|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: كشف فساد جديد در پرونده دكل گمشده
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3447
سه شنبه 21 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 8 (اقتصاد) > متن
 
      


كشف فساد جديد در پرونده دكل گمشده
روزنامه «شرق» راي دادگاه لندن درباره پرونده دكل گمشده را منتشر مي كند

نويسنده: محمد مساعد

حكم دادگاه لندن كه بالغ بر 50 صفحه و 27 هزار كلمه است، بخش هايي از ماجراي «دكل گمشده» را روشن مي كند كه پيش از اين در مصاحبه هاي متهمان با رسانه ها ناگفته مانده يا كمتر به آن توجه شده بود. حكم دادگاه لندن در ابتدا روشن مي كند اولا در اين معامله قصد خريد دو دكل جمعا به مبلغ 87 ميليون دلار (فورچونا به قيمت 66 ميليون دلار و بريتانيا به قيمت 21 ميليون دلار) وجود داشته است؛ درحالي كه مديرعامل وقت شركت تاسيسات دريايي و مشاور او كه از متهمان هر دو دادگاه ايران و لندن هستند، اين حقيقت را از هيئت مديره شركت پنهان كرده اند و آنچه در ايران به سهامداران شركت تاسيسات دريايي ارائه شده، قرارداد خريد يك دكل به قيمت 87 ميليون دلار است.

 در توضيحات دادگاه لندن، همچنين افشا مي شود كه برخي از مديران شركت تاسيسات دريايي قصد داشته اند مدارك مرتبطي را كه اين راز را هويدا مي كرد، از شركت خارج كنند كه با دخالت حراست شركت موفق به اين كار نشده اند. اين مسئله از آن نظر مهم است كه اگر به هر دليلي پرداخت ها در زمان مقرر انجام مي گرفت و شركت رومانيايي GSP قرارداد را فسخ نمي كرد، دكل فورچونا به ايران مي آمد و شايد هرگز هيچ كس متوجه نمي شد در اين بين پاي يك دكل ديگر نيز درميان بوده است. به عبارت ديگر، ممكن بود حتي اين قرارداد به سرانجام برسد و مديران آن مجموعه به دليل تلاش موفق براي دورزدن تحريم ها، تشويق شوند؛ اما در عمل نه تنها حداقل 21 ميليون دلار سرمايه شركت (كه در عمل متعلق به بخشي از مردم ايران بوده) به سرقت برود، بلكه يك دكل نيز در گوشه اي از دنيا مورد استفاده كلاهبرداران اين پرونده قرار بگيرد، بدون آنكه كسي بداند پول خريد آن از چه طريقي تامين شده است.

نكته ديگري كه حكم دادگاه لندن روشن مي كند، صداقت نداشتن همه متهمان در طول فعل و انفعالات انعقاد و پيگيري اين قرارداد در قبال شركت تاسيسات دريايي و حتي يكديگر است؛ به گونه اي كه قاضي پرونده نيز با اطمينان مي گويد هيچ كدام از متهمان اين پرونده با استناد به اسناد ارائه شده، از آنچه رخ مي داده بي خبر نبوده اند. همچنين قاضي در بخشي از راي صادرشده، به اين نكته اشاره مي كند كه هزاران برگ جعلي در پرونده وجود دارد كه عملا گمراه كننده هستند.

نكته بسيار مهم ديگري كه اميدوارم از نظر دور نماند، اين است كه تاثير بسيار مخرب خصولتي سازي ها را در اين پرونده نيز مي توان مشاهده كرد. شركت تاسيسات دريايي در حالي به شركتي خصوصي تبديل شده كه در عمل از سوي دستگاه هاي دولتي (به معناي عام آن) كنترل و اداره مي شده است و اگرچه حتي در ريزترين اجزاي سهام داري آن نيز اشخاص حقيقي حاكم هستند (براي مثال آن بخش از سهام شركت تاسيسات دريايي كه در اختيار بنياد تعاون ناجا است، از سوي پنج نفر از افراد مورد اعتماد ناجا به عنوان اشخاص حقيقي مديريت مي شده است) و روي كاغذ اين شركت خصوصي محسوب مي شود، اما در عمل براي خواننده اين سطور كاملا روشن است كه اين شركت را نمي توان شركتي خصوصي دانست كه تحت نفوذ دولت نيست. اين همان نكته اي است كه قاضي دادگاه لندن نيز به آن اشاره مي كند. اهميت اين تفاوت كوچك چيست؟ اهميت اين تفاوت ميان شركت دولتي و خصولتي در پرونده هايي مانند اين آشكار است. بسياري از اتهامات كه مي تواند متوجه مديران دولتي باشد، در اين شركت ها عملا قابل استناد نيستند و اين حاشيه امني را براي مديراني ايجاد مي كند كه عملا مديران دولتي هستند، اما روي كاغذ به مديريت شركتي خصوصي مشغول اند. براي مثال، يكي از اين اتهامات كه در همين پرونده نيز امكان بررسي دارد، اتهام دريافت رشوه است كه طبق قانون تنها براي مديران دولتي (به معناي عام) معنا دارد و مدير شركتي مانند شركت تاسيسات دريايي را نمي توان به دريافت رشوه متهم كرد؛ زيرا شركت تاسيسات روي كاغذ شركتي خصوصي است؛ نكته اي بس غم انگيز كه نشان مي دهد چگونه اشتباهي مهلك در بخشي از حكمراني، مي تواند به بروز اشتباهات متعدد در بخش هاي ديگر آن منجر شود.

نكته آخر اينكه خلاصه كردن حكم صادرشده پرونده اي با اين ابعاد، اصلا آسان نيست و ادعا نمي كنم تمام نكات مهمي را كه براي روشن شدن موضوع در ذهن خواننده لازم است، در اين خلاصه آورده ام؛ با اين حال تلاش شده تا آنجا كه ممكن است، هيچ نكته مهمي از قلم نيفتد. به اين اميد كه در آينده بتوانيم راي قطعي دادگاه ايران پس از صدور را نيز براي خوانندگان منتشر كنيم.

دادگاه عالي

دادگاه تجاري و املاك انگليس و ولز

دادگاه بازرگاني QBD

شاكي

شركت تاسيسات دريايي ايران

متهمان

متهم رديف اول: شركت Dean S.A

متهم رديف دوم: شركت مشاوره حقوقي Dean

متهم رديف سوم: شركت بازرگاني Dean FZE

متهم رديف چهارم: عمر كامل محمود السواده

متهم رديف پنجم: شركت سپنتا

متهم رديف ششم: آقاي رضا مصطفوي طباطبايي

متهم رديف هفتم: آقاي علي طاهري

متهم رديف هشتم: آقاي آقامراد شيراني تكابي

متهم رديف نهم: آقاي انصاري ميران پيلاي محمد بشير

وكيل شاكي: اندر آنسلو و ريچارد هنك (شركت بين المللي وكالت Eversheds Sutherland International LLP)

متهمان چهارم و نهم شخصا حضور يافتند و از خود دفاع كردند.

متهم رديف ششم شخصا حضور يافت و به دفاع از خود و متهم رديف پنجم پرداخت.

تاريخ استماع: 3، 5، 7، 10، 14، 19 و 20 دسامبر 2018

نماي كلي

-در اين اقامه دعوي، شركت تاسيسات دريايي مدعي است مورد كلاهبرداري توسط متهمان قرار گرفته. ماهيت اين پرونده اين است كه شركت تاسيسات دريايي 87 ميليون دلار به عنوان وجه يك دكل نفتي پرداخت كرده؛ اما اين دكل را دريافت نكرده است.

- متهمان پنج نفر هستند. متهم رديف هفت يعني آقاي طاهري بين سال هاي 1389 تا 1393 مديرعامل شركت تاسيسات دريايي بوده است. متهم رديف هشت يعني آقاي شيراني، مشاور آقاي طاهري در اين شركت بوده و نقش بزرگي نيز در شركت سپنتا كه متهم رديف پنجم محسوب مي شود، داشته است. متهم رديف چهارم كه ايشان را از اين به بعد دكتر السواده خواهيم خواند يك وكيل است كه قبلا مدير و سهام دار متهمان رديف يك تا سه بوده است. متهم رديف ششم كه آقاي طباطبايي ناميده خواهد شد، يك كارآفرين است و مدير و سهام دار متهم رديف پنجم نيز محسوب مي شود. متهم رديف نهم كه آقاي انصاري نام دارد، قبلا مدير مالي متهم رديف پنجم و شركت اكتشاف و توسعه انرژي ENEXD بوده كه تحت مديريت و كنترل متهم رديف ششم بوده است.

- ساير متهمان شخصيت هاي حقوقي هستند. متهم رديف اول كه آن را Dean خواهيم خواند، يك شركت ثبت شده در جزاير ويرجين بريتانيا (در درياي كارائيب) است كه در سال 1391 تاسيس شده. متهم رديف دوم و سوم هر دو در امارات متحده عربي ثبت شده اند و از سال 1392 عملا يكي شده اند و از آن با نام Dean legal ياد مي كنيم. متهم رديف پنجم، يعني شركت سپنتا يك شركت ثبت شده در امارات متحده عربي است و زمينه فعاليتش تامين تجهيزات نفت و گاز از چين براي ايران بوده است.

خلاصه پرونده

- شركت تاسيسات دريايي ترغيب شد دكل حفاري GSP FORTUNA را خريداري كند و متهمان از محل وجوه كل، 22 ميليون دلار منافع دريافت كرده اند كه مابه التفاوت قيمت خريد دكل توسط شركت واسطه (Dean) و قيمت فروش دكل به تاسيسات دريايي بوده است. زماني كه فروشنده دكل قرارداد را فسخ كرد، متهمان از فرصت استفاده كردند تا مبلغ بيشتري از محل توافق دريافت كنند. مركز اين كلاهبرداري آقاي طاهري و آقاي شيراني بوده اند كه هردوي آنها در قبال شركت تاسيسات دريايي مسئول بوده اند. آقاي طاهري و آقاي شيراني از مابه التفاوت قيمت اعلامي به شركت تاسيسات دريايي و قيمت واقعي معامله آگاه بوده اند. آنها شركت تاسيسات دريايي را به شكلي مديريت كرده اند كه قرارداد خريد منعقد شود. آقاي طاهري با اطلاع از اينكه اين قرارداد از لحاظ اقتصادي به ضرر شركت تاسيسات دريايي بوده، اين كار را انجام داده و قوانين داخلي شركت خود را نيز نقض كرده است. آقايان طاهري و شيراني سپس تداركاتي انجام داده اند تا باقي مبالغ قرارداد پس از فسخ نيز به شركت واسط پرداخت شود، درحالي كه از لغو قرارداد مطلع بوده اند. شركت تاسيسات دريايي استدلال مي كند آقاي شيراني مبالغ قابل توجهي كه حداقل 17ميليون و 500 هزار دلار بوده، دريافت كرده است و آقاي طاهري نيز احتمالا سهمي از اين مبلغ را دريافت كرده يا بايد دريافت كرده باشد. ساير متهمان نيز خيانت در امانت مرتكب شده و به صورت گسترده با آقايان طاهري و شيراني همكاري كرده و تلاش كرده اند قصورات مذكور را پنهان كنند. آقاي السواده، Dean و Dean legal  در بطن اين كلاهبرداري حاضر بوده اند. آقاي طباطبايي و سپنتا نيز نقش اصلي را در كلاهبرداري داشته اند. آقاي طباطبايي به تمامي اقدامات اعضا و شركت Dean و Dean legal  جهت مي داده است. شركت

Dean legal تحت مديريت آقاي طباطبايي قسمت عظيمي از وجوه دريافتي را به حساب خود و شركت سپنتا واريز كرده و بخشي از وجه كه پيش پرداخت شده بود نيز به آقاي شيراني پرداخت شده است كه در حقيقت رشوه تلقي مي شد. آقاي انصاري نيز در دوره مديريت خود بر Dean و Dean legal در خيانت در امانت همدست آقايان طاهري و شيراني بوده و در تقسيم وجوه دريافتي از شركت تاسيسات دريايي نقش داشته است.

- آقاي طاهري و آقاي شيراني در دادرسي شركت نكردند.

- شركت Dean در دفاعيه خود استدلال كرده است در ابتدا قرار بوده دو دكل به نام هاي فورچونا و بريتانيا به قيمت هاي 66 و 21 ميليون دلار خريداري شود، بااين حال در ادامه شركت تاسيسات دريايي از خريد دكل بريتانيا منصرف شد؛ اما نخواست قيمت معامله تغيير كند و قرار بوده مابه التفاوت مذكور به حساب افراد مورد نظر شركت تاسيسات دريايي واريز شود.

-آقاي السواده مدعي بود از طرف آقاي طباطبايي شركت هاي Dean و Dean legal را سرپرستي كرده است. او از طريق ويدئوكنفرانس از دوبي در جلسه دادرسي شركت كرد و حضور ويدئويي او شامل ارائه مدارك و شواهد و بازپرسي شد.

- آقاي طباطبايي معتقد است پرونده اي كه عليه آنها اقامه شده تحت حمايت دولت ايران و داراي انگيزه هاي سياسي است و او در اين كلاهبرداري نقشي نداشته است.

حقايق موجود

- آقاي طباطبايي در ايران به دنيا آمده و در رشته مهندسي عمران از دانشگاه آزاد اسلامي فارغ التحصيل شده است. او در صنايع بالادستي نفت و گاز فعاليت مي كرده و نماينده شركت فناوري و توسعه نفتي چين در خاورميانه بوده است. او شركت هايي با نام سپنتا (كه نام پسر اوست) نيز تاسيس كرده است. شركت سپنتاي ايران كه در 1379 تاسيس شده، در زمينه بهره برداري و تامين تجهيزات فعاليت مي كرده و همسر او همواره سهام دار عمده اين شركت بوده است.

- آقاي شيراني قبل از بروز اختلاف در اين پرونده، شريك آقاي طباطبايي بوده است

- از اسفند 1388 آقاي طاهري مديرعامل شركت تاسيسات دريايي شده و آقاي شيراني را كه پيش از آن نيز نقش مشاور براي شركت تاسيسات دريايي داشته است، به عنوان مشاور خود منصوب كرده است. در حكم مشاوره او كه در شهريور 1389 امضا شده و نسخه اي از آن به زبان انگليسي ترجمه شده، آمده است: نظر به سوابق و تجارب شما بدين وسيله شما را به عنوان مشاور خود در زمينه حفاري، سرمايه گذاري و امور بازرگاني منصوب مي نمايم. انتظار مي رود خود را وقف شناسايي بازارهاي جهاني با هدف توسعه و گسترش فعاليت هاي شركت و جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي كنيد.

- در دي ماه 1390 هيئت مديره شركت تاسيسات دريايي مصوب كرده است كه يك دكل حفاري (تا سقف 200 ميليون دلار) خريداري شود. آقاي طاهري از امضاكنندگان اين مصوبه بوده است.

- آقاي شيراني به صورت شفاف از اين تصميم آگاه بوده است.

-دكل فورچونا يك دكل سه پايه طاقي مدل

 FRIEDE & GOLDMAN L-780 MODEL 2 بوده كه يك دكل حفاري دريايي متحرك است. اين دكل تحت مالكيت شركت رومانيايي GSP بوده است.

-مذاكرات ميان شركت Dean و شركت GSP انجام شده و مهندسان شركت سپنتا از دكل كه آن زمان در تركيه مستقر بوده بازديد كرده اند. در مذاكرات صورت گرفته در ماه مي 2012 آقاي طباطبايي، آقاي شيراني از يك سو و آقاي گابريل كومانسكو و آقاي عليرضا شهرياري از سوي شركت GSP حاضر بوده اند. آقاي شيراني در طول مذاكرات با آقاي طاهري در تماس بوده است.

- در ژوئن 2012 آقاي شهرياري به نمايندگي از فروشنده رومانيايي پيش نويس قرارداد فروش دو دكل فورچونا و بريتانيا جمعا به مبلغ 87 ميليون دلار را به آقاي طباطبايي ارسال كرده است. در همان ماه آقاي السواده نامه اي با سربرگ شركت Dean براي آقاي شيراني به عنوان مشاور مديرعامل شركت تاسيسات دريايي ارسال كرده كه حاوي يك كپي از مشخصات دكل حفاري فورچونا بوده و قيمت آن به تنهايي 87 ميليون دلار ذكر شده است.

- در 5 تير 1391 قرارداد خريد دكل فورچونا به قيمت

66 ميليون دلار و دكل بريتانيا به قيمت 21 ميليون دلار بين شركت Dean با امضاي آقاي السواده و GSP روماني با امضاي آقاي كومناسكو منعقد شده است. در اين معامله خريدار متعهد شده مبلغ 13ميليون و 200 هزار دلار به عنوان پيش پرداخت به فروشنده پرداخت كند و همچنين ذكر شده است اين وديعه تنها در صورتي بازپرداخت خواهد شد كه يا فروشنده نتواند به تعهدش عمل كند يا دكل پيش از خاتمه بازسازي و تحويل دچار خسارت شود.

- در ششم تير 1391 آقاي السواده پيش نويس قرارداد فروش دكل فورچونا توسط شركت  Dean  به شركت تاسيسات دريايي را به مبلغ 87 ميليون دلار براي شركت تاسيسات دريايي ارسال كرده است. وديعه اين قرارداد 17ميليون و 400 هزار دلار بوده است و همچنين ذكر شده كه حداكثر تا صد روز كاري از تاريخ پرداخت وديعه و پس از انتقال قانوني مالكيت دكل به خريدار و ارسال رضايت بخش دكل به منطقه مورد نظر خريدار مبلغ 69ميليون و 600 هزار دلار به حساب فروشنده واريز خواهد شد.

- به اين ترتيب نه تنها مبلغ پيش پرداخت شركت تاسيسات دريايي به شركت Dean بيشتر از رقم پيش پرداخت شركت Dean به شركت فروشنده اصلي دكل است بلكه هيچ سخني از دكل بريتانيا در قرارداد بين واسطه و شركت تاسيسات دريايي وجود ندارد. با اين حال به دستور آقاي طاهري مبلغ مورد نظر يعني 17ميليون و 400 هزار دلار برابر با 63ميليون و 858 هزار درهم امارات از طرف شركت تاسيسات دريايي به شركت Dean پرداخت مي شود.

-  در تاريخ 14 نوامبر 2012 بالاخره صبر شركت GSP روماني سر مي رسد و آقاي كومانسكو ايميلي براي عمر كامل ارسال و تهديد مي كند در صورت عدم انجام تعهدات قرارداد را فسخ خواهد كرد.

- در 29 نوامبر 2012 آقاي شهرياري، نماينده شركت GSP روماني نامه اي را مستقيما براي آقاي طاهري و آقاي شيراني ارسال مي كند. اين نامه با زباني مرموز و پررمزوراز نوشته شده اما در آن صريحا آمده است اگر خريدار تا 4 دسامبر 2012 از انجام تعهدات مالي خود قصور ورزد فروشنده سريعا حق فسخ خواهد داشت. اين نامه نشان مي دهد افرادي در شركت GSP در جريان بوده اند كه خريدار واقعي دكل فورچونا، شركت تاسيسات دريايي است.

- در يكم سپتامبر 2012 موضوع خريد دكل حفاري فورچونا در هيئت مديره تاسيسات دريايي توسط آقاي طاهري مطرح و در آن مقرر شد سهامداران هزينه خريد يك دكل دست دوم از تركيه به قيمت 87 ميليون دلار را تامين كنند.

- در تاريخ سوم دسامبر 2012 هيچ مبلغ جديدي به شركت GSP روماني پرداخت نشده بود و در نتيجه اين شركت ضمن لغو قرارداد، ابلاغيه فسخ آن را به شركت Dean ارسال كرد. روز بعد آقاي عمر كامل ايميلي به آقاي شيراني ارسال كرد كه مي گفت: تمام تلاشم را انجام مي دهم تا پس از مصيبتي كه ديروز رخ داد قرارداد را زنده نگه دارم و هم اكنون سه روز زمان اضافه مي خواهم تا تامين مالي قرارداد را انجام دهم. لطفا از انتقال وجه تا شنبه اطمينان كسب كنيد در غير اين صورت مي ترسم مبلغ وديعه به عنوان خسارت ديركرد منظور شود.

- با درنظرگرفتن اين حقيقت كه آقاي طاهري يكي از دو فردي بود كه اخطار آقاي شهرياري از طرف GSP را چند روز زودتر دريافت كرده بود با توجه به ارتباط او و شيراني نتيجه گيري مي كنم كه بايستي آقاي طاهري از فسخ قرارداد مطلع گردد.

- با وجود فسخ قرارداد، دست كم در آغاز با اميد احياي توافق، آقاي طاهري اقداماتي انجام داد تا مبلغ انجام معامله را از طريق واسطه اي به نام شركت CPTDC به شركت Dean برساند. او در تاريخ 10 دسامبر 2012 دستور پرداخت 40 ميليون دلار براي شركت نفت اينترتريد SARL صادر كرد كه مبلغ يادشده بايد از سوي NICO از طرف شركت تاسيسات دريايي از ذي نفع اوليه (UNO STEEL) در وجه CPTDC پرداخت مي شد.

- در تاريخ 19 دسامبر 2012 آقاي عمر كامل به آقاي طاهري ايميل زد و نسخه اي از آن را هم براي آقاي شيراني فرستاد و در آن ايميل تاييد كرد شركت چيني وجه را دريافت كرده و در صدد انتقال آن به شركت Dean legal است. او از آقاي طاهري و شيراني خواست مابقي وجه را نيز به ASAP پرداخت كنند و گفت اكنون مي تواند پيمان قرارداد را احيا كند.

- در 6 ژانويه 2013 آقاي طاهري دستور پرداخت مبلغ 25ميليون و 640 هزار يورو را به شركت بين المللي فولاد فراوري شده (International Processed Steel) صادر كرد كه شركت زير مجموعه تاسيسات دريايي بود. او در اصل قصد داشت اين وجه را به Uno Steel پرداخت كند تا به CPTDC منتقل شود.

- در 24 دسامبر 2012 آقاي شيراني از آقاي يحيوي خواست دستوري براي نايب رئيس CPTDC صادر كند تا وجه 40 ميليون دلار را كه از طريق NICO به آن شركت منتقل شده بود، به آقاي عمر كامل به عنوان مديرعامل شركت Dean منتقل كند. اين دستور كه بايد از سوي آقاي طاهري امضا مي شد، در تاريخ 29 دسامبر 2012 تهيه و براي CPTDC ارسال شد.

- پرداخت هاي بعدي از طرف شركت تاسيسات دريايي از سوي Dean legal دريافت شدند؛ يعني مبلغ 10ميليون و 999 هزار يورو در 9 ژانويه 2013 و 18ميليون و 502 هزار يورو در تاريخ 18 ژانويه 2013 از CPTDC دريافت شد. علاوه بر آن در تاريخ 23 ژانويه 2013 دكتر طاهري دستوري براي CPTDC صادر كرد تا مبلغ 29ميليون و 600 هزار دلار به شركت Dean پرداخت كند. اين دستور در تاريخ 12 فوريه 2013 مجدد تكرار شد.

- در اين مدت عمر كامل تلاش مي كرد تا قرارداد خريد فورچونا را زنده كند. او ايميلي براي آقاي طاهري و شيراني فرستاد و گفت فروشنده به آنها يك روز فرصت داده تا قرارداد را احيا كنند؛ اما در 20 فوريه 2013 آقاي شهرياري از طرف GSP به عمر كامل ايميل زد و گفت آقاي كومانسكو (مدير GSP) دستور داده است كه مذاكرات مربوط به معامله را تمام كنند. در پنجم مارس 2013 عمر كامل به كومانسكو ايميل زد و نسخه اي از آن را هم به شهرياري ارسال كرد. او در اين ايميل درخواست كرد اگر قرارداد لغو است، بايد وجه وديعه بازگردانده شود؛ وگرنه به دادگاه شكايت خواهد كرد.

- در 20 آوريل 2013 شركت CPTDC طبق دستوراتي كه قبلا صادر شده بود، 29 ميليون دلار ديگر به حساب بانكي Dean legal واريز كرد.

- در ادامه شركت فروشنده دكل از شركت Dean  به عنوان خريدار دكل شكايت كرد؛ اما اين شكايت در 9 جولاي 2014 شكست خورد.

- در آوريل 2015 و با شروع بررسي هاي گسترده در شركت تاسيسات دريايي، عمر كامل شروع به ارسال ايميل هايي به آقاي مصطفوي طباطبايي و آقاي انصاري كرد كه خود را جدا از آنها نشان بدهد. او در آن ايميل ها تاكيد كرد ديگر علاقه اي به ادامه همكاري با Dean ندارد. او در 27 آوريل 2015 باقي مانده 50 درصد سهام خود در Dean را به آقاي انصاري منتقل كرد. او در آگوست 2015 نيز با ارسال ايميل به آقاي طباطبايي و انصاري انتصاب شركت هاي  Dean به خود را فسخ كرد.

- شركت تاسيسات دريايي در 14 مارس 2016 به اين دادگاه شكايت كرد.

موضوعات واقعي بحث برانگيز

-آقاي طباطبايي معتقد است شركت تاسيسات دريايي به قوه مجريه ايران نزديك است. شركت تاسيسات دريايي مداركي به دادگاه ارائه كرده كه نشان مي دهد اين شركت خصوصي است كه طبق قانون تجارت ايران اداره مي شود؛ با اين حال مشخص است كه ارتباطات بين شركت تاسيسات دريايي به قوه مجريه ايران نزديك است و غيرمحتمل به نظر مي رسد كه شركت تاسيسات دريايي در موضوعات مهم خلاف خواسته دولت ايران رفتار كند. به همين دليل مي توانم بپذيرم موضع سياسي آقاي طباطبايي باعث شده شركت تاسيسات دريايي او را شديدا تعقيب كند؛ اما در مقابل رفتاري آرام با عمر كامل داشته باشد. با اين حال اعتقاد دارم شكايت شركت تاسيسات دريايي عليه طباطبايي دروغ پردازانه و بدون پشتوانه نيست و آقاي طباطبايي براساس شواهد موجود مسئول خواهد بود؛ نه براساس دشمني دولت ايران با او.

- براي من واضح است كه آقاي طاهري و آقاي شيراني در ارتباط تنگاتنگ با يكديگر بوده اند و بسياري از مكاتبات آقاي شهرياري به هر دو آنها ارسال شده است. از جمله اينكه هر دو آنها مطلع بوده اند شركت GSP روماني قصد داشته دكل فورچونا را 66 ميليون دلار بفروشد و قيمتي كه GSP توافق كرده، شامل دكل بريتانيا نيز بوده و قيمت قرارداد را به 87 ميليون دلار رسانده است.

- احتمالا آقاي طاهري اطلاعات قيمت فورچونا را به مدير حقوقي شركت تاسيسات دريايي نيز داده است؛ زيرا در اولين روز كاري آقاي مسعود اماني، مدير حقوقي شركت تاسيسات دريايي، در فوريه 2014، منشي آقاي رحماني پناه (مدير سابق حقوقي اين شركت) هنگامي كه قصد داشت دو بسته از اسناد را از ساختمان شركت تاسيسات دريايي خارج كند، دستگير شد. يكي از اين اسناد پيش نويس پيمان خريد Dean و GSP بود كه نشان مي داد قيمت دكل فورچونا 66 ميليون دلار بوده است. هيچ شواهد ديگري وجود ندارد كه نشان دهد به غير از آقاي شيراني، طاهري و احتمالا آقاي رحماني پناه، شخص ديگري از شركت تاسيسات دريايي از اين موضوع تا قبل از سال 2014 مطلع بوده باشد.

- بررسي ها نشان مي دهد قواعد داخلي شركت تاسيسات دريايي در اين قرارداد رعايت نشده است، همچنين در جلسه هيئت مديره به آنان گفته شده شركت قصد خريد يك دكل به قيمت 87 ميليون دلار را دارد.

- هنگامي كه قرارداد فروش توسط GSP در سوم دسامبر 2012 فسخ شده آقاي شيراني سريعا از آن آگاه شده است. همان طور كه قبلا گفتم قطعا آقاي شيراني از عمق فاجعه آگاه بوده و ايميلي كه عمر كامل براي او و آقاي طاهري در 19 دسامبر 2012 فرستاد نشان مي دهد آقاي طاهري نيز مي دانسته كه قرارداد لغو شده است و مذاكرات مستلزم تلاش براي احياي قرارداد بودند.

- همه احتمالات براي نجات قرارداد از 20 فوريه 2013 از بين رفته اند. مطمئن هستم آقاي شيراني از روند مذاكرات كاملا آگاه بوده و مي دانسته كه ديگر هيچ امكاني براي اجراي قرارداد وجود ندارد. همچنين استنباط مي كنم آقاي طاهري نيز از حتمي بودن لغو قرارداد قطعا آگاه بوده است. اين را به دليل رابطه بسيار نزديك آقاي طاهري و شيراني نمي گويم، بلكه به اين دليل است كه آقاي طاهري از وجوه لازم براي رعايت اوليتماتوم بي چون و چراي شركت GSP كه در تاريخ 19 فوريه 2014 داده شده بود، كاملا آگاه بوده يعني مي دانسته پس از آن امكان نجات قرارداد وجود ندارد. علاوه بر اين موضوع آقاي طاهري در ششم مارس 2013 دستور انتقال وجه به شركت Dean را صادر كرد و تا تاريخ انجام دستور يعني 20 آوريل 2013 هيچ اقدام ديگري براي لغو دستور انتقال وجه انجام نداد. همچنين طبق شهادت آقاي يحيوي، آقاي طاهري در اواخر جولاي 2013 حسابي مشابه به هيئت مديره ارائه داده كه نشان مي دهد او قصد داشته تمامي موضوعات رخ داده را از نظر آنها پنهان كند.

- در فوريه 2014 آقاي غلامرضا منوچهري، جايگزين آقاي طاهري در شركت تاسيسات دريايي ايران شد.

- شركت هاي Dean و Dean legal توسط عمر كامل تاسيس شده اند اما او مي گويد كه تحت مديريت آقاي طباطبايي بوده است. عمر كامل در تمامي قراردادها حاضر بوده و البته در موارد گوناگوني نيز در مدارك جعل كرده است. براي نمونه در نسخه اي از شكايت شركت GSP از Dean كه توسط عمر كامل براي شركت تاسيسات دريايي ارسال شده قيمت دكل فورچونا از 66ميليون دلار به 86ميليون دلار تغيير كرده و همچنين مبلغ وديعه درج شده در پاراگراف 5 و مبلغ دلالي و انجام معامله در پاراگراف 6 نيز تغيير يافته است. اين يكي از هزاران مدرك تعجب آور در اين پرونده است كه دست كاري شده اند.

- من به اين نتيجه رسيده ام كه آقاي طباطبايي در تمامي بخش هاي مهم مسئوليت كنترل نهايي شركت Dean را داشته و همكاري آنها طبق تصميمات آقاي طباطبايي بوده است. اين به معناي آن نيست كه عمر كامل قادر نبوده اقدامات مستقلي انجام دهد اما من اين نتيجه را گرفتم كه آقاي طباطبايي مديريت كلي اين موارد را برعهده داشته است.

نتيجه گيري هاي كلي حقيقي

- طبق آنچه گفته شد من عميقا مي پذيرم كه اين پرونده يك پرونده كلاهبرداري از شركت تاسيسات دريايي است كه در دو مرحله انجام شده است. در مرحله اول شركت تاسيسات دريايي ملزم به پرداخت 21ميليون دلار بيشتر از مبلغ دكل فورچونا شده است و در مرحله دوم مبالغ پرداخت شده براي خريد دكل بازنگشته است.

-  به نظر من آقاي طاهري و آقاي شيراني، هر دو در قبال تعهد امانت داري خود به شركت تاسيسات دريايي قصور ورزيده اند. به نظر من اگر آقاي طاهري و آقاي شيراني از تعهدات امانت داري خود قصور نمي ورزيدند شركت تاسيسات دريايي وارد قرارداد فروش نمي شد و مجبور نمي شد 87ميليون دلار را پرداخت كند و متحمل چنين خسارتي شود.

- جبران خسارت درخواست شده ازسوي شركت تاسيسات دريايي درخصوص مدارك انجام معامله در رابطه با آقاي طاهري و آقاي شيراني و قصور آنها در رعايت امانت داري براي هر دوي آنها برابر است. به نظر من آقاي طاهري و آقاي شيراني مشاعا مسئول جبران خسارت مبلغ پرداخت شده ازسوي IOEC هستند كه اين مبلغ تقريبا 87ميليون دلار است. اگرچه بعدا اقداماتي براي تعيين مبلغ دقيق و نوع ارز آن انجام خواهم داد.

- شركت Dean و dean legal نقشي كليدي و اصلي در دريافت وجه از شركت تاسيسات دريايي داشته اند. آنها بخش مهم و اصلي روندهاي هر دو كلاهبرداري هستند. Dean legal 87ميليون دلار از شركت تاسيسات دريايي دريافت كرد كه تنها 13ميليون و 400هزار دلار آن را به شركت GSP روماني منتقل كرد و مابقي را به ديگران داد و دكلي نيز به شركت تاسيسات دريايي نرسيد.

- عمر كامل نقش بسيار مهمي در انجام اين قصورات داشت. او پيش نويس قرارداد حق العمل كاري را تهيه و تسهيلاتي ايجاد كرد تا وجوه بزرگي به حساب سپنتا و آقاي طباطبايي پرداخت شود. او به آقاي طاهري و آقاي شيراني هم كمك كرد تا سوءظن شركت تاسيسات دريايي را برطرف كنند، مثلا مشخصات دعوي حقوقي GSP عليه Dean را دست كاري كرد و توضيحاتي دروغين داد كه چرا وجوهي كه بايد به حساب شركت تاسيسات دريايي بازپرداخت شوند بازپرداخت نشده اند. به نظر من او كاملا از ماهيت اقدامات كلاهبرداري آگاه بوده است.

-  نقش آقاي طباطبايي تامين و هدايت زيربنا و شالوده اي خارج از شركت تاسيسات دريايي بوده كه باعث شده كلاهبرداري صورت بگيرد. بدون كمك او ممكن بود هرگز معامله اي وجود نداشته باشد و آقاي طاهري و شيراني نيز قادر به دستيابي 21ميليون دلار نمي شدند و دومين مرحله كلاهبرداري نيز ممكن نمي شد. تلاش هاي او در دادرسي براي مخفي كردن نقش خود يكي از دلايلي است كه نشان مي دهد او در اين ماجرا مشاركتي ناصادقانه داشته است.

- متهمان به غير از انصاري، مسئول جبران خسارت وارد شده به شركت تاسيسات دريايي در خصوص خسارات ناشي از قصورات آقاي طاهري و آقاي شيراني هستند.

  • برايند يافته ها اين است كه متهمان به جز انصاري، همگي مشاعا مسئول 87ميليون دلاري هستند كه شركت تاسيسات دريايي از دست داده است.

براي مشاهده نمودارها به پي دي اف مراجعه كنيد.

كشف فساد جديد در پرونده دكل گمشده


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 8 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " محمد مساعد"

  دهه شصتي ها در دادگاه مفاسد اقتصادي / اولين جلسه رسيدگي به اتهامات 3 نفر از اخلالگران اقتصادي برگزار شد
محمد مساعد، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  نسل جديد دلالان در راهند / بررسي تبعات سياست هاي ارزي اخير در گفت و گو با نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران
محمد مساعد، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  درهاي تولي پرس بسته شد / تجمع اعتراضي كارگراني كه به مرخصي اجباري فرستاده شدند
محمد مساعد، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  دو چهره استيضاح / شستا چگونه به شاه كليد استيضاح ربيعي تبديل شد
محمد مساعد، شرق 18/5/97
مشاهده متن    
  قفل شدگي كار و كالا / جبران عقب ماندگي دستمزد كارگران قانون شود
محمد مساعد، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو پژوه
شماره 2 (پياپي 1702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است