|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: مذاكره با آمريكا سم است /هيچ ايراني باشعوري دنبال مذاكره نيست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22218
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


مذاكره با آمريكا سم است /هيچ ايراني باشعوري دنبال مذاكره نيست
رهبر انقلاب در جمع كارگزاران نظام مطرح فرمودند


حضرت آيت الله العظمي خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديدار مسئولان و كارگزاران نظام با تاكيد بر ضرورت تقواي مسئولان بويژه در «رسيدگي به امور مردم، رعايت بيت المال و اجتناب از اشرافيت» به بيان وظايف اساسي مسئولان سه قوه براي حل مشكلات اقتصادي و رونق توليد پرداختند و با اشاره به اقدامات خبيثانه آمريكا براي «تغيير محاسبات و تسليم شدن مسئولان» و نيز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست، چرا كه مذاكره با دولت كنوني آمريكا سم مضاعف است، البته جنگي نخواهد شد بلكه برخورد، برخورد اراده هاست و در اين زمينه، اراده ملت ايران و نظام اسلامي قوي تر از دشمن است و به فضل الهي اين بار هم پيروز خواهيم شد.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمينه و بستري براي رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است كه تقوا موجب بصيرت، رستگاري، جلب رحمت و هدايت و ايجاد قدرت تشخيص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هيچ بن بستي وجود نخواهد داشت.

حضرت آيت الله خامنه اي جنبه ديگر تقوا از منظر قرآن كريم را «تقواي از غير خدا» برشمردند و افزودند: معناي تقواي از غير خدا اين است كه از هيچ قدرتي غير از خدا نترسيم و زندگي و آينده خود را وابسته و به دست آنها ندانيم.

ايشان با يادآوري كلامي حكمت آميز از امام راحل مبني بر لزوم پرهيز از شهوات معنوي در ماه رمضان بويژه قدرت طلبي، خطاب به مسئولان تاكيد كردند: گفتار، رفتار و تصميم هاي ما مسئولان در سرنوشت مردم موثر است، بنابراين مسئولان بيش از همه به تقوا نياز دارند، چرا كه با بي تقوايي آنها، حقوق مردم به طرز جبران ناپذيري پايمال خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي، «تقوا و امانتداري» را جزو مهمترين شاخص ها در سپردن امور و مسئوليت ها دانستند و با تاكيد بر لزوم مراقبت مسئولان در رعايت بيت المال، خويشتنداري در برابر طغيان نفس و پرهيز جدي از مال اندوزي و ميل به اشرافيت، گفتند: سلوك پيغمبر اكرم(ص) و اميرالمومنين(ع) كاملا بر خلاف دنياطلباني بود كه به دنبال كسب قدرت براي رسيدن به شهوات نفساني و مال و ثروت هستند و در جمهوري اسلامي نيز مسئولان موظفند با تمسك به سيره آن بزرگواران، از اسراف و زندگي اشرافي و تجملاتي پرهيز كنند.

رهبر انقلاب اسلامي سخنان خود را با ورود به مباحث و مسائل اقتصادي كشور ادامه دادند و با اشاره به سخنان رئيس جمهور مبني بر لزوم جدي تر شدن مديريت ها و برنامه ريزي ها، گفتند: سخنان آقاي رئيس جمهور، سخنان درستي است كه بايد انجام شود و انجام دادن آن هم به دست خود مسئولان و دولت است و راه هم در اين زمينه باز است.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي مهمترين مسئله كشور را در شرايط كنوني «مسئله اقتصاد و مشكلات معيشتي و فشار بر مردم به ويژه طبقات ضعيف و متوسط» دانستند و افزودند: مشكلات اقتصادي و نداشتن برنامه اقتصادي علاوه بر اينكه به اعتبار هر كشوري لطمه وارد مي كند، به دليل آنكه مردم و طبقات ضعيف تحت فشار قرار مي گيرند، زمينه ساز طمع دشمن نيز مي شود.

ايشان با تاكيد بر اينكه حل مسائل و مشكلات اقتصادي بايد به طور جدي در دستور كار مسئولان قرار گيرد، خاطرنشان كردند: در زمينه مسائل اقتصادي موانع وجود دارد ولي هيچ بن بستي وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: مسائل و مشكلات اقتصادي باعث شده است كه دشمنان ما و در راس آن آمريكا به زعم خود تصور كنند، با تحريم هاي بي سابقه مي توانند به ايران ضربه بزنند در حالي كه فلز جمهوري اسلامي به همت مردم و مسئولان مستحكم است.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي با تاكيد بر اينكه اقتصاد كشور از زيرساخت ها و ظرفيت هاي خوبي برخوردار است، گفتند: اقتصاد كشور از چند بيماري مزمن رنج مي برد كه اگر در شرايط تحريمي فعلي بتوان اين بيماري ها را برطرف كرد، اقتصاد ايران حركت جهشي خواهد كرد.

ايشان «وابستگي به نفت و خام فروشي»، «مداخلات غير لازم دستگاه هاي حكومتي در مسائل اقتصادي و عدم اجراي مناسب سياست هاي اصل 44» و «تخريب فضاي كسب و كار و قوانين

دست و پا گير» را از جمله بيماري هاي مزمن اقتصاد كشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاري بودجه كه قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنين اصلاح نظام بانكي از ديگر كارهاي مهم و اساسي است كه بايد انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: تحقق اين امور زيربنايي و ساختاري نيازمند مديريت شجاعانه، اميدوارانه، جهادي، همراه با اشراف ميداني بر مشكلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطي نكردن اقتصاد به مسائل خارج از اختيار خودمان است. حضرت آيت الله العظمي خامنه اي افزودند: متاسفانه در سال هاي اخير به طور مكرر، اقتصاد كشور به تصميم هاي ديگران گره زده شد و بسياري از كارها به تصميم هاي آمريكا يا اروپا موكول شد و در نتيجه سرمايه گذار و فعال اقتصادي نيز كارهاي خود را موكول به اين امور كرد.

ايشان يكي از راه هاي حل مشكلات اقتصادي را استفاده از ظرفيت وسيع مردمي كشور دانستند و با تاكيد بر اينكه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخش هاي گوناگون اقتصادي بسيار ضروري است، افزودند: بايد با قاچاق، دلالي ها، خريدهاي خيانتكارانه ارزاق عمومي و احتكار، بدون هراس از جنجال ها، برخورد قاطع شود و همه بايد از دولت در اين عرصه حمايت كنند.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در بيان چند كار و وظيفه اساسي كه بايد به عنوان تفكري عام مورد توجه و عمل سه قوه قرار گيرد، «رونق توليد» را كليد حل بسياري از مشكلات خواندند و افزودند: در سايه عزم جهادي و به كارگيري جوانان متخصص، موانع رونق توليد قابل رفع است كه اگر اين هدف محقق شود، مسائلي نظير اشتغال، كاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبي خواهد گرفت.

ايشان «اعتماد به جوانان» را راه حل اصلي برشمردند و خاطرنشان كردند: هر جا به نسل جوان اعتماد كرديم و حداقل امكانات را در اختيارش گذاشتيم، پيش رفتيم.

رهبر انقلاب توليدات تحسين برانگيز نظامي از جمله موشك هاي نقطه زن بالستيك و كروز با برد 2 هزار كيلومتر را نتيجه اعتماد به جوانان مومن، با انگيزه و خستگي ناپذير خواندند و افزودند: در بحث غني سازي 20 درصدي اورانيوم و تامين نيازهاي پزشكي هسته اي نيز وقتي كار را به جوانان محول كرديم، در ميان ناباوري بسياري، كار به اين مهمي را به سرانجام رساندند، ضمن اينكه مشكل ترين بخش غني سازي، رسيدن به 20 درصد است و مراحل بعدي، آسانتر از اين مرحله است.

ايشان پرسيدند: آيا اينگونه جوانان نمي توانند مشكلات صنايع را حل كنند و با يافتن حلقه هاي مفقوده بخش هاي مختلف، كارها را به سامان برسانند؟

رهبر انقلاب با ابراز تلخ كامي از شنيدن خبر تعطيلي برخي واحدهاي توليدي يا كشاورزي، وزارت صنايع را به تهيه فهرست موارد مورد نياز واحدهاي توليدي (اعم از ماشين آلات، قطعات و مواد اوليه) و ارائه فراخوان براي رفع اين نيازها توصيه موكد و خاطرنشان كردند: بسياري از اين موارد در داخل كشور قابل تامين است. حضرت آيت الله العظمي خامنه اي دومين كار و وظيفه اساسي دولت و ديگر قوا را «تلاش برنامه ريزي شده و بي وقفه براي خودكفايي بويژه در زمينه كشاورزي» برشمردند و افزودند: متاسفانه در مقطعي با اين حرف كه خريد محصولات از بيرون ارزان تر تمام مي شود و توليد در داخل صرفه اقتصادي ندارد، روند خودكفايي دچار ضربه شد.

ايشان افزودند: البته ممكن است خريد برخي محصولات از جمله گندم از خارج به صرفه باشد، اما اگر جلوي واردات اين محصول مهم را گرفتند چه كار خواهيم كرد؟ بنابراين بايد با تلاش بيشتر به راه عاقلانه خودكفايي ادامه دهيم.

رهبر انقلاب خودكفايي در زمينه بنزين را مهم برشمردند و افزودند: پالايشگاه ستاره خليج فارس كه به همت سپاه احداث و راه اندازي شد، حدود يك سوم مصرف مسرفانه كنوني بنزين را تامين مي كند كه بسيار مهم است.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در جمع بندي اين محور تاكيد كردند: اقتدار و آبروي كشور در «خودكفايي» است و بايد نيازهاي مهم كشور را خودمان توليد و تامين كنيم.

«سهولت كسب و كار» سومين مسئله اي بود كه رهبر انقلاب به عنوان دستور كار عمومي قوا مطرح كردند و افزودند: «مقررات و قوانين بسيار و گاه متناقض» عملا مانع رونق فضاي كسب و كار شده است كه بايد خيلي جدي اين مشكل دست و پا گير را برطرف كرد.

رهبر انقلاب بخش كشاورزي را داراي اولويت خواندند و افزودند: اين بخش، هم از جهت تامين مواد غذايي و هم از جهت سهم اشتغال، بسيار مهم است و بايد با احداث صنايع تبديلي در روستاها و برطرف كردن مشكل فروش محصولات كشاورزي روستاييان، به آن توجه كامل كرد چرا كه در پيشرفت و قدرت كشور بسيار موثر خواهد بود.

رهبر انقلاب نيروي انساني كارآمد، جوان، پرانگيزه و خستگي ناپذير را ثروتي عظيم و بي نظير دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقيقاتي در داخل و خارج از دانشگاه ها وجود دارند كه مي توانند با ايده ها و فكرهاي خوب و راهگشا، چرخه كارها در بخش صنايع و معادن و ديگر بخش ها را روان سازي و مسائل زمين مانده را راه اندازي كنند.

ايشان فرصت جبران خسارات سيل را فرصت خوبي براي رونق بخش هاي مختلف توليد خواندند و تاكيد كردند: بايد اعتبارات جبراني مناطق سيل زده را به گونه اي برنامه ريزي و هدايت كرد كه به رونق كارخانه ها بينجامد.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي مسكن سازي را از جمله رشته هاي كارآفرين خواندند و گفتند: از جمله غفلت هاي چند سال اخير، بي توجهي به موضوع مسكن سازي بوده است.

ايشان افزودند: بايد از فرصت ترميم يا ساخت مسكن براي هموطنان سيل زده استفاده كرد و با كمك دستگاه هاي مختلف و بخش خصوصي حركت عظيم اشتغال زا و توليد آفرين در بخش مسكن را بوجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان به موضوع تلاش ها و اقدامات ضدايراني آمريكا پرداختند و خاطرنشان كردند: در مواجهه با دشمن دو راه بيشتر وجود ندارد يا عقب نشيني ما و پيشروي متقابل آنها و يا مقاومت و ايستادگي كه تجربه ما در جمهوري اسلامي نشان مي دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت كرديم، جواب گرفتيم.

ايشان مقاومت در عرصه اقتصادي را متفاوت از مقاومت در عرصه نظامي دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه اقتصادي به معناي مستحكم كردن ساخت اقتصادي كشور است كه لازمه آن هم برخورد جدي با مسائل و پيگيري امور است.

رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه براي اصلاح امور نبايد چشم به خارج دوخت، خاطرنشان كردند: چشم دوختن به بيگانه موجب ضربه به كشور مي شود كه نمونه آن را در برخورد اروپايي ها در قضيه برجام مي بينيم.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي افزودند: ما با اروپايي ها، مشكل و دعوايي نداشتيم اما آنها به هيچ يك از تعهدات خود عمل نكردند و نمي كنند و در عين حال مدام ادعا مي كنند كه ما به برجام پايبند هستيم.

ايشان با تاكيد بر اينكه علاوه بر دولت، مردم نيز بايد براي حل مسائل اقتصادي، نقش آفريني كنند، گفتند: مردم با خريد محصولات داخلي و استمرار حمايت از كالاي ايراني، پرهيز از اسراف، توجه نكردن به شايعات در فضاي مجازي و زياده روي نكردن در خريد، مي توانند به رونق توليد كمك كنند.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در ادامه سخنان خود، در تبيين طراحي آمريكايي ها در شرايط فعلي گفتند: آنها تمام تلاش خود را به كار گرفته اند تا با فشارهاي شديد اقتصادي، اولا نظام محاسباتي مسئولان را به گونه اي تغيير دهند تا آنان مجبور به تسليم شوند و ثانيا مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ايشان با تاكيد بر اينكه طراحي و محاسبه آمريكا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتيجه هم نخواهند رسيد، افزودند: آمريكايي ها اين بار نيز قطعا شكست خواهند خورد و در اين موضوع ترديدي نيست.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: سردمداران آمريكا به دليل بغض و كينه اي كه به جمهوري اسلامي ايران دارند، كور شده اند و نمي توانند درست محاسبه كنند.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي با اشاره به مخالفت بسياري از صاحبنظران در آمريكا با شيوه برخورد با ايران و گروه هاي مقاومت گفتند: مسئولان كنوني آمريكا واقعا درك درستي نسبت به مسائل گوناگون و همچنين جمهوري اسلامي ندارند.

ايشان با تاكيد بر اينكه هيچكس نبايد از هيبت ظاهري، تشرها و هياهوهاي آمريكا بترسد، افزودند: ابرقدرت ها معمولا كار خود را با تشر و هياهو پيش مي برند و هرگونه جا زدن در مقابل اين تهديدها خطا است.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: علاوه بر آمريكا، از ثروت قارون هاي منطقه خليج فارس نيز نبايد ترسيد زيرا هيچ غلطي نمي توانند بكنند.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي خاطرنشان كردند: آمريكا در سال 1357 و قبل از پيروزي انقلاب اسلامي بسيار قدرتمندتر از شرايط فعلي بود و كارتر رئيس جمهور آن زمان، هم عقل و هم قدرت بيشتري از رئيس جمهور كنوني آمريكا داشت و محمدرضا پهلوي نيز به عنوان مامور آنها بر همه امور مسلط و كاملا تابع بود اما ملت ايران توانست با دست خالي همان آمريكا را شكست دهد، ضمن آنكه جوان هاي انقلابي امروز كمتر از سال 57 نيستند و عمق انديشه انقلابي آنها نيز بيشتر است.

ايشان با تاكيد بر اينكه دشمني آمريكا با جمهوري اسلامي بيشتر نشده بلكه نسبت به چهل سال گذشته، آشكارتر و صريح تر شده است افزودند: بايد بدانيم، كسي كه با صداي بلند تهديد مي كند، قدرت و توانايي او به اندازه آن صداي بلند نيست.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: دولت فعلي آمريكا علاوه بر دشمني صريح تر با نظام اسلامي بيش از هر دولت ديگر اين كشور، در خدمت مصالح رژيم صهيونيستي است و به عبارتي بسياري از سياست هاي آمريكا در دست صهيونيستها است.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي با اشاره به ادعا و جنجال مقامات فعلي آمريكا از جمله رئيس جمهور اين كشور مبني بر اينكه سياست هاي ما موجب تغيير در ايران شده است، گفتند: بله، تغيير در ايران ايجاد شده اما اين تغيير به اين صورت بوده است كه نفرت مردم از آمريكا، ده برابر شده است.

ايشان «دست نيافتني تر شدن منافع جمهوري اسلامي»، «افزايش همت جوانان» و «افزايش آمادگي نيروهاي نظامي و امنيتي» را از ديگر تغييرات در ايران برشمردند و تاكيد كردند: سخنان مقامات آمريكايي نشانگر ميزان دوري آنها از واقعيات و محاسبات اشتباه و غلط آنها است.

رهبر انقلاب اسلامي سخنان مقام هاي آمريكايي درباره ايران را نشان دهنده حماقت بالاي آنها دانستند و افزودند: رئيس جمهور آمريكا مي گويد از وقتي كه من آمده ام، هر جمعه در ايران راهپيمايي عليه نظام برگزار مي شود بايد به اين فرد گفت، اولا روز جمعه نيست بلكه شنبه است و ثانيا تهران نيست بلكه پاريس است.

رهبر انقلاب با اشاره به مشكلات دروني و بزرگ آمريكا در زمينه هاي اجتماعي و اقتصادي افزودند: اين نكته البته غالبا مورد توجه قرار نمي گيرد اما مشكلات مهم اجتماعي و تناقض و آشفتگي در دولت آمريكا، واقعيتي است كه وضع ضعيف دشمن را نشان مي دهد.

ايشان با استناد به گزارش هاي رسمي مراكز دولتي آمريكا، «وجود 41 ميليون آمريكايي دچار گرسنگي و ناامني غذايي»، «نامشروع بودن چهل درصد نوزادان»، «وجود 2 ميليون و 200 هزار زنداني (كه بالاترين ميزان جهاني به نسبت جمعيت است)»، «بيشترين آمار مصرف مواد مخدر» و «وقوع 31 درصد تيراندازي هاي جمعي دنيا در آمريكا» را از جمله واقعيات اين كشور خواندند و افزودند: برخي ها، آمريكا را خيلي بزرگ و پرهيبت و خطرناك جلوه ندهند البته نبايد از دشمني دشمن غفلت بشود اما حقيقت آن است كه آمريكا گرفتار مشكلات مختلف است.

ايشان افزودند: علاوه بر اين گرفتاري هاي دروني، سياست هاي غلط آمريكا از لحاظ سياسي و امنيتي عموما به ضرر اين كشور تمام شده و در منطقه ما، اروپا و مواجهه با برخي قدرت هاي آسيايي، آنها را دچار مشكلات بيشتر كرده است، ضمن اينكه روند هزينه هاي 7 هزار ميليارد دلاري و بي نتيجه آنها در منطقه، همچنان ادامه دارد اگرچه دستشان در كيسه سعودي ها نيز هست.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي با اشاره به هشدار برخي صاحبنظران آمريكايي مبني بر اينكه فشار بر جمهوري اسلامي به جهش اقتصادي ايران منجر خواهد شد، گفتند: آمريكا در مواجهه با ملت ايران و استحكام روزافزون نظام اسلامي قطعا شكست خواهد خورد.

ايشان با اشاره به برخي كه مي گويند مذاكره با آمريكا چه عيبي دارد، تاكيد كردند: مذاكره با آمريكا تا وقتي به تعبير حضرت امام آدم نشده سم است ضمن اينكه مذاكره با دولت فعلي اين كشور سم مضاعف است.

رهبر انقلاب در تبيين اين واقعيت افزودند: معناي حقيقي مذاكره، معامله و بده بستان است و آنها دقيقا در اين معامله، دنبال نقاط قوت ايران هستند.

ايشان افزودند: مي گويند بياييد درباره موشك مذاكره كنيم، معناي حقيقي اين حرف اين است كه شما بايد برد و دقت موشك هايتان را كم كنيد تا اگر روزي شما را هدف قرار داديم، نتوانيد جواب بدهيد. اما بديهي است كه كسي در ايران اين حرف را نمي پذيرد؛ بنابراين همين سر و صداها ادامه خواهد يافت.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي تاكيد كردند: اين مسئله بحث دين و انقلاب نيست، بلكه هيچ ايراني غيرتمند و با شعوري حاضر نيست با طرفي كه مي خواهد نقاط قوت كشور را از دست او درآورد، معامله كند.

ايشان در مثال ديگري در زمينه اهداف واقعي دشمن در بحث مذاكره افزودند: عمق راهبردي سياسي و امنيتي براي هر كشوري مسئله اي حياتي است، براي ما نيز عمق راهبردي در منطقه خيلي مهم است، آنها از اين مسئله ناراحتند و مي خواهند بر سر عمق راهبردي بسيار خوب ايران با آنها معامله كنيم؛ آيا كسي مي پذيرد؟

رهبر انقلاب تاكيد كردند: براساس اين واقعيات اصل مذاكره با آمريكا حتي با كسي كه آدم حسابي باشد غلط است و مذاكره با اينها كه به هيچ چيز از جمله اخلاق و قانون و عرف بين المللي پايبند نيستند، مسخره است و مطلقا معنا ندارد.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي افزودند: البته در عقلاي ما كسي دنبال مذاكره نيست، مردم هم كه دنبال مذاكره نيستند، فقط برخي گوشه كنار حرفي مي زنند.

رهبر انقلاب با اشاره به نامه هاي رئيس جمهور قبلي آمريكا به ايشان افزودند: اوباما كه ظاهرش خيلي اتو كشيده تر از اينها بود يك نامه فدايت شوم براي ما نوشت و بنده بعد از مدتي جوابي به او دادم، بلافاصله نامه دوم را نوشت، مي خواستم جواب بدهم كه فتنه 88 پيش آمد و او با فراموش كردن همه آن حرف ها و ابراز ارادت ها، با خوشحالي به حمايت و دفاع از فتنه و فتنه گرها شتافت.

رهبر انقلاب با اشاره به اينكه آمريكا مجبور به عقب نشيني در مقابل مقاومت ملت ايران خواهد شد افزودند: بحث مقاومت، بحث برخورد نظامي نيست و اينكه برخي در روزنامه يا فضاي مجازي مسئله جنگ را مطرح مي كنند، حرف بيخود و غلطي است.

ايشان تاكيد كردند: بنا نيست جنگي انجام بگيرد و انجام هم نخواهد گرفت، چرا كه ما ابتدا به ساكن هيچگاه دنبال جنگ نيستيم و آنها هم مي دانند كه جنگ به صرفه شان نيست.

رهبر انقلاب در پايان سخنانشان خاطرنشان كردند: رويارويي كنوني، برخورد اراده هاست و چون ما اراده اي قوي تر داريم و به خدا توكل مي كنيم، ان شاءالله آينده خوبي در انتظار ملت است.

ايشان تاكيد كردند: جمهوري اسلامي ايران به فضل الهي، در پرتو ايستادگي، هوشياري و اراده ملت و مديريت ها و تدابير جديدي كه رئيس جمهور محترم اشاره كردند پيروز اين ميدان خواهد بود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي روحاني رئيس جمهور گفت: سال 97 سال سختي براي مردم كشورمان بويژه از لحاظ فشار بر معيشت و زندگي مردم و كاهش درآمدهاي دولت بود.

رئيس جمهور به افتتاح طرح هاي بزرگ در سال هاي گذشته از جمله افتتاح 15 فاز پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: در اين مدت بزرگترين پالايشگاه ميعانات گازي كه در خاورميانه بي نظير است، افتتاح شد كه موجب توليد دو برابري و خودكفايي در توليد بنزين شد.

آقاي روحاني از افتتاح بزرگترين طرح هاي مربوط به ارتباطات، راه و راه آهن و همچنين اتصال چهار استان به راه آهن سراسري خبر داد و با يادآوري بهبود تراز تجاري محصولات كشاورزي به بارش باران هاي بي سابقه اخير اشاره كرد و گفت: علاوه بر افزايش خريد تضميني گندم، افزايش توليد دانه هاي روغني و خودكفايي در توليد گندم، در زمينه كشت گلخانه اي از 8 هزار و 800 هكتار به 15 هزار هكتار رسيده ايم و در آينده به 20 هزار هكتار خواهيم رسيد.

آقاي روحاني به افزايش سه تا پنج برابري پرداختي مستمري بگيران كميته امداد و بهزيستي اشاره كرد و افزود: در زلزله كرمانشاه در مدت 14 ماه، سه و نيم ميليون متر مربع ساختمان سازي شده كه اين كاري بسيار بزرگ است.

رئيس جمهور با تاكيد بر نياز به وحدت و اتحاد در كشورگفت:كاري كه ملت و مسئولان در ماجراي سيل انجام دادند بي نظير بود و به وحدتي شبيه آنچه كه در ماجراي سيل شاهد بوديم نياز داريم چرا كه آن اتحاد توانست يك تهديد را به يك فرصت بزرگ تبديل كند.

آقاي روحاني با بيان اينكه مردم در فشار هستند و بايد به معيشت آنان توجه ويژه كرد، افزود: اگر بتوانيم در كالاهاي وارداتي نظارت بيشتري كنيم مي توانيم مشكلات مردم را در زمينه معيشت كمتر و بر تحريم غلبه كنيم. رئيس جمهور با بيان اينكه با متحد بودن مي توانيم از معضلات عبور كنيم، معيار دوستي در درون نظام را اعتقاد و التزام به قانون اساسي برشمرد و افزود: اگر هر كسي به قانون اساسي پايبند باشد و همه ظرفيت هاي قانون اساسي بكار گرفته شود مي توانيم از مشكلات عبور كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به تصميم آمريكا براي متوقف كردن صادرات نفت ايران و اخلال در صادرات غيرنفتي، و فشار رواني و تبليغي، افزود: با ايثار و وحدت مردم و با سازماندهي، برنامه ريزي، مديريت بهتر و هماهنگي بيشتر و تمركز در اداره كشور مي توانيم از اين معضلات عبور كنيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه اداره كشور بدون تغيير در ساختار بودجه و اقتصاد امكانپذير نيست گفت: اين كار تنها در اختيار دولت نيست، بايد اختيارات متمركز و درك مجلس و دولت از شرايط كشور و منطقه و جهان يكسان شود.

آقاي روحاني با اشاره به اينكه مي توانيم به جاي درآمد نفتي درآمد غيرنفتي را جايگزين كنيم، گفت: آمريكايي ها با محاسبات اشتباه و غلط فكر مي كردند ظرف چند ماه مي توانند ملت بزرگ ايران را به زانو در آورند و تاريخ هايي را براي اين موضوع تعيين كردند اما ملت ايران با استقامت، ايستادگي و مقاومت روزها و ساعات زريني را در تاريخ جمهوري اسلامي ايران خلق كرد.

وي با بيان اينكه ملت، رهبري، دولت و مجلس موجب ناكامي دشمن شدند ادامه داد: امروز هم دشمن در پي زور و تزوير است، صبح ناوگانش را مي فرستد و شب شماره تلفن مي دهد. البته ما شماره تلفن هاي زيادي از آنها داريم و هر تاريخي كه آنها در آن روز جنايتي عليه ملت ايران انجام داده اند شماره تلفن واقعي آنهاست.

رئيس جمهور ادامه داد: اختلاف ما و شما در ظلم و تجاوز نسبت به ملت ها و ملت ايران است، توبه كنيد و برگرديد، راه باز است شايد مردم ايران از ظلم و جنايت تاريخي شما بگذرند.

آقاي روحاني با بيان اينكه دنيا به بردباري ملت ايران پي برده است، افزود: بعد از تخلف آمريكا از توافق هسته اي به دوستانمان و اتحاديه اروپا كه هر دو از ما مهلت خواسته بودند تا به وظايفشان عمل كنند به اندازه كافي فرصت داديم.

رئيس جمهور با بيان اينكه امروز بايد از مسير حقوقي استفاده كنيم و اين را دولت و شوراي عالي امنيت و نظام با رهنمود رهبري آغاز كرده، گفت: اين مسيري است كه اقدام و اعلام كرديم.

وي افزود: برخي به اشتباه مي گويند كه 60 روز مهلت داديم تا 60 روز ديگر عمل كنند در حالي كه ما از روز 18 ارديبهشت عمل كرديم و 2 تعهد را كنار گذاشتيم و 2 تعهد ديگر را نيز بعد از 60 روز كنار خواهيم گذاشت.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه با مشاركت مردم، مدارا با يكديگر و مقاومت مي توانيم به پيروزي برسيم، گفت: امروز در يك آزمايش بزرگ الهي قرار گرفته ايم و بي ترديد با ايستادگي و مقاومت از اين مرحله عبور خواهيم كرد.

مذاكره با آمريكا سم است /هيچ ايراني باشعوري دنبال مذاكره نيست


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 72 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرباز
متن مطالب شماره 264، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است