|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: سازمان برنامه و بودجه تشريح كرد: فرمول جذب سرمايه گذاري خارجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4640
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


سازمان برنامه و بودجه تشريح كرد: فرمول جذب سرمايه گذاري خارجيدنياي اقتصاد : سازمان برنامه و بودجه در گزارش مباني اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و برنامه سالانه دستگاه هاي اجرايي علاوه بر تشريح آخرين تحولات سرمايه گذاري خارجي در سال هاي اخير، توصيه هايي براي جذب سرمايه بيشتر در شرايط تحريمي ارائه كرده است. «ديپلماسي بيشتر براي اجراي قرارداد فاينانس با بانك هاي خارجي»، «همكاري با اتحاديه اروپا، چين و روسيه»، «استفاده از ظرفيت بانك سرمايه گذاري زيرساخت آسيا» در كنار اصلاحات داخلي مي تواند شرايط را براي افزايش سرمايه گذاري خارجي مهيا كند.

گزارش سازمان برنامه و بودجه در بخش سرمايه گذاري و تامين مالي خارجي، ابتدا به هدف گذاري جذب سرمايه گذاري خارجي اشاره مي كند. براساس اين گزارش اقتصاد ايران نيازمند سرمايه گذاري خارجي، تامين سريع منابع مالي، استفاده از خطوط اعتباري بانك هاي تجاري و بانك هاي توسعه اي بين المللي براي ايجاد زيرساخت هاي اقتصادي، تامين تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز بخش هاي توليدي است. در جدول الزامات تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در ماده 4 به اين ترتيب لحاظ شده است كه براساس آن تامين مالي خارجي به طور متوسط سالانه 65 ميليارد دلار و معادل 3/ 25 درصد كل منابع برآورد شده است. اين رقم شامل تامين منابع مالي خارجي تا متوسط سالانه 30 ميليارد دلار از خطوط اعتباري بانك هاي خارجي در قالب تامين مالي خارجي خودگردان، 15 ميليارد دلار به شكل سرمايه گذاري مستقيم خارجي و 20 ميليارد دلار قراردادهاي مشاركتي خارجي است. در سال 1395 و با تشكيل ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، پروژه جلب 7 ميليارد دلار و جذب يك ميليارد دلار سرمايه گذاري مستقيم خارجي در سال 1395 نيز براي سازمان سرمايه گذاري تعريف شد كه در تطابق با بندهاي 9، 10 و 12 سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي است. در سال 1396 نيز پروژه هاي جلب 15 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي و افزايش سرمايه گذاري مستقيم خارجي به منظور گسترش بهره وري دانش بنيان حوزه هايي كه قابليت جذب بالا دارد، معرفي ظرفيت ها و فرصت هاي متقابل اقتصادي و سرمايه گذاري ايران و خارج براي جلب مشاركت فعالان خارجي و داخلي، اخذ تسهيلات مالي خارجي تا سقف 20 ميليارد دلار در جهت تامين مالي طرح هاي توليدي و عمراني بخش هاي دولتي و خصوصي كشور از سوي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي براي اجرا به دستگاه هاي مربوطه ابلاغ شد.

 تصوير سرمايه گذاري خارجي

اين گزارش وضعيت سرمايه گذاري خارجي در سال هاي 1390 تا 1396 را به سه دوره تقسيم كرد. دوره نخست مربوط به سال هاي 1390 تا 1392 است كه تحريم هاي بين المللي عليه كشور تشديد شد، در اين سال ها سرمايه گذاري مستقيم خارجي مصوب از 947 ميليون دلار در سال 1390 به 388 ميليون دلار در سال 1391 رسيد. دوره دوم را مي توان از نيمه دوم سال 1392 با شروع دولت يازدهم عنوان كرد. اين دوره با مذاكرات هسته اي شروع شد و تا نهايي شدن توافق هسته اي در ماه هاي پاياني سال 1394 ادامه يافت، در اين دوره سرمايه گذاري خارجي مصوب از 722 ميليون دلار در سال 1392 به 6711 ميليون دلار در سال 1394 رسيد. در دوره سوم كه به سال هاي 1395 و 1396 مربوط مي شود، ميزان سرمايه گذاري مستقيم خارجي مصوب به 7148 ميليون دلار در سال 1395 و 10729 ميليون دلار در سال 1396 رسيد. در سال 1397 به دنبال خروج آمريكا از برجام و بازگشت مجدد تحريم ها و تهديد مقامات آمريكايي عليه شركت هايي كه قصد مراوده و تجارت با ايران داشته اند، كل سرمايه گذاري مستقيم خارجي مصوب در 6 ماه اول به حدود يك ميليارد دلار تنزل يافته است.  گزارش مورد بررسي با توجه به آمار دريافتي از سازمان سرمايه گذاري، عنوان مي كند كه ميزان سرمايه گذاري مستقيم خارجي جذب شده در سال هاي 1395 و 1396 و سه ماه 1397، به ترتيب به ميزان 2190، 4773 و 50 ميليون دلار بوده است. ميزان سرمايه گذاري خارجي جذب شده ناشي از ادامه روند سرمايه گذاري هاي مصوب قبلي و بخشي از سرمايه گذاري هاي جديد است، در نتيجه مي توان گفت در اين دو سال 30 درصد از سرمايه مصوب به جذب تبديل شده است.

 سرنوشت مبهم تامين مالي بانك ها

اين گزارش تاكيد مي كند متعاقب با توافقات هسته اي به عمل آمده در سال 1394، مذاكرات با اعتبار دهندگان خارجي پس از گذشت 10 سال از قطع يا كاهش روابط از سر گرفته شد و در مذاكرات به عمل آمده با بانك ها و موسسات بيمه اعتبار خارجي و دولت ها توافقات اوليه به منظور تجهيز منابع مالي حدود 60 ميليارد دلار در سال 1395 حاصل شد. ادامه فعاليت هاي صورت گرفته در سال 1396 به انعقاد كليات قرارداد فاينانس منجر شد كه در مجموع معادل 30 ميليارد دلار است.

در سال 1397 با خروج آمريكا از برجام، اجراي قراردادهاي فاينانس با ابهامات جدي روبه رو شده است. برخي طرف هاي قرارداد آشكارا از توافق ها خارج شده اند و برخي نيز به پيشرفت فرآيند تامين و تجهيز مي پردازند و صحبتي از خروج توافقات نمي كنند. همچنين افزايش رتبه اعتباري و كاهش ريسك اعتباري كشور از گروه 6 به گروه 5 توسط سازمان همكاري اقتصادي و توسعه (OECD) در تاريخ 6 اسفند سال 1396 صورت گرفت. بر اين اساس، در سال 2018 در منطقه خاورميانه كشورهاي امارات و عربستان با رتبه اعتباري 2 داراي بهترين رتبه و كشورهاي افغانستان، پاكستان و عراق با رتبه اعتباري 7 داراي بدترين وضعيت بوده اند. بهترين رتبه اعتباري ايران مربوط به سال هاي 2001 تا 2005 و پايين ترين رتبه مربوط به سال هاي 2012 تا 2015 بوده كه به ترتيب 4 و 7 گزارش شده است.

 راهكارهاي عملياتي

گزارش سازمان برنامه و بودجه در بخش پاياني به ارائه راهكارهاي عملياتي براي رفع موانع سرمايه گذاري خارجي پرداخته است. اين گزارش تاكيد مي كند كه با مساعدت هاي اتحاديه اروپا و روسيه و چين كه اعضاي مدافع برجام هستند با پيگيري و استفاده از ديپلماسي اقتصادي مي توان اميد داشت، طرح هاي سرمايه گذاري خارجي مصوب سال 1396 جذب شوند. البته به نظر مي رسد افزايش نرخ ارز بازار آزاد مي تواند اهرمي جذاب براي ورود سرمايه گذاران باشد. همچنين پيشنهاد شده با توجه به اينكه قراردادهاي فاينانس به جز 8 ميليارد يورو قرارداد كره جنوبي از سوي كشورهاي اروپايي، روسيه و چين به تصويب رسيده، براي تحقق آنها تلاش ديپلماتيك بيشتري صورت گيرد. گزارش حاضر تاكيد مي كند، در ماه هاي پاياني سال 1394 فضاي مطلوب ناشي از توافقات برجام موجب به ثمر رسيدن تلاش هاي وزارت امور اقتصادي و دارايي براي الحاق به بانك سرمايه گذاري زيرساخت آسيا شد و اقدامات لازم در سال 1395 براي تكميل فرآيند الحاق به بانك مزبور صورت پذيرفت. الحاق به بانك موصوف در واقع فرصت جديدي را براي تهيه و تدارك منابع مالي از محل بانك براي طرح هاي زيربنايي كشور در شرايط تحريمي سال هاي آتي فرآهم خواهد كرد. رفع مغايرت در رعايت قوانين و مقررات داخلي، برگزاري مناقصات با شرايط استفاده از تسهيلات فاينانس، معرفي پروژه هاي آماده، تدارك منابع مالي توسط متقاضي جهت پوشش 15 درصد پرداخت و هزينه هاي جانبي، افزايش قدرت بانك هاي داخلي در جذب منابع مالي خارجي، تقويت فني و مالي مجريان پروژه ها در اجرا، دعوت از موسسات اعتبارسنجي براي رتبه بندي و حل مشكل مربوط به تدارك وثائق مورد نياز بانك ها توسط متقاضيان بخش خصوصي از جمله ديگر پيشنهادهاي اين گزارش است.

سازمان برنامه و بودجه تشريح كرد: فرمول جذب سرمايه گذاري خارجي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 23، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است