|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: نه «موقت» بهارستان به گراني بنزين
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


پارلمان 
نه «موقت» بهارستان به گراني بنزين
150 دقيقه رايزني غيرعلني هم نتوانست ديدگاه هاي مجلس و دولت را به هم نزديك كند

نويسنده: سيدميلاد علوي

ظهر روز سه شنبه خبرگزاري فارس به نقل از منبعي كه حالا ديگر مشخص شده زيبا اسماعيلي، سخنگوي شركت ملي پخش و پالايش مواد نفتي بوده، خبر از گراني و سهميه بندي بنزين و سوخت در ايران داد؛ خبري كه نه تنها چشم پمپ بنزين هاي داخل كشور را با صف هاي چندين كيلومتري روشن كرد بلكه براي گوينده نيز تبعات قابل توجهي به ويژه بازداشت حدود

24 ساعته توسط دادستاني به همراه داشت اما در اين بين يك نكته غيرقابل انكار خودنمايي مي كند، آن هم تصميم دولت يا به عبارتي صحيح تر تصميم سران سه قوه براي افزايش قيمت سوخت در ايران است.

دولت براي جلوگيري از قيمت سوخت تصميم گرفت و سران قواي مجريه و مقننه نه تنها به انتقاد از آن نپرداختند، بلكه علي لاريجاني در اظهاراتي به صورت ضمني از موافقت خود با اين تصميم خبر داد؛ تصميمي كه بهارستان آن را برنتافت و از همان زمان تا روز گذشته نمايندگان با گرايش هاي فكري و سياسي مختلف به انتقاد از آن پرداختند و خواستار بازگشت دولت از تصميم خود شدند. عمده اظهارات نمايندگان منتقد حول محور مشكلات اجتماعي و عدم وجود ظرفيت افزايش قيمت بنزين در جامعه بود، حال آنكه موافقان با استناد به آمارهاي بعضا سرسام آور قاچاق سوخت در ايران و ذكر اين نكته كه بنزين ايران، بعد از ونزوئلا ارزان ترين بنزين جهان محسوب مي شود.

با ورود قوه مقننه به موضوع افزايش قيمت بنزين در ايران و تاكيد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بر اين نكته «هرگز اجازه افزايش قيمت سوخت را نخواهند داد»، تقابل پاستور و بهارستان به فازي علني وارد شد، تقابلي كه انتظار مي رفت روز يكشنبه بيش از پيش آشكار شود ولي با عدم حضور مسوولان دولتي، اين جدال به صبح دوشنبه موكول شد. جدالي در 3 اپيزود كه اين بار نيز با پيروزي ميزبان و ناكامي ميهمان پايان يافت.

اپيزود اول؛ مذاكره پشت درهاي بسته

صبح دوشنبه براي خبرنگاران با جلسه غيرعلني نمايندگان مجلس درباره قيمت سوخت و سهميه بندي آن با حضور محمدباقر نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه و مرد مورد اعتماد رييس جمهوري، عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور و رفيق سال هاي دور و نزديك رييس مجلس و بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت و تكنوكرات محبوب اصلاح طلبان و مغضوب اصولگرايان آغاز شد.

رسم معمول بهارستان حكم مي كند كه نشست هاي غيرعلني و حايز اهميت بهارستان به گونه اي برگزار شود كه امكان دسترسي خبرنگاران و رسانه ها به نمايندگان مجلس به صفر برسد، اين مهم روز گذشته محقق شد و تا حدود ساعت 11 ظهر نيز ادامه يافت. در آغاز جلسه علني روز گذشته قوه مقننه علي لاريجاني در اظهاراتي كوتاه و سريع خبر از مخالفت «اكثريت نمايندگان با افزايش قيمت بنزين» و حمايت «مجلس از احياي كارت هاي سوخت» به منظور جلوگيري از قاچاق در كشور داد.

بعد از اظهارات او نوبت به بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رييسه مجلس رسيد تا با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تاييد گفته هاي لاريجاني، تاكيد كند كه «افزايش قيمت سوخت و سهميه بندي بنزين در ايران منتفي شده است.» اما آنچه در اظهارات نعمتي قابل توجه بود، پرهيز او از ارايه زمان تصميم مجلس است. اين نماينده مجلس كه با ليست اميد به بهارستان رسيد و در آنجا نايب رييسي فراكسيون مستقلين را برعهده گرفت، در پاسخ به اين سوال كه «افزايش قيمت بنزين به صورت كلي منتفي شده است يا اينكه اين تصميم مقطع زماني خاصي دارد» با قيد كليدواژه «ان شاءالله» از اميدواري خود براي «پايداري» تصميم مجلس و عدم افزايش قيمت سوخت خبر داد.

اپيزود دوم؛ برد 2 بر يك ميزبان

آنچه در جلسه غيرعلني مجلس شوراي اسلامي مي گذرد همواره از نكات جذاب براي خبرنگاران و عموم جامعه محسوب مي شود و به هر ميزان كه تاكيد رييس و هيات رييسه قوه مقننه به وكلاي ملت براي عدم ارايه جزييات به رسانه ها بيشتر باشد، رسيدن به جزييات جلسه غيرعلني نيز جذاب تر مي شود. جلسه غيرعلني روز گذشته مجلس شوراي اسلامي از اين قاعده كلي مستثنا نبود و اصرار خبرنگاران و انكار نمايندگان خبر از گفت وشنودهاي نه چندان مسالمت آميز در صحن غيرعلني بهارستان مي داد.

آن طور كه سيده حميده زرآبادي، نماينده اصلاح طلب مردم قزوين در مجلس شوراي اسلامي روايت كرده، در جلسه غيرعلني بهارستان براي بررسي قيمت سوخت، براي آنكه رييس مجلس و وزرا و معاون رييس جمهوري حاضر در جلسه به نظر نمايندگان پي ببرند، راي گيري صورت مي گيرد. در نگاه اول بايد گفت كه راي گيري صورت گرفته در جلسه غيرعلني امري غيرعادي است، چراكه آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي به صراحت راي گيري در جلسات غيرعلني را «ممنوع» اعلام كرده ولي اظهارات مهرداد لاهوتي، عضو فراكسيون مستقلين ولايي مجلس شوراي اسلامي اين ايراد را از بين مي برد چراكه او راي گيري صورت گرفته در مجلس را «استمزاجي» عنوان مي كند.

براساس گفته هاي زرآبادي كه فارس آن را منتشر كرده، علي لاريجاني در جلسه غيرعلني روز گذشته سه مرتبه راي گيري مي كند كه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دو پيشنهاد كه منجر به افزايش قيمت سوخت مي شود، مخالفت كرده و تنها راي مثبت آنها به «ادامه وضع موجود» و «عدم تغيير قيمت بنزين» اختصاص داشته است.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 168 راي منفي در مقابل تنها 57 راي موافق، قاطعانه با افزايش 1500 توماني قيمت سوخت و اختصاص ماهانه 60 ليتر بنزين هزار توماني به وسايل نقليه مخالفت مي كنند. پاستوري هاي حاضر در جلسه كه با اين اختلاف معنادار تعداد موافقان و مخالفان از رسيدن به هدف خود نااميد مي شوند، بعد از توضيحاتي از لاريجاني مي خواهند تا موضوع افزايش 500 توماني قيمت سوخت را به راي بگذارد. براساس اين پيشنهاد، قيمت هر ليتر بنزين در كشور به 1500 تومان خواهد رسيد و ديگر خبري از سهميه بندي نخواهد بود. اين پيشنهاد كه دل مخالفان را نرم تر كرده نيز با مخالفت بهارستان مواجه شد ولي با اين تفاوت كه با 41 راي كاهش به 127 عدد رسيد و تعداد موافقان نيز با جهشي قابل توجه به 102 نفر رسيد. درنهايت اين جهش و كاهش هم كارساز نشد تا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 145 راي موافق در مقابل 47 مخالف خواستار ادامه وضع موجود شوند تا دولتي ها كه توانسته بودند نظر شوراي عالي هماهنگي اقتصادي را براي افزايش قيمت سوخت جلب كنند، موفق به عبور از پيچ سخت بهارستان نشوند و دست خالي راه پاستور در پيش بگيرند.

اپيزود سوم؛ رجزخواني هاي علني

بعد از آنكه نمايندگان مخالف افزايش قيمت سوخت در جدالي 150 دقيقه اي با موافقان به پيروزي رسيدند، نوبت به اعلام اين پيروزي و به اصطلاح رجزخواني براي حريف سرسخت شان رسيد؛ رجزخواني هايي كه از قضا محمدباقر نوبخت نيز از آن باخبر بوده چراكه تنها پاسخ او به سوالات خبرنگاران، «نعمتي مي گويد»هايي از سر خشم بود؛ خشمي كه خواندنش از چهره او نيز كاري سخت نبود.

با اين حال نمايندگان پيروز شده در اين جدال كه روزهاي پاياني حضور خود در مجلس دهم را پشت سر مي گذارند و براي حضور در پارلمان يازدهم بايد تلاش خود را دوچندان كنند، از تريبون هاي مجلس بر طبل پيروزي كوبيدند. از بين اظهارات نمايندگان در جلسه علني و لابي هاي گرگ وميش خانه ملت، گفته هاي سيدحسين نقوي حسيني و امير خجسته، نمايندگان اصولگراي ورامين و همدان در مجلس شوراي اسلامي به جهت بلند كردن انگشت اتهام به سمت دولت و نسبت دادن نارضايتي ها به قوه مجريه، بيش از ساير بهارستان نشينان جلب توجه كرد.

نقوي حسيني در نطق ميان دستور خود بعد از آنكه مجلس با گران شدن بنزين مخالفت كرده از لزوم مخالفت با اين مهم سخن مي گويد! او گفته است: «صحبت از گران شدن بنزين شد. به هيچ وجه نبايد زير بار چنين گران شدني برويم. گران شدن بنزين يعني آتش زدن به خرمن نارضايتي ها و ايجاد موج دوم گراني ها كه بازار آشفته و غيرقابل كنترل در حال حاضر با آن روبه روست.» او اما در عين حال خواستار مقابله دولت با قاچاق سوخت شده و تاكيد مي كند كه «دولت موظف است با اجراي قوانين، اين تدبير را عملياتي كند.»

خجسته نيز در اظهاراتي انگشت اتهامات را به سمت دولتمردان بلند كرد و با يادآوري وضع موجود كشور اظهار كرد: «وضعيت اقتصادي اصلا خوب نيست. فشار سنگين اقتصادي بر دوش جامعه، كمر مردم را خم كرده است. هر روز يك برنامه و سناريو. يك روز شكر، يك روز دلار، يك روز بنزين، يك روز پياز، يك روز ماشين و يك روز مسكن. چه كسي اين وضعيت را مديريت مي كند؟ رها كردن بازار مصرف و بي خيالي مسوولان مربوطه تا چه زماني ادامه مي يابد؟!»

اپيزود چهارم؛ تصميم انتخاباتي؟!

موافقان افزايش قيمت سوخت در بهارستان با استناد به قانون برنامه ششم توسعه و مجوز مجلس به دولت براي رساندن قيمت بنزين به فوب خليج فارس، تصميم روز گذشته نمايندگان مجلس را انتخاباتي توصيف كردند. غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، عضو هيات رييسه فراكسيون مستقلين در همين زمينه به «اعتماد» گفت كه «اين مجلس باتوجه به نزديكي به انتخابات با هيچ افزايش قيمتي موافقت نخواهد كرد. حالا هرقدر كه دولت بگويد در تامين منابع مالي دچار مشكل است يا در اداره كشور با سختي هاي بسياري مواجه است.» او همچنين در پاسخ به اين سوال كه بعد از پايان انتخابات قيمت بنزين افزايش پيدا خواهد كرد، تنها به گفتن «قطعا» اكتفا كرد.

نگاه انتخاباتي و سياسي به موضوع بنزين نه فقط ازسوي مجلس بلكه از جانب دولت نيز وجود دارد. هادي بهادري، نماينده مردم اروميه و عضو كميسيون عمران مجلس، ازجمله نمايندگاني است كه به «اعتماد» گفته، معتقد است دولت دوازدهم در سال 96 يعني حدود 3 سال پيش فرصت افزايش قيمت سوخت را دراختيار داشت ولي با وجود داشتن اجازه از مجلس (قانون برنامه ششم توسعه و هدفمندي يارانه ها) به دليل نزديكي به انتخابات و ترس از شكست، حاضر به تن دادن به اين موضوع نشد و افزايش قيمت سوخت را تا امروز به تعويق انداخت.

هر دو اين مدعيات اما از جهتي مي تواند درست باشد، چراكه پيش از اين نيز چهره ها و گروه هاي سياسي مختلف، «بهارستان» و «پاستور» را به سياسي كاري و عدم اجراي قوانين به دلايل انتخاباتي متهم كرده اند ولي اينكه ايستادگي بهارستان نشينان مقابل افزايش قيمت سوخت در روزهايي كه با اتكا به اظهارات كارشناسان، قيمت اقلام مصرفي جامعه افزايش چند ده درصدي داشته، اقدامي انتخاباتي است و همچنين اينكه آيا امتناع دولت از افزايش قيمت بنزين در سال 96 در دسته اقدامات سياسي گنجانده مي شود يا خير، موضوعي است كه به نظر مي رسد سران دو قوه بهتر از سايرين بتوانند به آن پاسخ دهند.

با اين همه به نظر مي رسد شرايط اقتصادي و اجتماعي ماه هاي آينده ايران بيشترين نقش را در پايداري قيمت بنزين و ساير سوخت هاي مصرفي داشته باشد به اين معنا كه هر چه اوضاع اقتصادي بيشتر رو به ثبات حركت كند، دست دولتي ها و حاميان افزايش قيمت در ايران بازتر خواهد شد ولي تا آن زمان پاستورنشينان بايد با كارت هاي سوخت و گسترش جايگاه هاي سوخت CNG، از قاچاق بنزين ايران كه اين روزها از بطري هاي آب معدني هم ارزان تر است و براي قاچاقچيان سودهاي چند ده ميليارد توماني را به ارمغان مي آورد، جلوگيري كنند؛ اقدامي كه به نظر مي رسد باتوجه به افزايش فشارهاي دولت ايالات متحده امريكا، سخت تر از اقناع افكار عمومي و تشريح چرايي افزايش قيمت بنزين در ايران باشد.

نه «موقت» بهارستان به گراني بنزين


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي فلسفي - كلامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 79)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است