمول بر دسته اي از مسائل سياست خارجي و منطقه اي متمركز است؛ اول از همه اينكه ما دست در دست هم در راستاي تضمين پايبندي مستمر به توافق هسته اي ايران فعاليت مي‎كنيم كه چند روز و شب بر سر آن با هم مذاكره كرديم.»

سفر جابري انصاري به بروكسل

دنياي اقتصاد : پنجمين دور گفت وگوهاي ايران و 4 كشور اروپايي با حضور جابري انصاري و هلگا اشميد عصر روز دوشنبه در بروكسل برگزار شد. به گزارش خبرگزاري فارس، حسين جابري انصاري، دستيار ارشد وزيرخارجه در امور ويژه سياسي شامگاه يكشنبه 26 اسفند وارد بروكسل پايتخت بلژيك شد.

جابري انصاري ظهر روز دوشنبه با هلگا اشميد دبيركل سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپايي ديدار و درباره بحران هاي يمن و سوريه و روند تحولات منطقه اي گفت وگو كرد. دستيار ارشد وزيرخارجه در امور ويژه سياسي همچنين عصر روز دوشنبه به نمايندگي از كشورمان در پنجمين دور گفت وگوهاي ايران و اتحاديه اروپايي به اضافه چهار كشور آلمان، فرانسه، انگلستان و ايتاليا درباره بحران يمن شركت كرد. به گزارش خبرگزاري فارس، جابري انصاري پيش از اين در گفت وگو با ويژه نامه روزنامه اعتماد درخصوص مذاكرات ايران با 4 كشور اروپايي (آلمان، فرانسه، انگليس و ايتاليا) درباره يمن و اينكه آيا امكان دارد اين تركيب مذاكراتي وارد گفت وگوهاي ديگري درخصوص ساير پرونده هاي منطقه اي شود، پاسخ داده بود: «تا به امروز اين اتفاق رخ نداده، موضع ايران اين است كه اگر مفيد بودن گفت وگوهاي چندجانبه ما با اتحاديه و 4 كشور اروپايي در يمن به ما اثبات شود، اين استعداد وجود دارد كه گسترش اين تركيب مذاكراتي به موضوعات ديگر را نيز بررسي كنيم. در اين مقطع ما نمي توانيم به موضوعات مختلف ورود كنيم و چنين چيزي سياست كشور نيست.»

اين ديپلمات ارشد ادامه داد: «تصميم اتخاذ شده در ايران اين است كه در ارتباط با يمن و براساس خواسته خود يمني ها كه از ايران نقش تسهيل كننده را طلب كرده اند، ما با اروپايي ها گفت وگوهاي چند جانبه اي را پيش ببريم.» دستيار ارشد وزير امورخارجه در امور ويژه سياسي افزود: «صراحتا اعلام كرده ايم اگر اين گفت وگوها به نتيجه برسد، گفت وگو در ارتباط با مسائل ديگر را نيز مورد توجه قرار خواهيم داد و در مورد آن در سطح ملي تصميم گيري خواهد شد. اين موضع را با صداي بلند هم به اروپايي ها گفته ايم.»

جابري انصاري با يادآوري اين نكته كه يكي از دلايل موفقيت نسبي مذاكرات استكهلم، همين چارچوب چندجانبه مذاكرات ايران و اروپا بود، افزود: «اروپايي ها نيز به صراحت به تاثير اين چارچوب بر موفقيت مذاكرات استكهلم اشاره كردند.» وي متذكر شد: «اما ما هنوز ميزان كارآمدي و تاثير اين گفت وگوها را به گونه اي كه بتوان آن را مقدمه اي براي ورود به ساير پرونده ها دانست، احساس نكرده ايم. اين انتقاد ما همچنان پابرجاست كه از طرف اروپايي و غربي اقدامات و برخورد جدي تر با اين گفت وگوها و نتايج آن را طلب مي كنيم.» اين ديپلمات ارشد كشورمان تصريح كرد: « اگر اين گفت وگوها در يمن تاثير خودش را به شكل ملموسي نشان دهد و منجر به پايان جنگ شود، در ايران با ديد مثبت به گفت وگو در ارتباط با مسائل ديگر و گفت وگوي چندجانبه نگاه خواهد شد.»

  • نشست هاي قبلي درباره يمن

چهارمين دور گفت وگوهاي ايران با نماينده اتحاديه اروپا و نمايندگان چهار كشور اروپايي (آلمان، فرانسه، انگليس و ايتاليا) درباره يمن (دوشنبه) 19 آذر ماه در بروكسل برگزار شد. به گزارش خبرگزاري فارس، سومين دور اين گفت وگوها 21 شهريور ماه در بروكسل برگزار و جابري انصاري در آن نشست درباره راه هاي كمك به پايان جنگ تحميلي عليه ملت يمن و مهار ابعاد فاجعه انساني بزرگ جاري در اين كشور گفت وگو و رايزني كرد. دور دوم نشست هاي ايران و 4 كشور اروپايي و اتحاديه اروپا درباره يمن 13 ارديبهشت 1397 در رم و به رياست جابري انصاري و نخستين نشست هم در مونيخ و به رياست سيدعباس عراقچي معاون وزيرخارجه (28 بهمن 1396) برگزار شده بود.  

وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران درباره نخستين ديدار انجام شده در مونيخ اعلام كرد: «در پي شدت گرفتن ابعاد فاجعه انساني در يمن، در اثر حملات بي وقفه نيروهاي رژيم سعودي و امارات، معاونان وزراي خارجه ايران و تعدادي از كشورهاي اروپايي روز شنبه 28 بهمن 1396 در حاشيه كنفرانس امنيتي مونيخ درخصوص آخرين تحولات اين بحران و راه هاي مقابله با محاصره بي رحمانه مردم يمن و ارسال كمك هاي انساني به آن كشور ديدار و يك ساعت و نيم گفت وگو كردند.» سيدعباس عراقچي ششم خرداد ماه 1397 در برنامه گفت وگوي ويژه خبري درباره رايزني ها با اتحاديه اروپا و 4 كشور اروپايي درباره يمن خاطرنشان كرد كه اين گفت وگوها با چهار كشور اروپايي و اتحاديه اروپا به دلايل انساني و مشكلات انساني حاد مردم يمن و محاصره اقتصادي و رنجي كه مردم اين كشور از رژيم آدمكش سعودي مي كشيدند، انجام شد و جابري انصاري دستيار ارشد وزير امورخارجه در امور ويژه سياسي آن مذاكرات را انجام مي دهد.

خبر بنگاه ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اعتياد پژوهي
متن مطالب شماره 50، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است