|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/1/25: آق قلا نيازمند لجن كش
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3402 25/1/98 > صفحه 13 (ويژه سيل) > متن
 
      


آق قلا نيازمند لجن كش
بررسي آخرين وضعيت شهر شمالي سيل زده در گفت وگو با امدادگران و مسئولان

نويسنده: سميرا حسيني

موج اول سيل كه اين روزها همچنان در صدر اخبار ايران است، در اولين روزهاي سال 98 استان گلستان و شهرهايي مثل گميشان و آق قلا را درنورديد. چند روز بعد كه موج ديگري از بارش هاي ويرانگر استان هاي لرستان و در ادامه خوزستان را هدف گرفت، به دليل حجم بالاي تخريب ها توجه افكار عمومي و رسانه ها را به اين سو كشاند و اخبار آق قلا هر روز كم رنگ تر از روز قبل شد. هرچند اين روز ها تمركز روي بخش هاي جنوبي كشور است، بااين حال شهرهاي سيل زده شمال مانند آق قلا همچنان گرفتار تبعات مخرب سيل هستند. بيش از 25 روز از سيل در آق قلا مي گذرد، جلوي ورود آب به اين شهر گرفته شده است و آب در بسياري از مناطق آن فروكش كرده؛ اما مردم همچنان در ميان گل ولاي زندگي مي كنند و شرايط بهداشتي مناسبي ندارند و اگر مسئولان به آن توجه نكنند، مي تواند بحران جديدي را در اين منطقه ايجاد كند.

ترس از آينده

مريم علي محمدي، دبير جمعيت امام علي در مازندران كه از دوم فروردين در آق قلا حضور دارد و به مردم سيل زده كمك مي كند، دراين باره به «شرق» مي گويد «درحال حاضر از فاز توزيع اقلام گذر كرده ايم، هرچند همچنان افرادي در مناطق حضور دارند و بين خانواده هايي كه ممكن است نياز ويژه داشته باشند، اقلام توزيع مي كنند. الان بهداشت و نشست خانه ها دو مسئله بسيار مهم در اين مناطق هستند كه ما تمركز اصلي خود را روي آنها گذاشته ايم، بسياري از خانه ها در آق قلا و روستاهاي اطراف آن نشست كرده و قابل سكونت نيست. بيشتر مردم از كمپ خارج شده اند، البته مردم از اين اتفاق ناراضي بودند، به دليل اينكه خانه هايشان قابل سكونت نيست، از طرفي هم سياست مسئولان اين بود كه زودتر مردم را به زندگي عادي خود برگردانند. به خانواده هايي كه از كمپ خارج شده اند، چادر داده شده است و برخي روي پشت بام و برخي روي گل و لاي حياط خانه شان چادرها را بنا كرده اند. برخي حتي نمي دانند چادر را بايد كجا بنا كنند. با مردم منطقه كه صحبت مي كرديم از بلاتكليفي بسيار ناراحت هستند. بعضي از آنها مي گفتند هنگامي كه در خانه راه مي روند صدا هايي از ديوار شنيده مي شود و هر لحظه احتمال مي دهند خانه روي سرشان خراب شوند».

اين امدادگر داوطلب ادامه مي دهد «همچنان مسئله بهداشت در اين مناطق بسيار پررنگ است و شرايط را پيچيده تر كرده است. تعدادي مي گفتند چاه هاي فاضلابشان پر شده است و نمي دانند بايد چه كار كنند. در محله هاي آق قلا مسئله فاضلاب ها بسيار مهم است، چون چاه بسياري از خانه ها پر شده است. تعدادي از آنها براي دستشويي و حمام به خانه دوستان و آشنايانشان كه منزلشان كمتر آسيب ديده است مي روند. لجن كش ها در شهر در رفت و آمد هستند و به خارج كردن گل ولاي از منازل كمك مي كنند؛ اما در برخي خانه ها با وجود اينكه لجن كش هم آب آن را خالي كرده بو،د باز هم آب بالا آمد و بايد مدتي از آن بگذرد تا بتوانيم آب اين منازل را خالي كنيم. مسئولان اعلام كردند آهك پاشي ها در مناطق آغاز شده است، من اطلاع دقيقي از آن ندارم اما با توجه به شرايط بايد به آن سرعت بخشيده شود».

به گفته علي محمدي مردم همچنان نگران هستند؛ او دراين باره مي گويد «هنوز هم كه با مردم صحبت مي كنيم، آنها از روز هاي آينده مي ترسند، به دليل اينكه گفته شده بارندگي جديدي از روز هاي يكشنبه و دوشنبه در منطقه آغاز مي شود، تعدادي از مردم دوست ندارند خانه هاي خود را پاك سازي و گل ولاي آن را خارج كنند و به روال عادي برگردند، چون فكر مي كنند بار ديگر سيل زندگي شان را ويران مي كند و اين فشار رواني همچنان روي آنهاست كه ما سعي كرديم با تيم هاي روان شناسي كه با ما كار مي كنند كمي اين بار رواني را كم كنيم. علاوه بر اين در اين مدت گروه هاي شناسايي ما سعي كردند در مناطق دورتر افراد و همچنين زناني را كه شرايط ويژه دارند، شناسايي كنند تا بتوانيم به آنها كمك كنيم».

هدايت آب به بيرون شهر

تخليه آب با پمپ هاي پرقدرت از محله هاي آق قلا به كانال و هدايت آن به بيرون از شهر در حال انجام است و به گفته مسئولان به زودي شاهد رفع كامل آب گرفتگي ناشي از سيل خواهيم بود. «امانگلدي ضمير» فرماندار آق قلا با بيان اينكه 500 خانوار در كمپ هاي موقت هستند، در اين خصوص به «شرق» مي گويد «وضعيت رو به عادي شدن است، چهار روز است كه با سنگربندي و چهار كيلومتر حفر كانال جلوي ورود آب به شهر آق قلا را گرفته ايم و آب موجود در شهر را نيز به بيرون از شهر هدايت كرديم. ما از 16 فروردين شروع به اين كار كرديم كه به دليل شرايط نامساعد توانستيم پس از حدود چهار روز آن را به پايان برسانيم. در حال حاضر آب، برق و گاز در همه محله ها برقرار شده است. از طرف ديگر از طريق پمپ ها و ايجاد حفر كانال كوچك محله به محله مانداب ها را تخليه مي كنيم».

نياز شهر به لجن كش

سيل كه به آق قلا آمد حدود 70، 80 درصد شهر زير آب فرو رفت، در برخي مناطق آب به بالاي دوو نيم متر هم رسيد و قايق جاي ماشين را در اين شهر گرفت. حالا به گفته مسئولان در بيشتر مناطق شهر آب فروكش كرده اما همچنان سطح آب بالاست. «امان دردي كلته» شهردار آق قلا نيز دراين باره به «شرق» مي گويد «حدود 15 تا 20 درصد شهر آق قلا همچنان در آب فرو رفته اما در بيشتر مناطق شهر آب فروكش كرده است. شهروندان كم كم در حال بازگشت به خانه هايشان هستند. ساختمان هايي كه حدود 22 روز زير آب بودند، احتمال ريزش دارند و چندان ايمن نيستند همچنين جابه جايي گل ولايي كه در سطح شهر هست چندان راحت نيست. در حال حاضر بيشترين مشكلي كه با آن روبه رو هستيم جمع آوري گل ولاي و زباله هاست كه براي رفع آن به لجن كش نياز داريم».به گفته او حدود دوهزارو 500 نفر از شهروندان همچنان در كمپ هاي موقت زندگي مي كنند. حدود دو روز است كه كارشناسان براي بررسي ايمني ساختمان ها به محلات آق قلا مي روند و خانه هايي كه احتمال ريزش دارند را بررسي مي كنند. اگر استحكام بناي خانه افرادي كه در كمپ حضور دارند تاييد شود مي توانند به خانه هايشان بازگردند.به گفته شهردار آق قلا آب در برخي مناطق همچنان در سطح بالايي قرار دارد. او دراين باره مي افزايد «شمال شهر آق قلا همچنان زير آب است. برخي مناطق مانند حكيم آباد، كل آباد، ايركا و ايثار همچنان حدود 50 سانتي متر زير آب هستند. ميزان خسارتي كه به شهر وارد شده، در حال بررسي است اما تاكنون ميزان دقيق آن محاسبه نشده است. تقريبا بين 70 تا 80 درصد شهر زير آب بود و ماندگاري آب بسيار زياد بود و احتمال مي رود بسياري از زيرساخت ها در اين مناطق آسيب ديده باشد».

 او با بيان اينكه اميدواريم آق قلا فراموش نشود، گفت: «از همان روز هاي اول نيرو هاي مردمي، نيروهاي انتظامي، آتش نشان ها، نيروهاي شهرداري و هلال احمر از شهر هاي مختلف به آق قلا آمدند و به ما كمك كردند، متاسفانه پس از آق قلا سيل به استان هاي ديگري از كشور آسيب زد و در اين شرايط با توجه به وضعيت سيل در كشور برخي از نيرو ها براي كمك رساني به ديگر استان ها رفتند كه اميدواريم به زودي مشكلات اين استان ها برطرف شود. با وجوداين  همچنان تعدادي از نيرو هاي داوطلب و نيروهاي برخي ارگان هاي دولتي در آق قلا باقي مانده اند و در حال كمك به مردم هستند». يكي ديگر از معضلات اين شهر جابه جايي گل ولاي به بيرون از شهر است. آقاي كلته دراين باره مي افزايد: «سايت زباله در شمال آق قلا وجود داشت كه زباله هاي استان گلستان و مازندران به آن منتقل مي شدند؛ اين راه درحال حاضر بسته شده است اما ظرفيت كافي براي زباله هاي آق قلا را ندارد كه اين مي تواند تهديدي براي سلامتي مردم باشد. اگر هوا آفتابي شود شرايط بدتر خواهد شد. از دو روز پيش تاكنون تعداد زيادي مگس به گند اب هاي موجود يورش آورده اند كه ما انتظار داريم ارگان هاي ذي صلاح در اين زمينه به ما كمك كنند».

خسارت به بخش كشاورزي

سيل ويرانگر در استان گلستان در حالي تخريب و خسارت هاي گسترده به بار آورد كه براساس آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان جهاد كشاورزي اين استان شمالي در سال زراعي 96 - 97 در توليد 15 محصول كشاورزي رتبه هاي اول تا چهارم كشور را كسب كرد.به عنوان مثال اين استان در توليد سويا با 60.3 درصد، خاويار با 56 درصد و دانه روغني كلزا با 34 درصد از توليد كشور، دارنده رتبه اول است. 

گلستان همچنين در توليد گندم و گوشت مرغ هر كدام با 10 درصد، جو با 7.1 درصد و آفتابگردان با 23 درصد از توليد كشور در رتبه دوم، توليد پنبه با 12.6 درصد، توتون با 14.3 درصد، پيله تر ابريشم با 17 درصد از توليد كشور در رتبه سوم، توليد شلتوك (برنج) با 10 درصد، هلو با 7.5 درصد، آلو قطره طلا با 5.8 درصد و خرمالو با 10 درصد از توليد كشور در رتبه چهارم و در توليد زيتون با 4.9 درصد از كل توليد كشور در رتبه ششم قرار دارد. همچنين در سال زراعي 96 - 97، توليدات كشاورزي استان در حوزه هاي دام، زراعت، باغباني، شيلات و آبزيان و جنگل و مرتع به چهارميليون و 983 هزار تن افزايش يافت.اين حجم از توليد محصولات كشاورزي را 214 هزار خانوار بهره بردار بخش كشاورزي گلستان شامل 38 درصد اشتغال خالص استان كه در 667 هزار هكتار زمين زراعي مشغول فعاليت هستند، توليد مي كنند.استان گلستان در مجموع با داشتن 667 هزار هكتار زمين زراعي، 30 هزار هكتار باغ، سه ميليون واحد دامي، 970 واحد مرغداري، 482 هزار هكتار جنگل، 862 هزار هكتار مرتع و دسترسي به 110 كيلومتر ساحل درياي خزر، از قطب هاي مهم كشاورزي ايران است و كشاورزان اين استان پنج درصد كل توليد انواع محصولات كشاورزي كشور را برعهده دارند.با درنظرگرفتن همين حجم از توليد و وابستگي اهالي گلستان به توليدات كشاورزي و دامي مي توان پيش بيني و تحليل كرد كه سيلي كه ابتداي امسال دامن اين استان شمالي را گرفت تا چه اندازه به توليدات كشاورزي و دامي خسارت وارد كرده است و اين مسئله تا چه اندازه زندگي و زيست اجتماعي مردم را تحت تاثير قرار مي دهد.

آق قلا نيازمند لجن كش


 روزنامه شرق، شماره 3402 به تاريخ 25/1/98، صفحه 13 (ويژه سيل)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " سميرا حسيني"

  محتكر نيستم
سميرا حسيني، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  فرار مالياتي به سبك پزشكان / واكنش كاربران شبكه هاي اجتماعي به نبود كارت خوان در مطب ها
سميرا حسيني، شرق 20/5/97
مشاهده متن    
  احتكار 49 ميليون دلاري / گزارش «شرق» درباره افزايش چشمگير واردات برخي داروها و هم زمان كميابي آنها در داروخانه ها
سميرا حسيني، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  زلزله كرمانشاه هنوز قرباني مي گيرد
سميرا حسيني، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
  دلالي با داروي بيماران / گزارش شرق از نبود نظارت بر داروهاي بيمارستاني
سميرا حسيني، شرق 6/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه روش هاي تحليلي و عددي مهندسي معدن
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است