|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت98/2/25: آيت الله العظمي مكارم شيرازي در مراسم افتتاح ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي: در برابر مسائلي كه در مدارس رخ داده نبايد سكوت كرد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9520
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9494 25/2/98 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


آيت الله العظمي مكارم شيرازي در مراسم افتتاح ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي: در برابر مسائلي كه در مدارس رخ داده نبايد سكوت كردآيت الله مكارم شيرازي با ابراز تاسف از وقوع برخي ناهنجاري ها و حركت هاي زننده در برخي مدارس تهران و پخش آهنگ هاي مبتذل،  ركيك و زشت، اين اقدامات را يك خطر بزرگ ارزيابي كرد.

شامگاه جمعه 20 ارديبهشت 1398 و در چهارمين شب از ماه رمضان 1440 مراسم افتتاح بخش جديد دارالقرآن علامه طباطبايي(ره )  با حضور علماء و اساتيد حوزه علميه در قم برگزار شد. 

آيت الله العظمي «ناصر مكارم شيرازي» از مراجع عظام تقليد كه در بيت علامه طباطبايي مفسر بزرگ قرآن كريم حضور يافته بودند، با اشاره به ساخت قسمت جديد ساختمان اين دارالقرآن فرمودند: افتتاح بخش جديد دارالقرآن علامه طباطبايي را به همه علما، فضلا و بنيانگذاران تبريك عرض مي كنم اميد دارم از اين مركز بهره برداري بيشتري براي علوم و مباحث قرآني شود و ان شاءالله بركات الهي شامل اين مركز و شامل مراكز ديگر حوزوي باشد.

اين مفسر قرآن كريم افزودند: بارها بيان كردم كه مرحوم علامه، فرزندي روحاني از خود برجاي نگذاشت كه راهش را ادامه دهد؛ اما خداوند افرادي را گماشت كه نام اين انسان بزرگ را احياء كنند و دارالقرآني به نام ايشان برپا شود و فضلا در آن حضور يابند و اين مركز توسعه پيدا كند و علوم قرآني در آن ترويج شود.

ايشان گفتند: اين امر نشان مي دهد اگر انسان خلوص نيت داشته باشد خداوند وي را پس از وفات هم تنها نمي گذارد و افرادي را مي گمارد كه نامش را زنده تر بگردانند.

آيت آلله مكارم شيرازي بيان كردند: هر زمان توفيقي نصيب من مي شود كه در بيت علامه طباطبايي بحثي داشته باشم سعي مي كنم بحث قرآني مورد نياز روز جامعه را بيان كنم. اين بار به دعاهايي اشاره مي كنم كه در قرآن آمده زيرا ماه رمضان  ماه مناجات و دعا و نيايش با معبود است و قرآن هم كتابي جامع است كه حتي طرز دعا كردن در مواقع و حوادث گوناگون را نيز به ما آموخته است. 

10 دعاي قرآني براي 10 موقعيت

ايشان با بيان اينكه در ابتداي كتاب "مفاتيح نوين" 26 دعاي قرآني را جمع آوري كرديم كه به 10 مورد آن اشاره مي كنم؛ گفتند: اميدوارم علما و فضلا اين دعاها را در قنوت هاي نمازشان فراموش نكنند زيرا آنان بايد از اين دعاها استفاده كنند.

ايشان سپس اين دعاها را اينگونه توضيح دادند:

1. دعا براي دنيا و آخرت: در سوره بقره دعايي آمده كه مردم معمولا اين دعا را در قنوت نمازشان مي خوانند: ربنا آتنا في الدنيا حسنه و في الآخره حسنه و قنا عذاب النار (سوره بقره، آيه 201). اين دعا به ما مي آموزد كه هم نظر به دنيا و هم نظر به آخرت داشته باشيم زيرا دنيا مقدمه آخرت است.

2. دعا در هنگام گرفتاري شديد: قرآن به ما مي آموزد كه اگر در مواردي گرفتار شديد دعاي اصحاب كهف را بخوانيم: ربنا آتنا من لدنك رحمه وهيئ لنا من امرنا رشدا (سوره كهف، آيه 10)

3. دعا در بيماري و گرفتاري خانواده: اگر در بيماري شديد گرفتار آمديد و خانواده شما گرفتار نوسان شد دعاي حضرت ايوب در زمان گرفتاري را بخوانيد:  اني مسني الضر وانت ارحم الراحمين (سوره انبياء، آيه 83)

4. دعا براي انجام ماموريت در نزد شخص زورگو: زماني كه در مقابل شخص قلدر و زورگويي قرار مي گيريد و مي خواهيد ماموريتي را انجام دهيد دعاي حضرت موسي(ع) را بخوانيد:  رب اشرح لي صدري؛ ويسر لي امري؛ واحلل عقده من لساني؛ يفقهوا قولي  يعني: "پروردگارا سينه‏ ام را گشاده گردان؛ و كارم را براي من آسان ساز؛ و از زبانم گره بگشاي؛ [تا] سخنم را بفهمند". (سوره طه، آيات 25 تا 28)

5. دعا براي توبه: اگر كار خطايي از انسان سر زد و اندوه و غم تمام وجودش را فرا گرفت و راه خلاص خواست، دعاي حضرت يونس در بطن ماهي معروف به "ذكر يونسيه" را بخواند كه ارباب سير وسلوك براي پيشرفت كارشان ازاين ذكر استفاده فراوان دارند:  لا إله إلا انت سبحانك إني كنت من الظالمين . يعني: "(خداوندا) جز تو معبودي نيست! منزهي تو! من از ستمكاران بودم" (سوره انبياء، آيه 87)

6. دعا براي خود و ديگران: اگر مي خواهيد براي خود و ديگران دعا كنيد اين عبارت كوتاه و جامع از زبان حضرت ابراهيم(ع) را بخوانيد كه:  ربنا اغفر لي ولوالدي وللمومنين يوم يقوم الحساب  يعني: "پروردگارا روزي كه حساب برپا مي ‏شود بر من و پدر و مادرم و بر مومنان ببخشاي". (سوره براهيم، آيه 41)

7. دعا براي دفع وساوس شيطاني: اگر انسان در مورد وسوسه هاي شيطان نگران است دعاي قرآني كه خطاب به پيامبر(ص) تعليم داده شده است را بخواند:  رب اعوذ بك من همزات الشياطين؛ واعوذ بك رب ان يحضرون  يعني: "پروردگارا! از وسوسه هاي شياطين به تو پناه مي برم! و از اينكه آنان نزد من حاضر شوند (نيز) -اي پروردگار من- به تو پناه مي برم". (سوره مومنون، آيه هاي 97 و 98) زيرا شياطين ابتدا وسوسه مي كنند و اگر اين وسوسه ها ادامه پيدا كند شيطان در صحنه زندگي انسان وارد مي شود.

8. دعا براي شرايط بسيار سخت: اين مفسر بزرگ قرآن كريم گفت: هر گاه دست انسان از همه جا كوتاه شد به اصطلاح كارد به استخوان وي رسيد مي توان از دعاي حضرت موسي(ع) استفاده كرد:  رب إني لما انزلت إلي من خير فقير  يعني: "پروردگارا! هر خير و نيكي بر من فرستي، به آن نيازمندم". (سوره قصص، آيه 24)

حضرت موسي(ع) هنگامي كه مشاهده كرد دختران شعيب گوشه اي ايستادند و مردان اجازه نمي دهند گوسفندانشان را سيراب كنند به جلو رفت و گوسفندان آنان را سيراب كرد. حضرت موسي(ع) در آن زمان خانه، آذوقه و سرپناهي نداشت و با عمل خير و اين دعا به همه چيز رسيد و حضرت شعيب هشت تا 10 سال آموزش هاي لازم پيامبري را به وي آموخت و توانست در كار خود پيشرفت كند. پس دعا بايد در كنار عمل صالح باشد و نبايد به تنهايي باشد.

9. دعاي ترس از عواقب گناه: اگر از عواقب گناه مي ترسيد اين دعاها را بخوانيد:  ربنا لا تواخذنا إن نسينا او اخطانا ربنا ولا تحمل علينا إصرا كما حملته علي الذين من قبلنا؛ ربنا ولا تحملنا ما لا طاقه لنا به؛ واعف عنا واغفر لنا وارحمنا انت مولانا فانصرنا علي القوم الكافرين  (سوره بقره، آيه 286) را بخوانيد.

10. دعا براي اداي مسئوليت سنگين: اگر مسئوليت سنگين مديريتي بر دوش انسان افتاد بخواند:  ربنا هب لنا من ازواجنا و ذرياتنا قره اعين و اجعلنا للمتقين إماما . (سوره فرقان، آيه 74)

ايشان خاطرنشان كردند: اين دعاهاي كوتاه و فشرده براي موارد و شرايط خاص است تا انسان ها با بيان آنها مشكلاتشان برطرف شود. پس به اين نتيجه مي رسيم كه هر چه بيشتر در حوزه قرآن فعاليت كنيم جامعيت قرآن بر ما آشكارتر مي شود.

اين مرجع تقليد شيعيان جهان افزودند: بسياري از اين دعاها كه قالب آن از سوي انبياء بيان شده است، درخواست نيست؛ بلكه انبياء الهي بيان مي كنند من اينگونه هستم مرا از اين حالت نجات بده. حتي به صورت درخواست مستقيم نيست و به صورت التزامي است كه اين نشان ادب آنان در پيشگاه الهي است. زيرا انسان زماني كه دعا مي كند بايد بگويد من اينچنين هستم و بقيه آن با تو. اين يك نوع مكتب قرآني است كه به انسان مي آموزد چگونه دعا كند و اين دعاها طرز درخواست از خداوند در مراحل مختلف ودر مناسبت هاي مختلف را به انسان آموزش مي دهد.

* ترانه سخيف در چند مدرسه

اين مفسر بزرگ قرآن در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به شرايط سياسي، اقتصادي و اخلاقي روز جامعه ما گفت: شرايط بسيار پيچيده اي در اين سه حوزه وجود دارد. به عنوان مثال مسائل اخلاقي در كشور ما در خطر است. گزارشي از سرودخواني در يكي از مدارس تهران به من رسيد كه در آن فرزندان و نونهالان ما سرود مبتذل و سخيفي را خواندند و همراه با آن با آهنگ به رقص و پايكوپي پرداختند! بايد ببينيم خطر تا كجا نفوذ كرده و آيا در برابر اين مسائل بايد سكوت كرد تا در آينده بيشتر گسترش يابد؟!

* فضاي مجازي يا بلاي مجازي؟!

ايشان با بيان اينكه "فضاي مجازي، بلاي مجازي شده است"، بر لزوم اصلاح و ساماندهي اين فضا تاكيد كردند و گفتند: برخي مقامات مسئول، آماري را براي من آورده اند كه طبق آن كلاهبرداري ها در فضاي مجازي 200 تا 300 درصد و آمار مربوط به برخي مسائل ضد اخلاقي تا 700 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

وي خطاب به علماء و فضلا گفت: ما مسئول هستيم و نبايد نسبت به مسائل اجتماعي، سياسي و فرهنگي بي تفاوت باشيم.

آيت الله مكارم شيرازي گفت: سم پاشي ها و دروغ هايي در مسائل سياسي بيان مي شود كه معلوم است اين افراد شرف، غيرت، انسانيت و  وجدان ندارند كه هر دروغي را بر زبانشان جاري مي كنند تا اذهان عمومي را مشوش و مردم را نااميد كنند. در چنين شرايطي نبايد دست روي دست گذاشت و تسليم وضع موجود شد.

* بخت آزمايي عجيب در صداوسيما

ايشان با بيان اينكه بايد به صورت انفرادي و جمعي گام برداريم و مطالبه گر باشيم گفت: بنده در برخي مسائل وارد عمل شدم. به عنوان مثال در مورد بخت آزمايي هايي كه در صدا وسيما بود مسائل فقهي را بيان كردم و كارساز شد. خوشبختانه بعد از موضع گيري ها 

و بيان حكم فقهي، جلوي آن گرفته شد.اين استاد عالي حوزه علميه در ادامه، توضيحي درباره مخالفت موثر خود با برنامه تلويزيوني "برنده باش" هم دادند و فرمودند: آنان يك ميليارد درآمد داشتند و 50 ميليون آن را جايزه مي دادند و بقيه را براي خود برمي داشتند؛ بخت آزمايي از اين پرثمرتر؟! آيت الله مكارم تاكيد كردند: مردم چشم اميد به حوزه هاي علميه وبه خصوص حوزه علميه قم دارند تا مراقب باشند؛ و طبق قاعده ميسور، امر به معروف و نهي از منكر را تا آنجايي كه مي توانند و ميسر است انجام دهند. علما و روحانيت ملجا و پناهگاه توده هاي مردمي هستند. ايشان تصريح كردند: بايد دست به دست هم دهيم و اختلافات داخلي را كنار بگذاريم. نه در حوزه هاي علميه اختلاف باشد و نه در حوزه هاي ديگر. در اين صورت بسياري از كارها سامان مي يابد. اگر اختلاف بين مردم نباشد، كارهاي بسياري را مي توان انجام داد.

* افتتاح ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي

در اين مراسم ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي به مساحت 400 مترمربع و با زيربناي يك هزار و200 متر مربع شامل سالن همايش و 6 كلاس 70 تا 100 نفره براي برگزاري دوره هاي آموزش و تفسير قرآن كريم افتتاح گرديد.

دارالقرآن علامه طباطبايي در منزلي كه ايشان در هنگام حيات در آن سكونت داشتند در يكي از كوچه هاي "خيابان شهدا"ي قم بنا شده و مركز امور قرآني و منبع بركات فراوان علمي و آموزشي است.

آيت الله العظمي مكارم شيرازي در مراسم افتتاح ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي: در برابر مسائلي كه در مدارس رخ داده نبايد سكوت كرد


 روزنامه رسالت، شماره 9494 به تاريخ 25/2/98، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو پژوه
شماره 2 (پياپي 1702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است