|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي
نمايندگان از مذاكره با رييس مجلس در مورد حواشي تجمع روز كارگر مقابل مجلس گفتند

نويسنده: فائزه عباسي

تقريبا يك هفته پيش بود كه به مناسبت روز جهاني كارگر تجمعي در مقابل مجلس شكل گرفت و كارگران و حاميان حقوق كارگري مقابل مجلس در اعتراض به وضع موجود تحصن كردند، اما اين تجمع مانند تجمعاتي كه معمولا مقابل مجلس شكل مي گيرد و در نهايت بعد از چند ساعت جمعيت متفرق مي شوند، به پايان نرسيد و 35 فعال كارگري، دانشجويي و رسانه اي حاضر در اين تجمع در روز جهاني كارگر بازداشت شدند. خبري كه در روزهاي گذشته با واكنش برخي نمايندگان همراه شده و بازتا ب رسانه اي نسبتا گسترده اي نيز به همراه داشت.

از چه مي ترسيم؟!

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، نماينده رشت درباره بازداشت معترضان مقابل مجلس و پيگيري نمايندگان در اين رابطه به «اعتماد» مي گويد: «ما بايد طبق قانون اساسي به گروه هاي صنفي اجازه راهپيمايي بدهيم و نبايد بترسيم. مگر مي شود بگوييم روز معلم، روز كارگر و... اين افراد راهپيمايي نكنند؟! ما از چه چيزي مي ترسيم؟! اين افراد و گروه ها مي خواهند حرف شان را بزنند. اصلا قرار بود مقابل مجلس جايگاهي را درست كنيم تا مردم در اينجا حرف شان را بزنند. بگير و ببند و دستگير كردن آن هم با آن شرايطي كه شاهدان عيني تعريف مي كردند، كار بسيار بدي است.» او در پاسخ به اين سوال كه آيا نمايندگان اقدامي در اين راستا انجام داده اند، گفت: «روز گذشته از رييس مجلس درخواست كرديم به اين موضوع ورود كند و هرچه سريع تر اين افراد آزاد شوند.» او ادامه داد: «ما نبايد در روز كارگر زنداني كارگر به اين شكل داشته باشيم يا در روز معلم، معلم زنداني داشته باشيم. اميدواريم كه بساط اين بگير و ببندها و امنيتي كردن فضاها جمع شود.» جعفرزاده همچنين گفته است: «رييس مجلس معتقد است هر چه سريع تر بايد اين افراد آزاد و از آنها دلجويي شود. فكر مي كنم اين اقدام صورت بگيرد؛ چراكه همه فراكسيون ها و جناح ها در مجلس از اين موضوع ناراحت بودند.»

اين نماينده مجلس با اشاره به برخورد با كارگران در روز كارگر نيز گفت: «ما از هيات رييسه خواستيم كه در روزهايي كه به اسم يكي از اصناف ثبت شده، بيشتر مدارا كنند؛ يعني ضمن آنكه بايد هميشه و در هر زمان اين مدارا وجود داشته باشد، در اين روزهاي خاص قطعا بايد سعه صدر بيشتري به خرج دهند. بالاخره مردم به اينجا پناه آورده اند و قطعا كسي كه پناه آورده زخمي، خسته و عصبي است پس بايد به او آرامش داد، نه آنكه او را با باتوم زد يا بازداشت كرد.»

برخورد دوگانه ممنوع

همزمان محمدعلي وكيلي، نماينده مردم تهران در مجلس نيز در رابطه با بازداشت كارگران به پانا گفته است: «اين اقدام كار ناپخته و نسنجيده اي بود كه در روز كارگر و در حالي كه به نهايت نرمش در داخل نيازمنديم، انجام شد. به كساني كه مطالبات صنفي دارند، نبايد درفش نشان داد.» او ادامه مي دهد: «كساني كه مطالبات صنفي دارند، مجلس را خانه خود مي دانند و ممكن است عصبانيت خود را روي من به عنوان نماينده خالي كنند ولي اين دليل نمي شود كه چنين برخوردي با آنان انجام دهيم.» وكيلي ادامه مي دهد: «نبايد اگر كسي به مجلس يا نماينده اي اعتراض كرد، فكر كنيم كه اين موضوع اعتراض به كل نظام است، بايد نگاه ها و مقايسه ها را تغيير دهند. بزرگ ترين مغالطه اي كه اتفاق افتاده، اين است كه فكر مي كنيم هر اعتراضي به منزله آشوب است. اعتراض به هر نهادي را اعتراض به كليت نظام تعبير مي كنيم و به همين دليل دچار قضاوت هاي غيرحكيمانه اي مي شويم و در نهايت برخوردهايي مي كنيم كه در وضع فعلي نه تنها سودي براي نظام ندارد، بلكه هزينه ساز هم مي شود.» اين عضو هيات رييسه مجلس درباره پيگيري هاي رييس مجلس نيز مي گويد: «آقاي لاريجاني ديروز در جلسه غيرعلني قول آزادي كارگران را داد. او بدون اينكه بخواهد اقداماتش بعد تبليغاتي داشته باشد پيگير وضع بازداشتي هاست.»

وكيلي اما در ادامه به موضوع برخوردهاي دوگانه با تجمعات نيز اشاره كرده و گفته است: «يكي از مشكلات ما دوگانگي در برخوردهاست، البته من نمي گويم كه بايد با اعتراضات سازماندهي شده به ما درباره CFT برخورد كرد ولي مي گويم اگر به آنها كه سازماندهي شدند و با اتوبوس آمدند و ناهار و شام شان هم فراهم شد و گاهي بادشان هم زديد، برخورد نكرديد با كارگري عصباني هم كه آمده جلوي مجلس اعتراض كرده است، برخورد نكنيد.»

حقي كه تضييع شد

سهيلا جلودارزاده، نماينده مردم تهران هم از جمله افرادي بود كه نسبت به بازداشت هاي روز كارگر واكنش نشان داد. اين نماينده مجلس ديروز پشت تريبون مجلس قرار گرفت و در نطق 7 دقيقه اي خود گفت: «نقض حقوق و آزادي فردي و اجتماعي ملت، از دخالت امور شخصي و حريم خصوصي آنان تا محدود كردن زمينه دخالت آنان در مقدرات اساسي كشور، گاه با اعمال نظارت استصوابي و حذف تعداد زيادي از داوطلبان نمايندگي، ملت را از داشتن مجلس پايدار و شايسته محروم مي كنيم و گاه با ايجاد محدوديت هاي اجتماعي، صنفي و سياسي و بستن مسير بر فعالان و كنشگران عرصه اجتماعي حقوق مردم را تضييع كرده و راه را براي عناصر فساد باز مي كنيم.» او در ادامه داد: «از جمله اين محدوديت ها عدم صدور مجوز هرگونه راهپيمايي اعتراضي كارگران در روز كارگر و ساير ايام است، حقي كه در همه كشورها به رسميت شناخته مي شود و در قانون اساسي مورد تصريح قرار گرفته است و مي تواند به عنوان يك سد قوي در مقابل مفاسد عمل كند.» جلودارزاده در پايان تصريح كرد: «علاوه بر اينها به هر بهانه اي برخوردهاي خشن و بي اساس حقوقي و مبتني بر سوءظن و دشمن انگاري آحاد ملت حتي فعالان مدني و زيست محيطي ادامه دارد، در كنار آن امتيازدهي به نورچشمي ها و بعضا آقازاده ها كه چنين مورد قضاوت منفي مردم قرار گرفته اند و رانت هاي پيدا و پنهان شكاف ميان مردم و حاكميت را روز به روز گسترده تر كرده است.»

پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Ultrafine Grained and Nanostructured Materials
شماره 1 (پياپي 5201)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است