|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: توطئه تيم «بي» براي منطقه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4633
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


توطئه تيم «بي» براي منطقه
ظريف هشدار داد

نويسنده: نيلوفر منصوريان

 دنياي اقتصاد : محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه با اشاره به نگراني ها از اقدامات و خرابكاري هاي مشكوكي كه در منطقه در حال رخ دادن است، گفت: «ما قبلا پيش بيني كرده بوديم كه عده اي تلاش خواهند كرد كه با انجام اين گونه اقدامات به تنش ها در منطقه دامن بزنند.» او همچنين در توييتي با انتشار اسنادي نوشت: اين «حوادث» را من در چند گفت وگو در ماه آوريل پيش بيني كردم؛ نه به اين دليل كه من يك نابغه هستم، بلكه به اين دليل كه تيم «بي»، چنين گستاخانه از نسخه جان بولتون پيروي مي كند.» او يادآوري كرد: «به هر حال، نيمي از تيم بي، شركاي جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند. يادآوري آشكار!»

به دنبال عمليات خرابكارانه روز يكشنبه در بندر الفجيره امارات، محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه نسبت به اقدامات و خرابكاري هاي مشكوك در منطقه هشدار داد. او روز گذشته پس از ديدار با سوشما سواراج همتاي هندي خود، با اشاره به مسائلي كه در اين ديدار مطرح شد، گفت: در اين جلسه در مورد مسائل منطقه و سياست هاي خطرناكي كه افراد تندرو در داخل حكومت آمريكا و در منطقه تلاش دارند كه تحميل كنند، صحبت شد. نگراني ها از اقدامات و خرابكاري هاي مشكوكي كه در منطقه در حال رخ دادن است وجود دارد و ما قبلا پيش بيني كرده بوديم كه عده اي تلاش خواهند كرد با انجام اين گونه اقدامات به تنش ها در منطقه دامن بزنند.بامداد روز يكشنبه سكوي نفتي بندر الفجيره امارات در يك عمليات خرابكارانه مورد هدف قرار گرفت و 4 كشتي در اين عمليات منفجر شدند. بندر فجيره در ساحل درياي عمان مهم ترين بندر صادرات نفت امارات است كه روزانه تا يك ميليون و 800 هزار بشكه نفت از آن صادر مي شود.

اين انفجارها در شرايطي رخ داد كه روابط ايران و آمريكا اين روزها بيش از گذشته تنش آلود است و چنين رويدادي در نزديكي تنگه هرمز مي تواند بر آتش اين تنش بيفزايد. هر چند هنوز هيچ كشور يا گروهي مسووليت اين انفجار را برعهده نگرفته است اما برخي از مقامات آمريكا انگشت اتهام را به سوي ايران نشانه گرفته اند. در همين حال مقامات ايران نيز بر اين نظرند كه حوادث اخير در امارات با توجه به شرايط منطقه مي تواند اقدامي شيطنت آميز از سوي اسرائيلي ها باشد. در همين راستا بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جلسه غير علني روز گذشته مجلس، يكي از مباحث مطروحه در اين جلسه را اتفاقات اخير در امارات توصيف كرد و گفت به نظر مي رسد حوادث اخير در امارات شيطنت اسرائيلي ها بوده است. به گزارش «ايسنا» نعمتي افزود: نظر نظام هم همان نظري است كه وزارت خارجه به عنوان دستگاه رسمي كشور اعلام كرده است. سيدعباس موسوي، سخنگوي وزارت امور خارجه حوادث روز يكشنبه 22 ارديبهشت براي چند كشتي در درياي عمان را نگران كننده و تاسف بار دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقيق اين حادثه شد. وي با اشاره به تاثير منفي اين حوادث بر سلامت كشتيراني و امنيت عبور و مرور دريايي نسبت به هر گونه دسيسه از سوي بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنيت در منطقه هشدار داد و خواهان هوشياري كشورهاي منطقه نسبت به هر گونه ماجراجويي از سوي عوامل خارجي شد. همزمان با هشدار مقامات ايران درخصوص اين عمليات خرابكارانه، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا دوشنبه شب درباره اينكه چه سياستي در قبال ايران اتخاذ مي كند، گفت: «بايد ببينيم درباره ايران چه پيش مي آيد. اگر آنها كاري انجام دهند، اشتباه بسيار بدي خواهد بود.» به گزارش خبرگزاري فارس، وي در ادامه گفت: «درباره ايران چيزهايي مي شنوم. اگر كاري انجام دهند، لطمه بدي خواهند خورد.» پيش از اين برايان هوك رئيس گروه اقدام عليه ايران در وزارت خارجه آمريكا گفته بود كه وزير امور خارجه كشورش در بروكسل با وزيران امور خارجه اروپا درباره حادثه فجيره گفت و گو كرده است.

نقشه تيم «ب»

ظريف همچنين در توييتي با ارائه مستنداتي از مقاله جان بولتون در مورد خروج از برجام و شهادت نتانياهو درباره سلاح هاي كشتارجمعي عراق در كنگره آمريكا در سال 2002 تاكيد كرد كه حوادث امروز حاصل اقدامات تيم «ب» است. به گزارش «ايسنا» محمدجواد ظريف نوشت: «حوادث» را من در چند گفت وگو در ماه آوريل پيش بيني كردم؛ نه به اين دليل كه من يك نابغه هستم، بلكه به اين دليل كه تيم «ب» چنين گستاخانه از نسخه جان بولتون پيروي مي كند. به هر حال، نيمي از تيم ب، شركاي جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند. يادآوري آشكار!»

سناريوهاي حمله خرابكارانه درامارات

ايران در حالي نسبت به اقدامات تنش زا در منطقه هشدار مي دهد كه امارات درپي حوادث روز يكشنبه در بندر الفجيره اعلام كرد كه چهار كشتي تجاري در معرض عمليات «خرابكارانه» در سواحل الفجيره قرار گرفته اند، اما از متهم كردن كشور خاصي به دست داشتن در اين مساله خودداري كرد. با اين حال تحليلگران سناريوها و تحليل هاي مختلفي را براي اين حادثه مطرح مي كنند. براساس يكي از اين تحليل ها، متهم كردن ايران به دخالت دراين ماجرا يكي از اهداف اين اقدامات است و احتمالا آمريكا از اين مساله در چارچوب تنش زايي بيشتر با ايران استفاده كرده و تلاش مي كند امارات را به سمت متهم كردن ايران در اين ماجرا سوق دهد.  در همين راستا خبرگزاري رويترز روز گذشته به نقل از يك مقام آمريكايي نوشت كه ايران مظنون اصلي در ماجراي حمله به 4 نفتكش در نزديكي امارات است، اما آمريكا سند قطعي در مورد اينكه تهران پشت اين اتفاق بوده، ندارد.

براساس يكي ديگر از اين سناريوها ممكن است انفجارها، كار گروه هايي نظير القاعده يا داعش باشد تا به اين وسيله منطقه را در آتش جنگ شعله ور كنند. احتمالي كه با توجه به تنش ميان آمريكا و ايران در منطقه چندان جدي تلقي نمي شود.

ازسوي ديگر برخي تحليل ها حاكي از آن است كه ماجراي انفجار فجيره مي تواند بهانه قابل توجهي به ترامپ و «گروه بي» براي اعزام نيروي بيشتر به منطقه و خليج فارس بدهد. همچنين به گزارش فرارو، در جلسه پنج شنبه گذشته شوراي امنيت ملي آمريكا، پاتريك شاناهان، سرپرست پنتاگون طرحي را پيشنهاد كرد كه متضمن اعزام 120 هزار نيروي آمريكايي به خاورميانه بود. به گزارش عصر ايران به نقل از نيويورك تايمز پيش از اين جلسه، جان بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ از وزارت دفاع آمريكا خواسته بود طرحي به روزرساني شده براي مقابله با فعاليت ها و اقدامات نظامي احتمالي ايران عليه منافع آمريكا در منطقه آماده كند كه «پاتريك شاناهان» كفيل رياست پنتاگون اين طرح اوليه را به جلسه پنج شنبه گذشته ارائه كرده است. به نوشته نيويورك تايمز هنوز مشخص نيست كه اين طرح اوليه پنتاگون تا چه ميزان با اقبال نظر دونالد ترامپ مواجه شود؛ چراكه او در جريان كارزار انتخاباتي خود بارها شعار خروج نظاميان آمريكا از افغانستان و عراق را داده بود.

يكي ديگر از تحليل ها احتمال تكرار ماجراي «كشتي كارين اي» براي ايران است. در ژانويه 2002 (زمستان 1380) رژيم صهيونيستي يك كشتي به نام «كارين اي» را در آب هاي مديترانه توقيف و ادعا كرد كه حامل سلاح براي نوار غزه بوده است هرچند اين ادعا هيچ وقت ثابت نشد، اما باعث تسريع در تصميم دولت بوش، مبني بر قرار دادن ايران در ليست كشورهاي محور شرارت شد. براساس گزارش ها بعدها با تحقيقات پليس بين الملل و عوامل مستقل بين المللي، مشخص شد كه مبدا حركت كشتي از بنادر يكي از كشورهاي عربي منطقه بوده و هيچ گونه ارتباطي با ايران نداشته است؛ اما موضوع به پاي ايران نوشته شد.

محمدجواد ظريف در سال 94 در سخناني با اشاره به ان حادثه گفته بود: «من هيچ گاه قصه «كشتي كارين اي» يادم نمي رود، كارين اي وقتي كه ما رفتيم بن، اتفاق افتاد. زماني كه حكومت افغانستان تشكيل شد و همه فكر مي كردند يك تحول اساسي شده است. در دو هفته قبل از سخنراني آقاي بوش كه ايران را وارد محور شرارت كرد، رژيم صهيونيستي يك كشتي را وسط درياي مديترانه به اسم كارين اي توقيف كرد و گفت اين كشتي حامل سلاح براي عرفات است. به گفته ظريف آن ماجرا تله اي از سوي اسرائيل براي قرار گرفتن نام ايران در محور شرارت بود.» ظريف همچنين در گفت وگويي با ويژه نامه نوروزي اعتماد در سال 94 گفت: «من همواره به دوستان و همكاران هم مي گويم كه مراقب كشتي كارين اي باشيد. ماجراي كشتي «كارين اي» را هم فراموش نكنيم. ماجراي كشتي «كارين اي» تحول عجيب و غيرقابل باوري بود كه باعث شد روند مذاكرات ايران و اروپا شكست بخورد، اما نتيجه اين شد كه اقدام مثبت ما با يك اقدام بسيار خصمانه و مغرضانه از سوي آمريكا مواجه شد. به باور برخي تحليلگران ماجراي انفجار 4كشتي در بندر فجيره امارات آن هم در شرايطي كه اروپا برخلاف آمريكا بر حفظ برجام تاكيد دارد و آن را براي اروپا حياتي مي داند مي تواند در راستاي تكرار حادثه اي مشابه «كشتي كارين اي» باشد.

در ادامه تحليل ها برخي با توجه به سخنان مقامات عربستان مبني بر اينكه دو تا از نفتكش هايي كه در عمليات خرابكارانه آتش گرفته اند متعلق به اين كشور بوده اند، آن را اقدامي ساختگي براي آغاز يك جنگ تلقي مي كنند. اين در حالي است كه ترامپ بارها اعلام كرده قصد شروع جنگ با ايران را ندارد و به دنبال توافقي به گفته اش بهتر از برجام است. اين تحليل ها و سناريوها در شرايطي ازسوي كارشناسان ارائه مي شود كه نتايج تحقيقات امارات از حادثه روز يكشنبه هنوز منتشر نشده است. به گفته انور قرقاش، وزير مشاور در امور خارجه امارات تحقيقات درباره حادثه خرابكاري كه در سواحل فجيره رخ داد با دقت و به صورت حرفه اي در جريان است. تمامي اين حوادث در شرايطي رخ داده كه پيش از اين آمريكا به بهانه آنچه جلوگيري از اقدامات ايران در منطقه توصيف كرده، اقدام به اعزام ناو هواپيمابر آبراهام لينكلن به خليج فارس كرده است.

توطئه تيم «بي» براي منطقه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بارآثار ديگري از " نيلوفر منصوريان"

  سياست صبر و مدارا با عربستان
نيلوفر منصوريان *، شرق 11/8/95
مشاهده متن    
  پايان حقوق هاي نجومي؟ / فرمان رئيس جمهور همزمان با ابلاغ فرمول پاداش ها در قانون تجارت صادر شد
نيلوفر منصوريان، دنياي اقتصاد 24/3/95
مشاهده متن    
  دالان صعب العبور منطقه / چرا اعراب منطقه با وجود تجربه دوران احمدي نژاد، از فرصت دولت روحاني استفاده نمي كنند؟
نيلوفر منصوريان، شرق 14/2/95
مشاهده متن    
  حسين مرعشي در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»: اقتصاد ايران نياز به تصميمات جسورانه دارد
نيلوفر منصوريان، دنياي اقتصاد 15/12/94
مشاهده متن    
  وزير امور خارجه در گفت وگوي اختصاصي با «دنياي اقتصاد»:منتقدان مراقب باشند به طرف مقابل كمك نكنند
نيلوفر منصوريان، دنياي اقتصاد 17/3/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم كاربردي و محاسباتي در مكانيك
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3001)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است