|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: رد پاي چپ هاي آمريكايي از اغتشاش در نيشكر هفت تپه تا تجمع ضد حجاب
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22217
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


رد پاي چپ هاي آمريكايي از اغتشاش در نيشكر هفت تپه تا تجمع ضد حجابتحركات اخير ضد ديني برخي جريانات مدعي چپ گرايي در دانشگاه كه با سكوت مسئولان وزارت علوم همراه است، پرسش هايي را درباره ماهيت و اهداف اين جريانات مشكوك پيش مي كشد.

سرويس سياسي: فعاليت هاي جنبش دانشجويي در فضاي دانشگاهي كشورمان كه سابقه اي ديرين و طولاني دارد هرازگاهي بنا به شرايط سياسي- اجتماعي و يا با نزديك شدن به حوادث و رويدادهاي سياسي، رنگ و بويي ديگر مي گيرد؛ گاهي دانشجويان در حمايت از حقوق مسلم هسته اي اين مرز و بوم در نطنز و فردو ديوار انساني تشكيل مي دهند و گاهي هم با حضور جهادي در مناطق سيل زده در صحنه هاي اجتماعي نقش آفريني مي كنند. البته و متاسفانه گاهي هم عده اي دانشجو ناخواسته و يا نادانسته در دام دشمنان و يا احزاب و جريانات سياسي داخلي قرار گرفته و دست به اعتراض و اعتصاب مي زدند.

ظهر روز دوشنبه، دانشگاه تهران فضايي پرالتهاب و ناآرام را تجربه كرد. جمعي از دانشجويان (كه البته اغلب آنها دانشجو نما بودند) با ادعاي مخالفت با اجراي قانون حجاب در فضاي علمي دانشگاه دست به اغتشاش و التهاب زدند. البته دانشجويان انقلابي نيز در برابر اين حرمت شكني آنان در ماه مبارك رمضان ساكت ننشستند و با خواندن اذان جمعي و شعارهاي ضدآمريكايي، خواستار بيرون رفتن دانشجونماها و برخورد مسئولان با هنجارشكنان شدند. همچنين روز گذشته، جمعي از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي، با برگزاري تجمعي در اين دانشگاه خواستار مقابله با عوامل اغتشاش سازمان يافته شدند.

اكنون و فارغ از حواشي ادامه دار التهابات ديروز دانشگاه تهران، جنس شعارها و تيپ تحركات اعتراضي در اين ماجرا، ضرورت تبارشناسي اين حرمت شكني و بررسي ابعاد و پشت پرده آن را دوچندان مي كند.

عدم فضاي امنيتي و نظارتي در دانشگاه تهران

قبل از هر چيز ذكر اين نكته ضروري است كه دانشگاه تهران در مقايسه با ساير دانشگاه ها كه ضوابط معين و قانونمندتري را براي مسائل فرهنگي و انضباطي تعريف مي كنند، در اين رابطه و به ويژه در مورد پوشش، استعمال دخانيات و يا در كنترل و ورود افراد به دانشگاه، به حدي بدون دستورالعمل و بدون ضوابط قانوني بوده است كه در آغاز سال تحصيلي (مهرماه 97)، حدود 118 نفر از اساتيد دانشگاه تهران در نامه اي به محمود نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه، نسبت به شيوع بدحجابي، مصرف سيگار و دخانيات و عدم رعايت احكام اسلامي در اين دانشگاه اعتراض مي كنند!

اكنون پس از گذشت چند ماه از اعتراض اساتيد، چندهفته اي مي شود كه دانشگاه تهران آن هم به بهانه ماه مبارك رمضان، برنامه ريزي جديدي را آغاز كرده است؛ البته آن طور كه مجيد سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران گفته است: «هرساله به مناسبت ماه مبارك رمضان و با هدف حفظ حرمت اين ماه و براساس مطالبه بخش عظيمي از دانشجويان، اعضاي هيئت علمي و كاركنان دانشگاه سعي مي شود به گونه اي برنامه ريزي شود كه مظاهر روزه خواري در سطح دانشگاه ديده نشود.»

جالب توجه آنكه معاون فرهنگي دانشگاه تهران هم بر اين نكته صحه گذاشته و گفته است: «هيچ آئين نامه و يا بخشنامه جديدي در حوزه برخورد با نوع پوشش و يا روزه خواري در سال جاري به دانشگاه اعلام نشده است و دانشگاه ها كماكان براساس مصوبات قبلي آموزش عالي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي انجام وظيفه مي كنند.»

شايد از همين رو بود كه نصرالله پژمان فر، نماينده مردم مشهد در مجلس روز گذشته در گفت وگو با فارس با بيان اينكه «مسئولان دانشگاه تهران در بي حرمتي به ارزش هاي اسلامي مقصر هستند» گفت: «بايد با كساني كه اين پرده دري را انجام دادند برخورد قاطع و جدي صورت گيرد ضمن اينكه بايد در ارتباط با اين مسائل شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه مدتي است تعطيل است تشكيل جلسه دهد و به اين مشكل رسيدگي كند.»

دانشگاه هاروارد: پوشش شلوار جين در همه انواع آن در محوطه دانشگاه ممنوع است

واقعيت امر اين است كه هر دانشگاهي براي حفظ آرامش فضاي دانشجويان جهت كسب تحصيل و دانش، قوانين و قواعدي را براساس سيستم آموزشي كشور خود تدوين مي كند.

خبرگزاري تسنيم درخصوص «قوانين انضباطي دانشگاه هاي معتبر جهان» گزارشي را منتشر كرده و نوشته كه «پوشش نامتعارف در دانشگاه هاي معتبر دنيا چه مجازاتي دارد؟» گزارشي از خط و مشي و ضوابط مراكز علمي و آكادميك كشورهاي انگليس و آمريكا از دانشگاه هاي آكسفورد، بريستول، آلورنيا تا دانشگاه هاي تگزاس و هاروارد كه با خواندن آن متوجه خواهيد شد داعيه داران آزادي و حقوق بشر، چقدر با رويكردي كاملا قانوني و شديد به وضع قوانين پرداخته اند.

مثلا در قوانين انضباط دانشگاه تگزاس آمده: «استفاده از زيورآلات ناخن و ناخن مصنوعي ممنوع است» يا آنكه «طول دامن نبايد از 3 اينچ بالاي زانو كوتاه تر بوده و نبايد بيش ازحد تنگ باشد/ پاشنه كفش نبايد از سه اينچ بلندتر باشند» در قوانين انضباطي دانشگاه آكسفورد هم آمده است: «مو بايد رنگ طبيعي داشته باشد، همچنين خال كوبي مجاز نيست» يا «لباس زنان نبايد پشت باز يا بدون آستين، تنگ و بالاي زانو باشد.».

مورد جالب تر آنكه در قوانين دانشگاه هاروارد آمده است: «پوشش شلوار جين در همه انواع آن در محوطه دانشگاه ممنوع است.»

و اين موارد در حالي است كه خيلي از دانشجويان ما نمي دانند در مقايسه با دانشگاه هاي برجسته آمريكا و انگلستان، دانشگاه هاي ايران درخصوص قوانين انضباطي آزادانه تر رفتار مي كنند.

«شيطنت سياسي» با تابلوي اعتراض اجتماعي به حجاب

گزارش هاي خبري حاكي از آن است گرچه ناآرامي هاي اخير دانشگاه تهران در پي فراخوان دانشجويان دانشكده هنر بوده اما دانشجوياني كه خود را منتسب به طيف موسوم به چپ! مي دانند و با دست نوشته هاي قرمزرنگ (نماد اعتراضي چپ ماركسيستي) خواستار عدم اجراي هرگونه قانون درخصوص وضعيت پوشش در دانشگاه شده اند، در ابتدا با توزيع شب نامه و بيانيه، مسائل صنفي و دانشجويي را بهانه قرار داده ولي درنهايت درصدد شيطنت سياسي بوده اند.

درواقع مسئله آنها به هيچ وجه حجاب نبوده بلكه انگيزه آنها صرفا ايجاد غائله، فتنه گري و بهره برداري سياسي بوده است چه آنكه توجه به نكات زير گواه بر ادعاست:

1- بنا به اظهارات فعالين دانشجويي و گزارش هاي خبري مربوطه، فضاي دانشگاه تهران حداقل در طول حدود 5 سال رياست نيلي احمدآبادي كه نوعي سياست فرهنگي رهاشده را در دستور كار خود داشته به هيچ وجه امنيتي و پليسي (فضايي كه بهانه اغلب تجمعات صنفي جريانات طيف مدرن تحكيم وحدت در گذشته بود) نبوده است.

 2- در ناآرامي هاي دانشگاه تهران، پاي موضوعات ديگري همچون آزادي برخي زندانيان سياسي نيز به تجمع باز شد. اين گروه درحالي كه تصاويري بدون حجاب از برخي زندانيان سياسي و به ويژه خبرنگار مجرم روزنامه اصلاح طلب را در دست داشتند، دانشگاه تهران را متهم به پول گرداني، بيكاري و بيگاري مي كردند. جالب توجه آنكه همين طيف موسوم به چپ، هفته گذشته به بهانه حمايت از اين خبرنگار بازداشتي، برنامه انجمن علمي-دانشجويي ارتباطات دانشكده دانشگاه تهران را به اغتشاش كشاندند.

3- نكته ديگر شعارهاي راديكالي و سياسي تجمع كنندگان و تيپ حضور آنها (دست نوشته هاي قرمزرنگ) است كه حاكي از رد پاي چپ نماهاي به ظاهر ماركسيست مسلك است نه صرفا معترضان صنفي!. تحريك و تشويق كانال اطلاع رساني جريان چپ ماركسيستي دانشجويان دانشگاه تهران به اغتشاش و همچنين كانال تلگرامي منتسب به فعالان شوراي صنفي و بيانيه انجمن اسلامي دانشكده فني دانشگاه تهران در اعتراض به اقدامات اخير مسئولان دانشگاه، شائبه آغاز اغتشاشات دانشگاهي و شيطنت سياسي را تقويت مي كند.

4- و درنهايت حمايت چهره هاي راديكالي جريانات مدعي اصلاحات از دانشجويان معترض و پوشش خبري و همنوايي اپوزيسيون و معاندين با آن هاست كه نبايد ازنظر دور داشت.

ادعاي «چپ» بودن و 2 پارادوكس! خشونت طلبي معترضان و حمايت آمريكايي ها از چپ ها!

1. از ميان تصاوير مربوط به وقايع روز دوشنبه دانشگاه تهران كه همچنان در شبكه هاي اجتماعي دست به دست مي شود تصويري از لگدپراكني يكي از معترضان منتسب به طيف چپ به يك دانشجوي محجبه بود كه بيش از همه خودنمايي مي كرد به حدي كه در اينستاگرام و توييتر از سوي كاربران واكنش هاي بسياري را به همراه داشت.

تصاوير ديگري هم بود كه چهره واقعي معترضان را نشان مي داد؛ دختراني با صورت هاي پوشيده كه عليه قانون! و دانشجويان انقلابي جيغ مي زدند و درواقع ماسك قانون گرايي و انسان دوستي و حقوق بشري خود را برداشته بودند!

ذكر اين نكته ضروري است كه اخبار موثق رسيده به كيهان حاكي از آن است كه عده اي از خشونت طلبان و دختران ماسك زده كه دانشجو نبوده اند از بيرون دانشگاه و به صورت سازمان يافته و هدايت شده خود را به دانشگاه رسانده بودند؛ واقعيتي كه بايستي فراروي متوليان دستگاه امنيتي قرار گيرد.

2. از سوي ديگر، نكته جالب توجه حمايت مهره ها و شبكه هاي آمريكايي از «چپ» ها بود! بسياري از كاربران شبكه هاي اجتماعي اين سوال را پرسيده بودند كه نسبت آمريكايي ها با چپ هايي كه خود را نماد مبارزه با آمريكا و امپرياليسم مي دانستند، چيست؟

گفتني است «چپ» در ادبيات سياسي معاصر معمولا به معني سوسيال ليبرال يا سوسياليست و در برابر امپرياليسم آمريكايي به كار مي رود حال آنكه در اين ماجرا گروهي كه خود را «چپ» مي خواندند از سوي چهره ها و رسانه هاي آمريكايي حمايت شدند.

يكي از كاربران سوال جالبي را مطرح كرده و نوشته بود: «نمي دانم آن خانم فراري و ضدانقلابي كه اخيرا با پمپئو هم ديدار داشته چرا از چپ ها حمايت كرده است؟ اصلا مي دانند چپ چيست؟ اين ها چپكي هم نيستند!» يا يكي ديگر نوشته بود «چپ هاي الكي! چپ هاي آمريكايي!» يا ديگري كه توييت كرده بود: «از كي تابه حال عناصر آمريكايي از چپ ها حمايت مي كند؟»

از اغتشاش «هفت تپه» تا التهاب آفريني در دانشگاه تهران

بايد يادآور شويم در جريان اعتراضات كارگران كشت و صنعت نيشكر هفت تپه كه بخشي از آن معلول سياست هاي دولت برجامي بود، همين چپ نماها و شبه ماركسيست ها با موج سواري بر روي نارضايتي هاي صنفي به پوشش اخبار مربوطه پرداختند و برخي معترضان فريب خورده را قهرمان و اسطوره معرفي كردند و با شيطنت هاي رسانه اي، جمهوري اسلامي را به سركوب معترضان متهم كردند.

دي ماه سال پيش بود كه صداوسيما با پخش گزارشي تحت عنوان «طراحي سوخته» به انتشار اوراق بازجويي تعدادي از دستگيرشدگان اعتراضات كارگري خوزستان و «اعترافات» آنها عليه خودشان پرداخت و از وابستگي برخي اغتشاشگران به گروه هاي كمونيستي و برانداز خارج از كشور و سياسي بودن ماجرا پرده برداشت.

اكنون نيز رد پاي همان ماجرا در ناآرامي هاي دانشگاه تهران ديده مي شود. تلاش كور مدعيان چپ نما و شبكه هاي شبه ماركسيست براي «صنفي» جلوه دادن ناآرامي ها و پاسكاري رسانه هاي خارجي با معترضان در هر دو ماجراي اغتشاش هفت تپه و تجمع ضدحجاب دانشگاه تهران نشان از رد پاي جرياني دارد كه قصد توليد نارضايتي هاي اجتماعي و دانشجويي در داخل كشور و بهره برداري سياسي از آن اعتراضات دارد.

پاي «مدعيان اصلاحات» هم در ميان است!

چندي است كه رسانه هاي اصلاح طلب در يادداشت ها و گزارش هاي خود به موضوع حجاب و عفاف پرداخته (به طور مثال؛ احضار پيامكي عاملان كشف حجاب) و در همنوايي با شبكه هاي اپوزيسيون در مورد پنجه كشيدن بر صورت آموزه هاي ديني مخدوش سازي حجاب و امربه معروف و نهي از منكر را در دستور كار خود قرار داده اند. از طرفي نوع واكنش برخي چهره هاي اصلاح طلب و حمايت آنان از دانشجويان معترض گوياي اين واقعيت است كه آنها نيز بدشان نمي آيد دانشگاه به باشگاه سياسي احزاب سياسي تبديل شود تا آنكه بتوانند دانشجويان را بلندگوي حرف ها و مواضع خود كنند.

اسحاق جهانگيري بي آنكه به حرمت شكني در ماه مبارك رمضان واكنشي نشان دهد، توييت كرده است كه: «دو هفته پيش... با جمعي از دانشجويان عزيز دومين نشست صميمانه را داشتم، سخنان صريح و انتقادي شان را شنيديم. به همه مديران، استادان و دانشجويان توصيه مي كنم كه از اين ضرورت در هيچ موردي غفلت نكنند. به دانشجو در هر سطحي بايد حرمت گذاشت و حرف و اعتراضش را شنيد»

علي شكوري راد، دبيركل حزب اتحاد ملت ايران به جاي محكوم كردن اعتراضات در توييتر خود نوشت: «دانشجو، دانشجوست. مي بيند، نظر مي دهد، دورهم جمع مي شوند، شعار مي دهند، اعتراض مي كنند و بعد پراكنده مي شوند و مي روند... اگر دانشجويان ديگري مخالف آنها باشند آنها هم در زمان يا جاي ديگري مي توانند همين كار را بكنند. حمله و درگيري كار دانشجو نيست. دانشگاه تهران جاي اين كارها نيست.»

از طرفي هم برخي از تحليلگران معتقدند در ناآرامي دانشگاه تهران ردپاي مشاركتي ها و افراطي هاي اصلاح طلب ديده مي شود. صادق كوشكي، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در رابطه با ماجراي روز گذشته اين دانشگاه در گفت وگو با فارس گفت: اين سناريو از سوي اعضاي جبهه منحله مشاركت و بخش افراطي اصلاحات چيده شد، آنها مي خواهند با اين اقدامات احساسات طرف مقابل خود را تحريك كنند.

رد پاي چپ هاي آمريكايي از اغتشاش در نيشكر هفت تپه تا تجمع ضد حجاب


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 136 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش توانبخشي در پرستاري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 20)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است