|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/28: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: سناريوهاي اوليه فولاد در 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4574 28/12/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: سناريوهاي اوليه فولاد در 98دنياي اقتصاد : رشد قيمت ها در هفته هاي اخير در كنار ميل به افت نرخ در روزهاي پاياني سال داده هاي متناقض و جديدي را در بازار فولاد ايجاد كرده است كه مي تواند بخشي از چهره آينده بازار فولاد داخلي را ترسيم كند؛ اگرچه نوسان قيمت هاي جهاني و تغيير نرخ در بازار دلار آزاد و نيمايي را بايد در سال آينده مدنظر قرار داد.

روزهاي پاياني بازار فولاد در سال جاري اگرچه از يك آرامش نسبي برخوردار است، ولي رخدادهاي روزها و هفته هاي گذشته و همچنين نوسان قيمت ها و فراز و فرود تقاضا در كنار بيم و اميدهاي قيمتي در سال آينده از هم اكنون چهره اي چند گانه از بازار سال آينده را ترسيم كرده است كه مي تواند تهديدها و فرصت هاي بسياري را در بر داشته باشد. رشد قيمت املاك از هم اكنون محرك مهمي براي رشد تقاضا در سال آينده است؛ آن هم در شرايطي كه موجودي انبارها به نسبت بالاست و در بازارهاي جهاني هم يك ثبات نرخ شكننده در حال ايفاي نقش است. بهاي دلار در بازار آزاد در روزهاي اخير نه تنها رنگ و بوي التهاب نمي دهد؛ بلكه ميل به كاهش نرخ را نيز مخفي نكرده است. آمارهاي صادراتي هم هنوز مطلوب ارزيابي مي شود؛ اگرچه سختگيري هاي موجود در مسير بازگشت ارز حاصل از صادرات و تحويل آن به سامانه نيما يا فروش ارز به صورت فيزيكي در بازار داخلي اندكي با رويكردهاي معاملاتي سابق در اين بازار در تضاد قرار دارد و هر چه اين داده ها تسهيل بيشتري را تجربه كند حجم صادرات مخصوصا مصنوعات فولادي و محصولات نهايي به كشورهاي ديگر بالاخص كشورهاي همسايه افزايش مي يابد. اين داده ها را بايد جدي گرفت؛ زيرا هر كدام مي تواند جهت دهي خاصي را به بازار تزريق كند؛ آن هم در شرايطي كه پتانسيل تكانه هاي نرخ هنوز هم در تار و پود بازار قرار دارد. اگر در صحبت هاي رد و بدل شده بين فعالان بازار فولاد دقيق شويم به اين نكات به خوبي واقف خواهيم شد؛ يعني چشم انداز چندگانه سال آينده در بازار فولاد موجب شده تا يك گفتمان غالب در بين اهالي بازار ايجاد نشده و هر صنف يا صنعت يا هر فعال بازار شايد نظر خاص خود را داشته باشد. اين موارد به اين معني است كه چندگانگي سيگنال و چندوجهي بودن نظرات از هم اكنون پتانسيل التهاب در بازار داخلي را ايجاد كرده است؛ ولي هيچ تضميني از حجم و دورنماي تقاضا در بازار در دسترس نيست. انتظار براي رشد تقاضا در روزهاي گرم سال در كنار رشد قيمت ها در بازار املاك آن هم در شرايطي كه حجم توليد قطعا براي سال آينده بالا خواهد ماند و حتي شاهد افزايش ظرفيت توليد بيشتر هم خواهيم بود؛ رخدادهايي است كه تاثيرگذاري اصلي را در بر دارند.

تنها همين موارد است كه از هم اكنون مي توان براي سال آينده ترسيم يا تصور كرد. داده هاي فوق هم به قدري پيچيده هستند كه يك برآورد كلي را براي ترسيم دورنماي بازار ايجاد نمي كنند و البته قطعي هم نيستند. تنها چيزي كه از هم اكنون مي توان با قطعيت در مورد آن سخن گفت حجم بالاي موجودي انبارها در كنار معاملات گسترده در بورس كالاست كه مي تواند حجم تزريق محموله هاي معامله شده به بازار را افزايش دهد. اين داده به اين معني است كه براي سال آينده در بازار مشكلي از فاز عرضه وجود ندارد و خريدار هر ميزان كه بخواهد مي تواند كالاي مورد نياز خود را تامين كند آن هم در شرايطي كه قيمت تمام شده بسياري از محموله ها به شدت بالابوده و هست. به عبارتي اگر به هر دليل بازار با تقاضايي فزاينده روبه رو نباشد، در گام اول شاهد برتري عرضه بر تقاضا خواهيم بود؛ ولي در گام دوم قيمت تمام شده بالاي محموله ها اجازه افت نرخ چنداني را به بازار نمي دهد مگر آنكه قيمت شمش يا توليدات جديد به قدري كاهش يابد كه مقاومت محموله هاي موجود را بشكند؛ يعني بازار ديگر نتواند در برابر افت نرخ مقاومت كند و به زيان خريداران پيشين تن در دهد. اين داده به اين معني است كه بازار در برابر افت قيمت ها حتي در صورت نبود تقاضا مقاومت خواهد كرد و سپس كاهش قيمت ها را با اكراه خواهد پذيرفت و سرعت گيرهاي بزرگي را در برابر خود متصور مي بيند. البته اين موارد در حالي عملياتي خواهد شد كه ضعف تقاضا مشهود باشد؛ ولي در وضعيت فعلي نمي توان اين احتمال را به صورت جدي مطرح كرد.

البته اگر بخواهيم با عينك بدبيني به داده هاي پيشين نگاه كنيم، مي توان خاطره سال 94 و نوسان شديد قيمت ها در روزهاي پاياني سال و مخصوصا اواخر بهمن و اوايل اسفندماه را مطرح كرد كه البته در آن دوره رشد نرخ به دليل افزايش قيمت هاي جهاني و مهاجرت سرمايه هاي سرگردان به سمت بازار فولاد بود؛ اگرچه در نهايت به يك سقوط آزاد نرخ منتهي شد. در آن دوره اما تقاضاي داخلي خودنمايي چشمگيري نداشت و بازارهاي صادراتي و نوسان قيمت دلار هم از نوسان بهاي فولاد حمايت نمي كرد. اين موارد در كل موجب شد تا يك تجربه تلخ در ذهن برخي از اهالي حرفه اي بازار فولاد باقي بماند و برخي اوقات باز هم در برخي از گمانه زني ها به آن اشاره شود.

براي سال آينده داده هاي چنداني براي بررسي وجود ندارد، ولي سيگنال هاي قيمتي روزهاي اخير شايد يكي از چراغ هاي راهنماي نوسان نرخ به شمار رود. اگر به بازار در روزهاي گذشته نگاه كنيم جريان غالب قيمتي را مي توان تمايل به افت نرخ برشمرد آن هم در شرايطي كه دليلي براي رشد تقاضا در روزهاي پاياني سال وجود نداشته است. اين روند يعني ميل به كاهش قيمت ها در شرايطي ايفاي نقش كرد كه جرقه هاي محدودي از رشد قيمت ها هم تجربه شد؛ ولي زماني براي تاثيرگذاري آنها بر بازار فولاد وجود نداشت.  نگاهي به وضعيت معاملات شمش سلف در بورس كالا در روزهاي اخير داده هاي جذابي را نشان مي دهد. اگر به نوسان قيمت ها در روزهاي اخير توجه كنيم شاهد خواهيم بود كه هم از التهاب خريد در بورس كالا كاسته شده و هم از جذابيت خريد پيشين در بازار آزاد خبري نيست. اين داده به اين معني است كه با نزديك تر شدن به روزهاي پاياني سال اگرچه فعاليت هاي تجاري كاهش يافته ولي از التهاب قيمتي پيشين هم خبري نيست گويي بازار رشد جدي قيمت ها را باور نكرده است. اين موارد به اين معني است كه يك فاز تعديل در پيش زمينه فعاليت هاي بازار وجود داشته و دارد آن هم در وضعيتي كه نرخ هاي بورس كالا هم بي ميل به تعديل و عقبگرد نبوده و نيست. اين سيگنال را بهتر است در معادلات و برآوردهاي سال آينده مدنظر قرار داد؛ اگرچه اين موارد تازه بخشي از واقعيت هاي بازار است. در سال آينده به بررسي دقيق تر بازار فولاد خواهيم پرداخت اگرچه ترسيم نوسان نرخ در بازار داخلي از مسير تغيير قيمت ها در بازارهاي جهاني و سيگنال هاي قيمتي از سمت دلار آزاد و نيمايي هم به كمك تحليل شرايط خواهد آمد كه اين داده ها هم اكنون در دسترس نيست و بايد در زمان آغاز به كار بازار به كار گرفته شود.

«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: سناريوهاي اوليه فولاد در 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4574 به تاريخ 28/12/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سالمند
متن مطالب شماره 53، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است