|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: دلار بر قله 160 درصدي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4631
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


دلار بر قله 160 درصدي
سكه تمام بهار آزادي در بازار بالاتر از شاخص ارزي ايستاد


دنياي اقتصاد : بازدهي دلار در سال 97 به بالاترين حد از سال 1365 رسيد. شاخص ارزي با اينكه در روزهايي انتهايي اسفند نوسان چنداني را تجربه نكرد و در نهايت نيز روي عدد 13 هزار و 50 توماني قرار گرفت، نوساني ترين سال خود را در 33سال گذشته تجربه كرد.

دلار طي دو روز ابتدايي هفته روند كاهشي به خود گرفته و در نهايت نيز روز يكشنبه به كانال 12 هزار و 900 توماني رفته بود، ولي روز دوشنبه با افزايشي آرام خود را به كانال 13 هزار توماني رساند و حدود ساعت 3 بعدازظهر به قيمت 13 هزار و 50 تومان رسيد كه 70 تومان بيشتر از روز يكشنبه بود. به گفته فعالان، يك روز مانده به پايان فعاليت معامله گران ارزي در سال 97، سه نوع تقاضا به بازار وارد شد تا مسير قيمتي دلار تغيير كند. اولين تقاضا مسافرتي بود و موجب شده بود كه در مقابل يكي دو صرافي دولتي صف تشكيل شود. دومين نوع تقاضا نيز بيشتر خرد بود و عمدتا مربوط به افراد حقوق بگير كه مي خواستند آخرين خريد سال خود را انجام دهند. گروه سوم متقاضيان را برخي معامله گران حرفه اي تشكيل مي دادند كه تصور مي كردند قيمت به كف خود نزديك شده است و از اين پايين تر نخواهد رفت. با رشد روز آخر بازدهي نقطه اي دلار (مقايسه آخرين روز كاري سال 96 با 97) به حدود 167 درصد رسيد. مقايسه ميانگين قيمتي دلار در سال 96 با سال 97 نيز بيانگر نزديك به 160 درصد رشد دلار است.در روز افزايش قيمت دلار، سكه تمام بهار آزادي نيز يك كانال قيمتي صعود كرد و با افزايش 45 هزار توماني روي قيمت 4 ميليون و 615 هزار تومان به كار خود پايان داد. با رشد سكه در بيست و هفتمين روز اسفندماه، ميزان بازدهي آن در سال 97 به بالاي 180 درصد رسيد. امري كه سبقت فلز گرانبهاي داخلي از دلار را نشان مي دهد.

  بالاترين ميزان رشد طي 33 سال

بررسي بازدهي قيمت دلار از سال 1365 نشان مي دهد كه رشد اين ارز در سال 97 پيش تر سابقه نداشته است. براساس آمارهاي بانك مركزي، ميانگين قيمتي دلار در سال 96 حدود 4 هزار و 45 تومان بود. براساس داده هاي آماري «دنياي اقتصاد» متوسط قيمتي اين ارز در سال 97 به حدود 10 هزار و 515 تومان رسيد. مقايسه اين دو عدد نشانگر 160 درصد رشد دلار است. اين در حالي است كه مقايسه سالانه ميانگين قيمت دلار از سال 1365 نشان مي دهد، اين ارز تنها يك بار در اوايل دهه 90(سال 91) رشد بالاي 100 درصد را تجربه كرده بود و در آن مقطع زماني نيز بازار تحت تاثير تحريم ها قرار گرفته بود و شاخص ارزي طي يك سال براساس آمارهاي بانك مركزي افزايش 116 درصدي را تجربه كرد و از قيمت هزار و 204 تومان به قيمت 2 هزار و 607 تومان جهش كرد.  پيش از آن بازار ارز بين سال هاي 1373 و 1374 شوك هاي آرام تر 48 و 53 درصدي را تجربه كرده بود و طي يك دوره 16 ساله يعني از سال 1375 تا 1390 هرگز بازدهي بالاي 35درصد را به ثبت نرساند. حتي در بازه زماني 79 تا 89 بازدهي سالانه  دلار در بيشترين حالت به بالاي 5 درصد نرسيد و در سال هايي حتي با افت 5 درصدي مواجه شد. با اين حال، با ورود بازار به دهه 90 بازار ارز در كمتر از 10 سال با دو شوك سنگين مواجه شد.

  طلايه دار بازار ارز

افزايش دلار در سال 97 نه تنها در يك بازه تاريخي براي خود اين ارز يك ركورد محسوب مي شد، بلكه اين ارز در مقايسه با ساير ارزها نيز در سال جاري رشد بيشتري را تجربه كرد. در واقع، دلار طلايه دار بازار ارزهاي سال 97 بود و پس از آن نيز درهم امارات قرار داشت. طلايه دار بازار ارز در سال 96 پوند انگليس بود كه در سال جاري در رده پنجم قرار گرفت.  كمترين ميزان رشد يك ارز در سال 97 نيز به لير تركيه تعلق گرفت كه تنها ارزي بود كه رشد زير 100 درصد را به ثبت رساند. وضعيت نامطلوب لير در بازارهاي جهاني در سالي كه گذشت، مهم ترين عاملي بود كه مانع از افزايش همسان آن با ساير ارزها در بازار داخلي شد. در مقابل سه عامل مهم نيز وجود داشت كه موجب شد دلار آمريكا در سال 97 ركوردهاي تاريخي را به ثبت برساند.  به گفته فعالان، يكي از مهم ترين عوامل رشد دلار در بازار داخلي ورود تقاضاي احتياطي به بازار بود كه معمولا در شرايط نااطميناني به دلار به عنوان يك ارز مطمئن مي نگرد. اين حالت در بازارهاي جهاني بيشتر براي ين ژاپن و فرانك سوئيس وجود دارد كه به عنوان ارزهاي پناهگاه شناخته مي شوند؛ ولي در بازار داخلي به طور سنتي بيشتر دلار و سكه مكان هاي امن براي متقاضيان به شمار مي روند. در كنار اين عامل، تقويت دلار در بازارهاي جهاني ديگر متغير مهمي بود كه به اين ارز كمك كرد در بازار داخلي نسبت به ارزهاي ديگر رشد بيشتري را تجربه كند. شاخص دلار يك سال پيش در بازارهاي جهاني در حوالي كانال 90 واحدي در حال نوسان بود و اكنون بالاي سطح 96 واحدي در نوسان است.

افزون بر اين، به گفته فعالان، در سال 96 بازارساز ارزي با عرضه زياد ارز مانع از رشد متناسب دلار در مقايسه با ساير ارزها شد؛ به طوري كه بررسي بازدهي ارزهاي مختلف در سال 96 نشان مي دهد كه دلار آمريكا كمترين رشد را به ثبت رسانده بود. به باور اين دسته از فعالان، علت رشد كم دلار در مقايسه با ساير ارزها آن بود كه بازارساز دلار زيادي را در اسفند 96 روانه بازار نقدي كرد و همين عامل موجب شد كه در سال جاري در سمت عرضه بخشي از توان خود براي مداخله در بازار را از دست بدهد. البته بيشتر كارشناسان باور دارند ميخكوب كردن دلار به عدد 4 هزار و 200 توماني در ابتداي سال 97، مهم ترين عامل محدودكننده بازارساز براي مداخله قيمتي در 6 ماه ابتدايي سال 97 بود و هدررفت منابع ارزي براي حمايت از اين عدد زمينه ساز جهش هاي بي سابقه در نرخ ارز شد. به اين ترتيب، در كنار نااطميناني هاي اقتصادي و سياسي، تصميمات سياست گذار نيز نقش پررنگي در نوسانات 97 و ركورد دلار داشتند. جالب آنكه پس از دلار، درهم امارات بيشترين رشد را در سال جاري تجربه كرد و پس از آن ارز ديگر كشور همسايه يعني دينار عراق كه به فاصله كمي از دلار كانادا در رده سوم قرار گرفت. با اينكه در سالي كه گذشت، رشد دلار در بازار ارز چشمگير بود، ولي ميزان بازدهي در بازار سكه و طلا بسيار قابل توجه تر بود.  سكه در حالي روز انتهايي اسفندماه را روي عدد 4 ميليون و 615 هزار تومان به پايان برد كه بررسي ها نشان دهنده افزايش بيش از 180 درصدي اين فلز گرانبها طي سال جاري است. حتي سكه هاي كوچك تر در سالي كه گذشت رشد بيشتر و بالاي 200 درصد را به ثبت رسانده اند. به نظر مي رسد همين تقاضاي سكه به تنهايي نشان دهنده جنس تقاضاي سال 97 باشد؛ چراكه معامله گران و افراد عادي حتي در بازارهاي جهاني در وقت هاي نااطميناني براي حفظ ارزش دارايي خود به بازار سكه و طلا مراجعه مي كنند.  رشد قابل توجه سكه تمام و ساير سكه ها در شرايطي به ثبت رسيد كه در مقاطع زماني مختلف نيز سكه هاي پيش فروش مختلفي تحويل خريداران شد و چندين تن از ذخاير طلاي بانك مركزي براي تحويل اين سكه هاي پيش فروش مصرف شد.

دلار بر قله 160 درصدي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 58 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مشاوره كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است