|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: تسخير لانه جاسوسي در واكنش به رفتار امريكا بود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4384
يك شنبه 19 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


بازتاب 
تسخير لانه جاسوسي در واكنش به رفتار امريكا بود
بازخواني يك پرونده


با گذشت حدود 40 سال از تسخير لانه جاسوسي هنوز هم سوالاتي در اذهان مردم درباره دلايل بروز اين اتفاق وجود دارد. احسان قاضي زاده هاشمي، نماينده اصولگراي مجلس و مجيد فراهاني، نماينده اصلاح طلب شوراي شهر تهران كه هر دو فعاليت در حوزه تشكل هاي دانشجويي را در كارنامه دارند، با وجود داشتن دو ديدگاه سياسي متفاوت، متفق القول از حركت دانشجويان خط امام (ره) در تسخير لانه جاسوسي دفاع كرده و آن را واكنشي به رفتار امريكا دانستند. قاضي زاده به عنوان دبير كل اسبق جامعه اسلامي دانشجويان و فراهاني به عنوان عضو اسبق شوراي مركزي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران در ميزگرد ايسنا براي بررسي فراز و فرودهاي فعاليت جنبش دانشجويي از ابتداي انقلاب تاكنون با موضوع تسخير لانه جاسوسي و اقدام برخي از دانشجويان در سال هاي اخير در حمله به دو سفارت انگليس و عربستان شركت كردند كه بخش هايي از اظهارات آنها را در زير مي خوانيد.

احسان قاضي زاده:

موضوع تسخير لانه جاسوسي در سال 58 را بايد در تداوم انقلاب 57 ديد. نمي توان 13 آبان 58 را منهاي 22 بهمن 57 بررسي كرد، چون آن زمان فضا و تفكر انقلابي با حجم گسترده از تحولات در ابتداي پيروزي انقلاب حاكم بود.

رفتار دولت حاكمه امريكا باعث تسخير لانه جاسوسي شد كه برآمده از خواست عمومي مردم بود. در اين بين نحوه نگاه امريكا به خاندان پهلوي، امريكا را وارد اين معادلات كرد يعني مشخصا بحث سفر شاه به امريكا و پيگيري درمان شاه و دادن پناهگاه به او و درمانش در مقر نظامي امريكا و دوباره خارج كردن شاه كه اين بردن و آوردن شاه از سوي امريكا به لحاظ سياست خارجي متاثر از فضاي مردم ايران بود رفتارهايي كه باعث شد نگاه مردم ايران خيلي نسبت به امريكا منفي و در نهايت منجر به تسخير لانه جاسوسي شود؛ به عبارت صريح تر رفتار دولت حاكمه امريكا بعد از 22 بهمن 57 تا 13 آبان 58 باعث تسخير لانه جاسوسي شد.

برخي مي گويند همان سال با اين كار مخالف بودند اما هيچ سند و مستند تاريخي وجود ندارد كه اين افراد اعلام مخالفت خود را در 13 آبان 58 ثبت كرده باشند ممكن است سال ها بعد چنين چيزي را گفته باشند.

تسخير سفارت امريكا رفتار هيجاني نبوده است. به لحاظ منطقي تسخير لانه جاسوسي در سال 58 يك واكنش واقعي و تاريخي به رفتار و اقدامات امريكايي ها در قبال انقلاب ايران بود.

تفكر انقلاب بايد ماندگار باشد. سرنوشت ايران نبايد به افراد وابسته باشد. اينكه افرادي دنبال پشيمان سازي هستند و اعلام برائت مي جويند يك روش است. حتي اگر صد نفر از تسخيركنندگان هم بگويند ما اشتباه كرديم، مهم نيست؛ چرا كه در مقابل هركدام از آنها 1000 نفر وارد اين انديشه شدند.

ما به عنوان كشوري با روابط جهاني نمي توانيم در دنيا بگوييم كه نمي خواهيم با كشوري رابطه نداشته باشيم؛ تنها خط قرمز نظام جمهوري اسلامي، رژيم صهيونيستي است. اين يعني منهاي موضوع اسراييل، نمي گوييم نمي خواهيم با امريكا، عربستان و با كشورهاي ديگر رابطه داشته باشيم. ما رابطه نرمال و معمول مي خواهيم كه رابطه اي متعارف است بدان معنا كه دولت هاي همديگر، حق حاكميت دولت هاي متقابل و حقوق قانوني و شهروندي مردم يكديگر را به رسميت بشناسيم.

قرار نيست هميشه با امريكا، عربستان و كشورهاي مختلف مشكل داشته باشيم. معتقدم كشوري مي تواند در راستاي منافع ملي اش خوب گام بردارد كه تعامل خوبي با دنيا داشته باشد منتهي بايد وجهي از اقتدار هم باشد يعني بالانسي بين قوت داخلي و رابطه خارجي وجود داشته باشد.

مجيد فراهاني:

بايد وقايع را بر اساس شرايط مشخص حاكم بر آن واقعه تحليل كرد. اينكه در وقايع سياسي آن اتفاق را از موقعيت خود جدا كرده و مسائل پيراموني، محيطي و يا پيش زمينه ها و يا اصطلاحا مقتضيات زمان و مكان و شرايط را در نظر نگرفته و فقط يك واقعه را از يك زماني در زمان ديگر تحليل كنيم ما را به خطا مي برد لذا اتفاقاتي كه در زمان سياسي يك جامعه مي افتد بايد در متن آن واقعه و شرايط اجتماعي سياسي فرهنگي و اقتصادي و موقعيت آن واقعه تحليل شود.

در حال حاضر تسخير و تعرض به سفارتخانه هاي خارجي امري مذموم در همه جاي دنياست چون سفارتخانه خاك آن كشور است و رخ دادن اين اتفاق قابل پذيرش نيست، حتي اگر با سفارتخانه اي مساله وجود داشته باشد هم قطع رابطه صورت مي گيرد. با همين منطق معتقديم اتفاق رخ داده براي سفارت عربستان و حمله عده اي و آتش زدن آن پذيرفتني نيست چون تنها هزينه هاي زيادي را به سياست خارجي كشور و رابطه با كشورهاي عربي تحميل كرد.

دانشجويان قبل از اين اقدام با آقاي خوئيني ها كه به سيداحمد آقا خميني و امام (ره) نزديك بود، مشورت مي كنند تا از نظر امام (ره) مطلع شوند تا مجوزي از امام (ره) داشته باشند؛ آقاي خوئيني ها به آنها مي گويد كه قطعا امام با اين كار مخالف نيست اما چون دولت موقت مستقر و سركار است در تاييد اين كار معذوريت دارند لذا اگر امام (ره) در عمل انجام شده قرار گيرند احتمالا با اين كار مخالفت نمي كنند. بعد از تسخير اين كار از طريق آقاي خوئيني ها به دفتر امام (ره) اطلاع داده مي شود و آقاي سيداحمد خميني به امام (ره) مراجعه مي كنند كه ايشان بعد از نماز در واكنش مي گويند جاي خوبي را گرفته اند و محكم نگه دارند. اين پيام و تاييد به هيچ عنوان در مخيله دانشجويان تسخيركننده نمي گنجيد.

بسياري از تحليلگران معتقدند اگر اين اتفاق رخ نمي داد انقلابي باقي نمي ماند و تسخير لانه جاسوسي باعث ادامه انقلاب شد چون اسنادي به دست آمد كه نشان مي داد امريكايي ها به صورت گسترده در حال سازماندهي، جمع آوري اخبار و اطلاع رساني بوده و از سفارت به عنوان پايگاهي براي كسب خبر سازماندهي و نفوذ استفاده مي كردند و خودشان را به عنوان صاحب كشور مي دانستند كه براي آينده برنامه ريزي مي كردند.

شرايط دنيا و زندگي بعضي ها با زمان دانشجويي شان عوض شده و ممكن است امروز بگويند ما پشيمان شده ايم. اما چه در زمان انقلاب چه در طول جنگ در نوع رفتار امريكايي ها با مردم ايران عوض نشده، ماهيت آنها تغيير نكرده است.

اين طور نيست كه تصور شود مساله امريكا و تسخير سفارت امريكا مساله ذاتي انقلاب بوده و بگوييم انقلاب به معناي تسخير سفارت امريكا است. گره زدن يك اتفاق به اصل انقلاب و حكومت درست نيست.

قطعا تسخير لانه جاسوسي منافع و مضارهايي داشته كه بايد آن را بررسي كرد و درس گرفت چون كشور و افرادي بالنده هستند كه اتفاقات را تحليل كرده و نقاط مثبت و منفي آن را ديده و سعي كنند در اتفاقات بعدي نقاط منفي كمتر و نقاط مثبت بيشتر شود.

در اين بين حركات كاريكاتوري همچون حمله به سفارتخانه هاي عربستان و انگليس هم سنخ اتفاقات اول انقلاب نيست كه بخواهيم به آن مهر تاييد بزنيم. اين حركات غيرقابل پذيرش و خطرناك است كه از ما كشوري نامطمئن، هيجاني و ناآشنا به اصول اوليه ديپلماسي و ارتباط با دنيا نشان مي دهد كه مي تواند هزينه هاي وحشتناكي در عرصه هاي بين المللي ايجاد كند.

در بدترين شرايط جنگ امام(ره) مي فرمود كه اگر امريكا آدم شود و سر عقل بيايد حاضريم رابطه داشته باشيم.

تسخير لانه جاسوسي در واكنش به رفتار امريكا بود


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس
متن مطالب شماره 165، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است