|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: انتقال شور دانش از خود دانش مهم تر است
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3446
دو شنبه 20 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 12 (تخته سفيد) > متن
 
      


انتقال شور دانش از خود دانش مهم تر است
رئيس مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان در گفت وگو با «شرق»:

نويسنده: اعظم پويان

 اواخر سال 96 بود كه موضوع حذف آزمون هاي ورودي سمپادي و نمونه دولتي در پايه هفتم به صورت جدي مطرح شد و در شرايطي كه بسياري از خانواده ها در اين موضوع سرمايه گذاري كرده بودند، در بلاتكليفي ماندند. درنهايت با اعتراض والدين آزمون برگزار شد اما مسئوليت طراحي سوالات به سازمان آموزش و پرورش استثنايي واگذار شد و در نهايت آزموني طراحي و اجرا شد كه با حرف و حديث هاي بسيار همراه بود. فاطمه مهاجراني، رئيس مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان، در گفت وگو با «شرق» از كم و كيف و نحوه برگزاري آزمون ورودي سمپاد سال 98 و وضعيت مدال آوري ايران در آينده مي گويد.

 آيا امسال هم تغييراتي در برگزاري آزمون ورودي سمپاد سال 98 اتفاق افتاده است؟

در بهمن 96 با توجه به تصميمي كه شوراي عالي آموزش و پرورش گرفت، مقرر شد آزموني برگزار نشود و با توجه به تقاضاهاي مكرر والدين و تصميمي كه مجدد شوراي عالي آموزش و پرورش گرفت، متوسطه اول سمپاد به حيات خود ادامه داد. سال گذشته آزموني كه براي ورودي سمپاد گرفته شد يك آزمون هوشي بود و به تصميم وزاتخانه بود، سازمان هم به عنوان زيرمجموعه تبعيت كرد. البته حواشي زيادي ايجاد شد تا كميسيون اصل 90 و سازمان بازرسي هم پاسخ داد و خواهش كرديم اجازه تكميل ظرفيت در پايه هشتم داده شود، ولي ما هنوز پاسخي دريافت نكرده ايم. همچنان منتظريم و بايد به والدين پاسخ دهيم. ناگهاني بودن آن تصميم برنامه ريزي والدين را به هم زد و قاعدتا حق اوليا است كه اگر فكر مي كنند دانش آموز مستعدي دارند كه جا مانده است، سهم خودشان را بگيرند ولي اين موضوع فراتر از اختيارات قانوني مركز است. مركز اگر بخواهد آزموني را در ميان پايه بگيرد بايد اجازه امنا را داشته باشد و چون اكنون امنايي وجود ندارد، بايد وزارتخانه اين اجازه را بدهد كه ما منتظر اين اجازه هستيم. درنهايت با توجه به فشار سنگيني كه به وزارتخانه در موضوع آزمون ورودي 97 وارد شد، قرار شد آزمون ورودي 98 را با شيوه متفاوت ادامه دهيم. اين مدت جلسات به صورت محرمانه با حضور شخص وزير انجام شد و طراحي سوالات در حال انجام است. كار در مركز انجام مي شود و اميدواريم امسال يك آزمون استاندارد هوش را داشته باشيم.

 در سال گذشته طرح هاي جايگزيني مانند طرح شهاب به صورت جدي مطرح شد. آيا همچنان اين موضوع پيگيري مي شود؟

طرح شهاب جايگزين سمپاد نيست و مكمل آن است. اين دو، رويكردهاي متفاوتي دارند. ما در آموزش دو استراتژي متفاوت داريم. اول استراتژي «تفكيك» كه مدارس سمپاد حاصل آن هستند و دوم استراتژي «تلفيق» كه رويكرد شهاب حاصل آن است؛ بنابراين، اين دو جايگزين يكديگر نيستند، بلكه مكمل اند. بايد بپذيريم دانش آموزي با IQ  بالاي 125در كلاسي عادي با اين حجم دانش آموز و كيفيت معلم و آزمايشگاه و محتواي درسي و... نمي تواند به اندازه كافي ارضاي علمي داشته باشد و طبيعتا محتواي پژوهشي براي او بي معناست، زيرا در برخي از افراد حتي موضوعات پژوهشي بايد از كانال موضوعات علمي رد شود. در سال هاي آتي به شرطي كه طرح شهاب در پايه چهارم و پنجم و ششم مستقر شود ما مي توانيم براي ورودي پايه هفتم از اين اطلاعات استفاده كنيم. نكته ديگر اين است كه ما به اندازه كافي بتوانيم به اطلاعات شهابمان اتكا كنيم. تازه همه اينها منجر به اين مي شود كه ما دانش آموزان را به امتحان دعوت كنيم. در سال 98 شهاب پايه چهارم كامل مي شود و سال هاي مهر 98 و 99 و 1400 مي توانيم انتظار داشته باشيم دانش آموزان پايه ششم ما به صورت كامل تحت پوشش طرح شهاب قرار بگيرند. البته اين منوط به اين است كه شهاب به طور كامل اجرا شود. در نهايت ما مي توانيم با اين شرايط براي ورودي 1401 ادعا كنيم از داده هاي شهاب استفاده مي كنيم و دانش آموزان را به مصاحبه-آزمون دعوت كنيم. سياست مركز بر اين است.

 پاشنه آشيل طرح شهاب، معلمان هستند؛ زيرا بايد تشخيص دهند كه دانش آموزي استعداد درخشان است يا خير. آيا  روي اين موضوع برنامه ريزي شده است؟

پيش از اين آموزش هايي كه صورت مي گرفت حضوري بود اما به دليل مسائل مالي كه مطرح شد بنياد نخبگان اعلام كرد پوشش مالي اين موضوع برعهده اين سازمان نيست و سازمان بازرسي هم به اين موضوع ورود داشته است. در نتيجه آموزش ها به صورت مجازي صورت مي گيرد. واقعيت اين است؛ كاري كه طرح شهاب مي كند اين است كه معلم را حرفه اي مي كند و ما از اين موضوع خوشحاليم كه معلمان ابتدايي ما آموزش هاي تكميلي دريافت كرده اند كه حرفه اي تر در اين موضوع شده اند. اگر به فلسفه شهاب فكر كنيم، در واقع چيزي جز وجود رسالت ذاتي معلم نيست كه همان درك تفاوت هاي فردي دانش آموزان است و اينكه به هركدام محتواي مناسبي بدهد اما چون اين موضوع آن طور كه بايد با كيفيت انجام نمي شود، طرح شهاب معرفي شد تا كمك كند استعدادهاي فردي هر كدام از اين دانش آموزان شناسايي شود.

 قطعا چنين طرح هايي نيازمند منابع مالي سنگيني است چون سال ها روي شناخت استعدادهاي دانش آموزي سرمايه گذاري مي شود. منابع مالي پيش روي طرح شهاب چگونه تامين مي شود؟

طرح شهاب قطارش راه افتاده و نمي توان آن را متوقف كرد. متوقف كردن اين طرح ضربه بزرگي به اعتماد معلمان و طرح هايي كه اجرا مي شود مي زند و به همين خاطر به دنبال راهكارهايي هستيم كه هزينه كمتري داشته باشد. در عين حال براي حل دغدغه هاي مالي اين طرح صحبت است كه بخشي را بنياد نخبگان و بخشي ديگر را آموزش وپرورش پوشش دهد تا بتوان به سمت تكميل طرح پيش رفت. البته شايد بهتر بود طرح شهاب آرام تر گسترش پيدا مي كرد چون طرحي است كه كل دانش آموزان پايه چهارم تا دوازدهم را پوشش مي دهد و نبايد با اين سرعت بزرگ شود. درواقع وقتي مسيري براي اولين بار طي مي شود هنوز به اندازه كافي محتواي علمي براي آن وجود ندارد. بايد فرصت انجام پژوهش هاي بيشتري باشد. با اين شرايط موجود ان شاءلله طرح شهاب ادامه پيدا مي كند و منابع مالي آن از دو سو تامين مي شود اما بايد سعي كنيم هزينه ها كم شود.

 در همه كشورها بخش خصوصي بازوي دولت ها هستند. چرا در اين گونه طرح ها از بخش خصوصي استفاده نمي شود؟

حتما بايد اين كار انجام شود. وقتي به سراغ شناسايي و هدايت مي آييم، با ايجاد سازوكارهاي مناسب حتما بايد كمك بگيريم. شايد تا حدودي مشكل اين قضيه اين است كه به اندازه كافي سازوكار تعريف نكرده ايم. اتفاقا بخش خصوصي بسيار علاقه مند است زيرا آنچه ما تربيت مي كنيم ورودي آن براي بخش كار و دانشگاهي است و بنابراين علاقه مند است كه در اين قضيه كمك كند. اما نيازمند طراحي هايي براي ورود بخش خصوصي هستيم و حتما بايد اين كار با هماهنگي هاي درون سازماني انجام شود. زيرا برخي از موضوعات چندين متولي دارند و همين باعث مي شود كار به كندي پيش برود. در اين موضوع حتما حضور حراست و بخش حقوقي و كساني كه مي خواهند صحت آن بخش خصوصي را بررسي كنند، الزامي است و البته مشاور اقتصادي وزير هم روي اين موضوع كار مي كردند اما نمي دانم در چه مرحله اي است.

 درحال حاضر موسساتي هستند كه منابع مالي شان توسط بخش خصوصي تامين مي شود اما موفقيت هاي چشمگيري در سطح بين المللي داشته اند و توانسته اند دانش آموزان ما را در سطح بين المللي نيز وارد مسابقات بين المللي كنند. آيا سازمان برنامه اي براي حمايت از اين نوع موسسه ها كه اتفاقا مجوزشان را از آموزش وپرورش گرفته اند، دارد؟

سوال خوبي است. يكي از موضوعات پرچالش چند وقت گذشته همين موسسه ها بوده. زيرا طبق اطلاعاتي كه مردم به ما مي دهند بسيار زياد هزينه مي كنند. از آزمونش گرفته تا سفرهاي دانش آموزان به خارج از كشور و از سوي ديگر موضوعات اين چنيني در مردم يك مطالبه را ايجاد مي كند زيرا دانش آموز به كشوري مي رود و مدركي مي گيرد و مورد تاييد ما نيست و بعد مي گويد من مدال طلا گرفته ام و من را به رسميت نمي شناسند. طبق اساسنامه شوراي عالي انقلاب فرهنگي همه آزمون هاي بين المللي بايد با هماهنگي باشگاه دانش پژوهان جوان صورت گيرد و اگر هرجايي مي خواهد كاري انجام دهد، حتما بايد باشگاه در آن دخيل باشد اما موسساتي هستند كه خودشان اين كار را انجام مي دهند و اتفاقا درآمد بسيار بالايي دارند و درنهايت انتظار دارند ما اين مدرك را تاييد كنيم. هر آزموني كه مورد تاييد باشگاه نباشد، يعني غيرروايي است. اما براي حل اين موضوع يك كارگروه را به وزير پيشنهاد داده ايم كه شامل باشگاه دانش پژوهان جوان به عنوان متولي اصلي كه آزمون ها را تاييد مي كند و مشاركت ها به جهت جايي كه به اين موسسه ها مجوز مي دهد و حراست و ارزيابي عملكرد و مالي و... كه در نهايت يك كارگروه چندجانبه است تا مراكز خصوصي كه علاقه مند به اعزام هستند در آن كارگروه تعيين تكليف شوند. مخصوصا موسساتي كه در موضوع اعزام فعال هستند زيرا اعزام ها حساس اند. از اين جهت كه عموما والدين مايل اند فرزندانشان خارج از مرزها نيز به نوعي بدرخشند و افتخارآفرين باشند و همين موضوع هم جريان مالي بزرگي ايجاد مي كند كه ما به آن كاري نداريم اما تبعاتش گريبان ما را مي گيرد چون دانش آموزي كه در فلان كشور در رودخانه اي غرق شود ما بايد پاسخ دهيم. پس بايد بدانيم دانش آموزمان كجا مي رود. يكي از برنامه هاي مهمي كه در مركز در حال شكل گيري است اين است كه اين مراكز را ارزيابي كنيم و كاملا قانونمند كار كنند تا بتوانيم بگوييم فلان موسسه را مي شناسيم و تاييدش مي كنيم و بتوانيم از آنها كمك بگيريم. اين مسير در حال طي شدن است.

 پيش بيني شما از آينده سمپاد چيست و چطور مي توان ضمن حفظ اين موضوع مهم استرس شركت در اين نوع آزمون ها را از دانش آموزان دور كرد؟

اينكه وزير مي خواهند استرس را از بچه ها دور كنند، كاملا حرف درستي است اما من با حذف سمپاد مخالفم. من از اينكه تفاوت فردي دانش آموزان را نبينيم، ناراحتم. قبل از اينكه مصوبه 950 بخواهد روي آن كار شود، من به همكارانم مي گفتم چگونه مي توان آزموني برگزار كرد كه به جز آزمون پيشرفت تحصيلي باشد. در واقع  پيش از اينها دغدغه در مركز مطرح بود ولي تاكيدمان اين بود كه مردم روي اين موضوع برنامه ريزي كرده اند و بنابراين بايد ابزار را اصلاح كنيم. تنها راهمان براي دوركردن استرس اين است كه ابتدايي كار خود را بكند اما در عين حال بچه هايي كه علاقه مند به مطالعه و پرسش بيشتر هستند را شناسايي كنيم و به آنها خوراك ويژه بدهيم. من تاكيد مي كنم بچه هاي استعداد درخشان در دنيا حدود دو درصد هستند. هيچ كشوري نيست براي استعدادهاي درخشان خودش برنامه نداشته باشد حالا اين برنامه يا خيلي رو هست مثل كشور ما يا خيلي خاموش است مثل كشورهاي ديگر، اما هيچ كشوري نيست كه بگويد من استعدادهايم را رها مي كنم تا همه دانش آموزان يك جور باشند. بنابراين كاري كه ما در دست اقدام داريم، اين است كه در سه سال آينده با استفاده از طرح شهاب بتوانيم بچه ها را دعوت به امتحان كنيم تا همه درگير اين موضوع نشوند و از آنها آزمون بگيريم و مهم تر اينكه امتحاناتي گرفته شود كه حتما مصاحبه داشته باشند. مشكل ما اين است كه آزمون هاي چندمرحله اي كه زمان دكتر اژه اي برگزار مي شد، فراموش شده است.

 آينده مدال آوري در ايران را چطور پيش بيني مي كنيد؟

من راجع به شناسايي استعدادها و به ويژه موضوع مدال نگرانم. سهم شهرستاني هاي ما كم و كمتر مي شود و اين جاي نگراني دارد. ميزان علاقه بچه هاي ما دچار مشكل مي شود. من معتقدم آموزش و پرورش شايد وظيفه انتقال دانش را به طور جدي نداشته باشد اما وظيفه انتقال شور دانش را حتما دارد. پس بايد ميل به دانستن را در بچه هايمان ايجاد كنيم و اين همان است كه در استعدادهاي درخشان اتفاق مي افتد و بچه هاي ما پرسشگر مي شوند. متاسفانه به دليل سياست هاي ناهمگوني كه در حوزه استعدادهاي درخشان بوده ناگهان ظرفيت را سه برابر كرده ايم يا بعد ناگهان تصميم به جمع كردن سمپاد گرفته ايم، باعث شد سهم بچه هاي سمپاد و به ويژه شهرستاني ها در مدال آوري المپياد كم رنگ شود. جا دارد كه من مسئول به آن فكر كنم و جلوي اين موضوع  كه فقط غيرانتفاعي ها دارند پررنگ مي شوند را بگيرم. بايد بپذيريم استعداد درخشان مدارس دولتي ما هستند و بايد سهم و محتواي اينها را بيشتر كنيم. اما جدا من نگران مدال هاي شهرستاني هستم.

البته ناگفته نماند اتفاق خوب اين روزها كه باعث دلگرمي است، توسعه المپيادهاست. يكي از المپيادهايي كه بسيار خوشحاليم كه اضافه شده و با استقبال بسيار خوبي روبه رو بوده، المپياد جغرافياست. ديگري المپياد زمين شناسي است كه سال بعد برگزار مي شود. المپياد قرآن و علوم اسلامي براي كشورهاي اسلامي و المپياد ادبي كه جهاني مي شود براي كشورهايي كه كرسي زبان فارسي دارند، از دستاوردهاي ارزشمند ديگر است. همچنين المپياد اقتصاد و مديريت را كليد مي زنيم. المپياد پژوهشي را در پيش داريم كه اولين المپيادي است كه به صورت پروژه اي انجام مي شود و در دنيا شش كشور اين المپياد را دارند. در منطقه، تركيه اولين كشور بود و اكنون ايران به عنوان دومين كشور است. المپيادها به شدت مبتني بر اين است كه حتما يك سازمان به عنوان همكار باشد زيرا مي بينيم بچه هاي المپياد با مشوق هايي مثل كنكور و...  به اين سمت مي روند اما به يك سازمان تعلق ندارند كه مي خواهيم اين دانش آموزان به يك سازمان گره بخورند. مثلا المپياد جغرافيا را به وسيله سازمان جغرافيا و المپياد زمين به وسيله سازمان زمين شناسي و المپياد نجوم، سازمان فضايي كشور و المپياد پروژه اي را با پژوهشگاه نفت و پژوهشگاه نيرو و شهرداري تهران انجام مي دهيم. همه اينها چراغ هاي روشني است كه در سايه وزارت آقاي بطحايي و دلسوزي و زحمت همكارانم در اين حوزه در حال پيشرفت است. لازم به گفتن است كه باشگاه سلول هاي بنيادي را در ايران ثبت مي كنيم و اولين باري است كه ايران المپيادي را به دنيا معرفي مي كند. با همه چالش هايي كه وجود دارد اما كارهاي خوبي صورت گرفته و در نهايت اينكه مهارت هاي زندگي را نيز وارد مدارس استعدادهاي درخشان كرده ايم.

 آيا طرح يا برنامه اي بوده كه مايل به انجام آن هستيد و هنوز نتوانسته باشيد؟

من در روزهاي اولي كه آمدم كارهايي كه بايد انجام دهم را نوشتم. برخي كارها را به دليل نداشتن اختيار و پشتوانه مالي نتوانستيم انجام دهيم و يكي از همين كارها اين است كه به اندازه كافي براي دانش آموزان مناطق كمتر برخوردارمان نتوانستيم محتواي الكترونيكي ايجاد كنيم. آن قدر ما درگير موضوعات اجرائي هستيم و چون سمپاد و باشگاه باهم در حال پيشروي است، در نتيجه ساختار سمپاد تاب اين حجم بار را ندارد. اما در همين شرايط هم كارهايي انجام شده است، مثل ايجاد خانه علوم پايه در مدارس و من بسيار به آن اميد بسته ام زيرا اميدوارم اين موضوع مي تواند پرسيدن و تعامل را ايجاد كند. يكي از نقدهايي كه به سمپاد هست، اين است كه بچه ها تفكيك مي شوند و اين نقد درست است ولي بايد كاري كنيم كه اينها در جايي كنار هم باشند و در طرح خانه علوم پايه اين اتفاق مي افتد و اينكه يك خانه علوم پايه در سمپاد مي شود خانه اي براي بقيه مدارس. والدين و دانش آموزان و صنعتي ها در اين مكان جمع مي شوند و راجع به موضوعي به بحث و تبادل نظر مي پردازند و اين تجربه را ما در استان خراسان رضوي و خوزستان داريم و در تهران درحال پياده سازي است. ما در كاهش سطح علوم پايه سهم داريم و در اينكه دانش آموزان ما چه بخوانند، موثريم چون شعف دانستن را در آنها بايد تقويت كنيم. خانه علوم پايه اين كار را انجام مي دهد و تعاملي بودن آن براي من بسيار اهميت دارد.

انتقال شور دانش از خود دانش مهم تر است


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 12 (تخته سفيد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار
    آثار ديگري از " اعظم پويان"

  پشت پرده تغيير سند ملي به سند تحول بنيادين / چرايي اجرانشدن سند از نگاه مدير طرح سند تحول بنيادين آموزش و پرورش
اعظم پويان، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  از وزيركُشي تا نخبه كُشي در آزمون سمپاد / برخورد سليقه اي مديران تمامي ندارد
اعظم پويان، شرق 21/5/97
مشاهده متن    
  سند اجرائي نمي شود، سندنويسي را كنار بگذاريم / روايت يكي از نويسندگان سند تحول بنيادين آموزش و پرورش
اعظم پويان، شرق 24/4/97
مشاهده متن    
  دوراهي متوليان هدايت تحصيلي
اعظم پويان، شرق 30/2/97
مشاهده متن    
  يك سال گذشت
اعظم پويان، شرق 19/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Multidisciplinary Cardiovascular Annals
شماره 1 (پياپي 1001)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است