|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/2/25: سيلي خشونت بر چهره نشاط اجتماعي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7092
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7060 25/2/98 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
      


سيلي خشونت بر چهره نشاط اجتماعي
گزارش «ايران» از دلايل افزايش نزاع و كاهش شادي در جامعه

نويسنده: مهسا قوي قلب

شادي و نشاط اجتماعي يكي از شاخص هاي افزايش اميد به زندگي در هر جامعه اي به شمار مي آيد. به اعتقاد بسياري از جامعه شناسان بقاي يك جامعه با پررنگ بودن نشاط آن جامعه گره خورده است اين در حالي است كه بر اساس آمارهاي پزشكي قانوني، در سال گذشته تعداد ارجاعات نزاع به اين سازمان، نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 7 درصد رشد داشته است و پايتخت در صدر مراجعات معاينات نزاع در پزشكي قانوني قرار دارد. از آنجا كه به نظر مي رسد، بحث نشاط اجتماعي با ميزان نزاع و همچنين افسردگي رابطه مستقيم دارد، نگاهي به آمارهاي نزاع نشان مي دهد نشاط اجتماعي در حال كاهش يافتن است.مديركل دفتر مشاركت هاي اجتماعي جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اينكه بين مفهوم شادي و نشاط بايد تفكيك قائل باشيم به «ايران» مي گويد: وزارت ورزش و جوانان برنامه هاي مختلفي در دستگاه ها در جهت شادي آفريني اجرا مي كند اما مهم اين است كه اين برنامه ها ممكن است نتوانند اثرات نشاط آوري در درازمدت داشته باشند، زيرا برنامه هاي شادي آفرين كوتاه مدت و مقطعي هستند. ممكن است با حضور در يك جنگ شادي، افراد در آن مقطع زماني احساس شادماني كنند، اما ضمير و درون آنها به صورت پايدار بانشاط نمي شود.به گفته سجاد سالك، نشاط مفهومي عميق دارد كه با متغيرهاي مختلفي گره خورده است. به عنوان نمونه اگر جواني مشكل بيكاري و دغدغه ازدواج داشته باشد، اساسا با مفهوم نشاط ميانه اي ندارد، قطعا اين فرد با رفتن به استاديوم مي تواند شاد شود ولي اين شادي طولاني مدت نخواهد بود. نشاط آفريني با يك برنامه و يك پروژه شكل نمي گيرد، بلكه مجموعه عوامل و متغيرهاي اجتماعي و اقتصادي مي تواند در اين امر موثر باشد و چنانچه تاثير آن منفي باشد، هم ميزان اميد كاهش مي يابد و هم مردم با مفهوم نشاط بيگانه مي شوند.

وي در ادامه مي افزايد: وقتي منع و محدوديت در جامعه گسترش پيدا مي كند، جوي از نااميدي و سرخوردگي و نارضايتي در جامعه پديد مي آيد. نبايد صدايي كه دستگاه هاي دولتي و حكومتي منعكس مي كنند دال بر افزايش خط قرمزها باشد، هر چند در برخي سطوح رگه هايي از اين اظهارنظرها و اقدامات محدودكننده و نااميدكننده ديده مي شود.

تهران، مشهد و اصفهان در صدر آمار نزاع در كشور

«يكي از مهم ترين هيجانات ساده فردي خشم است. متاسفانه ما نتوانسته ايم اين هيجان را مديريت كنيم به نحوي كه آمار حاكي است در تهران به طور مثال روزانه 223 نزاع خياباني رخ مي دهد.»عضو هيات رئيسه كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اظهارات فوق به «ايران» توضيح مي دهد: بعد از تهران، مشهد و اصفهان در صدر آمار نزاع در كشور هستند. در اصفهان، 9 ماهه اول سال 96 تعداد 29 هزار نفر به دليل صدمات ناشي از نزاع به مراكز پزشكي قانوني مراجعه كرده اند؛ اين خشم البته تنها در قالب نزاع خياباني خود را نشان نمي دهد بلكه به شكل ونداليسم و ونداليسم اينترنتي نيز خود را نشان مي دهد. در حال حاضر به گفته كارشناسان ميزان پرخاشگري در دختران بيشتر از پسران ديده مي شود.

ناهيد تاج الدين، يكي از راه هاي كنترل خشم و در نتيجه آن كاهش نزاع هاي خياباني را افزايش نشاط اجتماعي مي داند و مي افزايد: متاسفانه رتبه ايران در ميان كشورهاي شاد دنيا رتبه مطلوبي نيست. شبكه توسعه راه حل هاي پايدارسازمان ملل با انتشار گزارش سالانه خود از وضعيت شادي در ميان 155 كشور مورد مطالعه قرار گرفته جهان، رتبه ايران را در جايگاه 108 جدول قرار داده است و اين نشانه نامطلوب بودن رتبه شادي است.

اين نماينده مجلس معتقد است كه بين شادي اجتماعي و نشاط اجتماعي تفاوت فاحشي وجود دارد، شادي كم دوام تر، موقت و زودگذر تر و دفعي تر و فردي تر است در حالي كه نشاط بادوام تر، پايدارتر و جمعي تر است، ما نيازمند افزايش نشاط اجتماعي هستيم.

 او مي افزايد: بايد به جاي افراد، نهادها درگير شوند و به جاي شادي، نشاط ايجاد كنند، از اين لحاظ مجلس هم ورود كرده و تلاش مي كند تا به عنوان يك نهاد تاثيرگذار، بسترهاي نشاط اجتماعي را فراهم كند.

 يكي از بسترهاي نشاط اجتماعي همين دو روزه شدن تعطيلات آخر هفته است كه كمك مي كند، افراد خانواده ارتباط بيشتري بگيرند و زمان تفريح بالاتر برود و بالطبع اين تفريح مقرون با نشاط اجتماعي است.در كنار آن هم بايد اميد به آينده و امنيت را چه امنيت شغلي و چه امنيت اجتماعي در جامعه بالا برد تا ميزان نشاط نيز افزايش پيدا كند. تاج الدين به لزوم ورود وزارت ورزش و جوانان به اين مقوله تاكيده كرده و اضافه مي كند: در انگلستان به تازگي وزارتي به نام وزارت تنهايي درست شده يعني اين وزارتخانه به طور ويژه براي افرادي كه تنها زندگي مي كنند و از تنهايي رنج مي برند، برنامه ريزي مي كند، چون مشكل 9 ميليون انگليسي، تنهايي است و ضرر اقتصادي 32 ميليارد پوندي به اين كشور وارد مي كند. چه اشكالي دارد ما با رويكرد حل مساله خشونت الان ساز و كار اداري درست كنيم و يكي از وظايف اين كارگروه بسترسازي براي افزايش نشاط اجتماعي باشد؟

ارتباط نرخ تورم با افزايش نزاع
عباس عبدي / پژوهشگر اجتماعي

نمي توان به طور قطعي گفت كه افزايش نزاع در جامعه با كاهش نشاط اجتماعي ارتباط مستقيمي دارد، زيرا كشورهايي در دنيا وجود دارند كه خيلي هم بانشاط هستند، ولي نزاع و دعوا هم در آن كشورها ممكن است آمار قابل توجهي داشته باشند.

به عبارتي مي توان گفت: بيشتر مشكلات جامعه و بحث، بيشتر به اختلافاتي باز مي گردد كه از مجاري قانوني قابل حل نيستند يا سخت حل مي شوند يا حتي پرهزينه هستند. در اين گونه موارد، افراد جامعه به روش هاي فردي متوسل مي شوند.

آمارهاي منتشرشده در خصوص افزايش آمار نزاع در سال 1397 بيشتر تحت تاثير نرخ تورم و مشكلات اقتصادي بوده است.

اينكه بخواهيم نشاط اجتماعي را مقصر اصلي بدانيم اشتباه است، البته نرخ تورم و افزايش مشكلات اقتصادي نيز به خودي خود در كاهش نشاط موثر است، اما خود كمبود نشاط عامل درگيري و نزاع نمي تواند باشد.

 موضوع مورد نظر بايد مورد مطالعات جدي تر و بررسي هاي دقيق تري قرار بگيرد تا بتوان به صورت ريشه اي مشكلات را از ميان برداشت.

پاداش اجتماعي را افزايش دهيم
مريم  يوسفي / جامعه شناس

در حال حاضر شرايط جامعه به گونه اي است كه مردم فرصت فكر كردن به بانشاط بودن را ندارند.مهم ترين مساله در اين حوزه اين است كه با همين شرايط فعلي كه مردم با مشكلات زيادي در حال دست و پنجه نرم كردن هستند، بتوان شرايطي فراهم كرد تا نشاط اجتماعي را گسترش داد.

البته در زمينه راه هاي افزايش نشاط بين مردم راهكارهاي مختلفي وجود دارد از جمله اجراي برنامه هاي شاد مانند برگزاري موسيقي هاي خياباني يا اجراي مسابقات رقابتي با ايجاد انگيزه و در نظر گرفتن جايزه بويژه در مدارس مي تواند كمك كننده باشد. عدم رضايتمندي پدر و مادر به فرزندان هم منتقل مي شود. در اين خصوص مدارس وظيفه سنگيني به عهده دارند.

البته تهديد و مجازات توسط دولت ها و مسئولان از سوي جامعه عملي منفي دانسته شده به همين دليل برخوردهاي ضربتي بايد قطع شوند و به جاي تنبيه اجتماعي، پاداش اجتماعي در نظر گرفته شود. بهتر است كه در هر سازماني از ادارات گرفته تا دانشگاه ها و مدارس، برنامه هاي تشويقي برگزار شود. اعطاي جوايز و پاداش به بهانه هاي مختلف مي تواند در همه سطوح ايجاد انگيزه كند.

افزايش نشاط اجتماعي در نبود رفتارهاي خشن
احمد بخارايي / جامعه شناس

بحث نشاط اجتماعي مانند تمامي پديده هاي اجتماعي داراي يك سري شرايط لازم و يك سري شرايط كافي است. شرايط لازم همان شرايط سلبي هستند يعني آنهايي كه نبايد وجود داشته باشند و شرايط كافي هم شرايطي هستند كه ايجابي هستند يعني عواملي كه بايد مديريت و ايجاد شوند تا نشاط اجتماعي افزايش پيدا كند.

يكي از عوامل سلبي اين است كه در يك جامعه خشونت و نزاع وجود نداشته باشد، چنين جامعه اي مهيا است كه براي افزايش نشاط مديريت شود. متاسفانه در جامعه ما خشونت موجود است. آنچه  اهميت دارد، اين است كه صلح در درون، مقدمه صلح با بيرون است. اولين گام صلح با درون، گفت و گو با خود است يعني آدم ها به آرامش دروني و روحي برسند. وقتي در جامعه اي دو جنس مخالف بتوانند در رابطه اي سالم و در صلح باشند مي توانيم بگوييم كه آن جامعه در صلح دروني است. اما در جامعه ما علاوه بر خشونت ها و نزاع هاي سطحي در جامعه، در سطوح ديگر هم شاهد خشونت هستيم. انواع خشونت هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي را مي توان از جمله خشونت هاي كلان نام برد، همين بالا و پايين آمدن هاي نرخ ارز نوعي خشونت اقتصادي است. يكي از شرايط لازم براي افزايش نشاط اجتماعي نبود خشونت و رفتارهاي خشن از سطح خرد تا كلان است. تا وقتي چنين خشونت هايي وجود داشته باشد نمي توانيم از نشاط اجتماعي صحبت كنيم.

شايد در سطح جامعه شاهد شادي هايي مانند خنديدن در پارك ها، رفتن به جنگ هاي شادي، پيك نيك رفتن، دورهمي و خوردن شام در فضاهاي بيرون از خانه باشيم اما بايد بدانيم كه چقدر اين خنديدن ها ريشه اي و دروني هستند؟ برخي نگاهي سرسري به رفتارهاي مردم در جامعه دارند، الگوي مصرف، نوع غذا خوردن، شلوغي جاده هاي شمال و موارد ديگر سبب مي شود فكر كنند جامعه بانشاط است، چنين نگاهي حتي در برخي سياستگذاران هم وجود دارد كه قطعا بايد اصلاح شود.

وقتي در جامعه ميزان خشونت به حدي معقول و منطقي برسد مي توانيم از عوامل ايجابي صحبت كنيم. عوامل ايجابي يعني مثلا نورپردازي خيابان ها، ساخت سريال هاي خنده دار، رفتن به تئاترهاي شاد، وجود شادي در مدارس و... وجود تمامي موارد ياد شده مي تواند نشاط اجتماعي را بالا ببرد ولي فقط نهايت تا 10 درصد و هميشه خلا 90 درصدي احساس مي شود. اينجا است كه پخش موسيقي هايي مانند موسيقي ساسي مانكن ناگهان به يك شاخص تبديل مي شود. سوال اينجا است چرا يك موسيقي كه در كاليفرنيا جايي كه از آنجا برخاسته آن قدر بازتاب ندارد ولي در كشوري كه نظام آموزش و پرورش آن پخش چنين موسيقي هايي را خلاف قوانين مي داند، تا اين حد آن هم در كليه سطوح و سنين جامعه بازتاب پيدا مي كند؟ يك علت اين امر اين است كه آدم ها در معرض بي نشاطي هستند و با يك ريتم و يك شعر حتي بي مفهوم احساس نشاط مي كنند. به نوعي با بحران بي نشاطي مواجه هستيم و يك شعر بي محتوا مي تواند همچون قطره اي در كام تشنه اي باشد.

سيلي خشونت بر چهره نشاط اجتماعي


 روزنامه ايران، شماره 7060 به تاريخ 25/2/98، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " مهسا قوي قلب"

  مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با «ايران» : روزانه 2 هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند
مهسا قوي قلب، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  افزايش حقوق 4/5 ميليون بازنشسته در انتظار اجراي طرح همسان سازي / 80 هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و كشوري مورد نياز است
مهسا قوي قلب، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مسئولان حوزه بهداشت و درمان در گفت و گو با «ايران»: شايعه بحران دارو فقط براي فروش بيشتر است
مهسا قوي قلب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پايان موج سوم سفرهاي تابستاني / اين روزها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما سفر با خودروي شخصي چند برابر شده است
مهسا قوي قلب، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  قاچاق شير خشك به بازار كشورهاي همجوار ! / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با«ايران» خبر داد
مهسا قوي قلب، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 69، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است