|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: رشد دو درصدي سهام در آستانه عيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
رشد دو درصدي سهام در آستانه عيد


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در آستانه فرارسيدن سال نو با جهش شاخص كل همراه شد و رشد 2درصدي را در كارنامه خود ثبت كرد.

ديروز با توجه به پايان زمان قانوني دريافت وجه فروش سهام، معامله گران شاهد كاهش شمار فروشندگان در بازار بودند. همين امر نيز باعث شد تا بار ديگر شاخص كل بورس با مدد رشد نمادهاي پتروشيمي خليج فارس، جم و پارس و همچنين نمادهاي ملي مس، گل گهر، چادرملو و فولاد مباركه به رشد 96/ 1درصدي دست يابد. با اين رشد عملا بازدهي بازار در سال 97به مرز 83 درصد رسيد كه ركوردي مناسب در سال جاري خواهد بود. در اين شرايط ديروز شاخص كل با رشد 3هزار و 376واحدي در پايان معاملات به رقم 175هزار و 898واحد رسيد.

شاخص كل هم وزن نيز با افزايش 402 واحدي عدد 32 هزار و 560 واحد را به نمايش گذاشت.در بازار ديروز در كنار فرارسيدن روزهاي پايان سال، بازگشايي مثبت بازارهاي جهاني نيز به كمك بازار بورس آمد و بهاي نفت خام برنت در كانال 67-68دلار براي هر بشكه رشد كرد. بهاي فلزات نيز ديروز عموما مثبت بود. در همين حال ديروز چهارمين عرضه اوليه پي در پي بازار با موفقيت انجام شد و دومين شركت مجموعه اقتصادي كوثر به روي تابلو رفت؛ ديروز عرضه اوليه 10 درصد شركت توليد گوشت مرغ ماهان با نرخ 400 تومان كشف قيمت شد. در اين عرضه با محدوده قيمتي 380 تا 400توماني هر سهم و سهميه 400 سهمي هر فرد حقيقي و حقوقي همراه بود كه به دليل استقبال متقاضيان، مقرر شد به هر كد 121 سهم با نقدينگي 48 هزار و 400 توماني تعلق گيرد. بنابراين با احتساب 40 ميليون سهم عرضه شده و كاهش سهميه، بيش از 333 هزار نفر قادر به خريد سهام اين شركت بودند.

در گروه فلزي ديروز مديرعامل ملي مس از فروش 200 هزار تن كاتد با وجود تحريم ها خبر داد. مهندس «محمدرضا بني اسدي راد» مديرعامل شركت مس گفت: در سال 97 موفق شديم با يك برنامه ريزي درست و با تمركز بر استفاده از تمامي امكانات موجود نه تنها توليد 246 هزار تني را محقق كنيم بلكه بيش از 10 هزار ميليارد تومان فروش داشته باشيم.وي افزود: علاوه بر اين در سال 97 با توليد 311 هزار تني آند و توليد 246 هزار تني كاتد شاهد رشد 54 و 55 درصدي توليد نسبت به سال گذشته بوديم كه اين ميزان توليد در كل تاريخ شركت بي سابقه بوده است.

در اين گروه ذوب آهن ديروز از احتمال تعديل مثبت به واسطه كاهش 231 ميليارد توماني هزينه ها خبر داد. براساس اعلام اين شركت با عنايت به افزايش سرمايه شركت ذوب آهن در سال 1397، هزينه استهلاك دارايي هاي تجديد ارزيابي شده (در صورت ادامه استفاده از نرخ هاي ماده 151 قانون ماليات هاي مستقيم) مبلغ 4/ 428 ميليارد تومان برآورد شده كه با توجه به بازنگري در عمر مفيد و نرخ هاي استهلاك اين طبقه مطابق نرخ هاي ماده 149 قانون ماليات هاي مستقيم اصلاحي مصوب پايان تيرماه 94و با توجه به ماده 19 بخش مقررات و ضوابط اجرايي دارايي هاي استهلاك پذير، هزينه استهلاك مبلغ 197ميليارد تومان برآورد مي شود كه بر اين اساس هزينه هاي شركت در سال 1397 مبلغ 231ميليارد تومان كاهش مي يابد.در گروه تجهيزات شركت سرماآفرين زمان برگزاري مجمع فوق العاده براي تصميم گيري درخصوص افزايش سرمايه 47 درصدي را اعلام كرد: بر اين اساس، «لسرما» ساعت 8 روز يكشنبه 18 فروردين در خيابان خرمشهر، پلاك 194 براي تصميم گيري درخصوص افزايش سرمايه 47 درصدي از محل سود انباشته به اين مجمع مي رود.

در گروه بيمه اي نيز ديروز بيمه آسيا با اعلام برنامه افزايش سرمايه از محل سود انباشته، شاهد رشد قيمت و صف خريد شد. «آسيا» در نظر دارد سرمايه فعلي را از 230 به 260 ميليارد تومان برساند. اين بيمه بورسي در صورت موافقت سازمان بورس، تامين مالي مذكور را براي بهبود ساختار مالي و از محل سود انباشته به انجام خواهد رساند. در گروه غذايي، قند شيرين اعلام كرد كه در نظر دارد حق اعياني يك قطعه زمين آستانه اي به متراژ 182 متر مربع واقع در شهرك شيرين، تفكيك شده از اعياني قطعه 522 هكتاري جنب فرودگاه مشهد، متعلق به اين شركت را از طريق مزايده عمومي به فروش برساند.در اين گروه روز گذشته اعلام شد كه قند اروميه مجوز افزايش سرمايه 968 درصدي را دريافت كرد. بر اين اساس سرمايه «قاروم» به ميزان 5/ 15ميليارد تومان افزايش خواهد يافت كه بيش از 8ميليارد تومان از محل سود انباشته و 4/ 7ميليارد تومان ديگر نيز از محل طرح توسعه صورت خواهد گرفت. همچنين افزايش سرمايه مزبور براي جبران مخارج سرمايه گذاري انجام شده و اصلاح ساختار مالي صرف خواهد شد.

در گروه انفورماتيك، افرانت اعلام كرد شش دانگ از يك دستگاه آپارتمان به مساحت 98/ 211 متر مربع واقع در خيابان سهروردي شمالي را خريداري كرده است. آپارتمان مذكور در مجاورت و بين ساختمان هاي سهند و شاهين شركت افرانت است كه دو واحد باقيمانده از ملك مورد نظر در سنوات گذشته براي انجام طرح هاي توسعه اي شركت افرانت خريداري شده بود. با خريد واحد فوق كل ملك در اختيار اين شركت قرار گرفته و امكان انجام عمليات توسعه اي شركت در محل مذكور فراهم شده است. در گروه بانكي بانك صادرات با اعلام ثبت افزايش سرمايه براي بازگشايي نماد آماده شد. بانك صادرات اعلام كرد بر اساس تصميمات مجمع عمومي فوق العاده در تاريخ 21اسفند افزايش سرمايه شركت از مبلغ 5هزار و 780ميليارد تومان به مبلغ بيش از 17هزار و 500ميليارد تومان به ثبت رسيده است. افزايش سرمايه مزبور از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها خواهد بود.در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به 902ميليارد تومان و در فرابورس به 1041ميليارد تومان رسيد.

رشد دو درصدي سهام در آستانه عيد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم مراقبتي نظامي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است