|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: دور برگردان نفت در سال 97
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


دور برگردان نفت در سال 97
بهاي طلاي سياه بعد از يك اوج و فرود به نقطه صفر برگشت


دنياي اقتصاد : سال 97 روزهاي بسيار پرنوساني براي بازار نفت به همراه داشت، در نهايت اين سال در حالي به پايان خود نزديك مي شود كه قيمت نفت برنت به عنوان مهم ترين نفت شاخص بازار اين روزها با قيمت هاي ابتداي سال تفاوت چنداني ندارد. قيمت نفت برنت در 29 اسفند سال 96 حدود 5/ 67 دلار بر بشكه بوده اما اين نفت شاخص روز گذشته در لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت 15 به وقت تهران) حدود 4/ 67 دلار بر بشكه معامله شد، اين به معناي تغييرات بسيار اندك و نزديك به صفر قيمت سالانه نفت برنت است.

اما با وجود تغييرات سالانه بسيار اندك نفت برنت، اين نفت شاخص در سال 97 اوج و فرودهاي بسياري را تجربه كرد؛ ثبت رقم 86 دلاري در اوايل مهر ماه بيشترين سطح قيمت اين نفت شاخص در سالي كه گذشت، بود. اما در كمتر از سه ماه بعد از آن يعني اوايل دي ماه برنت كف قيمتي 50دلاري را به ثبت رساند كه كمترين سطح ظرف يك سال و نيم اخير محسوب مي شد. نفت خام آمريكا به عنوان ديگر نفت شاخص مهم در بازار نفت، مسير نسبتا متفاوتي در بازار داشته و افت سالانه قيمت ها را به ثبت رسانده است. اين نفت شاخص روز گذشته در حالي در محدوده 58 دلار بر بشكه معامله شد كه سال گذشته همين روزها بيش از 63 دلار بر بشكه به فروش مي رسيده است. بر اين اساس نفت‎خام آمريكا بيش از 5/ 8 درصد افت قيمت را در روند سالانه تجربه كرده است.

عواملي چون تحريم نفت ايران و معافيت ها از تحريم خريد نفت ايران، منحل كردن توافق نفتي اوپك و متحدانش در نيمه اول سال به دنبال خروج ترامپ از برجام و پيش بيني كاهش صادرات نفت ايران و همچنين توافق مجدد اين گروه در آذرماه بعد از اعطاي معافيت به خريداران نفت ايران، ركوردشكني توليد نفت آمريكا و همچنين جنگ تجاري بين چين و آمريكا و مذاكرات دو كشور براي صلح تجاري از مهم ترين عوامل نوسان قيمت ها در سال گذشته بوده است. علاوه بر اين تغيير ذائقه بازار از نفت سبك به نفت سنگين كه به دنبال افزايش عرضه نفت سبك از سوي آمريكا و كاهش عرضه نفت سنگين از سوي ايران، ونزوئلا و ديگر اعضاي اوپك رخ داده دليل كاهش سالانه قيمت نفت آمريكا در مقابل عدم تغيير قيمت نفت برنت بوده است.

  صعود نفت در نيمه اول سال

در نيمه اول سال 97 قيمت هر دو نفت شاخص برنت و وست تگزاس اينترمديت روند صعودي را طي كردند و مهم ترين عامل اثرگذار بر قيمت ها خروج ترامپ از برجام و نگراني از قطع صادرات نفت ايران بود. در واقع سال 97 در حالي آغاز شد كه گمانه زني ها همگي از خروج ترامپ از برجام خبر مي داد و قيمت برنت در مرز70 دلار قرار داشت، در نهايت نيز در هشتم مه مصادف با 18 ارديبهشت ترامپ خروج از برجام را اعلام كرد و از بازگشت تحريم هاي نفتي عليه ايران ظرف 6 ماه خبر داد. خروج ترامپ از برجام موجب شد كه قيمت نفت برنت تا مرز 80 دلار بر بشكه صعود كند.

آن طور كه خبرهاي منتشر شده در آن زمان نشان مي داد ترامپ برنامه خروج از برجام را با مقامات ارشد عربستان هماهنگ كرده بود و از آنها براي همراهي با واشنگتن براي جايگزين كردن نفت ايران قول مساعدت گرفته بود. آمار توليد نفت عربستان نشان مي دهد كه اين كشور به محض خروج ترامپ از برجام توليد نفت خود را افزايش داده است. اين كشور در ماه آوريل يعني يك ماه پيش از خروج ترامپ از برجام به طور متوسط روزانه حدود 9/ 9 ميليون بشكه در روز نفت توليد مي كرده، اين رقم در ماه مه(ارديبهشت-خرداد) به بيش از 10 ميليون بشكه در روز مي رسد و در ژوئن(خرداد-تير) توليدات خود را به 42/ 10 ميليون بشكه در روز رسانده است. علاوه بر اين عربستان در نشست اوپك و متحدانش كه اواخر ژوئن(تيرماه) برگزار شد، كشورهاي ديگر را متقاعد كرد كه توافق نفتي را رها كنند و توليدات خود را افزايش دهند. اين اقدام موجب شد كه براي مقطعي از هيجانات و نگراني هاي بازار نفت درخصوص كمبود عرضه كاسته شود و قيمت نفت برنت تا اواخر مردادماه به مرز 70 دلار كاهش يابد.

با اين حال اعلام مدام دولت ترامپ مبني بر اينكه هدف صفر كردن صادرات نفت ايران را دنبال مي‎ كند، در كنار عدم اطمينان از اينكه عربستان توانايي جايگزين كردن نفت ايران را دارد موجب شد كه مجددا قيمت ها در مسير افزايشي قرار گيرد. در نهايت قيمت نفت برنت اوايل مهرماه از مرز 80 دلار گذشت و تا بيش از 86 دلار بر بشكه به صعود خود ادامه داد. رشد قيمت‎ها در حالي بود كه توليد نفت اوپك در ماه نوامبر همزمان با شروع تحريم هاي ايران به مرز 33 ميليون بشكه در روز رسيد. اين در حالي بود كه توليد اين سازمان در ماه مه و همزمان با خروج ترامپ از برجام 1/ 32 ميليون بشكه در روز بود، در واقع توليد نفت اوپك در فاصله 6 ماهه خروج ترامپ از برجام و شروع تحريم ها حدود 900 هزار بشكه در روز افزايش يافته بود. در حالي كه در اين فاصله 6 ماهه توليد نفت ايران و ونزوئلا افت شديدي را تجربه كرده بود. توليد نفت ايران حدود 880 هزار بشكه و توليد نفت ونزوئلا حدود 300 هزار بشكه كاهش يافت . علاوه بر اوپك، روسيه نيز حدود 400 هزار بشكه بر عرضه نفت خود در اين فاصله افزود.

در كنار رشد توليد نفت اوپك و متحدانش دو اهرم فشار ديگر در بازار نفت وجود داشت كه نتوانست مانع از رشد قيمت ها در نيمه اول سال شود. يكي جنگ تجاري بين آمريكا و چين بود كه از ابتداي سال بازارهاي كالايي و سهام را تحت تاثير قرار داد و ديگري افزايش توليد نفت آمريكا بود. با اين حال اين دو عامل در نيمه اول سال نتوانستند چندان بر قيمت نفت اثرگذار باشند، چراكه از سويي هنوز تاثير واقعي جنگ تجاري نمايان نشده بود و از سوي ديگر با وجود افزايش توليد نفت آمريكا، جهش توليد اين كشور در اوايل نيمه دوم سال و همزمان با شروع روند كاهشي قيمت ها رخ داد.

  پاييز كاهشي طلاي سياه

پاييز فصل پر حادثه اي براي بازار نفت بود، اوج قيمت ها در سال 97 در اين فصل به ثبت رسيد. بهاي برنت در 11 مهرماه به بيش از 86 دلار بر بشكه رسيد و نفت خام آمريكا نيز در اين روز سطوح قيمتي بيش از 76 دلار را به ثبت رساند. هر دو نفت شاخص با رسيدن به اين سطوح قيمتي ركورد چهار ساله خود را شكستند اما بعد از آن وقايع به گونه اي ديگر رقم خورد و طلاي سياه را در مسير كاهشي قرار داد، به طوريكه در سوم دي ماه بهاي نفت برنت به مرز 50 دلار در بشكه سقوط كرد و WTI نيز به 42 دلار بر بشكه رسيد.در سقوط قيمت نفت در پاييز عوامل بسياري دخيل بودند، اول اينكه آمار اداره اطلاعات انرژي آمريكا نشان داد كه همزمان با به بهره برداري رسيدن برخي زيرساخت هاي انتقال نفت در اين كشور، توليد نفت نيز جهش قابل توجهي داشته است. توليد نفت آمريكا در نوامبر يعني همزمان با شروع تحريم هاي نفتي ايران، به حدود 7/ 11 ميليون بشكه در روز رسيد كه نسبت به ماه پيش از آن حدود 700 هزار بشكه افزايش را نشان مي داد.

علاوه بر اين، با وجود ادعاهاي قبلي واشنگتن مبني بر قطع صادرات نفت ايران با شروع تحريم ها، آمريكا چند مشتري نفت ايران را از تحريم هاي خريد نفت معاف كرد. چين، هند، كره جنوبي، ژاپن،، تايوان، تركيه، يونان و ايتاليا 8 كشور معاف از تحريم خريد نفت ايران بودند. از سوي ديگر نشانه هاي اثرگذاري جنگ تجاري به مرور نمايان شد. كاهش رشد اقتصادي در چين و ديگر اقتصادهاي نوظهور نگراني هاي بسياري مبني بر كاهش رشد تقاضا به وجود آورده بود.بنابراين رشد عرضه از سوي اوپك و متحدانش در كنار افزايش توليد آمريكا و معافيت ها از تحريم خريد نفت ايران، سمت عرضه نفت را تقويت كرده  و در عين حال جنگ تجاري موجب كاهش رشد اقتصاد جهاني و رشد تقاضا براي نفت شده بود. اين عوامل در كنار هم فعالان و تحليلگران بازار نفت را به اين جمع بندي رساند كه احتمال بازگشت مازاد عرضه در بازار نفت بسيار است و قيمت ها را در مسير كاهشي قرار داد.

اما در آذر ماه دو اتفاق مهم رخ داد كه اثرخود را در ماه هاي بعد در بازار نفت نشان داد. اول اينكه كاهش قيمت ها در كنار معافيت از تحريم خريد نفت ايران كه آمريكا بدون هماهنگي با سعودي ها به خريداران نفت ايران اعطا كرده بود، موجب شد كه عربستان مجددا سياست كاهش عرضه را در پيش گيرد. اين كشور كه توليدات خود را همزمان با شروع تحريم هاي ايران در آبان ماه به بيش از 11 ميليون بشكه در روز رسانده بود، از دي توليدات خود را كاهش داد و همچنين اوپك و متحدانش را به بازگشت به سياست كاهش توليد متقاعد كرد. از اين رو در نشستي كه آذر ماه برگزار شد اوپك و متحدانش توافق كردند كه از ابتداي سال 2019 مصادف با 18 دي ماه به مدت 6 ماه در مجموع توليدات خود را 2/ 1 ميليون بشكه در روز كاهش دهند.اتفاق مهم ديگري كه در اين ماه رخ داد، آتش بس موقت چين و آمريكا بود. اين دو كشور در حاشيه اجلاس گروه 20 يك آتش بس سه ماهه را اعلام و توافق كردند كه از ابتداي سال 2019 مذاكراتي را براي رسيدن به صلح تجاري انجام دهند. در نهايت اين عوامل موجب شد كه سقوط قيمت نفت در اوايل دي ماه متوقف شود.

  بازگشت به نقطه شروع

در اوايل فصل زمستان نفت به كف قيمتي يك و نيم ساله خود رسيد اما تا پايان سال روند صعودي را طي كرد. مذاكرات صلح تجاري بين پكن و واشنگتن يكي از مهم ترين عوامل رشد قيمت‎ها بود، تا كنون سه دور از مذاكرات بين دو كشور انجام شده و آخرين اخبار نشان  از مثبت بودن مذاكرات و قريب الوقوع بودن صلح نهايي دارد. تحريم نفتي ونزوئلا توسط آمريكا نيز كه در ماه هاي اخير رخ داده، هرچند هنوز بر توليد نفت اين كشور چندان اثرگذار نبوده، اما از عوامل افزايش قيمت‎ ها محسوب مي شود به خصوص اينكه هفته گذشته اين كشور با خاموشي سراسري مواجه شد و اين عامل توقف چند روزه صادرات نفت كاراكاس را به دنبال داشت. از اين رو اين گمانه مطرح است كه تحريم ها در نهايت به افت شديد صادرات اين كشور منجر شود. علاوه بر اين، اجراي توافق نفتي تا كنون موفقيت آميز بوده است. در اولين ماه اجراي اين توافق اوپك بيش از 80 درصد و در دومين ماه حدود 100 درصد به آن پايبند بوده است، كاهش بيشتر از تعهدات از سوي عربستان يكي از مهم ترين عوامل دستيابي اوپك به چنين سطحي از پايبندي است. ميزان پايبندي كشورهاي غيرعضو نيز در مسير افزايشي قرار دارد، چراكه روسيه به مرور در حال اجراي تعهداتش و كاهش توليد است. علاوه بر اين در نشست كميته وزارتي نظارت بر اجراي توافق نفتي كه در دو روز گذشته در باكو برگزار شد، عربستان از ادامه كاهش توليدات خود در ماه جاري و آينده ميلادي خبر داد و همچنين براي تمديد توافق نفتي در شش ماه دوم سال 2019 اعلام آمادگي كرد. اين گروه در آوريل نشستي برگزار خواهد كرد كه عربستان احتمال هرگونه تصميم گيري در اين نشست را منتفي دانسته و پيشنهاد داده است كه اين نشست در ماه مه يعني همزمان با پايان معافيت هاي شش ماهه خريداران نفت ايران برگزار شود. به نظر مي رسد عربستان به دنبال هماهنگي هرچه بيشتر با تصميمات ترامپ در قبال تحريم نفت ايران است. خالد الفالح وزير نفت اين كشور اعلام كرده كه با وجود تحريم نفت ايران و ونزوئلا بازار با مازاد عرضه مواجه است و اين موضوع لزوم تمديد توافق نفتي را بيشتر كرده. به نظر مي رسد الفالح اين سيگنال را به واشنگتن صادركرده كه در صورت تمديد معافيت هاي خريد نفت از ايران، توافق نفتي را تمديد خواهد كرد اما اگر آمريكا تحريم هاي بيشتري عليه ايران وضع كند، ممكن است عربستان به رها كردن توافق نفتي راي دهد. از اين رو اين كشور قصد دارد كه نشست اوپك را به ماه مه و همزمان با پايان سررسيد معافيت ها موكول كند.  اين عوامل در مجموع موجب رشد  قيمت ها در زمستان و بازگشت نفت برنت به نقطه شروع سال  شده است.

دور برگردان نفت در سال 97


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زيبايي شناسي ادبي
متن مطالب شماره 37 (پياپي 337)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است