|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/2/25: تجزيه فيس بوك در راه است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7085
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7060 25/2/98 > صفحه 11 (فناوري) > متن
 
      


تجزيه فيس بوك در راه است


نويسنده: ميترا جليلي

فيس بوك، اين غول دنياي تكنولوژي كه حالا ديگر چند شبكه پيام رسان موبايلي ازجمله واتس اپ و اينستاگرام را نيز در مالكيت دارد اين روزها هدف انتقاداتي تند قرار گرفته است. با توجه به تاثيرگذاري فيس بوك در نتيجه پاياني انتخابات سال 2016 امريكا، حالا بر دامنه نگراني ها براي انتخابات 2020 اين كشور افزوده شده و بسياري معتقدند بايد با جدا شدن برنامه هاي محبوب و پرطرفدار اينستاگرام و واتس اپ به طور كامل از فيس بوك، قدرت اين شبكه اجتماعي كمتر شود چرا كه حالا فيس بوك قدرتي نامحدود دارد و مي تواند آينده امريكا يا هر كشور ديگري را رقم بزند. برخي نيز اعتقاد دارند كه فيس بوك بايد به شركت هايي كوچك تر تبديل شده و عملا چند تكه شود تا امكان تاثيرگذاري آن در انتخابات بسيار كمتر شود.

ايده هاي بزرگ فيس بوك

البته بايد گفت كه فيس بوك اصلا با اين موضوع موافق نيست و اعتقاد دارد كه جداسازي اين شبكه اجتماعي براي اقداماتش پاسخگو نخواهد بود و عملا مانع رشد و توسعه اين شبكه اجتماعي قدرتمند و پرطرفدار خواهد شد. به هرحال «مارك زاكربرگ» ايده هايي بزرگ در سر دارد و حتي بتازگي در كنفرانس F8 به طور رسمي اعلام كرد كه به دنبال ادغام خدمات پيام رسان ها و شبكه اجتماعي خود است تا كاربران بتوانند براي همديگر پيام ارسال كنند بدون اينكه عضو همه اين پيام رسان ها باشند. اين قابليت بسيار مورد استقبال كاربران قرار گرفته و حالا انتشار اخباري مبني بر جداسازي احتمالي اين شبكه هاي پيام رسان موبايلي، برخي از مردم را نيز نگران كرده است. درمقابل هجمه هايي كه بتازگي به فيس بوك صورت گرفته است، فيس بوك خواستار كنترل بيشتر در مورد محتواي مضر، يكپارچگي سيستم هاي انتخابات، حريم خصوصي و قابليت انتقال داده ها شده و هيچ صحبتي درباره احتمال اين تجزيه انجام نشده است. آنچه مسلم است اينكه زاكربرگ درحال حاضر حدود 60 درصد از سهام راي گيري فيس بوك را در اختيار خود دارد و به همين دليل هم مي تواند مانع بسياري از تصميم گيري هاي بيروني شود.

بنيانگذار فيس بوك عليه فيس بوك

اما ايده جداسازي فيس بوك از كجا آغاز شد؟ كريس هيوز (Chris Hughes) از مديران پيشين فيس بوك و يكي از بنيانگذاران اين شبكه اجتماعي، چندي پيش به نيويورك تايمز گفت قدرت فيس بوك ترسناك است و بايد كاهش يابد. وي كه روزگاري با «مارك زاكربرگ» هم اتاقي بود و در دانشگاه هاروارد درس مي خواند، شبكه اجتماعي فيس بوك را با همكاري زاكربرگ در اتاق دانشگاه تاسيس كرد. «كريس هيوز» در اين مصاحبه گفت: امروز در فيس بوك يك انحصار وجود دارد و حتي كاركنان اين شبكه اجتماعي نمي دانند الگوريتم اين كمپاني براي نمايش محتوا به كاربران فيس بوك، چيست. با توجه به اين انحصار، فضايي ضد رقابتي ايجاد شده است و ازسوي ديگر«مارك زاكربرگ» امنيت كاربران را فداي رشد اين پلتفرم كرده است. وي يادآور شد: زاكربرگ و فيس بوك رشد اقتصادي را بر علايق و مخصوصا حريم خصوصي كاربرانش ترجيح داده اما ازسوي ديگر خواستار قانونگذاري بيشتر از سوي واشنگتن است. البته «كريس هيوز» فيس بوك را متهم اصلي در ماجراي انتشار اخبار جعلي انتخابات سال 2016 امريكا نمي داند و معتقد است كه اين اخبار در محل هاي ديگري هم براحتي منتشر مي شدند و خواهند شد. اما به هرحال من نگران قدرت اين شبكه اجتماعي هستم.

دموكرات ها در كنار جمهوريخواه ها

دامنه اين نگراني به سناتورهاي امريكايي هم رسيده است و بسياري از آنها خواستار تجزيه فيس بوك هستند و از دولت امريكا مي خواهند تا اين موضوع را مورد بررسي دقيق قرار دهد. جالب اينجاست كه برخلاف روال معمول، اين بار هم نمايندگان دموكرات و هم جمهوريخواه بر اين موضوع اتفاق نظر داشته و معتقدند كه بايد قدرت فيس بوك در انتخابات بعدي بسيار كمتر از حال حاضر باشد تا امكان هيچ سوء استفاده اي وجود نداشته باشد. ازآنجا كه برخي از سناتورها قصد ورود به كارزار انتخاباتي سال 2020 را دارند اين موضوع از حساسيت بيشتري برخوردار است. به عنوان مثال«جو بايدن» رقيب دموكرات ترامپ در انتخابات 2020 نيز در گفت و گو با آسوشيتدپرس از تقسيم فيس بوك به چند شركت كوچك صحبت كرد. معاون سابق رئيس جمهوري در دوران اوباما اعلام كرد به طورجدي به قوانين «آنتي تراست» در مورد برخي كمپاني هاي آي تي ازجمله فيس بوك نپرداخته ايم و حالا ديگر زمان آن فرا رسيده كه اين موضوع را در كانون توجه قرار دهيم. فيس بوك نبايد نقشي عمده در انتخابات ايفا كند و فضا را به گونه اي در اختيار برخي قرار دهد كه بتوانند با انتشار اخبار جعلي و... نتيجه انتخابات را به نفع يك فرد يا جناح خاص رقم بزنند. دو كانديداي ديگر دموكرات رياست جمهوري نيز «كامالا هريس» و «كوري بوكر» هستند كه درباره قدرت و بزرگي فيس بوك هم راستا با كريس هيوز (Chris Hughes) از مديران پيشين فيس بوك صحبت مي كنند.«اليزابت وارن» ديگر كانديداي دموكرات رياست جمهوري امريكا نيز موافق تجزيه فيس بوك است. وارن تاكنون درباره كمپاني هاي مختلف ازجمله آمازون و گوگل نيز اعتقاد به كمتر شدن قدرت آنها داشته و اكنون نيز بر قوانين «آنتي تراست» تاكيد دارد.البته بايد گفت كه «بوكر» ارتباطات مالي و سياسي گسترده اي با سيليكون ولي دارد و اظهارات وي درباره جداسازي فيس بوك از اينستاگرام و واتس اپ و متهم كردن فيس بوك در انتخابات 2016، برخي را متعجب كرده است.

«كامالا هريس»از ديگر سناتورهاي امريكايي نيز گفت: بايد نگاه جدي و ويژه به فيس بوك داشته باشيم چرا كه اين سرويس همچنان بدون قانونگذاري مشغول فعاليت است. من معتقدم فيس بوك رشد بسيار زيادي را تجربه كرده و اين رشد را نسبت به حفظ حريم خصوصي كاربران خود مقدم دانسته است. گفتني است كه 20 نماينده دموكرات قصد دارند در انتخابات رياست جمهوري 2020 ميلادي نامزد شوند و بيشتر آنها هم بر تجزيه فيس بوك اتفاق نظر دارند.

تجزيه فيس بوك در راه است


 روزنامه ايران، شماره 7060 به تاريخ 25/2/98، صفحه 11 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " ميترا جليلي"

  روسيه و كره شمالي، خاستگاه خطرناك ترين هك هاي جهان
ميترا جليلي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند / در قالب طرح ICARUS صورت مي گيرد
ميترا جليلي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طراحي متر هوشمند ويژه نابينايان
ميترا جليلي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  گروه«پنج چشم» به دنبال جاسوسي از كاربران است
ميترا جليلي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  جايزه 20 هزار دلاري به پهپاد آمبولانسي رسيد
ميترا جليلي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 120، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است