|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/2/25: كتاب سرشت و سرنوشت ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7092
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7060 25/2/98 > صفحه 16 (صفحه آخر) > متن
 
      


قند پارسي 
كتاب سرشت و سرنوشت ايران
به بهانه 25 ارديبهشت، روز بزرگداشت فردوسي و پاسداشت زبان فارسي

نويسنده: كاميار عابدي

در ميان شاعران و نويسندگان پرتوان جهان كم تر شاعر و نويسنده اي يافت مي شود كه همه زندگي خود را بر سر سرودن و تاليف يك كتاب صرف كرده باشد: ذوق انساني اغلب از اينكه سراسر حيات را متمركز بر يك موضوع و كتاب كند، گريزان است.اما شاعر برجسته و حكيم بزرگي به نام ابوالقاسم فردوسي بخش اعظم عمر خود را بر سر سرودن «شاهنامه» گذاشته است. كتابي كه فردوسي پديد آورده، از حد طاقت انسان به معناي متعارفي كه بشر تاكنون شناخته فراتر رفته است.او در كتاب خود كوشيده است تا سرگذشت يك قوم و سرزمين را از ابتدا تا زمان نزديك به خود، بر اساس منابعي كه در اختيارش بوده، به صورتي منظوم و منتظم در دسترس ديگران قرار دهد. نام اين قوم، قوم ايراني است و نام اين سرزمين، سرزمين ايران. او براي اين كار از جهان اسطوره اي به عصر قهرماني و از عصر قهرماني به دوران تاريخي قدم گذاشته است. البته، منابع او در بخش نخست در ميانه حد لازم و كافي در نوسان است و در بخش سوم، نه. اما آن چه اهميت بيشتري دارد اين است كه او در كار خود چنان ظرافت و مهارتي نشان داده كه پس از گذشت بيش از يك هزاره، خواننده كتابش هنوز در روايتي ادبي، اسطوره ها و قهرمانان اين قوم و سرزمين را در ذهن خود به صورتي مجموع و ملموس حس و با آنها زندگي مي كند. روايت فردوسي از زايش و شكل گيري جهان ايراني دلپذير و استوار است: نوع توانايي و كار او در حوزه شعر داستاني به مرحله نبوغ رسيده است.

بااين همه، «شاهنامه» فردوسي در حوزه زبان هم اهميت خاصي دارد.اين كتاب بازآفريني و تثبيت زباني به نام زبان فارسي دري است كه در سده هاي چهارم و پنجم ه.ق، يعني زمانه فردوسي، هنوز دوره جواني خود را از لحاظ ادبيات طي مي كرد.فردوسي با كنش خلاقانه، به فارسي دانان بخشي از طعم و لذت اين زبان را با مجاز و تشبيه و استعاره و كنايه خاص خويش چشانده است.كاربرد سهل و ممتنع زبان در بيان سرگذشت جهان ايراني - كه در مواردي درخور توجه اوجي حماسي پيدا مي كند- به اين كتاب عظيم تشخص مي بخشد. علاوه براين، نبايد از يك ويژگي بسيارعمده «شاهنامه» به غفلت گذشت:اين كتاب علاوه بر اينكه به تعبير محمدعلي اسلامي ندوشن«كتاب سرنوشت ايران است»، بايد كتاب سرشت انسان هم شمرده شود.اهميت آن يك نبايد «من ايراني» ما را از توجه به «من انساني»مان- مشترك با همه جهان- دور كند.داستان هاي مختلفي كه در«شاهنامه» روايت مي شود، از لحاظ تنوع واقعه ها و رابطه هاي انساني واجتماعي و ويژگي روحي شخصيت هاي اصلي و فرعي در جهان ادب و هنر بسيار ممتاز و متمايز است.شايد در ادبيات جهان فقط مجموعه آثار نمايشي ويليام شكسپير درخور مقايسه با آن باشد.

«شاهنامه» كتابي است كه از همان آغاز تاليف، با آنكه به هيچ نيروي رسمي آشكار و پنهاني متكي نبود، به سرعت جاي خود را در ميان ايرانيان و همسايگانشان باز كرد.دامنه اين توجه بتدريج در سده هاي بعد به كشورها، فرهنگ ها و زبان هاي مختلفي در شرق و غرب كشيده شده است. قسمتي از بازتاب هاي دروني و بيروني اين كتاب را مي توان در دو تاليف «سرچشمه هاي فردوسي شناسي»(محمدامين رياحي) و «كتابشناسي فردوسي»(ايرج افشار) يافت.البته، شمار قلمزنان و محققاني كه به «شاهنامه» پرداخته اند، بسيار است و يادكردن از همه آنان در يك نوشته كوتاه، ناممكن.از اين رو، اجازه مي خواهم از ميان همه فرهيختگان درخور احترامي كه در دوره متاخر، يعني دهه هاي1390-1340 در اين زمينه آثاري پديد آورده اند، محض نمونه فقط به پنج نفر اشاره كنم.

1.شاهرخ مسكوب(1384-1304)تحليلگر و جستارنويس ادبي توانمندي كه با گرايشي اسطوره اي و مدرن در چند كتاب خود پيشگامانه به واكاوي داستان ها و بخش ها و موضوع هايي از «شاهنامه» پرداخته است.

2. اسلامي ندوشن(متولد1304)اديب نكته پردازي كه با نگاهي نو، روان شناختي و تاريخي در شناخت«شاهنامه» چندين كتاب خواندني و راهگشا تاليف كرده است.در آثار او جهان نگري ايراني- انساني نمودي خوشايند، سنجيده و تاثيرگذار دارد.

3.جلال خالقي مطلق (متولد 1316)استاد سابق دانشگاه هامبورگ آلمان كه پراهميت ترين تصحيح «شاهنامه» در اين دوره با كوشش علمي و پيگيرانه او فراهم آمده است(البته، وي در كار تصحيح دو دفتر از ياري دو پژوهشگر ادبي: محمود اميد سالار و ابوالفضل خطيبي بهره مند بوده است).

4.ميرجلال الدين كزازي(متولد1327) استاد دانشگاه علامه طباطبايي كه علاوه بر تشريح و تدريس استادانه «شاهنامه» در نوع سخنوري گرم و پرشور خود نيز متاثر از زبان كهن فارسي بويژه زبان فردوسي است.

5. سجاد آيدنلو (متولد1359) استاد دانشگاه پيام نور اروميه كه با تاليف مقاله ها و كتاب هاي متعدد بويژه در حوزه متن پژوهي «شاهنامه»، به عنوان پژوهشگري متخصص، پراطلاع و بسيار زبده در اين رشته شناخته شده است.


*پژوهشگر و منتقد حوزه شعركتاب سرشت و سرنوشت ايران


 روزنامه ايران، شماره 7060 به تاريخ 25/2/98، صفحه 16 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " كاميار عابدي"

  نقد ادبي در بوته نقد! / نقد ادبي در چهل سال گذشته بررسي مي شود
كاميار عابدي*، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  سيمين ِ غزل ِ فارسي / به بهانه پژوهش و تك نگاري درباره سيمين بهبهاني
كاميار عابدي*، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
  روايتي نو از قالبي كهن / هاشم جاويدِ حافظ پژوه در گذشت
كاميار عابدي*، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
  سپهري؛ شاعري براي تمام فصول / اگر عمرش به اين دنيا بود، امسال 90 ساله مي شد
كاميار عابدي*، ايران 3/2/97
مشاهده متن    
  هُش دار كه با درفش نازت نكنند / به مناسبت هفتاد و يك سالگي عمران صلاحي
كاميار عابدي*، ايران 13/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ارتباطي
متن مطالب شماره 97، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است