|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: در گفت و گو با محمد علي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه عنوان شد : اقدام آمريكا مجوز ورود به صحنه درگيري نيست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


در گفت و گو با محمد علي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه عنوان شد : اقدام آمريكا مجوز ورود به صحنه درگيري نيست


نويسنده: مصاحبه: زهره آقاياني

 اقدام اخير دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه با واكنش هاي شديد داخلي و برخي كشورهاي ديگر مواجه شده است، اگرچه هنوز در مرحله طرح بوده و معلوم نيست سنا و مجلس نمايندگان آمريكا به آن راي مثبت بدهند؛ اما به اعتقاد برخي كارشناسان نه تنها موضع اين نهاد نظامي ايران را تضعيف نكرده؛ بلكه باعث اتحاد و انسجام بيشتر ميان قوا و مسئولان نظام شده است. به اعتقاد برخي صاحب نظران و مسئولان امر، اين همدلي كه در روزهاي گذشته از نمايندگان مجلس گرفته تا ديگر مسئولان ادامه داشته است، مي تواند اقدام اخير آمريكا را تا حدود زيادي خنثي كند. به اعتقاد سيد محمد علي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه، «اقدام آمريكا به هيچ وجه به معناي مجوز ورود به صحنه يك درگيري نيست». او همچنين  «تقويت انسجام داخلي و وحدت ملي» از يك سو و از سوي ديگر «بهره برداري از ديپلماسي پارلماني و رسانه اي» را دو عامل موثر در تقبيح اقدام آمريكا مي داند.
  به نظر شما اقدام آمريكا در تروريست شناختن سپاه با چه اهدافي صورت مي گيرد؟

آمريكا از بدو پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون و در راستاي طرح براندازي جمهوري اسلامي، همواره اركان اقتدار نظام را مورد تهاجم، تهمت، تحريم و تهديد قرار داده و از هيچ كوششي در اين راستا فروگذار نكرده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان يكي از مهم ترين اركان اقتدار كشور از يك سو حفاظت و حراست از اصل نظام جمهوري اسلامي  و از سوي ديگر مسئوليت صيانت از تماميت ارضي ايران عزيز و از سوي سوم ضمانت امنيت ملي كشور و همچنين مقابله با سناريوهاي خباثت آميز و ثبات زداي رژيم آمريكا در آتش افروزي و حمايت از گروه هاي تروريستي در منطقه را برعهده داشته است. بدون ترديد سپاه پاسداران در 40 سال گذشته با وجود موانع و مشكلات فراوان در همه اين حوزه ها به شكل تحسين برانگيزي موفق عمل كرده؛ امري كه براي رژيم آمريكا نامطلوب و دردسر ساز بوده و آن كشور را در دستيابي به اهداف سلطه طلبانه و مداخله جويانه خود ناكام گذاشته است. تصميم حماقت آميز اخير آقاي ترامپ و تيم بي خرد و شرور همراه او در تروريست شناختن سپاه پاسداران در حقيقت استفاده از آخرين ترفندهاي آمريكا عليه اين نهاد مردمي است كه البته مانند ترفندهاي گذشته محكوم به شكست است.

 تبعات حقوقي و بين المللي اين اقدام آمريكا چيست؟

اين اقدام در روابط بين الملل بي سابقه و ناشي از كينه توزي و خصومت كاخ سفيد و به لحاظ حقوقي و بين المللي كاملا غيرموجه و در تعارض با قوانين و قواعد پذيرفته شده جهاني است. سازمان ملل متحد به عنوان مهم ترين نهاد بين المللي و همه اعضاي آن و همچنين شوراي امنيت اين سازمان و نهادهاي مختلف منطقه اي و بين المللي در مقابل يك تصميم خطير و بي سابقه از سوي ايالات متحده قرار گرفته اند كه در صورتي كه مخالفت جدي با آن نكنند، در آينده نه چندان دور مي تواند به عنوان رويه جديد قلدرمآبانه و  جاه طلبانه آمريكايي در مقابله با كشورهاي مختلف مورد بهره برداري گستاخانه قرار گيرد.

 به نظر شما كشورهاي ديگر چه عكس العملي در برابر اين اقدام خواهند داشت؟

اين اقدام دولت آمريكا علاوه بر اينكه غيرقانوني و مغاير با اصول اوليه و قواعد بين المللي است، اقدامي بسيار تحريك آميز است كه مي تواند آثار و تبعات ضد امنيتي و بي ثباتي در پي داشته باشد كه منافع و مصالح كشورهاي منطقه و فرامنطقه را با تهديد جدي مواجه كند. از اين رو كشورهاي مختلف بايد با احساس مسئوليت و نيز با توجه به تعهدات بين المللي كه بر دوش دارند، اقدام كرده و به نحو مقتضي با اين اقدام شرارت بار رژيم آمريكا مقابله كنند. در مرحله اول تقويت انسجام داخلي و وحدت ملي است كه در يكي، دو روز گذشته به نحو چشمگيري از سوي نهادهاي رسمي دولتي و مردمي، احزاب و گرايش هاي مختلف سياسي و همچنين از سوي مقامات كشورمان به نمايش گذاشته شد. اين روند همچنان بايد ادامه پيدا كند تا محاسبات دشمن شرور آمريكايي را در آسيب رساني به وحدت ملي برهم زند. در بخش خارجي تماس ها و رايزني ها با مقامات كشورهاي مختلف و همچنين سازمان ها و نهادهاي منطقه اي و بين المللي مي تواند اثري سازنده و هشدار دهنده داشته باشد. بهره برداري از ديپلماسي پارلماني و رسانه اي نيز از جمله اقداماتي است كه مي تواند در تقبيح اقدام آمريكا موثر باشد.

بررسي اقداماتي كه به لحاظ حقوقي بين المللي مي تواند در نهادهاي ذي ربط بين المللي دنبال شود نيز بايد مورد توجه و پيگيري قرار گيرد.

 آيا ما به جنگ نزديك تر شده ايم؟

نكته اول اين است كه اقدام آمريكا اگرچه تحريك كننده و خباثت آميز است؛ اما به هيچ وجه به معناي مجوز ورود به صحنه يك درگيري نيست. نكته دوم آن است كه رژيم ياغي آمريكا در چهار دهه گذشته از هيچ اقدامي عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كوتاهي نكرده و بنابراين تصميم اخير كاخ سفيد به يك نمايش بيشتر شبيه است تا به اعمال فشار موثر جديدي عليه سپاه. نكته سوم آن است كه تحولات چند سال اخير منطقه به ويژه در عراق و سوريه و در مقابله با تروريست هاي داعشي و حاميانش به خوبي نقاط قوت سپاه و قدرت آفندي و بازدارندگي آن را و همچنين نقاط ضعف و آسيب پذيري نيروهاي آمريكايي و رژيم صهيونيستي را نشان داده است. اين امر مانع از آن خواهد شد كه تروريست هاي آمريكايي دست به يك اقدام احمقانه يا اشتباه راهبردي بزنند؛ اگرچه دو عامل هوشياري و آمادگي همواره از مهم ترين عناصر بازدارندگي در مقابل دشمن به شمار مي روند.

در گفت و گو با محمد علي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه عنوان شد : اقدام آمريكا مجوز ورود به صحنه درگيري نيست


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: زهره آقاياني"

  سفر نخست وزير ژاپن، فرصتي براي ايران / ابراهيم رحيم پور، معاون سابق آسيا - اقيانوسيه وزارت خارجه
مصاحبه: زهره آقاياني، شرق 13/3/98
مشاهده متن    
  سعيد ليلاز، تحليلگر حوزه اقتصادي و سياسي: عقب نشيني كافي نيست؛ امريكا بايد به برجام بازگردد
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 13/3/98
مشاهده متن    
  رئيس جمهور مسير خود را ادامه دهد / مصاحبه با دكتر ناصر هاديان، استاد حوزه بين الملل دانشگاه تهران
مصاحبه: زهره آقاياني، شرق 31/2/98
مشاهده متن    
  دولت بي رسانه / مرتضي مبلغ، عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان از رنج دولت در فقدان رسانه فراگير گفت
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 27/1/98
مشاهده متن    
  محمدجواد حق شناس، عضو اصلاح طلب شوراي شهر تهران مطرح كرد : زمان نقد؛ پس از 90 دقيقه بحراني
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 24/1/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله موجكها و جبر خطي
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است