|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/2/25: چشم اميد موسيقي آوازي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7085
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7060 25/2/98 > صفحه 6 (فرهنگي) > متن
 
      


چشم اميد موسيقي آوازي
با امضاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همايون شجريان، گواهينامه درجه يك آواز دريافت كرد

نويسنده: ندا سيجاني

همايون شجريان خواننده موسيقي ايراني گواهينامه درجه يك هنري خود را در رشته آواز از سوي شوراي ارزشيابي هنرمندان دريافت كرد؛ گواهينامه اي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به هنرمندان خلاق و جريان ساز اعطا مي كند و اين درجه هنري در حكم مدرك علمي يك هنرمند است. اين گواهينامه هرچند در 27 اسفند 1397 به امضاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان رئيس شوراي ارزشيابي هنرمندان، نويسندگان و شاعران كشور رسيده است ، اما تاريخ صدور آن به سال 93 بازمي گردد. در شوراي  ارزشيابي، نماينده معاونت توسعه مديريت و نظارت راهبري رئيس جمهور، نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و نماينده فرهنگستان هنر اعضاي حقوقي اين شورا هستند اكنون منابع خبري گزارش داده اند كه همايون شجريان ، اين گواهينامه را دريافت كرده است.

وارث خلف پدر

داريوش پيرنياكان نوازنده پيشكسوت تار و مدرس ضمن تبريك دريافت اين نشان براي همايون شجريان بيان داشت: همايون شجريان ميراث دار فرهنگي بسيار غني است و با پشتوانه عظيمي در اين راه قدم برداشته است؛ حامي و استاد بسيار بزرگوار و ارزشمندي چون محمدرضا شجريان. همايون جوان با استعداد ومحبوب مردم و هنرمندان بويژه خود من است اما بهتر اين است همايون عزيز ميراث پدر را حفظ كند و موسيقي هايي اجرا و عرضه  كند كه از راه پدر كه استاد او نيز بوده دور نشود.البته اين بدان معنا نيست كه همايون مانند پدرش بخواند و مقلد محض پدر باشد چرا كه استاد شجريان هم مانند هيچ يك از استادانش نخوانده اما چارچوب هاي اصيل موسيقي ايراني را حفظ كرده و در عين حال در هر آواز ايشان نو آوري و خلاقيت وجود دارد و از همايون عزيز نيز انتظار داريم چارچوب هاي اصيل موسيقي ايراني را در عين نوآوري حفظ كند.

او در ادامه افزود: موسيقي آوازي ما در حال نابودي است. متاسفانه از آن روزگار كه در راديو استادان بزرگ آواز چون بنان، قوامي، شهيدي، خوانساري، گلپايگاني، ايرج و شجريان حضور داشتند و آواز هركدام رنگ و بوي متفاوتي داشت بسيار گذشته است و جاي تاسف است كه موسيقي آوازي ما امروز درمحاق رفته و آن گونه كه در گذشته بود ديگر نيست. البته در موسيقي سازي هم اين اتفاقات به چشم مي خورد و با وجود عده كثير جوانان مستعد اما متاسفانه كاري اصولي انجام نمي گيرد و اين لطمه بزرگي به موسيقي ايراني است. من به همايون عزيز تبريك مي گويم و قطعا استحقاق آن را دارد اما انتظار داريم همان طور كه اشاره شد اصالت هاي موسيقي ايراني را حفظ كند.

انتظار بالاي جامعه هنري

علي جهاندار خواننده و مدرس پيشكسوت آواز نيز در اين باره گفت: همايون شجريان عزيزحافظ موسيقي آوازي پدرش است و مسئوليت بسياري به عهده اوست يعني هم مسئول حفظ نام شجريان است كه محبوبيتي بسيار در دل مردم دارد و هم موسيقي آوازي كه او در اين مسير قدم برداشته است بنابراين مسئوليت سنگيني برعهده دارد و جامعه هنري انتظار بسياري از او دارد و بايد مراقب باشد راهش را درست انتخاب كند و تحت تاثير عام قرار نگيرد.

او در ادامه افزود: جوانان بايد طبق روال پيشينيان و با احتياط  قدم بردارند و بايد در راستاي ارزش هاي معنوي موسيقي اصيل كشورمان حركت كنند چرا كه يك بي احتياطي ممكن است جبران ناپذير باشد و اعتبار خود را به هر چيزي نفروشند؛ اعتباري كه از دست مي رود برگشتي ندارد.مردم كشور ما بسيار آگاه و هوشيار هستند و خوب و بد را تشخيص مي دهند و هيچ گاه اشتباه نمي كنند و هنرمنداني كه در اين راه مسير درست و سلامت را طي كرده اند بهترين راهنما براي اين جوانان هستند بنابراين عزيزاني چون همايون يا جوانان ديگر كه در اين راستا حركت مي كنند بايد بيشتراحتياط  كنند و تحت تاثير تعريف و تمجيد روز قرار نگيرند و از بزرگان و پيشينيان تبعيت داشته باشند.

حساسيت مسير پيش رو

محمد رضا درويشي آهنگساز و پژوهشگر پيشكسوت موسيقي ايران نيز بيان داشت: همايون شجريان خواننده بسيار خوب و توانمندي است و من به عنوان يك دوست و موسيقيدان براي ايشان آرزوي موفقيت دارم. او در ادامه گفت: هر هنرمندي چه آهنگساز يا نوازنده و خواننده هر ژانري را كه انتخاب مي كند به سليقه خودش بوده و اين در خصوص همايون هم صدق مي كند. من مبصر يا داور موسيقي ايران نيستم. آقاي همايون شجريان به لحاظ توانايي در خوانندگي خواننده بسيار برجسته اي است و مسيري را كه انتخاب كرده قطعا صلاح و علايق خودش دانسته است.

درويشي در خصوص شرايط امروز موسيقي آوازي گفت: موسيقي آوازي ما بي محتوا شده است و علت آن دوري از تفكر است چرا كه سطح تفكر در جامعه ايران يك روند رو به سراشيبي دارد؛ جامعه هنري مستثني از كل جامعه ايران نيست و متاسفانه اين سطحي انديشي و سبك انگاري روز به روز غالب مي شود.

برش
بر مدار دودمان

فردين خلعتبري آهنگساز خوب كشور مان كه در آلبوم «امشب كنار غزل هاي من بخواب» با همايون شجريان همكاري داشته در اين باره به «ايران» گفت: پيش از آن كه نشاني ترا نشان دهد، نشاني صدايي خوش را به گوش ها دادي. دوباره و از پس روزگاران پر خاطره. اشك و لبخند، غم و شادي مكرر و نگاه هاي به دور دست، ماوراي اكنون، ماجرايي داشت پيدا و پنهان در دمي ماندگار در آوازي، كه هميشه بيم انقطاع آن در ذهن فرزانه روزگار چرخيد و مي چرخد و اين بار اميد تسلسل رو به اوج، خشنودش مي كند. چه بر مدار دودمان و چه در قالب تدوين استاد و شاگرد، آنچه مي ماند راه گذاريست به بعد. بعدي كه در آن پيداييم و هراس تكدر خاطرمان نيست. هنگام اين همه، همراهي رسمي، قدمي است به پيش، چون مي دانم براي تو ايستگاهي نيست كه عشاقت را نگران كند يا بفريبدت، كه پيشتر از اين سلوك سلفت را ديده ايم. همايون عزيز، تاريخ مان تصديق مي كند، هر قدمي به پيش با مقاومت روبه رو شده است. وقوف به اين حقيقت، عزمت را راسخ تر كند و هوشيارترت سازد.

چشم اميد موسيقي آوازي


 روزنامه ايران، شماره 7060 به تاريخ 25/2/98، صفحه 6 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " ندا سيجاني"

  خاطره اجراهاي حشمت فراموش شدني نيست / كتاب «افق بيكران» در صدمين سالگرد تولد حشمت سنجري منتشرشد
ندا سيجاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي / اهالي موسيقي با «ايران» در ميان گذاشتند
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  موسيقي آييني راوي امين معرفت شنيداري / گفت و گو با حميدرضا اردلان آهنگساز و پژوهشگر موسيقي
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي كوچه بازار است / دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به كار خود پايان داد
ندا سيجاني، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  اكبر گلپايگاني خواننده اصيل موسيقي ايراني در گفت و گو با «ايران»: زورشان به موسيقي آوازي نرسيد...
ندا سيجاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافيايي در منابع طبيعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است