|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: خبر ويژه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22210
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


خبر ويژهفارين پاليسي: ايران قادر است تنگه هرمز را ببندد

نشريه آمريكايي فارين پاليسي در گزارشي نوشت: ايران، سلاح هاي نظامي قدرتمند و بازدارنده اي در مقابل آمريكا دارد.

فارين پاليسي مي نويسد: تقريبا يك سوم نفت خام جهان معادل 18 ميليون بشكه هر روز از اين تنگه كه پهنايش 21 مايل است عبور مي كند. همچنين 30 درصد كشتي هاي حامل گاز طبيعي از اين مسير براي تردد استفاده مي كنند. پهناي مورد استفاده تنگه از اين هم كمتر است چرا كه آب هاي عميق مورد استفاده نفتكش ها تنها دومايل پهنا دارند. ايران با حضور در خطوط ساحلي شمالي و تعدادي از جزاير مستقر در اين منطقه، بر عبور و مرور از آن سلطه دارد.

اين حضور به نيروهاي مسلح ايران و سپاه پاسداران امكان مي دهد كه يكي از حساس ترين گذرگاه هاي اقتصادي جهان را تهديد كنند و خسارت اقتصادي سنگيني به رقبا تحميل كنند.

به همين دليل است كه هرگاه ايران از سوي آمريكا يا كشورهاي منطقه تحت فشار قرار مي گيرد، تهديد بستن تنگه را مطرح مي كند. ماه گذشته در پي تصميم دولت ترامپ براي قطع صدور نفت ايران سپاه پاسداران اعلام كرد كه اگر ما نتوانيم از اين تنگه براي صدور نفت استفاده كنيم، آن را خواهيم بست.

ايران راههاي مختلفي براي اخلال در عبور و مرور كشتي هاي تجاري از تنگه هرمز و خليج فارس در اختيار دارد. نيروي دريايي ايران صدها كشتي و قايق تندرو مسلح به موشك و اژدر و توانايي مين ريزي دارد كه عبور نفتكش ها از تنگه هرمز را ناممكن مي كند. ايران اخيرا از دو ناو و زيردريايي جديد با توانمندي پيشرفته و پرتاب موشك هاي كروز بهره برداري كرده و تعدادي زيردريايي ديزلي كوچك در اختيار دارد كه قادرند در آب هاي كم عمق اطراف تنگه هرمز عمليات انجام دهند.

سلاح موثر ديگر ايراني ها، موشك هاي ضد كشتي قابل پرتاب از سكوهاي ثابت و متحرك مي باشد كه در خطوط ساحلي و جزاير منطقه مستقر شده اند. ايران ذخاير عظيمي از موشك ها دارد كه مي تواند سيستم هاي دفاع ضدموشكي در منطقه را مختل كند.

سرانجام اينكه ايران داراي طيف گسترده اي از مين هاي دريايي قديمي و مدرن است. كاشتن اين مين ها توسط زيردريايي ها، كار رهگيري آنها توسط ارتش آمريكا را دشوار مي كند.

طي جنگ ايران و عراق در دهه هشتاد ميلادي، هر دو كشور به محموله هاي نفتي هم حمله مي كردند كه به جنگ نفتكش ها شهرت يافت. در اين جنگ 200 نفتكش مورد حمله قرار گرفته و 50 فروند از آنها آسيب ديده يا غرق شدند. در اين مدت ارتش آمريكا براي تامين امنيت صدور نفت، نفتكش ها را اسكورت مي كرد. با آسيب جدي به يكي از ناوهاي آمريكايي، تهديد مين هاي ايران براي همه آشكار شد. چنانكه تجربه بريتانيا در نبرد گاليپولي نشان مي دهد، مين هاي دريايي در آب هاي كم عمق حتي براي ناوهاي بزرگ تهديدآميز هستند و پاكسازي دريا پس از جنگ نيز سال ها به طول خواهد انجاميد.

يكي از نقاط ضعف ارتش آمريكا توانايي در پاكسازي مين ها مي باشد. آمريكا 11 مين روب كهنه و فرسوده دارد كه چهار فروند آنها در بحرين مستقر هستند. اين كشتي ها آسيب پذير هستند و به اسكورت ناوهاي جنگي نياز دارند كه موجب مي شود در حين عمليات كشتي هاي بيشتري در معرض خطر حمله قرار بگيرند.

آنتوني كوردزمن، از مركز مطالعات بين الملل و راهبردي معتقد است استفاده هماهنگ ايران از زيردريايي ها، موشك هاي ضد كشتي و تهاجمات انبوه و گسترده با استفاده از قايق هاي تندرو قادر است صدمات سنگيني به نيروي دريايي آمريكا و ناوگان تجاري منطقه وارد كند.

نشنال اينترست: ايران توانمندي نظامي بالايي دارد

يك نشريه آمريكايي نوشت: ايران قدرت نظامي مرگبار و قدرتمندي دارد و مي تواند ضربات جدي بر آمريكا وارد كند.

نشنال اينترست در تحليلي خاطرنشان كرد: واشنگتن و تهران در مسابقه ژئوپوليتيك درازمدتي در خاورميانه به سر مي برند و يك بن بست در اين مسابقه ايجاد شده است.

آمريكا رقابت مشابهي را نيز با چين سال ها براي نفوذ در مناطق آسيا، هند و اقيانوس آرام داشته است. ايران كشوري است كه همانند چين احساس مي كند كه تاريخ نبايد در دست غربي ها باشد. تهران درصدد ايجاد يك امپراتوري در سرتاسر خاورميانه نبوده است. اما بر روي گسترش منافع و نفوذ خود در منطقه تمركز كرده است؛ همانند هر قدرت رو به رشد ديگري كه چنين سياستي را دنبال مي كند.

اين نشريه درباره قدرت بازدارنده ايران در خليج فارس و منطقه نوشت: ايران در صورت درگيري مي تواند موشك هاي خود را به سوي نيروهاي آمريكايي شليك كند. ايران همچنين احتمالا با مين گذاري در خليج فارس ناوهاي آمريكايي را به سوي ميدان مين هدايت مي كند تا منفجر شوند. ايران مي تواند از نيروهاي شبه نظامي خود براي حمله به پايگاه هاي هوايي و دريايي آمريكايي استفاده كند. ايران تلاش خواهد كرد تا تنگه هرمز را مسدود كند. در اينجا استفاده از زيردريايي ها و مين گذاري را در دستور كار قرار خواهد داد. ايران بدون شك از توانايي هاي بالاي نظامي برخوردار است.

اين نشريه در ادامه نوشته است: عمده توان ايران براي مقابله با آمريكا در سه حوزه است: دارا بودن زرادخانه موشك هاي بالستيك، جنگ دريايي نامتقارن (به ويژه با تهديد بستن تنگه هرمز) و ارتباط با گروه هاي شبه نظامي غيردولتي.

كاربردي ترين سلاح در دكترين نظامي ايران دارا بودن زرادخانه هاي عظيم حاوي موشك هاي بالستيك است. اين موشك ها، موشك هاي بالستيك از خانواده شهاب هستند. با اين حال، آمريكايي ها بايد از سجيل 1 و سجيل 2 بيشتر بترسند. موشك سجيل يك موشك ميان برد دو مرحله اي است كه ايران در سال 2008 ميلادي آن را آزمايش كرد. برخلاف موشك هاي شهاب، سجيل 1 با سوخت جامد كار مي كند كه زمان شليك آن را كاهش مي دهد و باعث افزايش قابليت جابجايي و تحرك موشك مي شود. «رابرت گيتس» وزير دفاع آمريكا در نوامبر 2009 ميلادي در جلسه استماع كنگره گفته بود كه موشك سجيل بردي در حدود 2000 تا 2500 كيلومتر را دارد و مي تواند اسرائيل را هدف قرار دهد.

بزرگ ترين مزيت سجيل 2 در دقت هدف گيري آن است كه موشك هاي بالستيك سنتي فاقد آن امتياز هستند.  مهم ترين عامل تهديدكننده از جانب ايران توانايي آن كشور در مسدودكردن مسير حمل و نقل در تنگه هرمز است. ايران زيردريايي هايي دارد كه مي توانند مسير تنگه هرمز را مسدود كنند. زيردريايي 150 تني غدير در اين راستا مهم ترين زيردريايي است كه در هر درگيري نظامي مرگباري مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. اين زيردريايي ها اندازه كوچكي دارند و همين موضوع رديابي و شناسايي آن را دشوار مي سازد. دو لوله 553 ميلي متري براي شليك اژدرها در اين زيردريايي در نظر گرفته شده است.

ايران دستكم 20 فروند از اين زيردريايي را در اختيار دارد. اين زيردريايي يكي از بي سر و صداترين زيردريايي هاست.

موشك ضدكشتي خليج فارس يكي ديگر از ابزارهاي ارزشمند ايران در حوزه قابليت هاي آن كشور براي جنگ نامتقارن دريايي است. از اين موشك به عنوان موشك قاتل نيز ياد مي شود. يك موشك با سوخت جامد و ضدكشتي كه بردي 300 كيلومتري را طي مي كند و مي تواند كلاهك 650 كيلوگرمي را حمل كند.

حزب الله لبنان ديگر توانمندي ايران است،  حزب الله در دهه 80 ميلادي با كمك نيروهاي سپاه در لبنان براي مقابله با اسرائيل ايجاد شد. اكنون حزب الله هديه اي براي ايران محسوب مي شود و باعث افزايش نفوذ ايران در منطقه شده است. اقدامات حزب الله فراتر از لبنان است.

حل مشكلات اقتصادي معطل جلسات غيرعلني بدون تصميم

«حل مشكلات علني اقتصادي، معطل جلسات غيرعلني مانده است».

روزنامه جام جم ضمن گزارشي در اين زمينه مي نويسد: نحوه توزيع برخي كالاهاي وارداتي با دلار 4200 توماني همچون گوشت قرمز در سال گذشته كاملا ناكارآمد و بدوي بود كه موجب ايجاد صف هاي طولاني در جلوي مراكز توزيع گوشت شد. با اين حال، ورود دستگاه قضايي نشان داد بسياري از گوشت هاي وارداتي با دلار 4200 توماني به جاي توزيع ميان مردم، احتكار شده يا به قيمت آزاد فروخته شده است. درواقع در سال گذشته برخي با سوءاستفاده از فقدان مديريت توزيع، رانت چند ده هزار ميليارد توماني به جيب زدند و در سوي مقابل، مردم تورم سنگين كالاهاي اساسي را تحمل كردند.

بنابراين انتظار مي رفت كه از ابتداي سال جاري، دولت يكي از راهكارها را براي توزيع كالاهاي اساسي اتخاذ كند اما با گذشت يك ماه و نيم، همچنان شاهد بلاتكليفي در توزيع و قيمت گذاري كالاهاي اساسي هستيم.

در اين مدت، دولت نه كوپن را احيا كرده و نه سيستم توزيع كالاهاي اساسي را سروسامان داده است. حتي شاهد آن هستيم كه واردات برخي كالاهاي اساسي با دلار 4200 توماني متوقف شده كه گراني شديدي را در بازار ايجاد كرده اما خبري از توزيع مابه التفاوت دلار 4200 و دلار نيمايي ميان مردم هم نبوده ايم. نتيجه آن كه در همين يك ماه و نيمي كه از سال 98 مي گذرد، افزايش قيمت مواد غذايي و كالاهاي اساسي دوچندان شده است.

در شرايطي كه انتظار مي رود دولت سريع تر به مصوبه مجلس عمل كند و توزيع كالاهاي اساسي را با كوپن يا كارت اعتباري انجام دهد، در روزهاي اخير اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور از كارشناسان خواسته درباره بازگشت كوپن اعلام نظر كنند.اخيرا مجلس جلسه غيرعلني در اين باره داشت و تازه قرار شده جلسه غيرعلني ديگري هم در اين باره با دولتي ها داشته باشد. درواقع مجلس به جاي آنكه پيگير اجراي مصوبه خود براي ساماندهي توزيع كالاهاي اساسي باشد، سرگرم جلسات غيرعلني با دولت است.

نتيجه اين تعلل ها در تصميم گيري درباره كالاهاي اساسي، افزايش گراني ها است. در واقع، سفره مردم معطل تصميم گيري مديران شده است.

محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس مي گويد به جاي برگزاري جلسه، بايد قانون اجرا شود. جعفر قادري استاد دانشگاه نيز اين قبيل جلسات را بي فايده مي خواند.

خبر ويژه


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 82 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است