|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/2/25: تمام قهرمان هاي دقيقه نودي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7083
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7060 25/2/98 > صفحه 15 (ورزشي) > متن
 
      


تمام قهرمان هاي دقيقه نودي
«ايران» قهرماني تيم ها در هفته پاياني ادوار پيشين ليگ را بررسي مي كند

نويسنده: حامد جيرودي

تكليف ليگ برتر هجدهم به روز آخر كشيده و از بين پرسپوليس و سپاهان، يك تيم جام قهرماني را بالاي سر خواهد برد اما اين براي اولين بار نيست كه قهرمان ليگ برتر در هفته پاياني مشخص مي شود. 10 دوره از 17 دوره پيشين چنين اتفاقي افتاده و يك تيم با آخرين سوت ليگ، خوشبختي را در آغوش گرفته است. اتفاقات هفته آخر اين دوره ها را مرور مي كنيم.

 اولين شگفتي در ليگ اول

سال 81-1380 اولين دوره ليگ برتر (جام خليج فارس) و نوزدهمين دوره ليگ فوتبال ايران (شامل جام منطقه اي، جام قدس، جام تخت جمشيد و جام آزادگان) بود كه پرسپوليس و استقلال مدعيان اصلي آن بودند. در شرايطي كه آبي پوشان شانس بيشتري براي قهرماني داشتند و تنها يك مساوي مي خواستند، شاگردان زنده ياد منصور پورحيدري 1-0 به انزلي چي ها باختند و در مقابل شاگردان علي پروين با گل ابراهيم اسدي از سد فجرسپاسي گذشتند تا با 49 امتياز به قهرماني برسند و استقلال با 48 امتياز دوم شود.

استقلال باز هم قهرمان نشد

83-1382 كه سومين دوره ليگ برتر بود، پاس تهران با سرمربيگري مجيد جلالي به قهرماني رسيد. اين در حالي بود كه در اين فصل، استقلال با سرمربيگري امير قلعه نويي يكي از رقباي اصلي پاس به شمار مي رفت و اين موضوع تا هفته پاياني ادامه داشت. در هفته بيست و ششم اين رقابت ها، پاس 5-0 استقلال اهواز را برد و استقلال هم 3-2 پگاه را از پيش رو برداشت ولي اين پاس بود كه با 53 امتياز به قهرماني رسيد و استقلال هم با 51 امتياز دوم شد.

قهر دنيزلي و قهرماني استقلال

85-1384 پاس يكي از مدعيان جدي قهرماني به شمار مي رفت اما قبل از هفته بيست و ششم، مصطفي دنيزلي كه سرمربي اين تيم بود، ناگهان تمرينات را رها كرد و با حالت قهر به تركيه رفت و پاس در غياب آقا مصطفي بازي با ذوب آهن را در اصفهان 3-0 واگذار كرد. البته دنيزلي بعد از آن برگشت ولي همان شكست كافي بود كه جام را از دست بدهد. در هفته سي ام آن فصل، پاس 4-2 صبا باتري را برد ولي استقلال هم 4-1 برق شيراز را شكست داد تا شاگردان قلعه نويي با 59 امتياز اولين قهرماني شان در ليگ برتر را جشن بگيرند و پاس هم با 58 امتياز دوم شود.

گل جنجالي و قهرماني سايپا

در ليگ برتر 86-1385 اتفاقي كه بسيار سر و صدا به پا كرد، اين بود كه در هفته بيست و هشتم استقلال اهواز تا دقيقه 88 با يك گل از مس كرمان پيش بود اما در اين دقيقه، علي مولايي بازيكن مس گل زير طاقي را به ثمر رساند كه به نظر مي رسيد توپ از خط دروازه استقلال اهواز عبور نكرده بود ولي كمك داور آن را صحيح اعلام كرد. در نهايت و در هفته سي ام، سايپا 2-0 مس كرمان را برد و استقلال اهواز هم برابر فولاد به تساوي بدون گل رسيد تا سايپا با 56 امتياز به قهرماني ليگ ششم برسد و شاگردان فيروز كريمي هم با 54 امتياز دوم شوند. علي دايي سرمربي- بازيكن سايپا با اين قهرماني و گلزني به مس به دوران بازيگري خود در فوتبال خاتمه داد.

 گل دقيقه 97 سپهر حيدري

ليگ هفتم، هيچ گاه از ياد پرسپوليسي ها نمي رود. در ليگ برتر 87-1386 فيفا به دليل شكايت رافائل بازيكن نيجريه اي سابق سرخپوشان 6 امتياز از پرسپوليس كسر كرد. همچنين كميته انضباطي فدراسيون فوتبال هم به دليل مجروح شدن «سرباز احمدي» سرباز نيروي انتظامي كه در بازي سپاهان و پرسپوليس چشمش به دليل پرتاب نارنجك بشدت آسيب ديد، 3 امتياز از سپاهان كسر كرد. با اين حال، كار اين دو تيم به هفته پاياني كشيده شد تا يك ديدار فينال گونه در ورزشگاه آزادي شكل بگيرد. سپاهان مي توانست با يك مساوي قهرمان شود و بازي هم تا لحظات پاياني وقت هاي تلف شده 1-1 بود ولي در دقيقه 97 سپهر حيدري با ضربه سر گل دوم سرخ ها را زد تا تيم افشين قطبي قهرمان شود.

 آقا مجيد خيلي مرده

در ليگ هشتم، قلعه نويي روزهاي مشابه حالا را تجربه كرد. در ليگ برتر 88-1387 ذوب آهن به يك تساوي احتياج داشت تا اولين قهرماني خود را جشن بگيرد ولي استقلال با گل فابيو جانواريو، پيام را در مشهد برد و در ديداري شگفت انگيز، فولاد 4-1 از سد صدرنشين يعني ذوب آهن گذشت. در اين شرايط استقلال و ذوب آهن 66 امتيازي شدند و استقلال به خاطر تفاضل گل بهتر، به شكل دراماتيكي به قهرماني رسيد تا قلعه نويي در اظهار نظري به يادماندني درباره مجيد جلالي سرمربي وقت فولاد بگويد: «آقا مجيد خيلي مرده.»

هت تريك قهرماني سپاهان

در فصل 91-1390، سپاهان براي قهرماني به يك مساوي نياز داشت كه تيم زلاتكو كرانچار در هفته آخر با مس سرچشمه بدون گل مساوي كرد و سپاهان با 67 امتياز به چهارمين قهرماني خود در ليگ برتر دست يافت و در قهرماني پياپي هم هت تريك كرد. تراكتورسازي و استقلال نيز با وجود پيروزي در هفته آخر 66 امتيازي شده و در رده هاي دوم و سوم قرار گرفتند. قلعه نويي، سرمربي تراكتورسازي كه رقابت را به تيم سابق خود سپاهان واگذار كرده بود، صحبت هاي تندي را عليه داوران آن فصل نظير هدايت ممبيني مطرح كرد.

قهرماني فولاد در ميان 5 مدعي

در ليگ برتر 93-1392 و در شب 22 فروردين ماه،  5 تيم فولاد، پرسپوليس، نفت تهران، سپاهان و استقلال شانس قهرماني داشتند. پرسپوليس 1-0 استقلال خوزستان را در اهواز برد ولي استقلال در تهران 3-1 به تراكتورسازي باخت. در اصفهان، سپاهان 1-0 نفت را برد ولي فولاد هم در تبريز 1-0 گسترش را از پيش رو برداشت تا شاگردان حسين فركي با 57 امتياز قهرمان شوند و پرسپوليس با 56 امتياز دوم شود و نفت تهران، سپاهان و استقلال هم با 54 امتياز در رده هاي سوم تا پنجم قرار بگيرند.

جشن تبريزي ها و قهرماني سپاهان

در پايان ليگ برتر 94-1393 يكي از پرحاشيه ترين قهرماني هاي ليگ رقم خورد. در هفته آخر نفت تهران، تراكتورسازي و سپاهان شانس قهرماني داشتند. بازي تراكتورسازي و نفت تهران در حالي 3-3 به پايان رسيد كه تمام افراد حاضر در ورزشگاه يادگار امام (ره) تبريز تصور مي كردند كه تراكتور قهرمان شده و به جشن و پايكوبي مشغول شدند اما در شرايطي كه راه هاي ارتباطي به بيرون از ورزشگاه قطع شده بود، سپاهان 2-0 سايپا را برد تا 59 امتياز به قهرماني ليگ چهاردهم برسد و تراكتور و نفت با 58 امتياز در رده هاي دوم و سوم قرار گرفتند. اتفاق هاي عجيب ورزشگاه يادگار اعتراض شديد فوتبالدوستان تبريزي را در آن فصل در پي داشت.

قهرماني غيرمنتظره استقلال خوزستان

در ليگ برتر 95-1394 استقلال خوزستان كه در فصل پيش از آن به پلي آف ليگ آزادگان رفته بود، خود را به عنوان يك مدعي غيرمنتظره قهرماني مطرح كرد و تا هفته پاياني پا به پاي پرسپوليس پيش رفت.  24 ارديبهشت 95 كه هفته پاياني مسابقات بود، استقلال خوزستان 2-0 ذوب آهن را شكست داد و پرسپوليس هم 2-1 راه آهن را برد تا دو تيم در امتياز 57 برابر شوند ولي شاگردان عبدالله ويسي به خاطر تفاضل گل بهتر به قهرماني رسيدند و تيم برانكو هم دوم شد.

تمام قهرمان هاي دقيقه نودي


 روزنامه ايران، شماره 7060 به تاريخ 25/2/98، صفحه 15 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " حامد جيرودي"

  شايان مصلح: اميدواريم طلسم نباختن الدحيل را بشكنيم / گفت و گوي «ايران» با مدافع پرسپوليس در آستانه بازي برگشت مقابل الدحيل
حامد جيرودي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  خودم را براي يك چالش كاملاً متفاوت آماده كرده ام / گفت و گوي «ايران» با شهرزاد مظفر كه سرمربي تيم ملي فوتسال بانوان كويت شد
حامد جيرودي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  كي روش؛ همچنان بي رقيب در آسيا! / نگاهي ديگر به بازي ايران و ازبكستان
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  قصه هاي نويد! / آيتمي كه در راديو شب گل كرده است
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  سجاد گنج زاده: حس گرفتن طلا، هر روز با من بود / گفت و گوي «ايران» با قهرمان كاراته بازي هاي آسيايي
حامد جيرودي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله قرآن پژوهي خاورشناسان (قرآن و مستشرقان)
متن مطالب شماره 25، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است