|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: نفت و تغيير سياست تحريمي آمريكا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3446
دو شنبه 20 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
نفت و تغيير سياست تحريمي آمريكا


نويسنده: عليرضا سلطاني

اقدام دولت آمريكا در قراردادن نام سپاه پاسداران در ليست سياه تروريسم، نشان دهنده آغاز تغييرات اجباري در سياست هاي تحريمي آمريكا عليه ايران، عبور از تمركز بر تحريم هاي نفتي و تقويت احتمال تمديد معافيت هاي نفتي ايران در ماه آينده است. دولت ترامپ به دلايل سياسي و داخلي، شرايط سختي را در تحريم هاي نفتي ايران و همچنين ونزوئلا در پيش دارد. افزايش قيمت نفت در پي تحولات ژئوپليتيكي و به دنبال آن افزايش قيمت سوخت در آمريكا، بر موقعيت سياسي ترامپ در داخل اين كشور تاثير منفي خواهد گذاشت و شانس او را براي انتخاب مجدد كاهش مي دهد. برخلاف پيش بيني هاي اوليه، قدرت مانور ترامپ و تيم او در دولت آمريكا در موضوع تحريم نفتي ايران چندان بالا نيست و دولت آمريكا ناچار است سياست محتاطانه اي در اين زمينه پيش بگيرد. روند كنوني قيمت نفت در بازارهاي جهاني نيز گوياي اين واقعيت است. آنچه تيم ترامپ مي تواند درك كند، اين است كه تحولات ژئوپليتيكي از نوع آنچه در ونزوئلا روي داد و آنچه در ليبي در حال وقوع است، پيش بيني مي شد. نقش تحولات ژئوپليتيكي برخلاف روند كاهشي گذشته، از زمان روي كارآمدن ترامپ در ايالات متحده رو به افزايش گذاشته است. در شرايط حاضر با توجه به ركود نسبي اقتصاد جهاني و كاهش آهنگ افزايش تقاضاي نفت در بازارهاي جهاني، به طور طبيعي قيمت جهاني نفت بايد روند كاهشي را تجربه مي كرد. اين مهم حتي به طور مشخص در پيش بيني هاي موسسات معتبر مالي بين المللي در سال گذشته نيز آشكار بود؛ اما دست كم در نيمه نخست سال 2019 قيمت نفت در حدود  10 دلار بيش از پيش بيني هاي گذشته در حال معامله است و درحال حاضر بالاي 70 دلار در هر بشكه فروخته مي شود. بروز چنين شرايطي براي بازار نفت عمدتا تحت تاثير تحولات ژئوپليتيكي فعال و پيش بيني نشدني است كه به صورت مستقيم و غيرمستقيم بازار نفت را متاثر كرده است. علاوه بر موضوع تحريم ايران به عنوان يك تحول ژئوپليتيكي فعال، تحولات ونزوئلا و تحريم هاي نفتي آمريكا عليه اين كشور، تحولات سياسي در الجزاير به عنوان يكي از كشورهاي عضو اوپك، تحولات سياسي ليبي به عنوان كشوري كه قرار بود بخشي از فشار سياسي و اقتصادي تحريم هاي نفتي ايران را جبران كند، در اين زمينه درخور توجه است. به ايستادگي سياسي عربستان به پاي توافق دسامبر گذشته اوپك مبني بر كاهش توليد براي افزايش نسبي قيمت نفت كه بي تاثير از دلخوري ناشي از مواضع دولت و كنگره آمريكا در ماجراي خاشقجي نيست هم در اين زمينه بايد توجه شود. 

شخص ترامپ و سياست ها و اقدامات او در عرصه سياسي و اقتصادي داخلي و به ويژه تحركات مستقيمش در بازار نفت نيز از جمله متغيرهاي ژئوپليتيكي است كه خود زمينه فعال شدن و تقويت تاثير تحولات ژئوپليتيكي را در بازار نفت فراهم كرده است. در واقع ترامپ آتشي را دوباره روشن كرد كه خودش هم از گرماي آن در امان نيست. آتشي كه شعله آن در بازار نفت چند سالي بود رو به كاهش گذاشته بود؛ بنابراين مهم ترين عامل التهابات و نوسانات بازار نفت در دو سال اخير، سياست ها و رفتارهاي غيرمتعارف ترامپ است. اگرچه برخي اظهارنظرها، اين التهابات را ساختگي و به عبارتي مديريت شده از سوي دولت آمريكا براي اهداف سياسي و اقتصادي ميان مدت اين كشور به ويژه در حوزه كلان نفتي ارزيابي مي كنند؛ اما واقعيت اين است كه اين بازي قماري است كه احتمال برنده شدن ترامپ در آن حتمي به نظر نمي رسد، چراكه ترامپ براي رسيدن به اهداف خود با ابزار نفت، بايد هزينه هاي سياسي زيادي پرداخت كند. اين هزينه ها باعث شده دولت ترامپ سياست محتاطانه تري نسبت به گذشته در بازار نفت در پيش بگيرد.

 بر اين اساس به احتمال زياد معافيت تحريم هاي نفتي ايران را براي دومين دوره و البته با شرايط و شكل متفاوتي نسبت به دوره قبل تمديد كند. كاهش تعداد كشورهاي مشمول معافيت نسبت به دور قبل، كاهش مدت زمان معافيت از شش ماه و تعيين حد معيني از خريد نفت از ايران براي كشورهاي مشمول معافيت از جمله تفاوت هاي احتمالي معافيت هاي جديد است. البته اين سناريو نيز مطرح است كه دولت آمريكا ممكن است تمديد معافيت ها را به صورت رسمي و علني، اعلام نكند؛ اما به صورت غيررسمي اين تمديد انجام شود و در عمل مشكلي براي كشورهاي هدف ايجاد نكند. اين تحركات عمدتا با هدف القاي جديت دولت آمريكا در مقوله تحريم نفت ايران به مشتريان نفت ايران و جلوگيري از تضعيف روند است؛ اما واقعيت اين است كه قدرت مانور آمريكا در تحريم هاي نفتي گسترده نيست و همين مسئله ترامپ را وادار به تغيير روند سياست هاي تحريمي عليه ايران و عبور از تمركز يك جانبه بر تحريم هاي نفتي و ورود به حوزه هاي جديد تحريمي كرده است. اين شيفت اصولا به گونه اي طراحي شده كه بار رواني تحريم ها براي ايران دچار كاستي و ضعيف نشود. در واقع دست گذاشتن ترامپ روي سپاه و تحريم آن يكي از حساس ترين نهادهاي ايران عمدتا با هدف افزايش يا دست كم حفظ بار رواني تحريم ها در داخل ايران به لحاظ اقتصادي و القاي جديدت آمريكا در موضوع تحريم هاي ايران براي متحدان منطقه اي آن و همچنين كشورهاي اروپايي است. موضوعي كه برخلاف انتظار با استقبال بين المللي و حتي منطقه اي مواجه نشد.


*كارشناس انرژينفت و تغيير سياست تحريمي آمريكا


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " عليرضا سلطاني"

  حركت مستانه دلار در سكوت دولت
عليرضا سلطاني *، شرق 9/5/97
مشاهده متن    
  آينده مبهم ترامپ و مواضع ما
عليرضا سلطاني، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  پيشنهاد روسيه، واكنش احتمالي اوپك
عليرضا سلطاني *، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
  آيا ايران ثروتمند است؟
عليرضا سلطاني *، شرق 27/4/97
مشاهده متن    
  بورس از رويا تا واقعيت
عليرضا سلطاني *، دنياي اقتصاد 19/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش و سلامت جامعه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است