|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: تجربه جهان در اكوتوريسم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4630
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تجربه جهان در اكوتوريسم


نويسنده: مهتا بذرافكن

 كشاورزي يا گردشگري روستايي زيرمجموعه اكوتوريسم است و به هرگونه فعاليت وابسته به كشاورزي اطلاق مي شود كه گردشگران را به مزرعه يا روستا بكشاند. به عبارت ديگر گردشگري روستايي را مي توان كليه فعاليت هاي تفريحي و گردشگري در مناطق روستايي دانست كه بر پايه كشاورزي، دامداري، ماهيگيري، هنرها و صنايع دستي، آداب و رسوم محلي، بافت سنتي، معماري بومي، شكار و... انجام مي گيرد.

گردشگري روستايي بسته به نوع فعاليت محوري در روستاها تعريف مي شود، اين نوع گردشگري فعاليت هاي تفريحي و سرگرمي در فضاي باز (ماهيگيري، شكار، مطالعه حيات وحش، اسب سواري)، تجارب آموزشي (تورهاي كنسروسازي، كلاس پخت و پز، يا مزه كردن نوشيدني ها)، سرگرمي (جشنواره برداشت يا فستيوال هاي برداشت محصول)، خدمات هتلينگ (اقامت در مزرعه، تورها يا خدمات ساز وبرگ) و فروش مستقيم در مزرعه (مثلا عرضه در كنار جاده) را دربرمي گيرد. گردشگري كشاورزي يك زيرمجموعه از يك صنعت بزرگ تر به نام اكوتوريسم و گردشگري روستايي است كه شامل تفريح، سرگرمي، بازارهاي كشاورزان، تورهاي كشاورزي، گذران اوقات فراغت و مهمان نوازي و كسب وكار است كه بازديد كنندگان را به روستاهاي اطراف شهرها جذب مي كند. از نظر بسياري از آمريكايي ها گردشگري كشاورزي نوعي بازگشت موقت به زندگي روستايي است و بر اساس يك پژوهش 62 درصد از همه بزرگسالان ايالات متحده بين سال هاي 2016- 2010 يك روز را در يك مزرعه در منطقه روستايي گذرانده اند. مهم ترين جنبه گردشگري كشاورزي اين است كه از ظرفيت گردشگري كشاورزي در آموزش عملي گردشگري، توسعه پايدار و اهميت امنيت غذايي و توليد و عرضه غذاي سالم به دانشجويان و دانش آموزان مقاطع مختلف استفاده مي كند.

در اين رويكرد توريسم كشاورزي با هدف تشويق دانش آموزان به شركت در فعاليت هاي مختلف مرتبط با كشاورزي در جهت افزايش مشاركت جوانان در برنامه هاي توسعه پايدار است كه هم صنعت گردشگري و هم كشاورزي را در بر مي گيرد. از آنجا كه به ويژه در كشورهاي در حال توسعه فارغ التحصيلان كشاورزي به روستا برنمي گردند و با اينكه در رشته هاي كشاورزي تخصص خود را گرفته اند، اما كاركردن در مزرعه را دون شان و حتي بدون فايده مي دانند، گردشگري كشاورزي مي تواند چون يك روش آموزشي از يكسو و يك راهكار جذاب از سوي ديگر تصور اين افراد را نسبت به شيوه هاي درست تغيير دهد. امروزه در بسياري از كشورها گردشگري را همچون يك ابزار آموزشي مي نگرند و در مدارس دانش آموزان را با آن آشنا كرده و به عنوان كار عملي آنها را به مزارع برده تا از كودكي و نوجواني اهميت روستا، زندگي روستايي، چالش هاي كشاورزي و توسعه پايدار، آب و خاك و محيط زيست و توليدات كشاورزي در فراهم كردن غذاي سالم را ياد گرفته و با آن درگير شده و نسبت به آن دغدغه پيدا كنند. گردشگري كشاورزي فعاليتي با منفعت چندجانبه است.

علاوه بر رويكرد آموزشي و سرگرم كننده آن، نقش مهمي در اقتصاد روستايي ايفا مي كند. به طور سنتي اقتصاد روستايي با كشاورزي و دامپروري تعريف شده است و در نتيجه فعاليت هاي روستاييان نيز در همين قالب ها مي گنجد، اما رويكردهاي جديد مانند گردشگري روستايي و زيرمجموعه هاي آن مانند گردشگري كشاورزي، مي تواند اين تعاريف را به نفع اقتصاد روستايي و به ويژه براي زنان روستايي تغيير دهد. گردشگري كشاورزي يك عرصه مهم و در درسترس براي نقش آفريني اقتصادي زنان روستايي ايجاد مي كند كه موجب ثروت آفريني در روستا مي شود. خانواده هاي روستايي با محوريت زنان مي توانند ميزبان گردشگران شده و توليدات روستايي را بدون واسطه به فروش برسانند، فرهنگ و سنت هاي روستايي را ترويج كرده و عناصر سنتي مانند صنايع دستي، لباس و زيورآلات را هم مستقيم به فروش برسانند، هم با هنرهاي مدرن چون عكاسي تلفيق كرده و به واسطه كسب و كارهايي چون عكس گرفتن با اين عناصر درآمدزايي كرده و نسل جوان روستا با ايجاد اين جذابيت ها در روستاها ماندگار شوند.

در برزيل 360 انجمن زنان مسووليت آموزش زنان روستايي براي ميزباني از گردشگران را بر عهده داشته و به طور مستمر زنان را درخصوص مسائل مختلف اكوتوريسم و به طور خاص گردشگري كشاورزي آموزش مي دهند. مي توان براي اين فعاليت ها از واژه « فراتوليدگرايي» استفاده كرد كه مفهوم آن گسترش توليد فراتر از مشاغل معمول روستاست. كشورهايي چون تايلند و فيليپين يكي از پيشروترين كشورهاي در حال توسعه در حوزه گردشگري كشاورزي هستند، سياست گذاران اين كشور گردشگري كشاورزي را انعكاسي از تدارك فرصت هاي جديد در زمينه ايجاد فرصت هاي اقتصادي، شكل گيري تعاملي دوسويه بين گردشگران و كشاورزان، پرورش نيروي انساني توسعه يافته از راه تقويت دانش و مهارت هاي فني و رواني مي دانند. در مطالعات اين كشورها به جاذبه روستا، تسهيلات و امكانات رفاهي، تبليغات، وجود استانداردهاي اقامت در روستاها و ايجاد مراكز آموزش گردشگري كشاورزي محلي تاكيد شده است.

موسسات آموزشي چون TCA در فيليپين به طور تخصصي در اين عرصه فعاليت دارد و توسعه كشاورزي پايدار از طريق آموزش و پژوهش عملي به نوجوانان و جوانان را به عنوان برنامه آموزشي در پيش گرفته است. دانشگاه لچه در اسپانيا نيز گردشگري كشاورزي را برنامه مهم خود برشمرده و اهدافي چون درك پايداري در كشاورزي، شناسايي چالش ها و خطرات زيست محيطي ناشي از فعاليت هاي كشاورزي، شناسايي چالش هاي مديريتي و سيستمي كشاورزي و توسعه روستايي، درك اهميت استراتژيك روستاها و توليدات روستايي، درك ميراث معماري، اجتماعي و فرهنگي روستايي و در نهايت قابليت تشخيص منابع موجود جديد روستايي معماري، اجتماعي و فرهنگي، محصولات محلي، تنوع زيستي از گياهان و جانوران، شيوه هاي كشاورزي براي شناسايي قابليت هاي جديد تغيير خواه با حفظ اصالت و مواردي از اين قبيل را برشمرده است.

در پورتوريكو نيز برنامه هاي مدوني در سطح دانشگاهي براي گردشگري كشاورزي برشمرده اند كه در راس آن جذب دانشجويان و دانش آموزان خارجي براي گذراندن اوقات آموزشي و تفريحي در مزارع اين كشور با هدف توليد ثروت در روستاها و تقويت اقتصاد ملي است. در كانادا نيز گردشگري كشاورزي را به عنوان راهي براي به دست آوردن تجربه ميان فرهنگي، كنشگري مردم و آموزش درخصوص اهميت محيط زيست و هم صحبتي با ذي نفعان و مواردي از اين قبيل برشمرده اند. در آفريقا نيز گردشگري كشاورزي جايگاه مهمي يافته و مورد استقبال دانشجويان خارجي قرار گرفته است. مثلا دانشگاه ماساچوست در آمريكا برنامه هاي متنوع برگزاري تورهاي گردشگري دركشورهاي مختلف چون كنيا، مالزي، فيليپين، برزيل و... را دنبال كرده و دانشجويان را با انواع غذاهاي خانگي، درمان هاي محلي، بازي هاي سنتي، كشاورزي و شيوه هاي كشت و اقتصاد روستايي، ماهيگيري و صيد و مواردي از اين قبيل آشنا ساخته و دانشگاه هدف اين تورها را توسعه «آموزش كارآفرين محور» ذكر كرده كه موجب جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها شده و حتي مهاجرت معكوس در پي دارد. ديدن مزارع قهوه و مراحل مختلف از توليد تا مصرف هر سال در روستاهاي ريودوژانيرو مقصد هزاران گردشگري است كه به اين روستاها سفر كرده و اقتصاد روستايي را تحت تاثير قرار مي دهند.

در ايالات متحده آمريكا آگروتوريسم يكي از برنامه هاي مهم توسعه پايدار روستايي تعريف شده است. در 2017 روستاهاي ايالت كانزاس بالغ بر 800 ميليون دلار از اين راه كسب درآمد كردند و 40درصد درآمد كشاورزان و همچنين درآمد كل روستا افزايش يافت. كشورهاي ويتنام، تايلند و فيليپين نيز برنامه هاي مدوني در جهت رونق دادن به آگروتوريسم تدوين كرده اند. در فيليپين گردشگري مزرعه موجب رشد 14 درصدي اقتصاد روستايي شده است. بانك جهاني در اهداف توسعه كشاورزي با تكيه بر گردشگري، پروژه هايي را با سه ركن تعريف كرده است. بخش اول انتقال دانش به بخش روستايي كه موجب تقويت دانش كشاورزان در جهت برنامه ريزي، سرمايه گذاري و تهيه برنامه هاي با كيفيت مي شود. بخش دوم تبادل دانش منطقه اي از طريق برگزاري دوره هاي تخصصي براي كشاورزان در مناطق مختلف كشور است و بخش سوم آموزش هاي فني و ارتباط با مشاوران شهري براي ارائه خدمات موثر مورد نياز جامعه روستايي و گردشگران را دنبال مي كند. تقويت سرمايه گذاري مشاركتي توسط مردم روستا درجهت ترويج توسعه پايدار و مديريت اين برنامه ها از مهم ترين بخش آموزش هاست كه هدف آن تقويت اقتصاد روستايي و اقتصاد ملي است.


*پژوهشگر اجتماعي گردشگريتجربه جهان در اكوتوريسم


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " مهتا بذرافكن"

  جاي خالي روانشناسي خشكسالي
مهتا بذرافكن، اعتماد 10/5/97
مشاهده متن    
  چگونگي فائق آمدن بر قرن بحران ها
مهتا بذرافكن، اعتماد 7/5/97
مشاهده متن    
  مسووليت اجتماعي شركت ها
مهتا بذرافكن، اعتماد 23/1/97
مشاهده متن    
  كشاورزي زير بارگران دوشغلي ها
مهتا بذرافكن، اعتماد 19/1/97
مشاهده متن    
  مهره گمشده كسب و كار در ايران
مهتا بذرافكن، ايران 6/7/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فناوري رنگ
متن مطالب شماره 1 (پياپي 47)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است