|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: تريتا پارسي رئيس شوراي ايرانيان آمريكا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


نگاه بيرون 
تريتا پارسي رئيس شوراي ايرانيان آمريكا
اوج خواسته هاي عربستان و رژيم صهيونيستي

برگرفته از: ايسنا

اقدام اخير آمريكا عليه سپاه پاسداران ايران كه يكي ديگر از تصميمات اشتباه ترامپ بر اثر سياست هاي جنگ طلبانه پمپئو و بولتون و توصيه هاي منفعت طلبانه عربستان سعودي و رژيم صهيونيستي است، موجب محصورشدن دولت آينده آمريكا در يك موقعيت دشمني دائمي با ايران شده و راه هاي ديپلماتيك را مي بندد. اين اقدام بي سابقه نگراني هايي درباره اين به وجود آورده است كه جناح مايك پمپئو و جان بولتون در دولت آمريكا ترامپ ناآگاه را به سمت يك درگيري آشكار با ايران مي كشاند اما بزرگ ترين خطر اين اقدام بي فكرانه تاثيرات كوتاه مدت آن نبوده بلكه اين مسئله است كه دولت هاي بعدي پس از دولت ترامپ را به واسطه اين اقدام در يك دشمني ناگزير با ايران قرار خواهد داد. درك پيشينه روابط اين دو كشور تنها به آن دو بستگي نداشته بلكه از ديدگاه بيروني به همان اندازه كه به خشم و تعصب تصميم گيرندگان واشنگتن و تهران بستگي دارد، به تدابير ساير قدرت هاي منطقه نيز بستگي دارد. اسرائيل و عربستان سعودي براي مدتي بيش از دو دهه است كه نگران اند روابط نزديك ايران و آمريكا به زيان آنها تمام شود و جايگاه مساعدشان در منطقه كه هژموني آمريكا برايشان فراهم كرده است، از بين برود. تعداد كمي از تصميم هاي آمريكا بوده اند كه به طور آشكار در راستاي تمايلات رهبران اسرائيل و عربستان سعودي باشند و درعين حال به وضوح با تعريف معقول منافع ملي آمريكا در تقابل باشند؛ نمونه اي از آن، اقدام بي سابقه ترامپ براي تروريستي اعلام كردن نيروهاي نظامي رسمي ايران است. مايك پمپئو، وزير امور خارجه مدعي است كه اين اقدام فقط اقدامي در ادامه «كمپين فشار حداكثري آمريكا عليه حكومت ايران» است اما خود اين كمپين بر پايه اين فرضيه غلط قرار دارد كه تحريم ها ايران را مجبور به تسليم شدن خواهند كرد؛ جورج دبل يو بوش اين رويكرد را در پيش گرفت و شكست خورد. باراك اوباما نيز در نتيجه به كار بستن آن با شكست روبه رو شد. در هر دو مورد (تحريم ها در دوره جورج دبل يو بوش و اوباما) فشار آمريكا با فشار متقابل ايران مواجه شد. ايران در سال 2003 به ندرت 150 سانتريفيوژ داشت و هيچ ذخيره اورانيوم با غناي پاييني در اختيار نداشت اما در زمان پايان دوره رياست جمهوري بوش، ايران هشت هزار سانتريفيوژ و هزارو 500 كيلوگرم اورانيوم با غناي پايين داشت كه اين مقدار براي ساخت بمب كافي بود. 

در مدت پنج سال رياست جمهوري اوباما و شديدكردن تحريم ها عليه ايران، اين كشور داراي 22هزار سانتريفيوژ و 10هزار كيلوگرم اورانيوم با غناي پايين بود. اوباما مي دانست كه فشار حداكثري بر ايران، سرانجام يا به «دستيابي ايران به بمب هسته اي» منجر خواهد شد يا اينكه «آمريكا ايران را بمباران خواهد كرد»؛ درهرصورت مسئله به تسليم شدن ايران منتهي نخواهد شد.

اوباما با درنظرگرفتن اين شرايط مذاكراتي مخفيانه با ايران در عمان انجام داد كه در اين مذاكرات رويكردي در پيش گرفته شد كه پيش از آن يك انتخاب به حساب نمي آمد و آن مصالحه بود؛ اين رويكرد كارساز بود و انعطاف آمريكا منجر به انعطاف متقابل از سوي ايران شد، حسن نيت، حسن نيت به دنبال آورد و احترام موجب گشوده شدن مشت هاي گره شده دو طرف شد اما نرم شدن روابط ميان ايران و آمريكا موجب ايجاد وحشتي در رياض و تل آويو شد كه پيشرفت هسته اي ايران نيز آن را به وجود نياورد.

در حالي كه كمپين فشار حداكثري هيچ گاه مسئله هسته اي را حل نكرد اما هدف واقعي اسرائيل و عربستان سعودي را برآورده مي كرد كه يا كشيدن آمريكا به سمت جنگ با ايران بود يا به دام انداختن آمريكا در يك خصومت دائمي با ايران. اين دو رژيم محاسبه كردند كه هر دو اين نتايج موجب تغيير در بالانس قدرت منطقه به نفع آنها و كيش و مات شدن رقيب

جغرافيايي-سياسي آنها يعني ايران در آينده اي قابل پيش بيني خواهد شد. بالاخره اين برنامه هسته اي ايران نبود كه موجب ترسشان شده بود بلكه تمايل تهران براي دستيابي به شيوه اي مسالمت آميز در برابر واشنگتن بود كه آنها را وحشت زده كرده بود. به همين دليل قراردادن نام سپاه پاسداران ايران در فهرست سازمان هاي تروريستي آمريكا اوج خواسته هاي آنها را برآورده كرد. اگرچه خطرات كوتاه مدت اين تصميم نبايد ناديده گرفته شود. سناتور رند پاول پنجشنبه گذشته نتوانست كاري كند كه پمپئو تصديق كند اين اقدام باعث چراغ سبز نشان دادن به هدف گيري سپاه پاسداران در سوريه نخواهد شد و بنابراين با جديت به او تذكر داد كه «ما به شما اجازه نداده ايم به جنگ ايران برويد».

خصومت ميان ايران و آمريكا بنيادين است. شبكه اي از واقعيت هاي سياسي و قانوني آن را حل نشدني مي كنند. هرگاه واشنگتن و تهران خواسته اند بر اختلافات خود غلبه كنند، خود را در حصار برخي اسناد سياسي و قانوني يافته اند كه اجازه نمي دهد از رنج و نارضايتي گذشته رهايي يابند. تروريستي اعلام كردن سپاه پاسداران خشت بزرگ ديگري بر ديواري قرار مي دهد كه ميان اين دو كشور فاصله انداخته است. اما بر خلاف اقدامات ديگر اين تصميم بر اثر ذهنيتي برگشت ناپذير از مركزيت سياسي كلاني ايجاد شده است كه براي لغو كردن آن مورد نياز است؛ بدون لغوكردن آن ايجاد راهي ديپلماتيك با ايران دور از ذهن است.

اين اقدام آمريكا براي كاهش مانور دولت هاي آينده آمريكا و برداشتن گزينه صلح از روي ميز و واداركردن روساي جمهور آينده اين كشور به پذيرش ايده محصورشدن در يك موقعيت دائمي خصومت با ايران طراحي شده است؛ اگرچه دشمني ادامه دار با كشوري مهم مانند آن (ايران) به هيچ شكلي در راستاي امنيت ملي آمريكا نيست. در محاسبات اسرائيل و عربستان سعودي، اين به نفع آنهاست و ترامپ هم دوباره به جاي توصيه جامعه اطلاعاتي و نظامي كشورش به نصيحت آنها عمل كرد.

اين اقدام (تروريستي اعلام كردن سپاه پاسداران) هرچقدر هم كه سياست مدارانه باشد، شدت آن از تصميم آمريكا براي مصالحه برد-برد با ايران كمتر است. توافق هسته اي ايران يك پيروزي ديپلماتيك بود و كاملا منافع ملي آمريكا را رعايت مي كرد اما به طرزي اساسي با استراتژي بزرگ آمريكا و طراحي هژموني آن در خاورميانه در تقابل بود؛ چراكه نشان مي داد آمريكا حاضر است با ايران به توافق برسد؛ به جاي اينكه به دنبال فرمان برداري آن و مجازاتش به خاطر مقابله با صلح آمريكايي باشد و اولين قدم به سمت از رده خارج كردن اين ايده بود كه آمريكا بايد تحت هر شرايطي به خاورميانه سلطه داشته باشد.

تروريستي اعلام كردن سپاه پاسداران ايران از طرف ديگر با بلندپروازي هاي هژمونيك آمريكا در تقابل نيست و مشكل واقعي اين است. رويكرد پساجنگ نرم آمريكا در برابر خاورميانه خصومت هاي دائمي را كنار نمي گذارد و پذيراي آنهاست. ممكن است افراطي به نظر بيايد اما برايند منطقي موضعي است كه ديكته مي كند آمريكا بايد بر منطقه سلطه داشته باشد. خصومت ها و جنگ هاي بي پايان، نقص هاي اين استراتژي نيستند بلكه برجسته ترين ويژگي آن هستند.

جلوگيري از دشمني پرهزينه با ايران كافي نيست و بلندپروازي هاي هژمونيكي كه به طور گريزناپذيري منجر به جنگ ها و دشمني هاي دائمي مي شوند، بايد جايگزين شوند.

تريتا پارسي رئيس شوراي ايرانيان آمريكا


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت منابع انساني در صنعت نفت
متن مطالب شماره 39 (پياپي 46)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است