|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: ديدار استادان اصلاح طلب قمي با آيت الله سيستاني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3443
دو شنبه 13 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


ديدار استادان اصلاح طلب قمي با آيت الله سيستانيتعدادي از استادان و علماي قم كه نزديك به گرايش اصلاح طلبي بودند، در ايام تعطيلات نوروز به ديدار آيت الله سيستاني رفته اند. اين خبر را مجتبي لطفي، از استادان قم به «شرق» داد. چند روز گذشته البته او اين خبر را در كانال تلگرامي خود منتشر و توضيحاتي درباره اين ديدار ارائه كرده بود.

اين نويسنده، در توضيح بيشتر درباره اين ديدار گفت كه برخي از استادان و علماي قم در سفرهايي كه براي زيارت عتبات به عراق مي روند، با آيت الله سيستاني هم ديدار مي كنند. او ادامه داد: ديدار اخير در ايام تعطيلات نوروز و از سوي گروهي از استادان قم صورت گرفته كه گرايش نزديك به اصلاح طلبي دارند. لطفي در بيان جزئيات بيشتر اضافه كرد كه اين ملاقات از سوي حدود هفت يا هشت نفر از استاداني صورت گرفت كه كرسي درس خارج فقه دارند كه بعضي از آنها در فيضيه و برخي هم در بيوت خود تدريس مي كنند. لطفي از بيان جزئيات بيشتر درباره نام و نشاني اين افراد خودداري كرد، اما در پاسخ به اين سوال كه نحوه ارتباط آيت الله سيستاني در قم با مراجع و بيوت و علما چگونه است، توضيح داد كه آقاي شهرستاني، نماينده آيت الله سيستاني، سياست درهاي باز را در قم پيگيري مي كنند، به همين جهت با افرادي از گروه ها و نحله هاي مختلف فكري ديدار مي كنند و در مناسبات مختلف، از جمله اعياد و روضه ها حضور دارند. لطفي در كانال خود مطلبي را به اين ديدار اختصاص داده بود كه در سايت انصاف نيوز هم بازنشر شده بود. او در اين مطلب درباره محتواي ديدار انجام شده چنين نوشته بود: برخي از علماي قم در سفري به نجف به ديدار آيت الله سيستاني رفتند كه در اين ديدار، آيت الله سيستاني به سه نكته اشاره داشت: 1. از روحانيون عراق خواسته ام به هيچ وجه وارد مناصب دولتي نشوند و در صورت تمايل يا نياز به ورود، لباس روحانيت را كنار گذاشته و از حوزوي بودن استعفا دهند. 2. از نيروهاي حشدالشعبي (بسيج مردمي عراق) اكيدا درخواست كردم به هيچ عنوان وارد فعاليت اقتصادي نشوند. 3. در هياهوهاي سياسي داخل ايران نگرانم كه وضعيت معيشتي مردم به فراموشي سپرده شود. او در گفت وگوي خود با «شرق» اضافه كرد كه كساني كه با نگاه سياسي آيت الله سيستاني آشنايي داشتند از طرح اين نكات چندان شگفت زده نشدند. نظرات آيت الله سيستاني نزديك به نظرات آيت الله خويي است. ايشان هم به مثابه آيت الله خويي به تفكيك بين علما از اشتغالات رسمي و حكومتي اعتقاد دارد. او در توضيح اين نكته كه نظر آيت الله سيستاني درباره حشدالشعبي بر مبناي گزارش بوده يا توصيه اي بوده است، گفت كه اين سخنان توصيه اي و از جنبه پيشگيرانه مطرح شده است. اين نويسنده و محقق قمي در ادامه درباره اينكه آيا ديدارها با آيت الله سيستاني از سوي ديگر گرايش هاي سياسي موجود در بين علما و بيوت قم نيز صورت مي گيرد، متذكر شد كه همان طور كه گفتم، آقاي شهرستاني با بيوت و علماي قمي ارتباط نزديك و تنگاتنگي دارند. لطفي درباره اثر اين تعاملات هم گفت: تبادل نظر بين علما، به ويژه درباره فقه سياسي شيعه مي تواند در انتقال تجربيات بين عراق و ايران موثر باشد، به ويژه آنكه آيت الله سيستاني مقلدان زيادي هم در ايران داشته و به دليل نوع نگرش خود در فقه حامياني نيز از اهل سنت دارد؛ به عنوان نمونه، ديدگاه ايشان در موضوعات مربوط به حقوق بشر يا بحث مردم سالاري زبانزد است.

ديدار روحاني با آيت الله سيستاني

اسفندماه سال گذشته بود كه خبر آمد حسن روحاني در سفرش به عراق قرار است با آيت الله سيستاني هم ديدار داشته باشد؛ ديداري كه برگزار شد و در آن جلسه محمود واعظي و محمدجواد ظريف هم حضور داشتند. آن ديدار از اين جهت مهم ارزيابي شد كه اولين ديدار يك رئيس جمهوري اسلامي ايران با آيت الله سيستاني بود. تا پيش از اين چنين مقامي از سوي ايران با ايشان ديدار نكرده بود. تنها ديدار به ملاقات هاشمي رفسنجاني با آيت الله سيستاني بازمي گشت كه در دوره حضور او در مجمع تشخيص مصلحت نظام صورت گرفته بود. به تعبير حسين رويوران «مرجعيت در عراق، پايگاه اجتماعي گسترده اي دارد و به خاطر داشتن اين پايگاه، امر ايشان مطاع است؛ به عبارتي اگر فردا بگويد نخست وزير بايد كنار برود، حضور مردم در صحنه به قدري خواهد بود كه دولت نمي تواند ادامه دهد». خط مشي سياسي آيت الله هم به تعبير سيدعلي ميرموسوي، از استادان دانشگاه مفيد قم، در گفت وگويي كه قبلا با روزنامه «شرق» داشته، با آنچه در گفتمان «اسلام سياسي» و «انقلاب اسلامي» به نمايش گذاشته شده، تفاوت و مرزبندي دارد. در فقه سياسي، ايشان نماينده سنتي، احياگرانه، غيرسياسي و غيرايدئولوژيكي از تشيع هستند كه در تداوم مكتب شيخ انصاري و آخوندخراساني شكل گرفته است.  آيت الله سيستاني در پاسخ به پرسشي درباره رابطه دين و دولت مي گويد: «حكومت از اراده اكثريت نشئت مي گيرد و حكومت هيچ مخالفتي با دين اكثريت نداشته باشد». در اين ديدگاه اقتدار نهاد دين در حوزه عمومي، به اموري محدود مي شود كه به امر دين برمي گردد و امور عرفي در حوزه اقتدار دولت قرار مي گيرد. در مورد قلمرو اقتدار و ولايت فقيه هم ايشان مثل استادشان، مرحوم آيت الله خويي، به ولايت در امور حسبيه باور دارند. امور حسبيه اموري است كه خداوند راضي به زمين گذاشتن و ترك شدن آنها نيست. درباره دايره امور حسبيه اختلاف وجود دارد.

نگاهي به زندگي آيت الله

سيدعلي حسيني سيستاني به تاريخ 1349 قمري در شهر مشهد به دنيا آمد. پدرش از عالمان روزگار خودش بود و مادرش هم از نوادگان سيدعلي سيستاني، از علماي بنام. در سال 1368 قمري راهي حوزه علميه مشهد شد و در بحث هاي خارج فقه و اصول آيت الله سيدحسين طباطبايي بروجردي شركت كرد و بعد از آن هم راهي قم شد. در اوايل سال 1371 هجري قمري، آيت الله شهر قم را به قصد اقامت در نجف ترك كرد و در مدرسه علميه بخارايي اقامت گزيد. در نجف، حوزه درس فقه و اصول دو نفر از بزرگان؛ يعني آيت الله سيدابوالقاسم موسوي خويي و شيخ حسين حلي را درك كرد و در همان ايام، از مباحث برخي ديگر از سرشناسان حوزه، از جمله مرحوم آيت الله حكيم و مرحوم آيت الله شاهرودي نيز استفاده كرد. با درگذشت آيت الله خويي در سال 1413 هجري قمري، گروهي از علما، مثل آيت الله سيدعلي بهشتي و آيت الله شيخ مرتضي بروجردي مردم را به تقليد از سيدعلي سيستاني ارجاع دادند و به اين ترتيب دوره مرجعيت او آغاز شد. نماينده آيت الله سيستاني در ايران حجت الاسلام شهرستاني است. شهرستاني البته داماد آيت الله سيستاني هم هست. سيدعلي خميني، نوه امام خميني، به سال 87 با دختر آقاي شهرستاني؛ يعني نوه آيت الله سيستاني ازدواج كرده است. سيدعلي خميني هم پاييز سال گذشته بود كه از قم به نجف هجرت كرد و در منزل امام خميني در اين شهر سكنا گزيده است. 

ديدار استادان اصلاح طلب قمي با آيت الله سيستاني


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد زبان هاي خارجي
متن مطالب شماره 127، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است