|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: ادعاي عجيب رئيس سابق دولت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3444
شنبه 18 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


ادعاي عجيب رئيس سابق دولت
روايت اميري فر از جمله منسوب به احمدي نژاد

نويسنده: حجت الاسلام عباس اميري فر

شرق: «عباس اميري فر»، نزديك ترين روحاني به احمدي نژاد در دوره رياست جمهوري اش، حرف هاي درز كرده از يك جلسه به نقل از رئيس سابق دولت را تاييد كرده است. او درباره نقل قولي از احمدي نژاد در جلسه اي خصوصي كه گفته است: «انقلاب كار انگليس بود»، در انصاف نيوز نوشته است: «بنده خودم در اين جلسه در ولنجك حضور داشتم و بدتر از موارد فوق را گفتند و به دليل توهين ايشان آن جلسه را ترك كردم و مقدمه قطع ارتباطم با ايشان شد. حالا مختاريد باور كنيد يا نكنيد و به قول ما طلبه ها فلك الخيار». سايت بصيرت چند روز قبل در مطلبي نوشته بود: «محمود احمدي نژاد در برخي از نشست هاي محفلي اطرافيان خود حضور يافته و مواضع تندي را مطرح مي كند. او مدعي است تمام مسئولان نظام براساس خط انگليسي حاكم شده اند! يا وابسته به انگليس هستند يا انگليس به صورت مستقيم يا با واسطه آنها را مديريت مي كند! وي همچنين مدعي است در اتفاقات گذشته و حتي شكل گيري انقلاب هم انگليسي ها پشت پرده بوده اند! حتي آنهايي كه  مصدق را زدند، فداييان اسلام را آوردند اينها هم طرح انگليس بود! وي معتقد است، آيت الله كاشاني كودتايي را عليه مصدق اجرا كرد به خاطر اينكه همه آنها انگليسي بودند. احمدي نژاد گفته است، روحاني به مذاكره و توافق با آمريكا و اروپا معتقد است و مي خواهد از اين طريق رفاه را در كشور ايجاد كند. احمدي نژاد در عين حال مي گويد براي راي مجبور هستيم از بدنه ضعيف جامعه حمايت كنيم، سوار شويم تا بتوانيم اهدافمان را پيگيري كنيم». اسفند سال 96 اسفنديار رحيم مشايي با حضور در مقابل سفارت انگليس و در اعتراض به بازداشت حميد بقايي حكم بقايي را به آتش كشيد. مشايي، سفر بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا، به ايران را در ارتباط با حذف محمود احمدي نژاد و نزديكانش عنوان كرد و اين گونه مدعي شد كه حكم حميد بقايي با دستور ملكه بريتانيا، نخست وزير و وزيرخارجه آن كشور، به مقام هاي قوه قضائيه جمهوري اسلامي ديكته شده است.بعد از آن هم دفتر محمود احمدي نژاد با انتشار بيانيه اي نوشت: «چرا بايد اعتراض يك ايراني به دخالت هاي انگليس در امور ايران، به طور خشن و مخفيانه توسط دستگاه قضائي، آن هم در تهران مورد برخورد و محاكمه قرار گيرد؟ اگر ريگي به كفش ندارند، متن مذاكرات و توصيه هاي وزير امور خارجه انگليس در سفر اخير به تهران را منتشر كنند و رسيدگي ها را علني برگزار كنند». در صورتي كه اظهارات منتسب به رئيس سابق دولت صحت داشته باشد، مي توان آن را از دو منظر تحليل كرد كه يكي از آنها تحليل در ادامه همان رفتارهاي پوپوليستي اش است. باورش سخت است كه فردي كه هشت سال رئيس دولت بوده، مومن و باورمند به بخشي از باورهاي عاميانه در راستاي تئوري هاي توطئه باشد. اما او اين را مي داند كه دامن زدن به اين تئوري هاي توطئه مي تواند جذابيت داشته باشد يا بخشي از عوام را جذب او كند. از منظري ديگر اما اگر معتقد به اين باشيم كه اين اظهارات از باور رئيس سابق دولت سرچشمه مي گيرد، پرسش هايي جدي درباره شخص محمود احمدي نژاد مطرح مي شود.

به جز اصلاح طلبان كه از منظر هميشگي خود رصد كننده و منتقد رفتارهاي احمدي نژاد بوده و هستند، اصولگرايان اصولا تمايلي به ديدن احمدي نژاد امروز ندارند. آنها ترجيح مي دهند به كل او را نديد بگيرند. رضا اكرمي، عضو جامعه روحانيت مبارز كه البته به دولت اعتدالي هم نزديك است، مي گويد تمايلي به اظهارنظر درباره احمدي نژاد ندارد و آنهايي كه عقل دارند حرف هاي بي ربط مي زنند چه برسد به او. مي گويد كه تحليل كردن حرف هاي احمدي نژاد به درد افراد بي كار مي خورد و نبايد به صحبت هايش اهميتي داد: «مگر ما بي كاريم كه حرف هايش را تكذيب يا تاييد كنيم؟ تازه ما كه در آن جلسه نبوديم و حضور هم نداشتيم». حسن بيادي كه زماني عضو جمعيت آبادگران ايران اسلامي بود و در روي كار آمدن محمود احمدي نژاد نقشي اساسي داشت هم حالا به «شرق» مي گويد دليلي ندارد درباره اين چيزها صحبت كنيد، الان مسائل مهمي مانند سيل در جامعه وجود دارد. او در پاسخ به اين سوال كه قاعدتا او به واسطه همان نزديكي كه در گذشته به احمدي نژاد داشته بهتر مي تواند رفتارهاي او را تحليل كند به «شرق» مي گويد كه بهتر است دليل رفتارها و گفته هاي احمدي نژاد را از خود احمدي نژاد پرسيد. آذر منصوري، اصلاح طلب و قائم مقام حزب اتحاد ملت اما درباره چرايي اظهار چنين گفته اي از سوي احمدي نژاد مي گويد: «رفتارهاي احمدي نژاد را به نظرم بايد مقداري همه جانبه نگرانه تر تحليل كرد. تحليل اين رفتارها بعد از عملكردش در دولت نهم و دهم، رفتارهاي حلقه نزديكانش و پرونده هايي كه براي اين افراد مشخصا در ارتباط با مفاسد مالي در قوه قضائيه گشوده شد، قابل تحليل نيست». منصوري افزود: «از اين منظر نمي توان اين اظهارات را اظهارات فردي او قلمداد كرد چون احمدي نژاد يك شخصيت حقوقي دارد و اين شخصيت حقوقي در يكي از اركان مهم تصميم سازي كشور حضور دارد. منصوري افزود: «او از يك سو در يكي از اركان قدرت كه مجمع تشخيص مصلحت نظام است حضور دارد و از سويي ديگر رفتاري از خود بروز مي دهد كه ادامه همان رفتارهاي پوپوليستي گذشته او احتمالا براي جلب نظر بخشي از افكار عمومي و استفاده از اين ظرفيت براي اهداف احتمالي آينده اش است». قائم مقام دبيركل حزب اتحاد ملت افزود: «اينها مسائل مهمي است كه قاعدتا قابل توجه و قابل بحث است. او در مجامع عمومي آزادانه حضور دارد. به شهرها و روستاها و مناطق دور افتاده و محروم سفر مي كند و نوعا اظهاراتي از اين دست بر زبان مي آورد؛ اظهاراتي كه به اعتقاد من طبيعتا بدون پيش زمينه و پشتوانه نمي تواند انجام شود. به نظر من آقاي احمدي نژاد هم خودش بايد پاسخ گوي گفته ها و عملكردش باشد و هم مجموعه كساني كه حامي اش بوده اند كه علاوه بر تبعات عملكرد آن هشت سال، امروز با اين اظهارات غيرديپلماتيك و غيرمسئولانه خودش تبعاتي را متوجه كشور و مناسبات بين ايران و كشورهاي ديگر بكند كه طبيعتا اثرات خودش را برجاي خواهد گذاشت».

ادعاي عجيب رئيس سابق دولت


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "حجت الاسلام عباس اميري فر"

  چه كساني از تخريب دولت سود مي برند؟
حجت الاسلام عباس اميري فر، ايران 28/10/91
مشاهده متن    
  دشمن هنوز نظام امام و امت را نشناخته است
حجت الاسلام عباس اميري فر، ايران 9/10/91
مشاهده متن    
  پاكسازي روح در زمزمه هاي عرفه
حجت الاسلام عباس اميري فر، ايران 15/8/90
مشاهده متن    
  شيعه امام كُش / جامعه علويان و نقش آن در ولايتعهدي امام رضا (ع)
حجت الاسلام عباس اميري فر *، ايران 17/7/90
مشاهده متن    
  دعاي روز بيستم ماه مبارك رمضان
حجت الاسلام عباس اميري فر، ايران 30/5/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 47)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است