|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: 300 ميليون يورو را چه كسي به شيخ الاسلامي داد؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


300 ميليون يورو را چه كسي به شيخ الاسلامي داد؟
نماينده دادستان خطاب به وكيل مدافع تنها زن پرونده پتروشيمي گيت


شرق: مرجان شيخ الاسلامي، متهم رديف دوم پرونده پتروشيمي گيت در حالي در دادگاه حضور نداشت كه وكيلش در اثبات چهره موجه او در بين مسئولان، سنگ تمام گذاشت. چهارمين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهام مديرعامل سابق شركت بازرگاني پتروشيمي و 13متهم ديگر در شعبه سوم دادگاه ويژه رسيدگي به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادي به رياست قاضي مسعودي مقام، در حالي برگزار شد كه وكيل مرجان شيخ الاسلامي مدعي بود كه موكلش چهره شناخته شده اي بود و حتي از فيلتر شوراي نگهبان رد شده و خود را سپر بلاي كشور در دوران تحريم كرده و اين اتهامات سزاوار او نيست! به گزارش ايسنا، او گفته: «شيخ الاسلامي به عنوان كارشناس در مجلس و كميسيون فرهنگي شركت مي كرد. او فرد محجبه اي بود». اين اظهارات در حالي مطرح شد كه نماينده دادستان در پاسخ به وكيل متهم گفت: «موكل (شيخ الاسلامي) بااين همه خدماتي كه وكيل ادعا مي كند انجام داده، چطور متواري شده و جرئت دفاع از خود را ندارد؟».  

قاضي مسعودي مقام از متهم رضا حمزه لو خواست تا درباره مشاركت مرجان شيخ الاسلامي و نحوه مشاركت خود با او توضيح دهد. متهم حمزه لو با حضور در جايگاه گفت: در سال 1385 از طريق اتاق بازرگاني، فراخوان همگاني براي تشكيل شركتي به جهت حضور در اصل 44 داده شد كه در اين خصوص شركت سرمايه گذاري ايران تشكيل شد كه آن شركت از طريق 126 شخصيت حقيقي و حقوقي ايجاد شد. موارد سازماني كه براي تشكيلات طراحي شده بود، اين بود كه شركت، هلدينگ هاي مختلفي داشته باشد و در معارفه اي كه در سطح كشور انجام مي شد، گروه هاي مختلفي به شركت سرمايه گذاري ايران مراجعه مي كردند كه يكي از آنها خانم شيخ الاسلامي و همسرش بود. در آن زمان آنها در دو مقطع فرهنگي و تجاري فعاليت مي كردند و در زمينه فرهنگي خبرگزاري داشتند. البته تخصصي نيز داشتند كه آن مربوط به IT بود البته ما در شركت خود و در داخل موضوع IT را داشتيم. در چند نوبت كه رفت و آمد شد، تصميم بر اين شد كه در اين دو زمينه همكاري كنيم كه حاصل آن منجر به تشكيل شركت هايي مانند هترا و دنيز شد و مربوط به تجارت كاغذ، چاپ و بخش هاي مربوط به رسانه بود.  متهم ادامه داد: علت اينكه شركت دنيز را ثبت كرديم، اين بود كه ما نيز با تحريم مواجه شديم. اين درحالي بود كه تا پيش از آن خيلي راحت مي شد LC داد و خريد كرد. بعد كه اين مشكل اتفاق افتاد، نياز به شركت خارجي شد، بنابراين شركت دنيز اين نقش را بر عهده داشت و نياز هاي وارداتي كه شركت هترا با طرف هاي خود بايد تامين مي كرد، تامين مي كرد و اين كار تا پايان دوره اي كه من در بازرگاني پتروشيمي بودم، ادامه پيدا كرد و دو، سه ماه بعد هم از هترا و هم از دنيز خارج شدم و از اواخر سال 90 ديگر ارتباطي با ايشان نداشتم تا اينكه از سال گذشته به بعضي از مدارك براي دادگاه نياز پيدا كردم. اما هيچ كدام از مراجع به عنوان شخص ثالث اين مدارك را به من تحويل نمي دادند. او در ادامه درباره عوايد مالي براي شيخ الاسلامي گفت: هر مبلغي به محض اينكه از طريق PCC شانگهاي يا امور مالي اعلام مي شد، سوئيفت آن به سوي دنيز مي رفت. من نماينده اي را از سمت خود گذاشته بودم كه به صورت شبانه روز پيگيري و نظارت مي كردند. عملا خانم شيخ الاسلامي حقوق دنيز را داشت كه در آن زمان فكر مي كنم دو هزار دلار در ماه بود.

وكيل متهم: اتهام شيخ الاسلامي به دوراز عدالت است!

ازآنجا كه مرجان شيخ الاسلامي نه لايحه اي به دادگاه فرستاده و نه براي خود وكيل انتخاب كرده بود، دادگاه وكيل تسخيري براي او برگزيد. آنچه وكيل متهمه در دادگاه مطرح مي كند براساس آنچه قاضي مسعودي مقام در جمع خبرنگاران گفت، بيشتر براساس اظهارات متهم حمزه لو است؛ زيرا ارتباطي بين متهمه و وكيلش برقرار نشده است. وكيل متهمه در دفاعيات خود گفت: موكل بنده نه تنها هيچ جرمي را مرتكب نشده است بلكه با سپر بلا قراردادن خود و خانواده كه ممكن بود تحت تاثير تحريم ها قرار گيرند، خدمات شايسته اي را به نظام داشته است؛ بنابراين متهم كردن موكل بنده به اخلال در نظام اقتصادي كشور و نيز تحصيل مال نامشروع خلاف عدالت است. او افزود: در تاريخ 25/5/89 اعضاي هيئت مديره شركت بازرگاني پتروشيمي تمامي اختيارات خود را به شخص مديرعامل يعني آقاي حمزه لو تفويض كردند. بر اين اساس، آقاي حمزه لو در سال 89 با سرمايه شخصي خود شركت دنيز را تاسيس كرد كه خانم شيخ الاسلامي آل آقا در آنجا شراكت داشت همچنين شركت هترا هم با سهام داري آقاي حمزه لو و خانم شيخ الاسلامي به ثبت رسيد. حسب تراكنش هاي ثبت شده در طول مدت همكاري بين اين دو فرد يعني از بهمن 89 تا مرداد 90 بالغ بر 650  ميليون يورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشيمي به حساب هاي موكله در خارج واريز شده است كه عينا تمامي اين ارز ها و پول ها به حساب هاي اعلام شده از سوي شركت بازرگاني پتروشيمي واريز شده است.

اگر متهمه به كشور خدمت كرده، چرا متواري است؟

اين وكيل دادگستري در ادامه از نماينده دادستان خواست تا توضيحات خود را درباره دفاعيات وكيل شيخ الاسلامي ارائه دهد. حسيني، نماينده دادستان، ضمن قرارگيري در جايگاه گفت: سوالي كه مطرح مي شود، اين است كه موكل او با اين همه خدماتي كه وكيل ادعا مي كنند كه انجام داده است، چطور متواري شده اند و جرئت دفاع از خود را ندارد؟ دو ابهام در ذهن من است كه بخشي از آن به آقاي حمزه لو برمي گردد. اگر آقاي حمزه لو به خانم شيخ الاسلامي اعتماد نداشت و يك نفر را كنار دست مي گذاشت تا تمام اقدامات را گزارش كند، چرا همان فرد را مديرعامل نگذاشت از طرفي چه ضرورتي داشته است كه در هر دو شركت يك نفر مديرعامل باشد؟

نماينده دادستان خاطرنشان كرد: اينكه آقاي وكيل مي گويند همه ارز دريافتي از سوي دنيز به كشور آورده شده، اين طور نيست، چراكه چيزي معادل 300 ميليون يورو ارز با منشا داخلي تسويه شده و همه اينها به داخل كشور نيامده است. موكل شما حداقل در 300 ميليون يورو با آقاي حمزه لو نقش مستقيم داشتند.

300 ميليون يورو از كجا در اختيار شيخ الاسلامي قرار گرفت؟

در اين بخش از جلسه دادگاه متهم حمزه لو خواست تا براي توضيح چند موضوع در جايگاه قرار گيرد. متهم حمزه لو گفت: 300 ميليون يورويي كه مورد بحث است كه هترا از مجموعه اي در داخل كشور دريافت كرده، مطلقا ربطي به كيفرخواست ندارد. ما آمديم بخشي از اموالي كه متعلق به شركت بازرگاني پتروشيمي است، براي آن هزينه كرديم و اين تصور كه اين 300 ميليون يورو از محل شركت هاي تابع پتروشيمي است، مردود است. او ادامه داد: شركت سرمايه گذاري ايران و شركت هاي تابعه آن حدود 52.5 درصد، كاركنان 2.5 درصد و 45 درصد نيز متعلق به شركت پتروشيمي بوده است. اينكه گفته مي شود من همه اين كار ها را مجاني انجام مي دادم، درست نيست. من حقوقي كه مصوب شده بود را دريافت مي كردم كه ماهي 17 ميليون تومان بوده است. وظيفه ام نيز اين بوده است كه بر اساس حقوقي كه دريافت مي كردم مسئوليت خود را انجام دهم. 

سوال مشكوك متهم احمديان

در ادامه قاضي مسعودي مقام از متهم محسن احمديان خواست تا در جايگاه قرار گيرد. رئيس دادگاه ضمن تفهيم اتهام به متهم احمديان گفت: آيا اتهام انتسابي را قبول داريد؟ متهم احمديان ضمن رد اتهامات وارده، گفت: من مدير مياني بودم و مسئوليت من صادرات بوده است كه بدون تصميم مديرعامل انجام نمي شد. حمزه لو دستور مي داد كه حتي به كدام حساب واريز شود و اگر پول به دلايل مسائل فني و تجاري وصول نمي شد، من علت را جويا مي شدم. متهم احمديان افزود: ما در PCC دستور NPC را كاملا اجرا مي كرديم و حتي اينكه يك جنس را چندروزه بفروشيم و به مزايده برويم و مذاكره كنيم، مصوب مجمع بوده است و بدون تصويب مجمع كاري نمي كرديم و زماني كه بخش خصوصي آمد تنها كاري كه كرد اين بود كه اختيارات مديرعامل را افزايش داد. همين آقاي حمزه لو به من دستور مي داد كه با فلان بانك چه كار كنيم كه قسط دولت را دهيم. 1.5 ميليارد در سه سال بالغ بر 15 بار به بانك هاي درجه يك اروپايي پرداخت شد. به ايشان دستور تلفني مي دادند كه بدهي ريالي فلان شركت خصوصي به بانك پرداخت شود و در ازاي آن صادرات كنيد. در اسفند يا بهمن سال 90، PCC  يك هلدينگ بزرگ به اسم پترو مي خرد و پولش را هم نقدا پرداخت مي كند، اما سوال اين است مگر مي شود يك شركت با سود 3.5 از هزار بتواند چنين شركت بزرگي را نقدا خريداري كند و در چند شركت ديگر نيز سهام دار باشد؟ قاضي مسعودي مقام همچنين درباره آخرين وضعيت پرونده بانك سرمايه در جمع خبرنگاران گفت: پرونده مديران بانك سرمايه به شعبه اجراي احكام ارسال شده است.

300 ميليون يورو را چه كسي به شيخ الاسلامي داد؟


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس و بانك
متن مطالب شماره 36، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است